İkinci el bölümünde alışveriş yapmadan önce mutlaka bakınız!

Ümit Arabacı

Daimi Üye
Tepki
168
@PALA

@Pala Hocam siz bu demiş olduğunuz olay çok düşük bir olasılıktır TR de milyonlarca internet kullanıcısı ve ve milyonlarca ip var

Scudo

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Merhaba arkadaşlar bu konuyu buraya yazmamak için 7 aydır bekliyorum ama artık yazmanın vakti geldi.

21.Ekim 2009 tarihinde Lüleburgazdan ( şuanda Bulgaristanda öğrenci olan) Güner Kahraman arkadaşıma, 1 adet Ultegra Aynakol satmıştım.Aynakolun bedeli ise 240 liraydı.Bunu Güner arkadaşımız, 2 taksitte ödeyebileceğini, 2.taksiti en geç 12.12.2009 tarihi (benim askere başladığım) tarihe kadar yetiştireceğine söz vermişti.
ilk takist olan 100 lira gönderildi ve ben de bunun karşılığında aynolu kendisine gönderdim.Fakat kalan 140 lirayı Güner arkadaşımız sözünde durmayarak hala göndermedi.
Aradan 6 ay geçti ben askerden döndüm, halen kendisine ulaşmaya çalışıyorum ne cep telefonu ne de msnden bu mümkün olmadı.
Ben konunun buraya düşmesini istemezdim, ve ödemenin yapılması durumunda bunu da buradan duyuracağımı belirtmek isterim.
Sizlere tavsiyem, taksitli satışlarda çok dikkatli davranmanızdır.

Saygılarımla.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
kullanıcı ismi aLi D0ĞAN kendısınden 3 gundur haber alamıyorum. telefon kapalı ulaşamıyorumda forumada girmiyor 3 gündür .cuma günü kargoya verdiği deore göbekler pazartesı geldı ve o gunden berıde iletişime geçemedik. inşallah düşündüğüm gibi değildir. çünkü aradaki mebla ne onu zengin eder ne beni fakir. gönderilen göbeklerın resmı aşağıda fazla söze gerek yok.umarım beni mahçup duruma düşürür. telefonu açıp birşeyler söyler.Arka göbeğin kaset dişli giren kısmı yok adınıda öğrendim sayesinde ama gerek de yok. çünkü türkiyede satışı da yok yani bu şekli ile işe yaramıyor.bu hali ile satışa koymuştum işe yaramadıgını görunce kaldırdım sıfır jant setı aldıgım bısıkletcıye verdım.aynı şahsın bır kac ılanı daha var dıkkatlı olmakta fayda var.
(link)

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Şimdiye kadar 2.El Kara liste bölümünde Rahman Karataş hakkında birçok yazı okumuş ama gene de "Rahman" kelimesinin kutsal adına yakıştıramadığımdan mıdır bilemiyorum kesin bir yargıda bulunmamış onun da haklı olabileceğini düşünmüştüm ki YANILMIŞIM.

Aralık 2009 tarihinde, Rahman Karataşa 1 adet Ritchey Wcs Carbon Flat Mtb gidon (parasız) göndermiştim.Rahman arkadaşımız, gidonun ucundan kesip gidonu onaracak ve bu işlemde başaırlı olabilir ise gidonu benden satın alacaktı.
Ben gidonu gönderdim, Rahman gidonun onaramadı dolaylısıyla satın almayacağı bu ürünü bana geri gönderecekti.
Fakat geri göndermedi, defalarca aradım, bugün yarın gönderiyorum diyerek geçiştirdi.

Kişilerin isimleri, bana göre aynı zamanda karakterlerinin de sembolüdür.Rahman kelimesinin kutsal kelime anlamı bence arkadaşımızın hal ve hareketlerine hiç yakışmıyor.Ki Rahman Karataşa güvenen ve itimat eden belki de son kişi bendim.

Artık gidon falan istemiyorum kendisinden.Burada konu altında yazılan herşey doğrudur arkadaşlar.Lütfen burayı okuyarak alışverişinizi yapın.

Sayıglarımla.

