Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İleri Derecede Donanımdan anlayanlar Lütfen yardım.(Salcano)

Konu, 'Frenler' kısmında Enis Kahraman tarafından paylaşıldı.

1. Enis Kahraman

Enis Kahraman Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Öncelikle Yardımınız icin Tesekkur Ediyorum...
    Yıllarca ßisiklet kullandım..Fakat Profesyonel degildi..Yasım 21(kilo 62) Unıversite okuyorum..Ve ßisiklete muazzam yatkınlıgım var..Daha öncelerde MTB Tek amortisör-ve amortisörsüz olmak uzere bısıklet kullandım..Simdi ise 650 TL ßütce ayırarak istenimlerimi karsılayacak ''Salcano NG700 27.5 MD '' aldım.. ßuyrun Resmi Arkadaslar;
    ßildiginiz Üzere MTB türündedir ßisikletim...Kullanalı 3 gün oluyor Cok memnunum muazzam rahat..Hızlı Ve güven veriyor..ßiliyorum uzattım Soruma geceyim..
    -ßisiklet özellikleri-
    TİPİ-MTB
    KADRO-27,5"
    MAŞA-ZOOM ALÜMİNYUM TAÇLI AMORTİSÖRLÜ MAŞA
    ARKA VİTES-SHIMANO RD-TX35
    ORTA GÖBEK-NECO KASET RULMANLI ORTA GÖBEK
    AYNA VE KOL-SUNTOUR XR172 KRANK TAKIMI
    FREN TAKIMI-ZOOM MEKANİK DİSK FREN TAKIM
    VİTES KOLU-SHIMANO ST-EF40 21 VİTES
    RUBLE-SHIMANO MF-TZ21-7 DİŞLİ
    ÖN DEĞİŞTİRİCİ-SHIMANO TZ30
    GİDON-ZOOM SALCANO LOGOLU MTB-152 GİDON
    BOĞAZ-ZOOM SALCANO LOGOLU TDS-145 ÇELİK GİDON BOĞAZI
    SELE BORUSU-ZOOM SALCANO LOGOLU SP-235 SELE BORUSU
    SELE-SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ SELE
    FURÇ TAKIMI-NECO H115 SALCANO LOGOLU FURÇ TAKIMI
    TEKER SETİ-SALCANO SPORTY XCM RACE 27.5X2,1 LASTİK
    AĞIRLIK:17,240 kg
    Soru:ßeyler Mekanik Disk Fren mevcut..Fakat gercekten yetersiz..acil ßir durumda sonuna kadar basmazsanız durmuyor..ßu yüzden ''Shımano M446 Hisrolik Disk Fren'' kararı aldım 220TL sizce nasıl?.Ve sorun Su servıste konustum Tamam dedik adam kafa dengi..baktı inceledi ama VİTES kolununda degismesi gerekli dedi!(Mevcut olanShımano F40 50TL lik)..80 TL yede ''Shımano ESL M430'' tercihi Düsündüm..Fakat aklıma takılan Disk Fren ve kolları takıldıgında gercekten VİTES kollarının degısmesi mi gerekli?..ßirde ÖN amortisörüm Kilitlemelimi bilgisi olan lütfen söylesin..Sanırım Arka amortisör sadece sıkarak kilitlenebiliyor..öyle dusunuyorum..aslında ihtiyacım yok boyle cok rahat ama merak iste..Cevaplayan arkadaslara saygılarımı Sunuyorum..

2. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Baştan söyleyeyim, dost acı söyler. O yüzden biraz moralini bozacak olsa da inan senin faydan için her bir cümle. Zaten aksi taktirde forum üyeleri düzeltsinler yanlışlarımı.

Toplamda bisiklet 950 liraya gelecek yani öyle mi?

Dostum kusura bakma ama senin tabirinle"muazzam" yanlış bir karar verip bu bisiklete o kadar para gömmüşsün, zararın neresinden dönersen kardır hesabı başka bir "muazzam" hata yapıp sakın bu bisiklete 300 lirayı bırak 100 lira bile masraf yapma. Parana yazık olur gerçekten.

Bu şahin araba alıp orjinal ferrari direksiyonu takmaya ve o performansı beklemeye benzer.

Fren tutmuyor diyorsan mekanik frenlerini değiştir, Avid bb5 modelini kullandım hidroliği aratmıyordu, güzel ayar ve rodajdan sonra. Ama zaten şu an seninki de rodajda olduğundan tam performans alamıyorsun.

