Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlaÇ Kullaniyorsaniz Greyfurt Suyu İçmeyİnİz

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Derya AKYILDIZ

Derya AKYILDIZ Onursal Üye

Seviye:
    Çok fazla ilaç ismi içerdiğinden, sakıncalı bulduğum için "İPTAL"

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    İlgisini çeken üyeler için konuyu bildiğim kadarıyla çok çok kısa özetliyeyim.
    Greyfurt suyu içerdiği c vitamini ile ve metabolizmayı hızlandırma özelliğiyle aslında kıymetli bir besin. Ancak bazı kolesterol düşürücü ilaçlar ve tansiyon(düşürücü) haplarla ve bazı allerji ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında karaciğerde bu ilaçların atılımını olmusuz etkiliyor.
    Başlığın ne anlama geldiğini merak edenlerin meraklarını bir nebze giderebilmişimdir umarım.
    İlaçlar hakkında daha ayrıntılı ve doğru bilgi için ise lütfen doktorunuza müracaat ediniz. :)

3. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yarıştan ( Belgrad Yarışları :)) ve antrenmandan sonra ben vitamin hapı alıyorum, ondan önce sabah da greyfurt suyu içiyorum. Acaba bir zararı olur mu? İlça ismi vermek istemiyorum, zaten bilinen ve çok kullanılan bir iki tane var. Bi de hapın kutusunda draje yazıyor, şimdi fark ettim. Ben bunu direkt suyla yutuyordum. Bunu şeker gibi ağzımızda mı eritmemiz gerekiyor acaba? Dayanamayacağım... İlaç Supradyn :)

Ozge Deniz bunu beğendi.
  4. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    sercan şimdi anneme sordum yutuluo dedi.ama draje şekerlerden yola çıkarsak düşünmeden edemio insan.ama umarım tam bilen yazar...:in:

5. t-genc

t-genc Forum Bağımlısı

Seviye:
    öğrenmiş oldum:)

6. boreas

boreas Forum Demirbaşı

Seviye:
    Supradyn i zaten şeker gibi ağızda eritemessin. tadı gittikçe iğrençleşir.:D
    onu yutmalısın. ayrıca vitamin haplar hakkında şunu söylemek istiyorum. bir bardak portakal, mandalina ,greyfurt suyundan daha etkili değil. doğal yollardan vitamin ihtiyacınızı karşılayın. hem bu size enerjide verecektir.
    vücutta vitamin eksikliği yok ise tabiki.

7. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Cevap için teşekkürler Derya Abla ve boreas... Ben yarıştan sonra hasta olmayayım diye içtim :) Kısmetse bir dahaki yarışa portakal, greyfurt, limon, mandalina sıkıp götüreceğim, yarıştan sonra içmek için. Karlı olacak büyük ihtimal çünkü :)

Bir de kullandığım bir sivilce ilacı (Accutane) var. 6 aydır kullanıyorum, her ay kan testi yaptırıyordum, bu güne kadar bir etkisi çıkmadı. Ancak geçen cumartesi olan kontrolümde test için kan alındığı zaman hastaydım (antrenmandan sonra aşırı şekilde terliyken yürüyerek eve döndüm ve grip/soğuk algınlığı arası birşeyler oldu)... Pazartesi test sonucum çıkmış ve karaciğerde bazı değerler yükselmiş. Doktorum aradı ve Perşembe gününe randevu verdi, ilacı da o güne kadar kullanmamı söyledi.

