ikinci al piyasası hakkında

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir süre sonra bisikletini satılığa çıkaracak olanlar bu satırları okumadan bisiklet almayın ve satmayın. Olayı çözdüm sizede uyasınız diye nasihatler veriyorum.
Bsiklet dünyasına aktif olarak girdiğim bir beş yıl içerisindeki bisiklet dünyasının filozofisinde yaşanan değişimi yakından gözlemledim. İlk bisikletim bianchi scorpio idi ve piyasanın bisiklet algılamasına denk düşen ortalama bir bisikletti. kargadan başka kuş bisiklet denilince de mtb dışında bir bisiklet akla gelmiyordu. Ne oldu nasıl oldu çağ atlamaya alışkın yurdum insanı sarkan göbeğine aldırış etmeden kendini seksi gösterecek bisiklet objesini keşfetti: Yol bisikleti. Sanırım bir kaç ay içinde sanki eçiş büçüş mtb geçmişimiz hiç yokmuş gibi yol bisikleti idolümüz oldu. Melez kavramını bir türlü anlayamamış insanımız için şehir bisikleti gibi ara formlar ikinci el piyasasında tu kaka edilir olmaya başlamıştı. Yol bisikleti bisiklet piyasasının ford, reno, vw si muamelesi görürken şehir bisikleti bisikletten sayılmamaya başlanmıştı.
1 nolu Kıssadan hisse: bir süre sonra 2. el olarak satacaksan kralı bile olsa zinhar şehir bisikleti alma.
Dünyayı bisikletle gezip dolaşan Gürkan Genç kulağa küpe olarak cancanlı renkte bisiklet alma diyordu. renkli bisikletler bisiklet hırsızları için adeta davetiye niteliğindeydi. İşte ülkeden uzak kalmanın bilinci bozmasına bir örnek. Eğer renksiz, silik bisiklet alırsan 2. el piyasasında baştan kaybedersin. Kimse yanına bile yaklaşmaz.
2 nolu kıssadan hisse: Alacaksan şöyle parıl parıl jelibon renklerinde bisiklet alki 2. elde bahtıda açık olsun.
Ülkem insanı bisiklet konusu olunca anında amatör bir metalurji mühendisine dönüşüyor. 2 yıllık bisiklet onların anlayışında hemende metal yorgunluğuna uğruyor. Tövbe estafirullah. Yahu bu memleketin her türlü çileye göğüs germiş kadını bile 80 yaşını görürken demir çelikten yapılmış bisiklet 2 yılda nasıl metal yorgunluğuna uğruyor allah aşkına.
3 nolu kıssadan hisse en iyisi bisikletini 2. el hiç satma.

Scudo