Maşa kilitlenebilir değil. Zaten gerek de yok. Arka amortisör zıp zıp yaylanırken maşayı kilitlesen ne yazar?

Aldığın yeri ikna etmeye bak, git bunu geri ver. Azıcık düşük fiyattanda olsa geri alsın. Aldığın parayla sıfır yada 2.el olarak kendine aşağıdaki özelliklerde yeni bir bisiklet al.

-Alüminyum kadro (2.el olursa faturasıyla beraber)
    -V frenli ( o fiyat bandında, diğer parçalardan çalarlar hidrolik fren olursa )
    -Kilitlenebilen maşalı
    -Kadro boyu sana uygun olması için , kadro boyu alternatifi olan
    -Kesinlikle arka amortisörü OLMAYAN.

Bisikletçin seni soymak derdinde , bunu da bil. Birdaha iğne bile alma oradan.

Vicdanı olan bir satıcı seni bu yapacaklarının ne kadar mantıksız olduğunu baştan söylerdi. Sen beni kazıklamışsın diye gidersen iade alıp kesinti yaparak bile vermez muhtemelen paranı. Falanca sebepten acil para lazım oldu, diye bi bahane uydur.

3. ahmet türkmen

ahmet türkmen Üye

Seviye:
    Tamamen katılıyorum arkadaşa bu bisiklete 100 liralk masrafın bile yapılmaması lazım bence de 500-600 gibi bi fiyattan geri alırsa ikinci el bulursan bir salcano astro-sedona 711 ve üstü kron xc 500 ve üstü bul bulamazsan en azından sedona 701-kron xc150-salcano ng650 yada http://www.carrarobisiklet.com/#force-540_136 bunun gibi bir bisiklet al onun üstüne modifiye yap bu arada ben de eskişehirdeyim sana yardımcı olabilirim hangi bisikletçiden aldın acaba ?

Enis Kahraman bunu beğendi.
  4. Enis Kahraman

Enis Kahraman Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Öncelikle Gökhan Ve Ahmet Degerli Yorumlarınız icin Tessekkur edıyorum İkinize...
    Dostlarım ıkınızde Ve ßana önerdiginiz ßisiklet tarzı ''Hız yapmaya Yonelık-Suspansiyonsuz''..ßeyler ßen ßisikleti Sevıyorum Cunkü HIZ güdme amacım Yok...Rahatlık önemli..masa kilitlemeside merakımdan sormustum..kullandım test ettım cok rahat yolda akıyor gereksıgınde Hatrı sayılır surata ulasabılıyorum...Ama ßana PERFORMANS hız odaklı ßisikletler önerdiginizi iyiligim ßiliyorum Tesekkur ederim..önerdeiklerinizi daha once COK detaylı ıncelemıstım..hemen gidip tak diye almadım acıkcası..Salcano performansı beni tatmın edıyor..rahatlık cok iyi performansta..Sizden ricam size yazdıgım;
    *Shımano ßr-M446 hDİROLİK dİSK Fren..(220TL)
    *Shımano SL-M430 Vites kolu (80TL) sİZCE NASILlar..
    ßirde Dostlarım Hidrolik Disk takması icin Eski F40 Vites kolunu Degistirmek istemesi UYUMSUZLUKtan mı?..Yoksa parca satma cabasımı...?Sıkıntım ßu Suan...
    ßisikleti Mağaza'dan aldım...Eskişehirde Visnelikte Bisikletci Var Soran Kardesım ordanda Kronometre Evo camurluk-Dısk fren vs iste taktırıcam dusunuyorum...YORUMLARINIZ benım ıcın cok oemlı teskkurler

Gökhan Ve ahmet kardesım ßu arada soylemeyı unuttum ßisiklete Zevk amaclı Sehırde ßinen ınsanım..ßunuda ekleyeyım hani zorlu kosullar felan olsa zaten Sececegım bısıklet bellıydı ßir kere CIFT amortısor olması zaten o zaman bastan yanlıs olurdu..rahatlık sevıyorum Tessekkur edıyorum verecegınız yorumlarınıza

calhanre bunu beğendi.
  5. Volkan O.

Volkan O. Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şehirde kullanıyorsan frenlerin ayarını yaptırırsan bi sorun yaşamazsın paranı boşa harcama

6. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gökhan ve Ahmet beyler, size aslında başka modeller önermiyorlar, geç olmadan bir yanlıştan dönmeniz için fikir veriyorlar.