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
@ultegrax

dostum bır kırık bır godon ıcın bunları yazman anlamsız ve adımada yazmıs oldugu yorum ıcın ne desem bılmıyorum gıdonun elimde zatenn dagılmıs bır durumda bir turlu fırsadım olmadı zaten yenısı 140 cıvarı bisey sen bana 100 tl cıvarı satmısdın gıdonunu yollayım saende bu mantıksız ca yazılmıs yazıyıyı kaldırırsan gıdonunu yollayım cocuk ca bir tavranıs sana yakısmamıs kardesım bır kırık gıdon ıcın yapdıklarına bak neyse no m var sende adresını ad bana yollam sana da bu rezillik kalksın (yoksa ben bu yazıyı yedıremeyıp ) su gıdonun usdunemı yadayım !!!!!!!!!!!!!!!!! neyse olur boyle seyle benım ıslerın karısıklıgı yuzunden buraya tasınmıs olay hadi (hadi allaha emanet)

Erman ALKAYA

Daimi Üye
Tepki
71
Geçmiş olsun arkadaşlar bizi bu tür kişiler hakkında bilgilendirip tanıttığınız için, foruma yakışmayan bu türdeki kişileri konumlandırmak hepimizin görevidir.

İyi forumlar...

m6rk

Daimi Üye
Tepki
167
Sayın Murat Reis ve diğer ilgili moderatörler,

Bu konunun amaca hizmet edebildiğinden pek emin değilim. 39 sayfa olmuş, biz ''kim kara listede'' diye bakmak için 39 sayfa mı okuyacağız? Buranın mutlaka temizlenmesi lazım...

Kara listeyi, gerçekten 'liste' olarak burada bulundurmalısınız alfabetik olarak. Bu liste de düzenli olarak güncellenmeli, her kara listeye alınan kişinin yanında en son ne zaman ziyaret ettiği ve uzaklaştırılmış olup olmadığı gibi 2-3 önemli bilgi yeralmalı.

Değerlendirmenizi rica ederim.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@m6rk

39 sayfa okumanıza gerek yok. Alış-veriş yapacağınız kişinin kullanıcı adını konu içerisinde bulunan " Bu Konuda Ara " kısmını kullanarak aratın. Adı geçer ise mesajlarını/sebebini kontrol edin. Yok geçmez ise sıkıntı teşkil etmiyordur sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zaten kara liste sadece ön fikir ve öneridir.Kara liste adı altında olmayan onlarca kullanıcı var.Bence siz önce kendi tedbirinize bir yere bağlı olmadan garantili bir şekilde yapın.Umarım zarar görmezsiniz..;)

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Çok teşekkürler sayın adminim. Herkes bu konuda dikkatli olmalıdır. Sonra birçok arkadaşımız mağdur duruma düşüyor...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
merhabalar

nickli arkaşımızın açmış olduğu bu ilandaki fiyat dikkatimi çekti

(link)

daha öncelerde de bu km saatinin fiyatları konusunda patlama yaşanmıştı bu linkte konu ve mesajlar mevcut son sayfalara doğru bakarsanız bana hak vereceksiniz

(link)

bende kendisine özel mesaj atarak verdigi fiyatın çok yüksek olduğunu bunun ticaret ahlakına sığmadığını söyledim arkadaşımın bana verdiği tepki benim ön yargımın ne kadar yerinde olduğunu gösterdi bu arkadaşa dikkat edin

http://img695.imageshack.us/img695/2251/adszzod.png

KMCPro

Forum Bağımlısı
Tepki
311
İsim
Kadir KAMACI
Bisiklet
Diğer
burada insanlara ne yaparsan yap yaranamazsın en ufak bir alışverişte insanlar kusur arar bulur ve adına konu açarlar bana açtıkları gibi ürüne resmen el koymuşum :):):) gibilerinden beni tanıyanlar konuyu görünce şaşırıyor...Size en mantıklı çözüm yolunu söyleleyim PTT nin kapıda ödeme diye bir özelliği var ücreti karşı taraf ödemediğinde ürünü teslim alamıyor parça satışları için yapılabilecek en mantıklı yol bence budur..Kara liste burda birşeyi değiştirmez çünkü bu listede bulunan adamları genelde forum yönetimi tespit ediyor ve banlıyor o nedenle forumun kuralının dediği gibi alışverişleriniz karşınızdaki ile sizin aranızdadır forum sadece bir ilan sayfasından ibrattir...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
38 ıncı sayfa 375 nci mesajda bahsettiğim hatta imzamda beni üzen tek ınsan dedıgım ali doğan kardeşim dün beni aradı.40 yılda bır olacak bır olay olmuş bana urunu gonderdıgı gun unıversıte sınavı ıcın kampa gırmıs ve telefonları kapatmıs.eksik gönderdıgı parcadan da haberı ve bılgısı yok buyuk ıhtımal jantı söktürdüğü bisikletçi ya bılerek yada anlamadıgından ruble ıle beraber o kısmıda sökmüş.Sonucta dun ali ile konustuk gerekenı yapacak anlaştık ne o uzulecek ne ben başka bır gelısme olursa haber verırım bu kadar zamandan sonra dönüş yapması bıle güzel bırsey bence teşekkurler ali.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
Ben Geçtiğimiz 5-6 gün içerisinde MEHMET CAN ile yaptığım alışverişi ve beni üzen ksmını anlatmak istedim .

