iki yapraklı aynakol avantaj mı dez avanta mı?

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
Selam forumdaşlarım.2015 slx grupsetli bisikletin var. Aynakol fc-675 slx. İki yapraklı 28t 40t oranına sahip. Test sürüşü sırasında zorlandığımın farkına vardım. Hatta 3 yapraklı altus aynakolasahip 22-32-44 giriş seviye bir dağ bisikletiyle kıyaslama imkanım oldu.sanki altusa sahip bisikletle kendimi daha rahat tırmanıyor hissettim.acaba burada bir yalnışlık mı var?bu aynakolun değerini neden 28t olarak başlatmışlar? Yenit teknoloji gelan mı?

• Beğen
Tepkiler: hasam murat ali
Scudo

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
benim eski yol bisikletimde de iki yaprak vardı,şimdi hala kullanıyorum,ölçülerini bilmiyorum ama;dediğin gibi yokuşlarda zorlanma oluyordu.göbek dağıldığı için değiştirdim.şimdi üç yaprak,tırmanma zorluğum kayboldu.mümkün mertebe düz yerlerde sürün,eskiyince üç yaprak yaparsınız.iyi günler,iyi sürüşler..

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
2 yaprak daha serilik demek bana göre. seni zorlamasıda alışkın olmadığından. alışma sürecini atlatırsan daha iyi kullanabilirsin.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
2'li aynakol hafiflik için kullanılır. Zaten genelde yol ve fitness bisikletlerinde bulunur.
Ancak son dönemde MTB için de kullanılmaya başlandı. Hatta, yanlış hatırlamıyorsam, Sram tek yapraklı aynakol çıkardı MTB için.

3'lü aynakol ise giriş tipi bisikletlerde ve tur bisikletlerinde kullanılır. Hatta yabancı forumlarda en küçük aynakol yaprağına "granny gear" (nine vitesi) deniyor :). Tur bisikleti için gerekli olduğu düşünüyorum, yük ile yokuş tırmanırken işe yarayacaktır çünkü.

Eğer çok zorlanıyorsanız, aynakol yerine rubleyi kontrol edebilirsiniz. Çünkü 28 gayet iyi bir büyüklük bence. Ruble 28'lik bir rubleyse zorluyor olabilir. 32'lik bir ruble 0.875 (28/32)'lik bir vites oranına denk gelecektir (yani aynakolu bir tur çevirdiğinizde arka tekerlek 0.875 tur dönecek) ki bu yokuş çıkarken gayet yeterli olur. Yok o da olmuyorsa, 36'lık bir ruble 0.777 (28/36)'lik bir vites oranıyla sizi daha da rahatlatacaktır.

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
@soner kalaycıoğlu @chnkrmz hocam iki yapraklımın torku bayağı düşük.ben karadenizde yaşıyorum. Full bayır.acaba şöyle duşunmuş olabilirler mi? Düşük t ile fazla pedal çevirip yorulmaktan sa daha sert ama daha mesafeli tırmanış... Bu işte bir gariplik var.sahip olduğum aynakol C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_thumbnail.jpg
Daha rahat olduğumu hssettiğim aynakol

-m371.jpg

• Beğen

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
ön küçük çarkın çapı bayağı küçük,zorlanmamanız lazım ama;bizim iç anadolu yokuşları daha iyi,karadenizde haklı olabilirsin.selamlar..

• Beğen
Tepkiler: mektupla

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
@Edip Dinçer hocam dağbisikletinde kullanıyorum. Rublem 34t aynakol 28t .yani demek istediğim elbette benden daha iyi bilirsin ama bu oran beni biraz şu yukarıda resmini koyduğum aynakola gore zorladı gibi.yani 34 de 22 olsa idi daha iyi olabilir miydi? Peki neden fabrika bu sınıf malzemelere daha yumuşak varden daha sert bir oran koyar?

• Beğen

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
zorlanman normal, altus olan 22t senin kullandığın 28t, bu noktada arka ruble önem taşıyor, ikili ve tek yapraklı ayna kollar mtb lerde artık çok kullanılan bir yapı. Özellikle tek yapraklı durumlarda arka ruble 42t ye kadar çıkıyor. eğer arka dişlinizi 40t gibi bir yapı ile değiştirebilirseniz çıkışınız kolaylaşacaktır, yalnız bu noktada aktarıcınızın da önemi var, kapasite olarak bu yapıyı yeterli gelmesi gerekiyor, muhtemelen long cage yani uzun bacağa sahip olması lazım.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Hocam Şöyle Söyleyim.

1 - 2 - 3 yapraklı ayna kolların tasarımları ve kullanım amaçları farklı oluyor.

1-2 yapraklı ayna kollar artık genellikle enduro, freeride ve downhill bisikletlerde kullanılıyor, hatta chain guide için uygun olan kadrolar direk 2. dişliyi çıkartıp tek ayna yaprak aynakol'a dönüyor, sebebi ise hafiflik ve iniş için hız kazanmak ayrıca arazide zincir atması derdiyle uğraşmamak, hatta modifiye ile 1x12 yapılmış bir sistem görmüştüm pinkbike'da.

Ancak 1-2 yaprak düz yolda idare etse de yokuş çıkarken eğer çok iyi bacaklara / kondüsyona sahip değilseniz sizi zorlar.

3 yaprak özellikle yokuş yukarı ve uzun yol koşullarında size inanılmaz bir esneklik / opsiyon sunuyor ve rahatlatıyor. Eğer ayna kolu değiştirmek istemiyorsanız @Edip Dinçer hocamın dediği gibi rubleyi değiştirerek hatta oneup firmasının ürünleriyle sadece rubledeki en büyük dişliyi değiştirerek biraz daha kolaylık kazanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Elbette daha rahat ettirir 3'lü aynakol. Sonuçta 22 aynakol ile 22/34=0.64 bir vites oranına sahip olursunuz.
Ancak 2 ay böyle kullandıktan sonra, muhtemelen, 2. aydan sonra en küçük aynakol yaprağını kullanmayacaksınız bile :).

Ben 53/39'a geçerken, tabiri caizse, 3.5 atmıştım. "Yokuş nasıl çıkarım" diye düşünüyordum. O yüzden 11-25'lik rublemi 11-28 ile değiştirmiştim.
Şu anda yokuş çıkarken 28 kullanmıyorum bile çoğu zaman.

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
Ben bu işegıcık oldum. 3 binden fazla bisiklet alıyorum.giriş seviyesi altus benden daha performans veriyor.yokuş için bahsediyorum. Yalnış anlaşılmasın.

• Beğen

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kullanmaya devam edersen kondüsyonun alışır bence kullanmaya devam edin. çok beter yorgun olmadıkça ben en küçük aynakolu kullanmıyorum.
orta aynakol (32) ve arka en büyük dişlide bile olmuyor. 3. yada 4. sıradaki dişlide
o şekilde yüksek eğimli olmayan yokuşları seri şekilde çıkıyorum.
yani çıkıyordum bi ara :D
kondüsyonu kaybettim evde dağınık bulamıyom toparlamam lazım evi :islik:

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96