Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ikinci el bisiklet fiyatları neden el yakıyor?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ronartest tarafından paylaşıldı.

1. ronartest

ronartest Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar, yaklaşık 3 ay önce fazla iddialı olmayan fazla da iddiasız olmayan tipik bi ikinci el bisiklet almaya karar verdim.param hazır; yaklaşık 500 ytl(amoebahussar-sedona-kronxaos tavsiye etmeyiniz lütfen gına geldi).evt herşey gayet güzel. sadece begenip almak kalmıştı...sandım..evet halen bisiklet arıyorum.forumda yatıp forumda kalkıyorum. hani açıkgözlüyüm ya kelepir bisiklet düşürcem forumdan .nerdeeeee... ucuz bisikletler bile pahalı.tabi ki bisikletin ne oldugunu ne olmadıgını da biliyorum..(''Gİant terrago''kullandım senelerce)...demirdöküm bisikletlerin bile (sıfırı)250-300 civarıdan oldugu düşünülürse normal gibi gelio ama öyle olmaması gerek.ikinci el bu yahu.kim yükseltiyo piyasayı . işçiler kardeş patron kalleş..sonucta alamadım çift tekerimi :( ...
    herneyse ikinci elin pahalı olmasının sebebi hakkında fikri olan varsa buyursun. .sohbet edelim.

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Piyasanın serbest piyasa ve satıcıların kendi fiyatlarını özgürce belirleyebiliyor olması...

Satıcının malını sen bunu 300e 500 e satmalısın diye bir uygulama yapmıyoruz ve yapmamızda zaten mantıksız olur sonuçta... İnsanlar özgürlüklerini kullanıyor...

Tabi insanlar biraz fazla fiyat çekiyorlar çünkü insanlara kendi malı kıymetli geliyor birazda bence... Ama bencede insanlara piyasayı yakından takip etmeli ve gerçekli fiyatlar belirleyebilmeliler bencede...

soneryen bunu beğendi.
  3. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Çağrı söylediklerinde haklısın ama otomobil dergilerinin ikinci el bölümü gibi bültenler vermek belirli aralıklarda yararlı olabilir görüşündeyim. Ki burada çok gördüm sıfırından bile pahalıya satmaya çalışanı; üstelik değişmeyen donanımla.

Bir de bana inandırıcı gelmeyen bir konu var. Sadece bir kere bindim diye satılan bisikletler var. Ya da 3-4 senedir adamın elinde olan bisiklet 100 km bile yapmadı şeklinde ilanlar. Ne kadar inandırıcı buluyor insanlar bilemiyorum tabii.

soneryen bunu beğendi.
  4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    işte insanları kısıtlayamıyoruz bu gibi durumlarda...

kcuk_ bunu beğendi.
  5. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Aklıma iktisat teorisi dersi geldi birden :)

monopolcü rekabet miydi neydi :)

Bence bir bisikletin 0 fiyatı neyse 2.eli otomatikman yarısı olmalı..Ne eksik ne fazla..Tabi donanım değiştirilmişse o ayrı...

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Jimi1984 yanılıyorsun.
    Ne yazık ki her 2. el ürünün fiyatı bir olmamalı. Bana göre en iyi durumda olan 2. el ürün 3/4 fiyatı kadar eder. Çünkü zaten firmalar peşin ödemede %10 indirim yapıyorlar, daha fazla istemek saçma olur 2. el ürün için.
    Alt seviyesi ise yoktur, forumda ürünlerin bedelsiz gittiği bile sık görülür bir şey...

7. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Halil ek olarak şunu da ekleyelim: Firmaların fiyatında kdv de var :)

8. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Arz talep meselesi , sonucta 2. el , satan kişiye bağlı tekel bir durum . Fİyat konusunda vergi vermediginden istediği fiyatı özgürce söyleyebilirki verilen fiyatların %99 u pazarlıklı fiyattır . Mutlaka pazarlık yapın 2. ellerde .. İnanamazsınız okadar inebiliyorki bir ürünün ya da bisikletin fiyatı . 500 ytl ye satılan bir bisikleti pazarlıkla 400 ytl ye kadar belkide peşin para 375 e bile almanız mümkün olabiliyor ... YAni hepsi bu kadar fiyat düşcek demiyorum bazıları 10-20 ytl düşer pazarlık kabiliyetinize bağlı ..