Kendisi kabul etmiyor bunu ama yaptığı şey yalnış onu belirtmek istiyorum.

neyse gelelim asıl konuya
(link) linkteki ilanında satışa sunduğu jant setini aldım ilana dikkat ederseniz yazdıklarım dışında bir sorun olduğunda iade alacağını garanti etmiş

Telefonla görüşerek fiyat konusunda anlaştık ve anlaştığmız fiyatı perşembe günü hesabına daha doğrusu kadir usta denen şahsın hesabına yatırdım .
Perşembe kargoya verdi cuma gelmedi adresi yalnış yazdığı için iade edilmek üzere iken CUMARTESİ günü kargo şirketinden gidip bizzat aldım . (Verdiğim 10 tl taksi parası cabası ) 11 tl kargo bedelini ödedim .

Pazartesi günü 50 yılllık usta bisikletçi olan ustaya dizdirdim , jantlar dizildikten sonra usta jantın birinde darbe olduğunu düz bi şekilde daire olmadığını söyledi .

Mehmet arkadaşa hemen haber vermek istemedim ama belirtmeliyimki bana bu jantın sorunu olduğunu kesinlikle söylemedi .
Her neyse acele tepki vermek istemedim usta biraz daha uğraştı v.s. düzeltebildiği kadar düzeltmeye çalıştı , ve jantın yamukluğunu giderebildiği kadar giderdi fakat yinede tam değil .

Yinede haber vermek istemedim sürüp deneyeyim dedim veya olmadı jantı değiştiririm diye kötü niyetli olmadım kesinlikle .

Bisikleti biraz sürdüm ama sürerken farkettimki janttaki yamukluk sürüş esnasında tellere ters esneme yaparak üzerlerinde fazladan strese neden oluyor tellerin fazla sıkılmasından dolayı sürtünmesi ve çıkardıkları ses de cabası

ardından salı akşamı mehmet arkadaşımıza mesaj atıp bu sorundan haberi olup olmadığını sordum ertesi gün jantlarda sorun olmadığını söyledi.
Aslında biraz şaşırdım jantlar dizili bir şekilde kendisinde iken nasıl farketmemiş olabilir , öyleki bu durumda ben yalancı konumuna düşüyorum yada bu darbeyi ben yapmış oluyorum.

Bunları konuştuktan sonr iade etmek istediğimi söyledim oda tamam dedi ama jantı dizili bir şekilde göndermemi ve darbeli olan yere bantla işaret koymamı (sanırım bana inanmıyor yada benim yaptığımı idda edecek günahı boynuna )istedi kabul ettim ama kargo masrafın fazla olur dedim .
Ve bana kargo yu kendisinin ödeyemeyeceğini benim ödemem gerektiğini zaten fiyatı düşürdüğünü zararı olacağını 5gün sonra haber verdiğimi (kendisi iade için bir süre belirtmedi üstün basayım ) v.s. söyleyince

bunları yazmadan yarım saat önce kendisini aradım ve neden benim ödemem gerektiğini sordum alırken alıcı öder demişsin ama neden iadeyi de alan karşılar demedin dedim yine aynı gerekçeleri mazeret gösterdi bana

Yaptığının yalnış olduğunu bu şekilde esnaflık olmaz alışverişte olmaz dedim v.s. ama fazla uzatmadım sonuçta 10 tl kargo parası beni fakir etmez arkadaşıda zengin etmez sadece yaptığım alışverişin hata olduğunu ve anı hataya tekrar düşmemem gerektiğini gösterir .Sonuç olarak ben yine kargoyu karşılarım aldığımı iadesini yapardım .

Ama bunları yazarken bir karar verdim ve bu jantları kendisine iade etmekten vazgeçtim ama hakkımıda helal etmiyorum bu arkadaşı ALLAH'a havale ediyorum . ve forumdan alışveriş yapacak arkadaşlara bu bölümü mutlaka okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum . Ben yapmadan önce bakmıştım ama bir yorum göremedim belkide ben gözden kaçırdım , ve şimdi ben bu kişi hakkında uyarıyı size yapıyorum benim düştüğüm hataya düşmeyin önce her şeyi detaylı konuşun derim ama söz uçar yazı kalır sözlüde pek güvenilir olmaz . güvendiğiniz insanlarla alışveriş yapın

Teekkürler

Mehmet Can

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Eveet Şimdi konuşma sırası bende burya yazıcağını tahmin etmiştim zaten ama burya yazıp yazmaman benim için hiç bir şey ifade etmez bunu bil
Benimle alış veriş yapanlar beni bilir zaten fazla söze ve uzatmaya gerek yok...

