İlginç bir kaza geçirdim

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Bu gün akşam sularında başımdan ilginç bir kaza geçti. Kısa bir şekilde anlatayım. Saat 16:00 gibi spor salonundan çıktım.sonra medikalciye uğradım. Orada 5-10 dk kadar oyalandım. Buradan Migros'a almam gerekenler olduğu için uğradım. Migros ile Hilton oteli aynı yerde. Orada dayım çalışıyor. Migrostan işimi hallettim sonra çıktım. Dayımı gördüm. Birlikte bisikletler ile yola düştük. Hava biraz yağmurlu idi. Yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerliyorduk. Neyse eve yaklaştık. O bizim evin alt sokaklarından oturuyor. Yol 4 yol. Normalde çok işlekdir. Dayımla vedalaştık ben yukarı eve dönüyordum. Yerler ıslak bende biraz keskinmi aldım virajı anlamadım. Sonra tak yerdeğim. Nasıl düştüğümü anlamadım. Mantıken o hızla kaymam nereden baksanız çok zor. Bisikletim mtb yani kalın lastik. Yol asfalt. Sol tarafıma düştüm. Hafif sürüklendim. Avcumun içinde bir kaç taş parçası girdi. hafif dirseğim çizilde. Sol dizim geçen pazar sakatlamıştım. Zorlanma çıkmışdı dizimde. Bu düşmem ile dizimi biraz yüzdürmüşüm. Bisiklette tek fark ettiğim gidonun çarpma ile sağa dönmesi. Aklıma takılanlara gelecek olursam. Bu lastikler neden kaydı ? Hızlı bir dönüş yapmadığım halde neden kaydım ? Küçükken bmx ile sert ve keskin dönüşler yapıyordum. Bu sefer yavaş ile düştüm :) 2. soruma gelecek olursam bisikletin gidonu neden döndü ? Sert bir düşüş olmadı. Bisikleti Bu ayın başında ilk bakımına götürdüm. Bu gün zincirde atmalar falan oluyordu. Bakımda arka tekeri gevşederek jantın orta yerini sıktı yanlış hatırlamıyorsam. Sonra bisiklet vites geçişlerinde ses değişikliyi yaşama başladım.

Not: Yol bisikletçileri yağmurlu ve ıslak yolda giderken çok dikkat edin.

Scudo

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

Teşekkür ederim Çağlayan bey. Gökhan bey bilgisizliğimden soruyorum. Dişli lastikler iyi değilmi bu havalarda ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros
tamamen cehaletimden soruyorum. dişli lastikler kaygan yolda daha iyi yol tutuşu sağlamaz mı? yani mantıken, en azından benim için :D
---
bu arada ben de yavaş döndüğünüz için düştüğünüz kanısındayım. :confused:

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Dişli lastiğin amacı arazi kullanımı. Asfalt yolda sizin de dediğiniz gibi "yol lastiği" kullanmanız gerekiyor.
Dişlerin asfaltta size hiç bir getirisi yok :)

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

Açıklama için teşekkür ederim Gökhan bey. Seneye değiştiririm artık :) Kış kapıya gelmek üzere :) Heralde yağmur hariç asfaltta sorun çıkarmaz diye tahmin ediyorum.