Söyledikleri bisikletler hız yapmaya yönelik süspansiyonsuz bisikletler değil. Tam tersine "şehir bisikleti" olarak geçen, şehir içinde hem konforlu hem de enerjinizi heba etmeyecek bisikletlerdir.

Hepsinin ön süspansiyonları var, ve emin olun sizin aldığınız bisikletin üzerindekinden daha kaliteli süspansiyonlu maşalar. Rahatlık verir dediğiniz arka süspansiyon size ağırlık, hantallık ve gereksiz yavaşlıktan başka bir konfor sunmayacaktır. Pedala her basışınızda harcadığınız enerjiyi emip, boşuna yorulacaksınız. Bahsettiğiniz rahatlığın, bunların yanında lafı edilmez.

Hele de eğer ki, seçeceğiniz bisiklet madem şehir içinde kullanıma uygun olacaktı, o zaman zaten arka amortisör olmaması gerekiyor. Arka amortisör söylediğinizin aksine şehir içi için değil, zorlu, engebeli araziler veya downhill için bir anlam taşır.

Foruma biraz göz atıp, bilgi edinmenizi ve ona göre tercihinizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gökhanın bırak yerden göğe haklı olmasını gökten yere kadar bile haklı. Cesur ve yerinde tespitler, altına imzamı atıyorum.

Ah salcano ah. ben sana ne diyim. Şu bisikletimsi şeyin bir bisiklet olmadığını sen benden daha iyi biliyorsun. Ama ne yaparsın viran olası hanede evladü iyal var değilmi. Bırak artık bu işleri markanın az biraz olan itibarınıda bitirme. bir fason marka kur ora için üret bu hilkat garibelerini. Salcano olarak da dünya markaları ile yarış.

8. sezer_57

sezer_57 Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezer Şentürk
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sana soylenen bisiklet turleri 'HIZA' dayali olarak soylenmemekte olup, tamamen bisiklet kullanimini daha rahat sekilde binmen icin soylenmistir. Yani senin iyiligin icin bu tür bisiklet insani cok yorar burda ileri seviye bisiklete gecenlerin coğu kullanmistir bu tür bisikletlerden fakat cok yordugu icin alüminyum bisiklete gecmislerdir.

samsung galaxy s4 ten tapatalk ile gönderdi.

Yasin Yücel bunu beğendi.
  9. ahmet türkmen

ahmet türkmen Üye

Seviye:
    Murtaoğlu Bisikleti söylüyorsun sanırım oraya güvenebilirsin.

10. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Vites koluda fren koluda ikiside ayrı şeylerdir birini değiştirmek isterseniz diğerini değiştirmeye gerek yoktur ikisi birbirinden bağımsızdır ama sizin fren kolunuz ile vites kolunuz tek bir parça olaraksa (ki sanmıyorum) ozaman değiştirmek lazımdır , bana göre bisikletinizi değiştirmesenizde olur sonuçta uzun yola çıkmıyorsunuz ancak tavsiyelere uyarsanız sizin iyiliğinize ....

11. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sizin biskletteki fren ve vites kolları google'ye göre tek parça yani vites kolunu veya fren kolunu değiştirmeye kalktığınız zaman ikisinide değiştirmek zorundasınız.
    Bisikletiniz gerçekten karşıdan bakınca şık, güzel ve rahat duruyor. Fakat kullanım süresi, yaptığınız yol, çıktığınız bayır vb. arttıkça aslında ortadaki amortisörün sizi yorduğunu, enerjinizi emdiğini anlayacaksınız. Arkadaşlarımın size demek istediği bu. Biz tecrübe ettiğimiz konuda sizi uyardık. Sonrası size ait.
    İyi pedallamalar. :)

Enis Kahraman ve Ömer KARAN bunu beğendi.
  12. Enis Kahraman

Enis Kahraman Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Cevap Veren Degerli Kardeslerim...Yorumlarınıza Tesekkur edıyorum Öncelıkle...Acıkcası Insanın ßısıkletını Sevmesı onemlı..Yorulmuyorum Gayet ıyı performans aldım ozellıkle eskı kullandıgım eskı bısıkletlerımle arasında ucurum var..Ahmet Kardesım evet 'muratoglu' bısıklet..adamla konustum..Benım F40 Fren Kolu ile VİTES Kolu Birlesikmis beyler..ben ayrı sanıyordum..oyle ustten bakınca ayrı gozukuyor ara katman yapmıslar..bırlesık adam haklı yanı..ve arastırma yaptım adam dıger bısıkletcılere gore 20 TL 30 TL ucuz fıyat vermıs..Kardeslerım Dısk Fren M446 taktırıyorum..Vites kolunudaM430 yine Shımano yaptırıcam+eldiven+km hız alacagım..bısıkletı sevdım cunku..Degerlı yorumlarınız benım ıcın onemlı belkı eksık cok ıyı bır bısıklet ıcın ozellıklerı ama Sevdım yorulmuyorum Ani tepki+Surat MTB ye gore ıyı..daha once deneyımım oldu ve taktırıyorum..Hepınıze teskkurler...Ahmet kardesım belkı ßırqun Karsılasırız orda :) Salcano NG700 27.5 md ıle Kırmızı sıyah devamlı Dolasıyorum Mıgros'un oralarda ;) eywallah herkese