Beni aradığında jant seti için pazarlık yaptın ben ise pazarlık yok dedim fiyatı sondur dedim zaten bu fiyata böyle bir jant seti alman nerdeyse imkansız diyebilirim ama sen ısrarla pazarlık yaptın bende istediğin fiyata ok dedim
Sadece göbek fiyatına verdim seti sana

Fazla kargo ödememek için jantları sök bana öyle kargo yap dedin onada ok dedik ben normalde olduğu gibi sökmeden yollarım sattığım ürünü olduğu gibi yollasamda kaç kuruş tutacakki kargo ücreti

jant seti eline ulaştı baktın veya bakmadın orasını bilemem aradan nerdeyse 1 hafta geçti ve bana diyosunki çemberin birinde darbe var bilgin varmıydı diye soruyosun bende yok diyorum ama sen var diyosun madem varsa abi memnun değilsen hiç söktürme darbe olan kısmı işaretle ve bana yolla dedim işaretle dememin sebebi ise nasıl bi darbe olduğunu ve gözümden nasıl kaçtığını anlamaktı sana sen yaptın veya yalan söylüyorsun gibi bir düşünce aklımdan bile geçmemişti buna inan zaten yazmışım ben ilanıma (yazdıklarım dışında bi sorun çıkarsa iadesi mümkündür) diye ben bunu inkarmı ediyorum hayır.

1 hafta veya 5 gün geçmesine rağmen ben iadesini kabul ediyorumda
sen kargoyu ödemeyimi kabul etmiyorsun?
kim olsa senin bu yaptığını kabul etmez bu nu bil ama ben bu şekilde yine kabul ettim ben bunu yapıyosam sende biraz fedakarlık yapıp kabul etmen gerekirdi ama sürekli herşeye itiraz ediyorsun böyle alış veriş olmaz...

Sana burda yalan söylüyosun veya sen yaptın diye her hangi bir şey söyledimmi ben hayır kendi kendine kuruntu yapıyosun geri
iade kabul etmemiş olsam haklısın derim ama ortada kabul etmeme gibi bir problemde yok tüm sorunu çıkaran yine sensin

Telefonda pazarlık için konuşurken sürekli (sonuçta 2. el alıyosun kardeşim düş biraz) dediklerini unuttun heralde valla güzel alış veriş yapıyosun seni takdir etmek istiyorum...

10 Tl seni fakir etmicekse neden jant setini sök öyle yolla bana dedin fazla kargo parası tutmasın şubeden teslim diye yazmamı istedin

Birde 10 tl taksi ücretinden söz ediyosun bu benim sorunum değil şubeden teslim yazmamı sen istedin bunu unutma...

Sürekli fazla ücret tutmasın diye konuşmalarından bir sorun çıkarıcağını tahmin etmiştim zaten ve çıkardında helal olsun...

Bu kadar çıkardığın soruna rağmen geri iadesini kabul ediyordum ama son yazdığın yazı beni gerçekten kırdı artık yollasanda ben kabul etmiyorum kusura bakma...

Yazdığın bu kadar şey sadece bir kargo ücreti için hıh senden bunu bekliyordum zaten çok yazık

Listende beni 1. sıraya alman benim için hiç bir şeyi değiştirmez anlıyormusun senin kişiliğini ortaya koyar.
Beni tanıyan tanıyor ve alış verşini yapanda nasıl birisi olduğumu biliyor boşa nefes tüketmene gerek yok bu konuyu fazla uzatmanada gerek yok...

Birde haktan bahsediyosun bu durumda senin değil benim sana hakkım geçmiş oluyor ama ben helal ediyorum senin yaptığın gibi yapmıyorum...

Bu konuyu daha fazla uzatmana lüzum yok bir daha alış verişini yapmazsın olur biter
Benide nasıl tanımak istiyorsan öyle tani ve bir iş veya bir alış veriş yaparken bi sorun çıktığında önce hatayı kendinde ara sonra karşı saldırıya geç tek taraflı düşünüp ön yargılı davranma ok...