Şimdi neden anlattım, bu greyfurt ve karaciğer sözcüklerinin bir arada geçmesinden dolayı aklıma bu geldi :) Acaba ben yüksek oranda A vitamini içeren bu ilacı kullanırken greyfurt suyu içsem bir problem olur mu? Bunu doktoruma soracağım, ancak sabırsız birisi olduğum için şimdiden merak ediyorum :)

Bir de bu karaciğerin nefes/yorgunlukla bir ilgisi olabilir mi? Yarışlarda, koşarken, spor salonunda antrenman yaparken sanki daha çabuk yorulup, nefes nefese kalıyorum eskiye oranla. Yoksa psikolojik bir durum mudur? :)

8. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sercan cım Roaccutane ile birlikte bir multivitamin preparatı ALMAMALISIN. yoksa bu yolla A vitamini zehirlenmesine yol açabilirsin.
    Ayrıca bu ilacın bir yan etkisi de kan yağ(kolesterol) ve şeker düzeylerini yükseltmesi. Diyetinde bu konuya da dikkat etmelisin. Greyfurt konusunda ise bu ilaca ait bir ayrıntı hatırlamıyorum. Bu ilacın etkilerini ve greyfurtla etkileşip etkileşmediğini zaten sana kendi doktorun daha ayrıntılı şekilde bildirecektir. (Bence etkileşmiyor)
    SElam sevgi.

9. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok teşekkürler Mesut Abi. Multivitamin preperatından kastın nedir acaba? Mesela Supradyn buna örnek midir?

10. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    evet

multi=çok demek.
    mesela B kompleks vitamileri sadece B grubu vitaminleri içerir ve içinde A vitamini olmadığı için sakıncalı değil. Ancak Multi vitamin preparatlarının içinde tüm vitaminlerle beraber A vitamini de olduğundan senin cilt ilacınla birlikte kullanılması sakıncalı olabilir. Bunu demek istemiştim..
    Selamlar

not: draje kelimesiyle şekeri anımsaman beni çok güldürdü. Çok hoşsun:) :p Hiç bu gözle bakmamıştım drajelere. Yani ağızda emilen acı ilaçlar:D

11. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    sercancım dikkat et bence.bende pek anlamam.umarım bişey çıkmaz sen kafaya takma.benide merakda bırakma bu konuda.sevgiler

12. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    İlginize çok teşekkür ederim Derya Abla ve Mesut Abi. Yarın doktordan gelince yazacağım sonucu ;)

NOT: Supradyn'in şekli Bonibon gibi, tadı da ağıza ilk atıldığında acı gelmiyor... Sandım ki ağızda eridikçe tatlanıyor :) Bir de arkadaşım küçükken Supradyn kullandığını ( fakat adının supradyn olduğunu benim tariflerimden sonra hatırladı :) ) söyledi. ''O çilekli hap mı?'' diye bahsedince de aklıma draje şekerler geldi Mesut Abi. :)

Ozge Deniz bunu beğendi.
  13. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Multivitamin ve mineral hapları kullanmayan profosyonel yoktur herhalde.

14. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Mesut abinin söylemediği birşeyi de ben ekliyeyim, multivitamin hapının normal dozuyla beraber greyfurt suyunun bir zararı olmaz.

15. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bugün doktora gittim. Doktorum da aynen Tayfur Abi'nin dediği gibi normal dozdan birşey olmaz dedi.

Sonuca gelince... Karaciğer salgılarında 5-40 arası olması gereken bir değer bu testte 530 küsür çıkmıştı :eek: Doktorum sarılıktan şüphelenmiş ve telaşla beni aramıştı. Bugün aynı testler tekrar yapıldı ve yine 5-40 arası olması gereken o değer 80'lere düşmüştü. Allah'tan korkulacak birşey yokmuş şuan. 3 hafta ara verdi ilaca. 3 hafta sonra tekrar aynı testler yapılacak, eğer 5-40 arası çıkarsa kullanıma devam edilecekmiş...

16. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Ben biraz sınırlı bilgimle (biraz da hangi karaciğer testi olduğunu tahmin ederek) ufak bir açıklama yapayım.

