Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iki Marka Bisiklet , Iki Farkli Donanim...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında degerli tarafından paylaşıldı.

1. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaslar,

Ilk mesajimdan bu yana deneme ve inceleme imkanlarim oldu.Tabiki bazi noktalarda begenimi kazanan bisikletler bazi noktalarda eksik kaldi.Ama hepsi birarada hic yok Varsa da mevcut butcem icin cok yuksek olacagini dusunuyorum.

Simdi sizlere marka/model olmadan 2 bisikletin ozelliklerini verecegim.Sizlerin oncelikle bu ozellikler hakkinda neler dusundugunuzu ogrenmek isteyecegim.Sonrasinda marka/model olarakta yine fikir ve bilgilerinizi almak isteyecegim.

***Çift kalınlıklı 6061 T6 alüminyum ; "yarış" modeli; M boyda 1,850 kg.
    Rock Shox Recon 100mm hidrolik maşa, gidonda kontrol,rebound ayari
    SRAM X7 27 vitesli vites sistemi, (arka ve on degistirici,vites kolu x7)
    Shimano Déore aynakol.
    Avid Elixir 3 hidrolik diskli fren; 160 mm.
    Michelin country trail lastikler
    Omur boyu kadro garantisini resmi olarak taahut ediyor.Herhangi bir bayiinin soyledigi birsey degil!
    Fiyat:1600 TL. (Avrupa uretim ve montajli)Tam olarak uretildigi fabrikanin yerini bulamadim.

***Alu Lite 6061 AMF RFR-Geometry
    Suntour XCM Lockout 100mm
    Shimano Alivio RD-M410 Top Normal 8-speed
    Shimano FD-M310, Top Swing 34.9mm, 8-speed
    Shimano SL-M310 Rapidfire-Plus, 8-speed
    Shimano BR-M395 hydr. disc brake (160/160mm)
    Shimano Acera FC-M361 42x32x22T, Innenlager BB-UN26 123mm
    Schwalbe Smart Sam 2.25
    Fiyat:1630 TL Avrupa uretim ve Montaj.

Bu iki bisiklet icin neler soylersiniz?Bu ozellikler arasindaki farklari nasil ornekler ve aciklarsiniz? Sizlerden yanit bekliyorum arkadaslar.

2. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Özelliklerini yazdığınız ilk bisiklet Rockrider 8.1 olması lazım kadroları Portekiz'de üretilmekte. İkinci yazdığınız bisiklet ise tahminimce Scott, Giant, Trek markalarının herhangi bir modelidir, kadroları kalitelidir bu yüzden pahalı. İkisinden birisini alacaksanız Rockrider derim bence bisikleti bisiklet yapan sadece kadro değil donanımıdır.

degerli bunu beğendi.
  3. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Cevap icin tesekkur ederim.Donanimlardan asagi yukari tahmin yapilabilir ama ilk donanimin Rockrider8.1 oldugu konusunda fikriniz oldugunda gore diger yanitlarinizda benim icin onem tasiyacaktir.Cunku ilgisiz olanlarin pek tanimadigini dusundugum bi markanin detayi yer almaktaydi soruda.
    Portekiz oldugunu biliyordum ama net bir bilgiye ulasamadim internette o yuzden bilgimden emin olamadimdi.

2.donanim ise Cube AIM D26 ya ait.

Rockrider 8.1 donanim olarak hosuma gitti ve denem firsati buldugumda ufak tefek detaylar haricinde secenek olarak ilk sirada yer almaktadir.Bu ufak tefek dedigim detaylar ile ilgili sorularim olacak!
    Cube ise kadrolarinin hosuma gitmesinden dolayi secenek olarak ekledim.Fakat cube ltd 26 da bile masa haric diger donanimlar cok dusuk ve fiyati yanlis hatirlamiyorsam 2700 tl civarlarinda.Deore xt olmasi gerek arka ve on aktarici olarak.

Yani begendigim donanimlari birarada bulabilmek pek mumkun degil.Bu yuzden eger tavsiyeniz olursa Rockrider 8.1 e alternatif olarak degerledirebilirim makul olursa.Yoksa tek secenek ve mantiklisi 8.1 gibi durmakta. Kadro olarakta sadece net bilgiler bulamadim hakkinda ama izledigim videolara bakilirsa sorun cikaracak gibi durmuyor.Hatta omur boyu garanti konusundada resmiler.

Buraya kadar dusunduklerim/ fikirlerim yer almaktadir.Bu noktada yanlisim/eksigim var ise lutfen duzeltin veya ekleyin.

4. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arastirmalarim sonucunda merkezi Ispanya da bulunan Orbea markasinin kendi uretimini yaptigi Portekiz de bulunan bantlarda uretilmektedir B'Twin/RockRider bisikletler.Oyle ki ekonomik anlamdada Decathlon un vermis oldugu ozel siparisler ile ulkedeki durumu ciddi olcude fayda gormus.Anladigim kadari ile bant 85% oraninda Decathlon icin calismaktadir.
    Fiyatinin uygun olmasindaki dusuncem ise ; dunya genelinde 650 magazasinin bulunmasi.Yani uretimini satma anlaminda pazar arayisinin olmamasi ve mevcut satis kanallarinin fazlaligi buna sebep olabilir.