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@Mehmet Can

fiayatson dedin bende pazarlık da israr ettim evet peki bunun neresi yalnış heralde herkes gibi daha ucuza almak için uğraşmam gayet doğal. Sonuçta göbek fiyatına jant alan bensem satanda sensin arkadaşım bu bir mazeret değil Vermeyedebilirdin verdin madem olay budur . Ama ilandada satarkende bo sorun hakkında neden açıklama yapmadım madem seni bilen biliyor çok iyi güvenilir bir satıcısın ? açıklamasını yapmalıydın ( sorun yok demende başka birsoru işareti dizili halde duran jant setinin sorununu farketmemen)

Fazla para ödememek için jantları sök yolla dedim evet buda gayet doğal alıcı olarak işime geldiği gibi alışveriş yapmak kargo v.s. uygun bişekilde almak istememin neresi yalnış ? sana bu şekilde yollarmısın dedim sende olur sorun değil yollarım dedin. Sökmeden yolladığın zaman adanadan buraya az da tutmz dahası daha az ödeyebilecek iken fazla ödemek istemem . Madem fazla tutmaycaktı neden iade için kargo masrafını bana yüklemek için çamur yaptın fazla bişey değilse sende ödeyebilirdin . ama yook sattığın parçnın sorunundan bahsetme 5 gün sonra sölememi bahane et birde kargoyu baa yükle ....................! sende güzel alışveriş yapıyosun helal olsun .

ASLINDA HAKLISIN EN BÜYÜK HATA BENDE SENİNLE İLGİLİ UYARILDIĞIM HALDE BEN GÜVENMEYİ TERCİH ETTİM .

söküp yolladığın için 11 tl kargo ödedim aynı şekilde yollarım sen bu kadar ısrar edip de çanur yapınca onu demem gerekiyordu paramı kurtarabildiğim kadarını kurtatrırım düşüncesi ile fakir etmez dedim.

10 tl gereksiz yere taksi parsı verdim evet şubeden teslim isteyen bendim ama verdiğim adresi yalnış yazıpda adrese teslim gelen ve adresdde bulunmadıım için geri iadesi yapılmak üzere iken acele etmem gerekti minibüs parası ödemek yerine fazladan taksi parası verdim .
Ve ayrıca şubeden teslim istediğim halde adrese teslim gelmiş ve yalnış adres olduğu için geri gitmiş olmasıda cabası

sürekli fazla ücret tutmasın diye konuşmamdan bir sorun çıkacağını nas anladın onuda bilmiyorum ama tahminim janttaki sorunu farkedeceğimi düşündüğün için sorun çıkacağınıda tahmin etmişindir .

ilk önce bir hafta diyosun sonrada 5 gün diyosun saptırmaya çalıştığın nasılda belli oluyor .

Beş gün olmadı ayrıca , CUMARTESİ teslim aldım PAZARTESİ toplattım Toplayan usta sorundan bahsetti ama ben düzeltilebilir diye acele etmek istemedim en son da SALI günü sana mesajı yazıp bu sorun hakkında bilgin varmı diye ? sordum .
5 Gün geçmiş diye bahane üretmende seni ve güvenlirliğini gösteriyor zaten

Listemde seni birinci sıraya koymam senin için bişey ifade etmez belki ama benim kişiliğimi gösterir ... Evet doğru bişey söyledin . benim kişiliğim haksızlığa tahammülü olmayan bir kişilğim var . 150- 200 dolar değeri olan parçlara fahiş fiyat isteyen 2004 modeli mala 2005 yazan bir kişilğim yok .

En az senin kadar parça sattım bu forumda hatta sana yakın olanlarıda var yer olarak ama bu güne kadar kimse benim malım konusunda herhangi bir sorun yada iade için geri dönen olmadı bunuda bil . ben insanlar iadesini garanti her zaman ettim ama hep dedimki eline geçince iyice kontrol et beni ara alıyorum yada iade ediyorum de ona göre paranı kullanmadan göndereyim bir hafta sonra da arasan iade alırım ama paranı yollamam zaman alabilir . Bunları belirleyerek iade alırım ha senin gibi 5 gün bir hafta diyerek de kimseye bahane yapmam çamurda yapmam .

Hak konusundan konuşursak benim sende hakkım varsa sana senin bana hkkın geçmiş se bana sorsun allah . ve yine diyorum hakkımı helal etmiyorum .
Zaten o parada senden fazlası ile çıkacaktır emin ol kimseninhakkı kimsede kalmaz. Ben helal ediyorum diyerek şirin sempatikgörünmeye çalışma bence

Ön yargılı davranacak en son kişilerden biriyim emin ol hatayıda kendimde arıyorm dediğim gibi uyarılmama rağmen alışveriş yapmam en büyük hataymış
Benim listemdekilerle ilgili bana neden soran oldu ve bundan sonrada olacaktır emin ol