Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İkinci El ilanları ile ilgili düzenleme sorunsalı

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Satış ilanı açtıktan sonra fiyat veya ürün bilgisi ile ilgili düzenleme yapmak istediğimizde sizleri gereksiz yere meşgul ediyoruz ve satan taraf olarak da zaman kaybediyoruz. Örneğin fiyatı değiştireceğiz, değişikliği yalnızca topiğin devam eden sayfalarında yapıyoruz oysa ilanı ilk okuyan ilk fiyattan haberdar olduğu ve belki de bütçesini aştığı için bir daha aynı ilanla ilgilenmiyor, muhtemelen GÜNCELDİR ibaresini göreceğini düşündüğü için bakmıyor. Örneğin gidon ve boğazı için fiyatı yarı yarıya düşüreceğim ama bunu ilanın başlığı ile duyurmak daha iyi olurdu. Tabii değişiklik sadece fiyat değil örneğin satıcı parça satışına da başlamış olabilir ama ilanın ilk hali akıllarda kaldığı için aynı şekilde algılanıyor. Ben diyorum ki,satış başlığı ile ilgili düzenleme yapma yetkisini satan tarafla paylaşsanız sakıncası olur mu. İşlerlikde tatminkar sonuçlar doğuracaktır ama teknik anlamda ya da forum işleyişinde sorun yaratır mı?
    Teşekkürler

2. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yusuf bey çok haklı, ben de bu durumun düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu düşünüyorum.

hem parçaların değişen fiyatları için, hem de satılmış parçaların ilk mesajda rahatlıkla belirtilebilmesi için bu duruma bir düzenleme gerekiyor.

sadece ve sadece 2. el kısmındaki başlıklarda, sadece başlığı açan kişiye sınırsız düzenleme yetkisi veren bir kod yazmak zor olmamalı. ayrıca bu bir kez uğraşılıp yapıldığında, zaten yeterince yoğun olan moderatörlerin de üzerinden belli bir yük sonsuza kadar kalkmış olacaktır.

kısacası herkesin çıkarına uyacak şekilde, asıl olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. saygılar...

Veysel KOYUNCU bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bugün itibariyle ikinci el ilanların başlık ve iç kısımlarında düzenleme yapabiliyorum.Bana özel mesaj atman yeterli dostum :) (yanlış anlaşılma olmasın tüm üyeler atabilir mesajı. Yusuf ile özel arkadaşlığımız olduğundan bu şekilde yazdım)
    İşin teknik kısmı ise ilan sahibine bu çeşit bir yetki benim bildiğim kadarıyla çok zor.Tek tek tüm ilan sahiplerine forum yönetim sayfasından kullanıcı kontrol paneline girip yetkilendirme yapmanız gerekiyor ki komplede yapamazsınız sadece o ilana ait yapmanız lazım .Kısacası cidden çok zor bana yada diğer moderatör arkadaşlara mesaj atmak çok daha kolay:)

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  4. Hüseyin Vuruşkan

Hüseyin Vuruşkan Üye

Seviye:
    Sadece belli bir kategori'de, kullanıcılara mesajlarını düzeltme yetkisi verilebilir. Bunun için herhangi bir kod filan yazılmıyor. Zaten vbulletin'de öyle haybeye kod yazılmaz, hep plugin'e geçti. Eskisi gibi değil yani. Yetki sadece belirli bir bölüm için verilebilir, ola ki her bölüm için verilmiyorsa. Onun mantığını da anlamış değilim ama neyse..

Veysel KOYUNCU bunu beğendi.
  5. Veysel KOYUNCU

Veysel KOYUNCU Aktif Üye

Seviye:
    Bence de satış yapanların ilanlarını değişebilme başlıkla oynayabilme yetkisi olmalı. hem çok daha az konu kirliği olmuş olur hemde kolaylık olur hem moderatörler hem de satış yapan üyeler açısından.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bana hitaben yazmışsınız ama ben en başta bildiğim kadarıyla diye belirtmiştim anladığımıda idda etmem zaten bu tip konuları.

Sorunun ana kısmına da gelirsek uygulamanın bu şekli en ideal olanıdır.Mantık arayan arkadaşlara en kısa mantık şudur ;kadro daki bir çizik için bile burada insanlar birbirini yiyor bu tip bir mesaj düzenleme olursa bunun ispatını kim nasıl yapacak verilen ilan kargoya ürün verilir verilmez değiştirilebilinir bu birinci sebep.