Yorumlarim tamamen bana ait.Sirket anlayisini bilemeden fiyat politikasi hakkinda net konusmak zaten yanlis olur.Onemli olan son kullanici olarak bizlere ulastigi fiyat ve alinabilirligi kullanilabilirligi onemli.

5. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    rockrider benim ilk bisikletim olarak hale durur fakat sadece kadro set olarak diğer bütün parçaları değişti frenler de dahil vites sistemi de dahil kadrosu dayanıklı gerçekten rockrider ve merida kullanıyorum açıları açısından merida muhteşem bu konuda rockrider eksik kalıyor diğer bütün yönlerden dolayı fp açısın dan rockrider dediğiniz bisikletten daha üstün oldugu açık ara belli

degerli bunu beğendi.
  6. Orhanalkaya

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bu arada beğendiğiniz donanımları ancak ve ancak bir bisiklet toplayarak yapabilirsiniz,ama tadından da yinmez olucaktır mutlaka bütçeniz el verdiğince yapın çok zevkli müthiş bir haz

7. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tabiki rockrider haricinde begendigim kadrolar var tip,renk olarak.Ama donanim kisitli

Rockrider 8.1 su an tek secenegim.Ufak tefek detaylar var demistim ilk mesjda.

* Gidon cok ince ve uzun geldi.Bunu kisaltip biraz daha kalin secenek var mi?
    * Denedigim bisikletteki Rock Shox Recon Silver TK yi kilitledigimdede aktif halde kaliyordu.Oradaki arkadas bozuk olabilecegini soyledi ama verdigi bilgiler beni tatmin etmedi.Bu normal mi yoksa gercekten sorun mu?
    * Orta gobekdeki carka pacam takiliyor,bunun icin bi aparat var mi akmak icin carka? Oradaki arkadas zaten tight ile kullanacaksiniz ya dedi:)) Ya pacam takiliyor,ister tight giyerim ister kar pantolonu sanane be adam!Bu cark pacama takilmasin isterim:)
    * Yine elcikler onceden alisik olmadigim turdeydi.Ve harici satilanlara baktigimda da yine tipler ince ve duzdu.Ergonomik yapida ve gidondan kalin elcik bulmam mumkun mu?Hangisi?

Bunlar bisikletteki elzem olmasada eksik buldugum,donanimsal ve kadro anlaminda memnuniyetimin yaninda belki hic sayilacak detaylar.

8. Orhanalkaya

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    1.sorunuz:
    mağazada böyle bu donanım yerine şu donanımı taksak olur mu diyebileceğiniz bir olanak yok :) daha sonra opsiyonel olarak kendiniz değiştirebilirsiniz
    2.sorunuz:
    maşada sertlik ayarı en yumuşaktaysa kilitlemesi gene çalışır öyle mağazadaki çalışanın öyle yorum yapma gibi bir şansı olamaz sonuçta rock shox u kendi üretmiyor veya pazarlamıyor sadece aracı,kilitleme sorunu olursada öyle uyduruk kıytırık bir firma değil decathlon baya köklü bir şirkettir şikayetim var dersiniz götürürsün çalışmıyor dersin emin olun müşteri olarak memnun kalırsınız örnek olarak forumda decathlon hakkında bir çok olumlu müşteri yorumuyla karşılaşabilirsiniz
    3.sorunuz:
    dediğiniz aynakoldur,her aykola öyle bir aparat takılır takılmaz bilgim dahilinde değil açıkcası,ama takılabiliyor diye kulağıma geldi açıkçası hiçte merak edip araştırmadım,sonuçta mağaza çalışanının dediği gibi ya taytla yada paça reflektörünü iki bileğime taktığım için kot giysem dahi oranın dişlilere gelip takılmasını engelliyor
    4.sorunuz:
    bir çok ergonomik elcik piyasada mevcuttur
    bkz: www.erdoganlarbisiklet.com

degerli bunu beğendi.
  9. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tabi tabi ,gdon pedal gibi parcalari extra alacagim.

Memnuniyet konusunda olumsuz bir dusuncem yok,olacaginida sanmiyorum.Detaylarda cok kaliteli hizmet aldigimi oyleybiliim.

Aynakol icin artik bir cozum bulurum.Elcikeride Istanbuldaki yerlei gezip bakmak daha ii olacak sanirim.

Ilgilenip yanitladiginiz icin tesekkur ederim.Keske daha once ilgimi cekmis olsaydi bu bisiklet.Beni mevcut hobimden uzaklastirdi adeta.Bu durum hosumada gitmedi degil:))

10. Orhanalkaya

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    şimdiden hayırlı olsun o zaman :)

11. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bu iki bisikletle arasında parça bazında kıyas bile yapılamaz :) Rockrider tabiki :) Güle güle kullanın

12. degerli

degerli Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Henuz almadim ama nasip olursa ve farkli bir supriz cikmaz ise RR8.1 OK suan.Tesekkur ederim