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Zaten fiyat mantıklı ise uzun süre satışta durmaz ihtiyacı olan kişi 1-2 haftada bulur...

çok uzun süre duran bir ilansa ya çok extrem bir parça yada yüksek fiyattır bence :)

Piyasayı takip edenler pazarlıksız olabilecek fiyatları söylüyor zaten..

dediğiniz gibi bazı ürünler gerçekten de çok pahalı fiyat isteniyor ama
    gelin görün ki birçok kişi alacağı ürünün piyasasını biliyor... :)

10. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Birde bazı ikinci el satışlarında ürünleri şehir dışından birisi aldığı zaman ürüne ödediği fiyat + kargo parası tamamıyla sıfır fiyatına gelmiş oluyor. Özellikle kadrolarda bu çok karşılaştığım bir konu. Mesela 150 YTL.'ye kadro satılıyor fakat İstanbul'un dışında. Onun İstanbul'a kargosu 25 YTL. tutuyor oldu mu sana 175 YTL. Kadronun sıfır fiyatı 200 YTL. peşinde %10 indirim ile zaten 180 YTL.'ye geliyor. Üstelik 180 YTL.'ye KDV Dahil satıcının KDV'yi devlete ödedikten sonra elinde kalan para 152 YTL. civarı. Yada 200 YTL üzerine 8-10 taksitle alma imkanımız var. Tabi aynı şehirde olup kargo parası ödemeyenler için makul olabiliyor. Birde mesela kadroyu burada 150 YTL.'ye satan bir arkadaşa dışarıda ben alayım dediğim zaman sen alacaksan 100 ver yeter diyebiliyor. Peki buradakiler hepsiyle tanışmamış olsak bile bizim arkadaşlarımız sayılır, onlara biraz makul verse birçok ihtiyacı olan kişinin işide görülmüş olur ama tamamen kişisel bir tercih olduğu için fazlada karışılmıyor.

11. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet haklısın benimde demek istediğim şey sadece taban fiyatdı..
    Örneğin;
    1000 ytl lik bir bisiklet ve hiçbir modifikasyon yapmadan satılıyorsa
    500 milyon taban alınmalı ve üretildiği sene,bisikletin durumu ,bakımlı olup olmadığı, kullanım süresi , hasarı göz önüne alınarak fiyatta değişiklik yapılmalı..
    500 ytl taban aldık..Bisiklet 6 aylık olduğu için +100 temiz ve bakımlı olmasıda +100
    toplam 700 gibi...Bu değer bence düşülebilecek en alt seviye.

12. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    selimcim zaten biz aldıgımızda o kdv yi odemis oluyoruz :)

13. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    İyi de ben onu belki şirketimizin masraflarından düşücem. ;) Hatta ve hatta şirketimizle sponsorluk kıvamına getiricem; fatura gerekicek şirkt adına kesilmiş; bisikletin sanırım yüzde 40'ını vergiden düşebiliyorlarmış; teknik detaylar ama gerçek. Benim için sıfır almak daha ucuza geliyor :) Hem de bazı markaların markanın ilk sahibine garanti vermesini düşünürsek(bakınız:Trek'ler) yine ilk sahibi olmak daha iyi.

14. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Sonuç olarak 2. elsiz bir hayat düşünemiyorum kendim için . Şimdiye kadarki tüm bisikletlerim ikinci eldi .. Hem ekipman olarak hemde komple bisiklet olarak . Suan almanyadan bile ikinci el bisiklet almak üzereyim .. Sıfırına asla o parayı vermem .. Fiyat yüksekte olsa sıkı bi pazarlıkla fiyat düşebiliyor ..

ronartest bunu beğendi.
  15. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    konuyu uygun bölüme taşıdım.burdan devam lütfen.

soneryen bunu beğendi.