İkinci toplama bisikletim ve kendi yaptığım Brooks benzeri sele

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birkaç sene önce, hurda alan/satan bir adamın seyyar arabasında berbat durumda bir bisiklet görmüştüm. Maşası eğilmiş, bir tekeri yok, her yeri kir pas içinde olan bu hurdayı çok ucuz bir fiyata satın aldım. Kadrosu sağlamsa toplarım, sağlam değilse de en azından işe yarayan parçalarını, vidalarını falan sökerim diye düşündüm. Eve geldim, baktım ki kadro sağlammış. Bir gün toplarım diye depoya koydum bisikleti. Bu kış bisikleti toplamaya karar verdim. Neden bilmiyorum, bisikletin ilk halinin fotoğraflarını çekmedim maalesef. Görmenizi çok isterdim...
Boya sökücüyle önce kadronun boyasını söktüm. Çizilmiş, bozulmuş yerleri zımparayla düzelttim. Yıba Çarşısı'ndan kadroya uygun bir maşa aldım ve kadroyla maşaya astar atarak boyama işlemine başladım. Astarın üzerine boyayı yaptıktan sonra, havalar düzelene kadar kadroyla maşayı kurumaya bıraktım. Geçen hafta, evdeki eski parçalarla bisikleti toplayıp son haline getirdim.
Yıllardır, Brooks benzeri bir sele yapmak istiyordum. Bisikleti toplama vesilesiyle bu isteğimi de gerçekleştirdim ve Brooks benzeri bir sele yaptım. Çevre için, geri dönüşüm malzemelerini kullanmak gerekliliğine inanıyorum. Bu yüzden de satın almak yerine, bisikletin çamurluklarını pet şişelerden yaptım. Son olarak, kendi yaptığım suluk kafesini de kadroya monte ettim ve ilk deneme sürüşünü gerçekleştirdim. Çamurlukları şimdi takmadım. Boyamam ve bazı değişiklikler yapmam gerekiyor. Çamurlukları taktığım zaman fotoğrafları yine burada paylaşacağım.

Hepinize sevgiler, selamlar...

20170505_181126.jpg 20170505_180346.jpg 20170505_182151.jpg 20170505_181635.jpg 20170105_174100.jpg 20170502_163122.jpg

Scudo

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
Çok güzel olmuş. emeğinize sağlık..Daha büyük mataralar için suluk kafesi fikri verdiniz bana :D

• Beğen
Tepkiler: can onur

Melogram

Üye
Tepki
87
İsim
Melikşah
Bisiklet
Salcano
Güzel günlerde pedallaman dileğiyle,eline emeğine sağlık.

• Beğen

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
benim de çocukluk bisikletim duruyor kenarda bisan 15 senelik çelik kadro. sizce böyle bir projeye değer mi? çürüğü yok kadronun boya lazım.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@efeozata Bu bisikletin ilk halini göstermek isterdim. Çöpe atsan, alan olmaz; o derece kötüydü. Kadro ve maşa sağlamsa, neden olmasın? Bisan güzel bisiklettir. Uzun turlarımı, yurt dışı seyahatletimi hep Bisan'la yapıyorum. Bence değer...

@ekren gökhan Böyle bir suluk kafesi yapma fikri dün gece bir anda geldi aklıma. Benim de hoşuma gitti... Maliyeti de 40-50 Kuruş :)

muratturan2121

Aktif Üye
Tepki
275
İsim
Murat Turan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikleti satın almak isteyen arkadaşlar olur diye bir değer biçmek istiyorum bisiklete; PAHA BİÇİLEMEZ!
Emeğinize,ellerinize sağlık.Çok büyük bir haz duyacaksınız bu el emeği bisikleti sürerken...

• Beğen

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratturan2121 Çok teşekkürler arkadaşım. Deneme sürüşü yaptım; gerçekten de çok keyifli. İşin aslı, bunu eşime toplamıştım ama vermeye pek niyetim yok :)

@charlieselim Çok teşekkürler arkadaşım.
Sevgiler...

@Saru Çok teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Tebrikler. Deger yaratmanin bedeli olculemez. Harika gorunuyor ozellikle sele.

• Beğen

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Seleyi çanta derisyle falan mı yaptınız?

Bir de boya sökücü dediğimiz tiner mi oluyor?

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Turak Seleyi bildiğimiz kösele ile yaptım. Bu deriden çanta yapılsa, muhtemelen çok ağır olurdu. Oldukça kalın bir kösele... Hırdavatçılarda boya sökücü diye sorarsanız, size uygun malzemeyi vereceklerdir. Tiner boya sökücü değildir.

Tuurok

Aktif Üye
Tepki
87
İsim
Teo
Bisiklet
Salcano
Bir şey daha sorabilir miyim? Bisikletinizin ağırlığını hiç tarttıniz mı? Kaç kg civarında olabilir, herşey hi ten sanırım.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
Çamurluk fikriniz çok yaratıcı, suluk kafesi de eski telden yapılan oyuncakları hatırlattı. Çok güzel bir çalışma.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Turak Bisikleti tartmadım ama 14-15 kg civarında sanırım. "Hi ten"den neyi kastettiğinizi anlayamadım.

@Yetkin Teşekkürler öncelikle. Suluğu yaparken benim de aklıma o telden oyuncaklar gelmişti. Babam telden çok güzel araba yapardı. Çocukken öğrendiklerimizi bir şekilde yeniden kullanıyoruz herhalde.

@Yusuf Z. Şipal Teşekkürler. Seleyi uzun bir turda denemeyi düşünüyorum. Artılarını ve eksilerini görmek için iyi olur diye düşünüyorum.

Tepki
199
İsim
Alper
Bisiklet
b'Twin
Can Bey, bu güzel çalışmalarınızdan ötürü sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Forumda sayısız;

"alacağın bisiklette falan vites setinden aşağısı olmasın! Binilmez ona!"
"Şu kadar kilo şu kadar gramdan yukarı ağırlıkta bir bisiklet sakın alma bisikletten soğursun!"

Benzeri anlamsız ve lüzumsuz mesaj yığınlarından sonra sizinki gibi çalışmaları görmekten şahsen çok mutlu oluyorum.

Umarım bisikletten fayda ve keyif almanın, sadece yüksek meblalar ödeme ile olmayacağının anlaşılmasına da vesile olur bu çalışmanız.

Seledeki yazı gözden kaçmadı bu arada :harika:

Hayırlı sürüşler dilerim.

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
Tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş kendi el emeğinizle yapmış olduğunuz bisikletinizi sürerken almış olduğunuz haz hiçbir şeyle kıyaslanmaz sanırım.