Ayrıca ikinci elde ilan vermenin kuralları var ,çoğu arkadaş okumaz ama var. Fotoğraf boyutları,Sıfır ürün olmaması,yurtdışı kaynaklı ürünler,50 mesaj sınır,uygun olmayan karakter kullanımı.Mesaj düzenleme yetkisi üyeye verilirse bununda kontrolü olamaz.

Bugün ikinci el satış sitelerinde bile (bu işten para kazanmalarına rağmen) moderatör onayı olmadan hiçbir ilan yayınlanmaz ,ilanda değişiklik yapılmaz,hatta fiyat bile değiştirilmez.Burası bisiklet forum sadece ikici el satış sitesi değil.(Bir takım arkadaşlar forumu sadece ürün satmak ve aradığını bulmak için kullandıklarından bu durum ters gelebilir.)

Bu yazdıklarım şimdi bir anda aklıma gelenler düşünülürse daha birçok sebep çıkacaktır.

Not:Bu yazdıklarımın forumdaki görevimle bir ilgisi yok tamamen kişisel düşüncelerimdir.Zaten yönetim okuduğu zaman gerekli cevabı verecektir.

7. Hüseyin Vuruşkan

Hüseyin Vuruşkan Üye

Seviye:
    Ben olayın teknik kolaylığını söyledim. Öyle birşeyi yapmak, sadece 1 dk'sını alır admin paneli olan arkadaşın. Siz işi duygusallığa bağlayıp çok açıklama yapmışsınız da ikimiz aynı şeyleri konuşuyoruz, karşıtınız değilim yani :)

ayrıca burdan şunu söyleyeyim. hiç kimseden ama hiç kimseden havale/eft ile ürün alınmamalı. Ya ptt kargo ile kapıda ödemeli yada malum siteler üzerinden kredi kartıyla GET sistemiyle ürün alınmalıdır. Böylelikle ürünü kontrol ettikten sonra ödeme yapılır. Diğer şekilde siz altın alırsınız, adam size salatalık gönderir, kalırsınız ortada, kimseye de hiçbirşeyi ispat edemezsiniz.

sevgiler.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Benim yaptığım açıklamanın sadece en üstteki iki satır sizeydi :) diğerleri geneldir konu itibariyle.

Admin panelim yok :) o işlerden de anlamam ben mevcut uygulamayı yıllardır kullanıyorum mantıklı yönlerini söyledim.İkinci elde alışveriş meselesinede gelirsek bugün bu forum sayesinde tanıştığım ve dost seviyesine geldiğim ne kadar arkadaşım varsa yüzde doksanına ya ürün satmışımdır ya sattığı ürünü almışımdır.O konuda sizin kadar karamsar değilim.Get sisteminde de paranızı geri almak için epey mücadele ediyorsunuz bunuda yaşayarak öğrendim :) ptt ürün alırken ödeme sisteminde de kutuyu açamıyorsunuz önce parayı veriyorsunuz imzayı atıyorsunuz sonra kutuya sahip oluyorsunuz yani altın yerine kutuya salatalık koyduysa yine koymuş olabilir :)

Kısacası söylediğim gibi yüzlerce alışverişim oldu bu forum üzerinden hiç sorun yaşamadım.Şurada 2 aydır mod yardımcısıyım ondan öncesi onlarca ilan açtım hiç sorun yaşamadım.Başlıklarımı değiştirttim yine yaşamadım .Meşhur ikinci el sitesinde ilan onayı için 3 defa sorun yaşamışlığım var ama :) eskiler tanır modaratör arkadaşımız Deniz Gökhan Tercana yol jant seti satmıştım.Kredi kartı ile taksit yapalım diye get açalım dedik ben jantları paketledim gönderdim cumartesi günü ilanın onayı kaç tane mesaj atmama rağmen olmadı. müşteri hizmetlerini salı günü telefon ile aradım ilanı açtılar :) ( 4 gün sonra) jant seti Mersine çoktan ulaşmış hatta bisiklete bile takılmıştı aynı gün onayı verdi Deniz Cuma günü para elime geçti :)

9. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    açıkcası yararlı bulsamda bir nebze zararlıda buluyorum..

nedeni kötü niyetli elemanların fiyatı belirtip sonradan yükseltmesi dolandırıcılık vs gibi durumlara davetiye çıkarmasıdır. ürüne ait bir hatanın resmini koymaz ürünü satar sonrada ilanı düzenleyip fotoyu koyar. "aa bak ben koymuştum sen görmemişsin" diye birde alanı mağdur eder yetkisini kötüye kullanır... Bence bu düzen olmamalı.