Aldığımız ilaçların çoğu, karaciğer tarafından kimyasal reaksiyonlara sokulurlar. Bazı ilaçlar karaciğer hücrelerine zarar verebilirler. Tedavi dozları eğer yanında onunla kötü etkileşime girecek herhangi birşey alınmadan kullanılırsa bu ilaçlardan istifadelenebiliriz. Ancak, mesela çok bilinen bir ilaç Parasetamol (Tylol, minoset, parol vb) normalden yüksek dozlarında alınırsa karaciğer hücrelerini öldürür. Bu ilacın sebep olduğu karaciğer hasarında, karaciğer enzim testleri yükselir. Hepatit'te, mantar zehirlenmesinde ve pekçok başka hastalıklarda da bu yükselmeler gözükür. Tıbbın zor kısımlarındandır. Normal değeri 10-20 olan bazı karaciğer anzimi testlerinin ciddi hastalıklarda 10 000 gibi değerlere çıktığı görülmüştür. O yüzden bu sayılar yanıltıcı olabilir. Hastaların yapacakları en iyi şey doktorlarının sözlerine harfiyen uymaktır. Karaciğer çok önemli bir organ.

17. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    sevindim sonuca iyi bakalım bişi yoktur.ilaçtandır artması.bende sanki doktorum:D .neyse aman ihmal etme.sevgiler...

18. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok teşekkürler :)

19. Derya AKYILDIZ

Derya AKYILDIZ Onursal Üye

Seviye:

Mesut bey aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim sağolun. Haberi editliyerek veriyorum.. :)

İlaç Kullanıyorsanız Greyfurt Suyu İçmeyiniz

Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o
    nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi.
    Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Greyfurt Suyu İlaçların Etkisini Nasıl artırıyor?

İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak
    vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450
    3A4 isimli bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın
    parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine
    neden olabilmektedir.

Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapıyor?

Greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddelerinin bağırsaklarda
    bulunan ve ilaçları parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettiği
    ortaya konmuştur.

Greyfurt Suyu İçince İlaç Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?

Yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi
    göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu
    içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını
    göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan ******* isimli ilaç
    greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha
    fazla olmaktadır. Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24
    saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.

Hangi İlaçların etkileri greyfurt suyu ile artmakta ve zararlı etkiler ortaya
    çıkmaktadır?

A: TANSİYON İLAÇLARI
    Yapılan araştırmalar hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) tedavisinde kullanılan
    ******* (******* tablet), ******* (***** tablet) ve ***** (******
    *tablet) gibi ilaçların greyfurt suyu içen kişilerin kanlarında anormal derecede
    yüksek düzeylere ulaştığını göstermiştir. ********* (******) ve *******
    (*********, ********* tablet) kullananlarda greyfurt suyunun yan etkisi
    görülmemiştir. Bu nedenle mevcut verilere göre ********, ********* ve
    ********* kullanan hastalar greyfurt suyu içmemelidir.

B. PSİKİYATRİ , UYKU VE EPİLEPSİ İLAÇLARI
    ******** (******, ******, ******, ******-****** tablet gibi ilaçlar),
    ******, ******** ve ****** (******kapsül) kullananlarda greyfurt suyu
    içilince etki çok artmaktadır. Epilepside kullanılan ******** (*******tablet)
    eğer greyfurt suyu ile birlikte alınırsa etkisi % 40 artmaktadır.

Yine depresyonda kullanılan ***** (*****, *****, ******, ***** tablet)
    içeren ilaçların etkisi greyfurt suyu ile % 50 artmaktadır.

C. KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR
    *****dediğimiz bu ilaçlardan ******* (***** *****, ****), ******* ve
    ******** (****** ***, *****) kullanan kişilerde greyfurt suyu içilince kan
    düzeyleri 2-16 kat artmakta ve zararlı olmaktadır. Bu nedenle bu tür kolesterol
    düşürücü ilaç kullananların greyfurt suyu içmemeleri gerekir.

D. EMPOTANS TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR
    ******** tedavisinde kullanılan ******* (****, ******, ******* tablet)
    kullanan kişilerde ilacın etkisinin %23 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu
    nedenle bu ilaçları alanlar greyfurt suyu içmemelidir.

