iki sorum olacakti arkadaslar gobekler ve jant cemberi hakkinda

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
yurtdisindan hope gobek satin almak istiyorum ancak, 10 mm 13mm gibi olculeri var neyin olculeri bunlar? hangisi alinmali?

jant cemberinde ise dt swiss in seramik bi janti var. seramik olmasi bunlari kirilgan yapmaz mi? ne yonden bir kazanc sagliyorki bu kadar da pahali?

simdiden cok tesekkur ederim.

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eray akyol

alacağınız ürünün linki varmıdır. 10mm 13mm sanırım sokma mil çapları olabilir ama 13mm sokma mil çapına rastlamadım. Bende merak ettim şimdi..:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çemberlerin de pahalı olması, sanırım hafiflik yönünden. Seramikler bildiğim kadarıyla bayaa hafif.(emin değilim)

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
arkadaşlar konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
milimetre değerleri göbeğin milinin geçtiği boşluğun çapı olması lazım. mesela bizim kullandığımız göbekler 9 milimetrelik göbeklerdir(mandallı olanlardan bahsediyorum). bu göbekler için o sitede direk qr(quick relaise) olarak da bahsediyor bazı modellerde. o milimetre değerlerinden en çok 15 ve 20 mm olanlar kullanılıyor 15 mm olanlar mtblerde maşa için kullanılmaya başlandı 20 mm olanlar ise freeride ve downhill bisikletlerinde kullanılıyor sağlamlık açısından, bu göbek türleri sokma milli oluyorlar yani tekeri çıkarma ve takma yöntemi biraz farklı ama daha sağlam sistemler. seramik yanak v frenler için yapılan birşey, hafiflikle pek ilgisi yok ama şöyle de bir durum var zaten seramik yanaklı çember oldukça üst model oluyor ve bu sebeple de hafif oluyor. bu çemberi kullanmak için özel fren papuçları kullanmanız gerekiyor. çamurdan yağmurdan daha az etkilenen ve daha uzun ömürlü bir jant çemberi oluyor kendileri. kırılganlık konusunda da bir şüpheniz olması jantın yanakları komple seramik değil seramik kaplama, altında metal bir kısımda mevcut yani.

• Beğen
Tepkiler: eray akyol

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@Genar Batur

aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim. gobegin uymama gibi bir sorunu olmayak yani demekki. bunu ogrendigim cok iyi oldu. seramik jant hakkindaki bilgileriniz icin de cok tesekkur ederim cok sagolun

• Beğen
Tepkiler: Genar Batur

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
uymama sorunu olmaz diyemeyiz tersine o milimetrelere uygun maşa kullanmanız gerekiyor. mesela downhill için bir maşa kullanacaksanız eğer ona uygun 20 mm sokma milli göbek kullanmanız gerekir. unutmayın maşanıza uygun göbek alınız. bizim kullandığımız maşalar mandallı göbekler için uygundur. yani 15 mmlik bir göbeği mandallı göbeklere uygun maşalarda kullanamazsınız.

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
peki linkteki 10 mm mandalli icin uygun degil midir? sorun cikaracagini sanmiyorum