Ileri düzey pedalın farkları nelerdir?

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Merhaba arkadaşlar.
Kullandığım yol bisikletine Shimano kilitli pedal almıştım.
Bu benim ilk kilitli pedalımdı ve en ucuz modellerdendi (100-120TL).

Benim merakım bir bisiklete takılabilecek daha üst düzey pedalların farkının ne olacağı.

Maalesef mağazadan bununla ilgili tatmin edici bir cevap alamadım.
Satıcı arkadaş, daha iyi pedalların çamur tutmayacağını söyledi ama bu daha iyi bir pedal seçimi için tek başına bana yeterli gelmedi.

Bildiklerinizi yazarsanız sevinirim,
saygı ve sevgilerle...

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Hafif döner aksamda önemli oluyor ama baktığın Zaman'da 30gr 50gr hafif.
Yol pedalı delta kal yani sl modelleri kullanıcı için değil üretici için icad edilmiştir. 3 noktadan kilitlenme daha fazla yüzey alanı demek ki buda karbon gibi narin malzemelerin kullanımına olanak vermiştir.

Hafiflik değil belki ama aerodinamik olarak biraz etkilidir.
Şahsi fikrim yine yarış teknolojisinin sinekten yağ çıkararak icat ettiği normal kullanıcıya cooluk haricinde pekte yararı olmayan yani 6 kg bisikletin yoksa normal spd den farklı olarak 0,0009 luk performans artışı

Pekte süper değil. Delta kal zaten sadece daha ince taban kullanıp daha hafif ayakkabı yapabilme mantığında zaten bir mağazaya gidip spd takılabilen spd-sl yol ayakkabısı ile sadece spd- sl takılan ayakkabının taban kalınlığı farkını deliklerden görürsünüz.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
14 kg lik mtb kullanıyorum bırakında spd pedal ım 50 gram daha ağır olsun

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Mtb kullanıyor olsaydım egg beater alırdım kesin. Çamur tutmayacaksa odur çamur tutmayan birde yeni spd ve spd-sl lerde pedalın ortasındaki mili pedal çekme pozisyundayken uzayan bir model yapmışlardı eğer piyasaya sürülürse alırım yAni çok mantıklı bir özellik olmuş ayak çekme modundayken kadrodan uzaklaşınca daha doğru bir kas kullanımı olur ama prototip mi yoksa consept ürün mü bilemedim 1 sene önce görmüştüm Facebook'ta.