Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İkinci el alırken dikkat!

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında Erhan Tanrıkulu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
  2. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Zor ve kapsamlı bir soru sormuşsunuz. En iyisi bilen birisini götürmek. Eğer yoksa bir kaç önemli noktaya değineyim.

1. Bir el gidon boğazında, ikinci el selenin arkasından tutup 25-30 cm yerden kaldırıp 3-4 kere yere vurun ve çıtırtı çatırtıları dinleyin. Kadroda , jantlarda , göbeklerde, sele borusunda, gidon yataklarındaki bütün anormallikleri duyarsınız.
    2. Bisikleti kaldırıp tekerleri teker teker hızla döndürün. Yalpa, sürtünme ve dönme süresini gözleyin.
    3. Yine tekerleri döndürüp anahtar gibi bir cisimle jant tellerinin tınısını dinleyin.
    4. Ön freni sıkıp, bisikleti gidonlardan tutup ileri geri hareket ettimeye çalışın ve gidon-maşa bölgesini gözleyin.
    5. Bisiklete binip büyük bir viteste ayağa kalkarak pedallara yüklenin. Aynakolun ne kadar esnediğine, ses olup olmadığına bakın.
    6. Pedalı geriye çvirerek zincirin ne kadar rahat döndüğüne bakın.
    7. Zinciri, aynadişlinin ön tarafına gelen yerinden tutarak dişliden ayırmaya çalışın, Dişli zincir aralığına bakın. Bunu bütün ayna dişlilerde kontrol edin.
    8. Frenlerin rahatça açılıp kapanmasını kontrol edin.
    9. Jant yanaklarındaki aşınmayı kontrol edin.

Bunların dışındaki, paslanma, boya dökülme, çizik, yamuk, viteslerin çalışması, dişlilerin durumu.. gibi klasik şeylerin kontrolünü zaten yapacaksınız.

3. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok ayrıntılı ve öğretici yazmışsınız teşekkürler. Sadece teşekkür butonuna basmak hafif kalacak gibi geldi yazmak zorunda hissettim.
    Kadronun yere yakın en alt bölümleri de orta göbeğin altı özellikle taşlık alanlarda sürerken ön tekerden sıçrayan çakıllara maruz kalıyor bu bölgede ezikler olabilir. bence dikkat etmekte fayda var.

4. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Yukardakilere istinaden başıma geldi yazayım dedim acemilik zamanlarıma almıştım bisikleti işte öyle sağa sola baktım felan derken aldım verdim parasını kullandım belli zaman sonra ön ve arka lastikler patladı dedim yamalatalım bari lastikler bir söküldü ohoooooooo her tarafı yama o yüzden alırken gerekirse lastikleri söktürün her şekilde kontrol edin baktınız mırın kırın ediyorlar .yanaşmıyor sahibi yada satan yer hiç almayın ......

Erhan Tanrıkulu ve ihtiyar bunu beğendi.
  5. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim değerli bilgiler için. Anladığım kadarıyla duymaya alışkın olmadığımız sesler soruna işaret.

Kadrodaki sorunlar hariç her şeyin, en azından, telafisi var sanıyorum.

Zincir aralığını kontrol ederken, sorun olduğunu nasıl anlarım? Belli bir olması gereken zincir aralığı mı var her ayna dişli için?

Doğru söylediniz. Fakat iç lastiğin yamalı çıkması beni üzmez. Yüksek maliyeti olan bir şey değil, diğer problemlerin yanında bence.

Teşekkürler. Dediğiniz bölgeye dikkat eder, elimi gezdiririm.

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Eğer aşınmışsa dişli ile zincir arasında açıklık olur. Eğer dişli ve zincir yeni ise hiç çekemezsiniz. Eğer zincir dişliden taşıyorsa çlmüş demektir. Bunun kontrolü için aletler var ama, sizde olmadığını var sayıyorum.

7. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Şu an kendi bisikletimde denedim, 2, 3 mm civarında kalkma oluyor.

ihtiyar bunu beğendi.
  8. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Erhan bey zaten maddiyattan ziyade adamı aptal yerine koyuyorlar ona kızıyorum.yoksa iç lastik veya lastik çokda önemli değil.

eneskav ve alper 76 bunu beğendi.
  9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Herkese selam, eskisi kadar bisikletforumu ve bisiklete dair güncel gelişmeleri takip edemesemde insanların böyle bir konuda da bigisiz satıcıların yalan yanlış marka-model şeklinde lanse ederek insanları kandırmasına karşıyım. Bu sebeple fazla da vaktinizi almadan ara ara denk geldiklerimce bu konunun altından uygunsuz ilanları linkler halinde dikkat edilmesi gereken noktaları ile başta marka model uyuşmamazlığı ve kazası olup olmadığına dair fotograflarından tespit edebildiğimce siz dostlarımla paylaşacağım.

İlk örnekle başlamak gerekirse de;

COLNAGO DÜNYACA ÜNLÜ GERÇEK BİR İTALYAN KLASİĞİ

Bisiklet ne bir İtalyan klasiğidir ne de bir Colnago! Özellikle 52 cm bi kadro'ya sahip olmayacak kadar da büyük.

Herkese sevgiler.
    Doğukan Aksu

Güzel bisiklet fakat 1925'te vites mekanizması bisikletlerde vardı da bizim mi haberimiz yok?

Klasik Sevenlere 1925 Model Griffon Paris

10. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arka attırıcıya laf yok. Campagnolo!..

11. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    İnsanlara sahtekar, dolandırıcı demek istemem ama en azından dürüst olun arkadaşım! Bu bisiklet ne 1973 ne de bir Scott!

SCOTT 1973 MODEL VE ORJİNAL TOPLANMIŞ KLASİK YARIŞ BİSİKLETİ

Ay da ağırlığı ölçülen dev bir yol bisikleti

Fiyta Düştü HARİKA BİR YOL-YARIŞ BİSİKLETİ "toplam ağırlığı 9kg"

Fiyatı uygun fakat bisiklet Peugeot değil, 80'ler sonundan bir Bisan/Beldesan

SAHİBİNDEN KELEPİR KLASİK

50 cm olmayan ve Bianchi olduğu şüpheli "x" marka model bisiklet, şaft kısmından down tube kısmına doğru darbesi olan bir maşa ve dahası...

temiz sahibinden

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Lastikleri 500TL'ye almış :D

Doğukan Aksu ve Raven_35 bunu beğendi.
  13. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Aluminyum? Aliminyum? Yok yok arkadaş sen gel vazgeç bundan ancak olsa olsa Hi-ten olur! Kadro Hi-tendir, aluminyum değil.

orjınal aliminyum Alman bisiklet

Her şey orjinal, depoda kalma, sadık kalındı vs vs vs... Uyanıksınız madem bilmeyen insanları kandırmayın!

MERAKLISINA SANTOSA EŞSİZ ORJİNAL YARIŞ BİSİKLETİ

Raleigh görünümlü Gazelle ya da başka bir deyişle Gazelle görünümlü Raleigh.

gazelle 1979 yılına ait

Peugeot, üstelik çift amortisör destekli...

çok temiz peugeot bisiklet kredi kartı geçerli bisiklet takaslı

Daha neler? Orjinal Colnago. İnsanları kandırmak hiç hoş değil, lütfen dikkat!

ORJİNAL COLNAGO

mavinehir ve Oğuzhan Y. bunu beğendi.
  14. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    abi,
    buyuksunuz. yazdiklarinizi hayranlikla okuyorum. saygilar.

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  15. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
  16. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Boyle seyler arasira bu forumdada cikiyor, bir tane Vega vardi gercek Italyan diye satilmaya calisiyordu.

17. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Elimden geldiğince ve özellikle forum dışı olanları buradan insanlarla paylaşmayı daha çok tercih ediyorum neticede bu ortamda bu gibi şeyleri yapıp itibarını zedelemeyi göze almış insanlar nispeten azınlıktadır. Sonuçta hepimiz yüz yüze bakıyoruz burada.

SCOTT YARIŞ YOL BİSİKLETİ

İtalyan yarış bisikleti?
    Ağzımız alışmış İtalyan demeye!

Ben bu konuyu yeni gördüm Doğu. :) çok iyi ya böyle devam.Bizde konuya ekleme yapabiliyormuyuz ?

İnsanları çok aşağılayacak paylaşımlar olmadıkça neden olmasın? Özellikle bunu belirtiyorum çünkü forumda özellikle 15-20 yaş arası yaş aralığında ipin ucu kaçan mesajlar olabiliyor. İşin tadı kaçmadan bilinçli şekilde paylaşımlar hepimiz için iyi olur.

Paylaşmayayim dedim, bir kaç kez görmezden geldim ama halen inatla güncel olan bu ilana daha fazla kayıtsız kalamadım.
    Orjinal, depoda kalma sıfır, üstelik bir de bu antika.
    Birincisi orjinal olması için tamemen her parçasının orjinal olması gerektiği gibi antika olabilmesi içinde en az 50 yılı doldurmuş olup aynı şekilde her hangi bir işleme maruz kalmayıp işlevselliğinide koruyor olması gerekir ama her eski klasik, her klasik bir antika ülkemizde!

SANTOSA YARIŞ VE YOL BİSİKLETİ ANTİKA DEĞERİNDE

Birtane de benden gelsin.Colnago Klasik sevenlere.Öncelikle Colnago pantograf manyağı bir marka.Bu kadroda en ufak bir pantograf izine rastlayamıyoruz(colnago sport hariç).Açılar oldukça kötü.Dahası genellikle giriş seviyesi bisikletlerde kullanılan stamped droplar var.Üstündeki Campy aynakola diyeceğim yok tabi.Onun dışında 1200 liralık hiçbir tarafı yok.
    Colnago klasik sevenlere

Kadro sehir bisikleti, top tube kisminda pompa icin pivotlar var. Sonra kadro aluminyum degil ama israrla aluminyum denmis. Hadi aluminyum bu diyelim nasil galvaniz kaplattin? Bu kadro 80 oncesi siradan bir hi-ten den fazlasi olmaz. Yalanin dik alasi, bu kadar da olmaz ki...

GoldenWheel RAcing

Çok özel bir bisiklettir....

Komponentleri bulunmaz
    Rockshox amortisörü bile var.
    Shimano Sora
    YERSEN

SCHWİNN 61 KADRO EKSİKSİZ SEZONA HAZIR YARIŞ YOL BİSİKLETİ...

Satışa koyan arkadaş çok rahat 80km'yi görmüş. Üstelik bu haliyle.
    Thomson göbek ve az hasarlı bir maşayı açıklamalara unutmuş ben de onu ekleyeyim.

Bianchi olmayan eski bir kadro
    fiyat düştü acilen satılık bianchi yarış bisikleti

Herkese selam, bu ilana ve satıcıya dikkat edin yine olnaksız bir fiyat ve bisiklet.

ULTEGRA EDDY MERCKX FUGA ÇİZİKSİZ SORUNSUZ

*İlanın ve üyeliğin kaldırılması için de talepte bulunulmuştur.
    Gözünüzü dört açın arkadaşlar.

18. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben de şikayet ettim.

19. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  20. DreamMaker

DreamMaker Kıdemli Üye

Adı:
    Tuğrul TIRPAN
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar ben Antep'deyim. Adama mesaj attım elden almak istiyorum diye. Bakalım ne cevap verecek

enes savaş bunu beğendi.