Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İkramiyeyi kazandı ama sonu...!!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

1. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Dikkatimi çeker;

şans oyunlarından servetle kazananların çoğu bu parayı kazandığına binpişman olmuşlardır; hayatları değişmiş ve kaymış, kararmıştır...

Çalışarak kazanılmayan paranın hayır getirmediklerinin canlı şahidi olmuşlardır.

Bazı tv kanallarının memlekette canlı yayınlarla sunulması gereken o kadar haber varken, çok klişe bi şekilde eminönündeki bir dükkan önünde uzuuun bir kuyrukta hayal ettikleri paranın hayatlarını karartacak potansiyel ve sinsi bir düşman olduğunun farkında olmayan insanlarla yaptığı röportajlar yerine, bu tür haberleri geçmeleri, bu memleketin insanları için çok daha iyi olacaktır.

Milyarder lotocunun hali ibretlik

Ordu'nun Perşembe ilçesinde bir bankada çaycılık yaparken sayısal lotodan büyük ikramiyeyi tek başına alan Hayri Kaya (39) 7 sene önceki çaycılık mesleğine geri döndü.

Sayısal lotodan 2003 yılında kazandığı 844 bin TL ile milyarder olan ve çaycılık mesleğinden vazgeçip, sefa süren Kaya'nın mutluluğu sadece bir yıl sürerken, farklı işlerde çalışıp evini geçindirmeye çalışması da yeterli olmadı. Borçlanan ve bir süre cezaevinde yatan Kaya, 7 yıl önceki çaycılık mesleğine binbir tövbe ile yeniden döndüğünü söyledi.

Paranın mutluluk getirmediğini, eşiyle ayrılma noktasına geldiğini ifade eden Kaya, "Çaycılık yaparken hayatımın tamamen değişmesi anlamına geliyordu. Artık milyarderdim. Ama düşündüğüm gibi olmadı. Para mutluluk getirmedi. Alınteri ile kazanılan paranın değeri bir başka oluyor. Daha değerli. Havadan gelen havaya gitti. Bir senede para bitti. Düzenim bozuldu, huzurum gitti. Para mutluluk getirmedi. Şimdi çok mutluyum." dedi.

Perşembe Kaymakamlığı'nın çay ocağını işleten Kaya, ikramiye çıkanların kendi durumuna düşmemesi için mutlaka kendisinden fikir almasını istedi. Kaya, "Paranın gücüne kimse aldanmasın. Para çıkınca sahte arkadaşlarınız bol oluyor. Akraba çoğalıyor. Para çıkan insanlar önce beni arasın. Benden danışmanlık hizmeti alsınlar. Ücret falan istemiyorum. En azından paralarının büyük kısmını kurtarmış olurlar. Ben yaşadım biliyorum. O zaman bana da diyorlardı ama umursamadım böyle oldum. Bitmez bu para diyordum ama bitti." diye konuştu.

Alın teri ile kazanılan para ile havadan gelen para arasında fark olduğunu aktaran Kaya, "Alın teri ile kazanılan para daha lezzetli. Şimdi ben günde 20 lira kazansam, bakıyorum yarına 10 Lira kalıyor ama havadan gelen para bir şekilde gidiyor. Zaten onu harcamanın bir tadı da olmuyor. Yaşadıklarımın beni daha tecrübeli yaptığını düşünüyorum. Ama keşke insanların gerçek yüzlerini görebilseymişim diyorum. Keşke kendimi tanıyabilseymişim. İnsan kendi kendini kandırmaya çok yatkın bir varlık." şeklinde konuştu.

Halen şansını denediğini ifade eden Kaya, "En çok şuna üzülüyorum. Böyle bir para çıkarsa arabayla rastgele bir köye gidecektim. Uzaklarda bir köye orada ne kadar yetim varsa yedirecek giydirecek okutacaktım. Böyle bir hayalim vardı. İlk para çıktığında yapamadım bunu. Şeytan bulaştı bana erteledim sonra da yapamadım. Ama bir daha çıktığında bunu yapacağım." açıklamasında bulundu.

(CİHAN)

2. ugur.2034

ugur.2034 Kıdemli Üye

Seviye:
    haberini izledim gerçekten alın teri ile kazanılan paranın tadı bi başka oluyor

3. Bertann

Bertann Kıdemli Üye

Seviye:
    Para Çaycıya çıkmış, Caycı çay yapar, servis yapar.. Adam okadar parayayı yönetebilecek olsa zaten çaycı olmazdı..

İkramiye bir iş adamına çıksa eminim durum çok daha farklı olur.

tolgayalcin bunu beğendi.
  4. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Zorluklarla bir yere gelmiş iş adamı,böyle yollarda kuruşunu bile harcamaz.Kolay kazanılan para,kolay kaybedilir.:eek:

ahmet türkölmez bunu beğendi.
  5. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yukardaki örnekteki durum paranın alın teri ile kazanılıp kazılmamasıyla direk olarak ilgili değil aslında. Talihlinin zeka seviyesi ile ilgili de değil..
    Sıfırdan holding olma hikayelerini çoğumuz biliriz; Koç, Sabancı ve daha nicelereri. Çaycı arkadaş belki de Koç'tan çok daha akıllı idi.. Yada geçmişinde yaptıkları çeşitli hayır işleri ve bonkörlükleri ile o parayı cidden haketmiş birisi de olabilirdi.. Ama belliki sahip olamadığı birşey varmış, zenginliği hazmetmek.
    Allah size verir ama siz kabul edebiliyor musunuz? işte asıl soru bu..

