Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İleri düzey bir başlangıç için Sedona 750 nasıldır ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Yiğit Türkben tarafından paylaşıldı.

1. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar yakın bir tarihte bu konu hakkında bir konu açmıştım. Daha önceki bisikletim Salcano astro 210V idi. Onu satıp yeni bir bisiklet almaya karar verdim. O günden beri kafam bir hayli karışık max 2000 tl civarı bütçe ile kendime üst bir seviye bisiklet arayışlarındayım. Sizce fiyat / performans açısından Sedona 750 nasıldır ? Uzun yıllar bana eşlik edebilecek,genelde uzun yollarda kullanmak üzere alacağım. Fakat agresif bir sürücüyüm :) dağ patikalarında atlayıp zıplamadan da rahat duramam :) Sram ve Shimano arasında kalanlardanım sizce bu bisiklet doğru bir karar mı ? Daha önce hiç Sram kullanmadım. Varsa diğer model önerilerinizi bekliyorum... Bisikleti bu önümüzde ki cumartesi almayı düşünüyorum kafam gerçekten çok karışık yardımlarınızı bekliyorum :utn:

http://www.sedonabisiklet.com/sedona_bisiklet-750.html

2. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sedona 750 incelediğim modeller arasında iyi bir model. Gidondan kilitli havalı amortisöre olması, hidrolik disk frene ve 30 vitese sahip olması artı özelliklerinden.

Aşağıya da resmini koyayım.

Yiğit Türkben bunu beğendi.
  3. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben resmen aşık oldum bu bisiklete ama işte karar veremiyorum bir türlü alternatifi varmıdır ? :)

4. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Var mı konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş ? Lütfen düşüncelerinizi esirgemeyin :))

5. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
  6. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öneriniz için teşekkürler.. Karar vermek gerçekten çok zor sanırım sedona 750 yi alacağım.

7. muhammet dinç

muhammet dinç Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    merhabalar yiğit bey bütçenizin 2000tl'ye kadar çıkabileceğini söylemişsiniz. bende yaklaşık 2 aydır bisiklet araştırıyorum başladığımda bütçe olarak 1000tl civarı düşünüyordum fakat araştırdıkça bu sınır yükseldi gitti ve şuan "cube ltd cls pro" da takıldım kaldım. bütçemi epey zorlayacak olsa da bir şekilde bu bisikleti almayı düşünüyorum. sizide aynı durumda görünce tavsiye edeyim dedim. bence kesenin ağzını açıyorsanız buna değecek bir kadro kalitesini hak ediyorsunuz. bir bakın derim
    http://www.cube.eu/tr/bikes/tour/ltd-cls/ltd-cls-pro-men/

8. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tavsiyeniz için teşekkürler fakat kafamı daha fazla karıştırmadan 3 gün önce sedona 750 yi aldım :))

GLN bunu beğendi.
  9. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gürkan bey, sizin beğendiğiniz özellikler, benimse hiç istemediğim özellikler bunlar.

* Amortisör: Bence fuzuli ağırlık, fiyat ve komplikasyon (= arıza ve bela)
    En iyi amortisör kol ve bacaklardır. Engebelerden geçerken yarım ayağa kalkıyoruz zaten. Amortisör, sele üzerinde patates çuvalı gibi oturmak isteyenler için iyi olabilir. Çok ileri düzeyde stump veya downhill sürücüleri için de gerekli olabilir. Ama orta karar bir sürücü için (offroad dahil) bu amortisör merakı nedir anlayamıyorum.

* Disk fren bir bela, hidrolik olanı püsküllü bela. Ağırlık ve komplikasyon dezavantajları bunda da var. Tek artı yanı: gerçekten iyi tutuyor, iyi takla attırıyor. Güzel de, frenlediğimiz şey kamyon değil ki, bisiklet nihayetinde. Kablo yağlaması ihmal edilmeyen kaliteli bir V frenin tutamayacağı bisiklet var mı? 50 kg yüklü tur bisikletini bile makul performansla tutuyor.

* 30 vites = 10 yapraklı ruble = arka teker örümünde ileri düzeyde asimetri (dish-in) = çürük arka jant.
    Rublenin uçtan uca toplam oranı aynı olmak kaydıyla 6 yerine 10 yaprak ruble ne sağlıyor? Vitesler arasında yakın geçiş, ve bunun karşılığında çürük arka teker ve yüksek fiyat. Yol yarışçısı değilim ki vitesler arası yakın geçiş arayayım. Vitesler arası biraz mesafeli olsun, ziyanı yok, ama arka teker sağlamlığından taviz verilmesin. Aynı fiyata bile olsa benim tercihim az yapraklı rubleden yanadır.

Bu özelliklerin hepsi de, benim kesinlikle uzak durduğum ve istemediğim özelliklerdir. Bir de bunlar için ekstra fiyat istiyorlar. :)

10. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Amartisör dışında diğer dedikleriniz bir nebze doğru da, patikada falan amartisör çok işe yarıyor. tabii piyasada bu kadar model bulunmasının nedeni de kullanıcıların sonu gelmez değişik taleplerinden ötürüdür.

bu arada arkadaş 750 modelini almış. hayırlısı olsun,

11. Yiğit Türkben

Yiğit Türkben Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkür ederim Gürkan bey. Alacak olan arkadaşlara tavsiye ederim düz yol olsun arazi olsun gösterdiği performans beklentilerimin bir hayli üstünde oldu. Viteslerin seriliği ve amortisörü baya bir etkileyici...