Yasin Yücel Kardesım Tesekkur ederım Sanada Degerlı yorumun icin :) Evet haklısınız ßılıyorum..Ama rahatım suan full suspansıyon bıraz gorunus etkılıyor belkıde..evet enerjı ahrcamam cok olucak ßu ßır Fızık kuralı gıbı net bırsey tum benlıgımle katılıyorum..Sızede ıyı pedallamalar Yasin kardesım

13. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    dostum bu bisikletin liste fiyatı 650tl zaten, hiç mi indirim yapmadılar? bu bisikleti alacağına ön süspansiyonlu sedona ve salcano nun giriş seviyesi bir bisikleti alsan işini fazlasıyla görür. senin aldığın bisiklet bildiğin market bisikleti. akıcılığından falan memnunum diyorsun ama 1-2 ay sonra akıcılığını kaybeder, o zaman yanlış yaptığını anlarsın. bende 2 sene önce kullandım salcano nova 26v. ilk aldığımda akıcılığı çok iyiydi sonradan orta yataktan çat çut sesler gelmeye başladı, arka tekerin göbek dağıldı, çünkü orjinal ürünler değil göbekleri, hep yan sanayi çin işi çakma ürünler

zaman kaybetmeden değiştirirsen çok iyi olur

14. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sen mutluysan sıkıntı yok önemli olan kullanıcının bisikletini sevmesi. Gerisi boş sen rahatına bak. Bir gün beraber turlarız belli mi olur.

15. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Enis abi, madem bisikletini bukadar seviyordun ve muzzam bir performasi oldugunu biliyordun, ozaman neden iki tane konu actin ve fikir sordun?
    Böyle bir durumda sedece bissikletini tanitmak icin bir konu acsaydin yeterli olurdu ve bukadar kisinin kesinlikle dorgulari söyledikleri cevaplar bosuna gitmezdi. Kim ne yazarsa yazsin senden geri gelen cevap sadece hakli olabilirsiniz ama ben bisikletimi seviyorum gibi cevaplar omus.
    Seviyorsan hayirli olsun, sana kazasiz belasiz muazzam performansli sürüsler dileriz.

NOT: Arkadaslar ABI diyorum cünkü enis abimiz icin ben sadece murat ve kardesiyim bu konuda http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=134926&p=1669097#post1669097)

Ömer KARAN bunu beğendi.
  16. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İleri derece yazısını okuyunca aklıma ilk gelen donanımlar shimano xt xtr sram x9 xo oldu.arkadaş keşke bisikleti almadan buradaki arkadaşlara bir danışsaydınız.17 kilo bir bisiklet bu devirde alınırmı ya.illaki hidrolik fren istiyorsanız ikinci el frenler de olur daha hesaplı olur avid juicy3 slx freni aratmaz

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Enis Kahraman

Enis Kahraman Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Murat Doqarken ßisiklet ile mİ Doqdun?..illa Klavuzdan Kaydırıcaksınız...ßirisi İmza qösterir Ößürü Alkıslar..Anadolu UNIV ! Mühendislik okuyan..ßiriktire ßiriktire aclıktan ßisiklet ALDIM..Daha önce bisikletim oldu ama HIC ßu kadar verıp ''iyi olabilecegini Dusunduqum'' ßir alet olmadı..Simdiyse Su Guzel Forumda Güzel ! saydıgım Siz Lanet olası iki 'ukela ' arkadası Kırmadan, ßisiklet hakkındakı hatalarımı qörmeye calısıyorum..qörüyorumda!..ama ßen ßunu aldım..2. el isi Sevmem öyle olsa gider 650 ye 2. el cok ıyı bısey alırdım..ßiseyler öqreniyorum..öqrenmeye CALIYORUM HATALARIMI qörerek..ukelalıqa gerek Yok!..Konu kilit ADMIN..Yasin Saol Güzel Kırıcı olmayan yorumun ıcın..eywallah.