Çalışarak kazanılmayan para hayır getirmez !
    Para elinin kiri !
    Paranın fazlası zarar!

Bunlara mı inanıyorsunuz ? O zaman ciddi hazım problemleriniz vardır.. Zengin olmayı boşuna hayal etmeyin. Bu hazım probleminin paranın alın teri ile kazanılması ile endirek olarak şöyle bir ilgisi var.. Büyük servetleri yapan insanlar zamanla bu hastalıklardan kurtuluyor.. Paranın aslında zarar vermediğini, fazlasının da gayet güzel bişey olduğunu biliyor.. Bu tip insanların tüm servetlerini, donuna kadar, elinden alın fazla değil en fazla birkaç yıl içinde yine aynı duruma geleceklerdir.

Sonuç olarak insanlara hakettiklerinden yada şöyle demek daha doğru olur aslında istediklerinden fazlasını verirsen kaldıramazlar ve kusarlar. Çaycının başına gelen olay budur.

6. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Parayı kullanmayı bilmekle alakalı bence de durum,böyle olaylardaki talihlinin yorumlarına da çok gülüyorum 'fazla para mutluluk getirmiyormuş'... Adama gülerler,sen bu parayla nerelere yatırım yapabileceğini araştırdınmı,daha çok kazanmayı akıl edebildinmi ki ? Züğürt avunması diye buna derim ben :)

Bora bunu beğendi.
  7. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Meşru olmayan dünya lezzetlerinin daha bu dünyadayken tokadı insana inmeye başlar, öteki dünyada ise sonu felaket olur.

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gereksiz konular olduğunu düşünüyorum BİSİKLET FORUM için...

ahmet türkölmez, Bora ve fletcher bunu beğendi.
  9. ufuk güneş

Seviye:
    Bu tür haberlerin örnekleri çoktur, zaman zaman bültenlere de yansır, hatta birisi intihar etmişti...
    Bu tür haberlere çok rastgeldim, alıp da hayrını gören bir kişi hatırlamıyorum...

10. MertSayın

MertSayın Kıdemli Üye

Seviye:
    İyi de şans oyunlarından büyük para kazanan kaç kişi tanıyorsunuz ki? :) Bir kaç kötü örnek görüp de diğerlerini de kötülemek ne kadar doğru?

11. ufuk güneş

Seviye:
    Peki neden şans oyunlarından kazandığıyla fabrika açan, y.içine veya dışına yatırım yapan işadamı profili veya haberi göremiyoruz da, hayatı kaymış kişiler habire haber oluyorlar?

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Çünkü insanlar olumsuz haberlere ilgi gösterirler, negativite ve buna bağımlılık en büyük sorun günümüzde aynı zamanda dünyanın ne halde olduğunun da nedeni. Zengin biri daha zengin olmuş haber değeri yoktur, ama fakir biri birden zengin olup sonra kaybedince herşeyi çok güzel bir haber olur.

taner-ince, sadana ve MertSayın bunu beğendi.
  13. ahmet türkölmez

ahmet türkölmez Kıdemli Üye

Seviye:
    parayı işletmeyi bilen adam zaten caycılık yapmaz
    bılmeyen adam caycılık yapar
    3 kurus da olsa ısletmeyı bılen
    bır sure sora o 3u 5 yapar on yapar

ısletmeyı bılmeyene aynı boyle ve bunun gıbı bırcok ornek
    trılyonda versen bır sene dayanmaz...

boyle konuları pıyangocuların yanına asmak lazım.....
    kı bosu bosuna pıyangoya para yatıranlar paranın huzur getırmedıgını aksıne bozdugubu anlarlar

parayı ısletmeyı bılsenız bıle huzurunuz pek kalmaz

para denılen seydır butun ınsanların arasını bozan fıtne sokan
    hele bıde boyle bereketsız se
    baskalrının bınbır umut belkıde cebındekı cok az bır paranın yarısıyla bu sans oyunlarına para yatıryorsa
    sız de boyle bırıkmıs bır suru paradan bereket gorup cok zengın ve huzurlu bır hayta yasayacaksınız

bence cok zor...

ne 4-5-6 mılyar ve daha ustu maas alan komısyon alan harac alan ınsalar tanıyorum
    ... gıbı para var ama
    aybasını getıremıyorlar

huzurları yok

cunku o parayı hakkıyla kazanmıyorlar

muhım olan parayı hakederek kazanmak...

helal kavramını ortadan kaldırırsak
    alan razı satan razı demek yeterlı gelırse verılecek o kadar cok ornek varkı
    yapılması yasanması dogru olmayan

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  14. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    bana çıksa eze eze yerim..

15. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Konu haydan gelen huya gider değildir. O çaycı biraz olsun aklını (tabi olsaydı) kullansaydı karıyla kızla yiyeceğine yatırım yapsaydı iş kursaydı ozamanda öyle dermiydi acaba? Kötü örnek, örnek değildir.

MertSayın ve Serkan TELYAKAR bunu beğendi.