E. MİDE-BAĞIRSAK HASTALIK İLACI *******
    Mide ve bağırsak hareketini artırmak için kullanılan ******** adlı ilaç greyfurt
    suyu ile beraber alınırsa etkisi % 50 artmakta ve zararlı olmaktadır.

F.ALLERJİ, GRİP-SİNÜZİT TEDAVİSİNDE KULLANILAN *******
    Allerjik hastalaıklar, grip ve sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik
    *******isimli ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa kalb üzerinde yan etkiler
    ortaya çıkmaktadır.

G. KALP İLACI *******
    Kalp ritm bozukluklarında kullanılan ******* (******* tablet) isimli ilaç
    kullananlarda greyfurt suyu içilince etkisi azalmaktadır.

ÖZET VE ÖNERİ
    Yukarıda belirtildiği üzere yapılan çalışmalar bazı ilaçların greyfurt suyu içen
    kişilerde zararlı yan etkilere neden olduğunu göstermiştir. Başka ilaçlarla
    yapılan çalışmalar arttıkça bu bilgiler artacaktır. Mevcut veriler ilaç kullanan
    kişilerin greyfurt suyu içmemeleri yönündedir. İşin ilginç diğer bir yanı ise
    greyfurt suyunun ilaçların kan dolaşımındaki etkisini artırma özelliğiyle belki
    ilerde ilacın dozunu azaltarak ve greyfurt suyu veya içindeki etken maddeyi
    birlikte alarak dozu azaltma ve daha ucuza hastalık tedavi olanakları sağlama
    olasılığının ortaya çıkmasıdır. Ancak bunun için ileri araştırmalara gerek vardır.
    Bizim bir hekim olarak şimdilik önerimiz ‘’ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu
    içmeyiniz’’ şeklindedir.

Prof. Dr. Metin Özata
    Endokrinoloji, Diabet, Beslenme ve Metabolizma Uzmanı

Biyografi

Prof. Dr. Metin ÖZATA
    1958 yılında Burdur'da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimimi Burdur'da
    tamamladıktan sonra 1975 yılında Burdur Lisesi'nden mezun oldu. 1982 yılında
    GATA Askeri Tıp Fakültesin'den birincilikle mezun oldu.

1990 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1992 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma
    Hastalıkları Uzmanı oldu. 1994 Nisan ayında yardımcı doçent, 1994 Ekim ayında
    doçent, 2003 yılında profesör oldu. 1986 yılında Federal Almanya'nın
    Wiesbaden Şehrinde USAF Regional Medical Center'de çalıştı.

1992-1993 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri'nde Chicago Üniversitesi'nde
    çalıştı. Halen GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma
    Hastalıkları klinik direktörü olarak İstanbul'da görev yapmaktadır.

Prof. Özata, 1996 yılı Türk Diabet Cemiyeti Prof. Celal Öker Bilim Ödülü, 2000
    yılı Roche Tıp Ödülleri Yarışması birincilik Ödülü, İstanbul Üniversitesi Sağlık
    Bilim Ödülü (2003), Bayındir Tıp Merkezi Bilim Ödülü (2003), TÜBİTAK Bilim
    Teşvik Ödülü (1998) ve 2001 yılı TÜBİTAK ''Türkiye Tıp Araştırma Ödülü''
    sahibidir.

Prof. Özata'nın ''Obezite Tanı ve Tedavisi'' ve '' Tiroid Hastalıkları Tanı ve
    Tedavisi'' isimli iki kitabı, yurtdışı dergilerde yayınlanmış 70 araştırma makalesi
    ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 56 sunumu ve yurtdışı kongrelerde davetli
    konuşmacı olarak verdiği konferansları vardır. Evli ve 2 çocuk babası olup
    İngilizce ve Almanca bilmektedir.

20. Shark

Shark Yeni Üye

Seviye:
    supradyn bir komplex vitamin haptır. draje ise yutulabilir hap demektir. çiğnenmesi gerekenlerde çiğneme tableti yazar.:)