Murat Doqarken ßisiklet ile mİ Doqdun?..illa Klavuzdan Kaydırıcaksınız...ßirisi İmza qösterir Ößürü Alkıslar..Anadolu UNIV ! Mühendislik okuyan..ßiriktire ßiriktire haclıktan ßisiklet ALDIM..Daha önce bisikletim oldu ama HIC ßu kadar verıp ''iyi olabilecegini Dusunduqum'' ßir alet olmadı..Simdiyse Su Guzel Forumda Güzel ! saydıgım Siz Lanet olası iki 'ukela ' arkadası Kırmadan, ßisiklet hakkındakı hatalarımı qörmeye calısıyorum..qörüyorumda!..ama ßen ßunu aldım..2. el isi Sevmem öyle olsa gider 650 ye 2. el cok ıyı bısey alırdım..ßiseyler öqreniyorum..öqrenmeye CALIYORUM HATALARIMI qörerek..ukelalıqa gerek Yok!..Konu kilit ADMIN..Yasin Saol Güzel Kırıcı olmayan yorumun ıcın..eywallah.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=134926&p=1669097#post1669097

18. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mühendislik okuyorsun ama hala Türkçe'yi öğrenememişsin.

Soner H. Arslan bunu beğendi.
  19. Enis Kahraman

Enis Kahraman Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    İnsanlarla Dalqa qecenlere ßu Türkce Fazla ßile.Klavye ile Türkce mi Test edebilmende Uzay Caqı Anatomisi Resmen Tebrikler ßro.ßide ßenden Sana Öneri Sanal Alemde ßu yer' de.Reel de ßu öz qüvenin Sana cok ßel eydirir Haberin Olsun Malatya'lı..ßu foruma Dahada Uqramam EGO tatmincisi toplanmıs.sıkıntı durumlar Hadi eywallah

20. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Şu yazdıklarını okuduktan sonra ego'su tavan yapmış ve ergenlik çağını atlatmamış bir genç olduğunu fark ettim. Bu forumda nice güzel insanlar birbirlerine yardım ederken, burayı ego tatmincisi insanların toplandığı bir yer olarak görmen büyük bir hata. Bence de daha da durma bu forumda çünkü bu forumda ego tatmincisi insanlara yer yoktur. Lanet okuduğun ve ukela (doğrusu ukala) dediğin arkadaşlar yardımsever karaktere sahip kişilerdir. Mühendislik mi okuyorsun ne okuyorsun beni ilgilendirmez lakin foruma üye olurken Türkçe yazmak ile ilgili bir kural var ve bu kuralların üzerine de bir çok konu açıldı burada. Konuşmak ve yazmak bir insanın vitrinidir ve ben bundan senin "adını veremediğim" bir karakter sahibi olduğunu çıkardım. Etrafına emir yağdırmayı ne kadar da çok seviyorsun? "Konu kilit ADMIN.." Yanlış anlama ama sen kimsin ? Yanlış anlama diyorum çünkü sadece senin burada olma nedenini merak ettim. Etrafa emir yağdırmak mı? Yoksa düzgün bir dil ile yardım istemek mi? İlk evvela ilkokula dönüp yazma ve okuma derslerini baştan alıp Türkçe'yi yeniden öğrenmeni tavsiye ederim. Gerçi ben kimim ki sana tavsiye verecek. İnsanlara bu Türkçe bile fazla diyorsun lakin insan dediğin seninle aynı vatanı paylaştığın kişiler. Sen kendi vatandaşına yurttaşına bu kadar değer veriyorsan şayet kusura bakma ama yazıklar olsun..

Söz konusu bisikletine gelince, arkadaşlar imkan varsa değiştirmeni önermiş çünkü enerji kaybına sebep olur. Ben de onlara katılmaktayım, lakin bisikletim güzel diyorsun ben de sana hayırlı olsun diyorum. Güle güle kullan. Diski değiştirmeden önce yahut sonra kendine bir kask ve eldiven almanı öneririm. Bunun yanında ben de M445 model hidrolik disk takımı kullanmaktayım. Memnunum sen de memnun kalırsın.

Dipnot; açıkçası konu başlığına bakınca XT yahut XTR gibi ileri derecede bir donanım bekledim. Ama karşıma çıkan basit bir sistem ne yazık ki.

Saygılarımla..

hakan64 bunu beğendi.