Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iki bisiklet arasında kaldım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında gunayn tarafından paylaşıldı.

1. gunayn

gunayn Yeni Üye

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    biri disk sanırım ben olsam disk fren olanı tercih etmem bu tür biniş için fazla bir donanım olduğunu düşünüyorum.

3. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Şehir bisikletlerinin lastikleri ince olduğundan disk fren tehlikeli bile olabilir. Zaten dikkat ederseniz yol bisikletlerinin frenleri çok iyi tutmaz, çünkü aşırı kaymalara neden olur.
    Şehir bisikletinde disk fren olmaz mı, olur ama V fren daha iyi bir sonuç verecektir.

4. Serdar Ozuslu

Serdar Ozuslu Aktif Üye

Seviye:
    Kararsız kalacak bir durum değil bu, Hibrit bir bisiklet ile mekanik disc ile V fren arasındaki farkı görmen çok zor.

Sanırım sadece yağmurlu bir havada fren yaptığında fark edersin, V fren gacırt edip durdururken, disc fren visssk edip durduruyor (kimi zaman disc de çok kötü ses çıkarıyor gerçi)

Eğer lastiklerin çamurda seni götürebileceğini inanıyorsan (28'' 700C ile biraz zor çünkü) orada da görebilirsin. V fren çamurdan dolayı frenlemede problem yaratırken diskte şaka maka zink diye tekerler duruyor hatta ön lastik çat diye kitleniyor yere bile düşüyorsunuz acemi bir kullanıcı iseniz.

Scott'un sitesinden baktım ağırlık farkları yok denecek kadar az.

Bir de bazı bisikletçiler aynen şunu diyor: "V fren ile akort bozulduğunda papuçların ayarı güçleşirken ve frenlemede güç kaybı olurken, disk frende bundan etkilenmezsiniz. Rotor yamulana kadar gider."

Yani şehir de kullanacaksan farkı görmen biraz zor. Yukarıda bahsettiğim farklar ile kararın belirginleşmiyorsa hangisi gözüne hoş geliyorsa onu satın almanı tavsite ederim.

Bence; Hidrolik Disc ile cazibesi daha fazla olabilirdi ama değil.
    V fren'in ön maşa Disc compatible, arka bağlantılarını da kontrol edersin eğer öyle ise ileride Hidrolik Disc'e geçmen mümkün.

Yani ekonomik olanı alıp daha sonra V-frenden Disc'e geçmek istediğinde geçersin ki zannımca bir çok insan; Disc frenleri bisiklete kattığı spor, modern ve artistik görünüm nedeni ile tercih ediyor.

5. gunayn

gunayn Yeni Üye

bu seçimde arada kalmam bizim yeğene alacak olmam normalde bende 2007corratec x-taril kullanıyorum hiç disk fren kullanmadım.ondan çocuk disk fren istiyor bu bilgilerle ikna ederim çocuk diyorum (15 yaşında 185lik minik)

6. Semih Karadağ

Semih Karadağ Aktif Üye

Seviye:
    Aslında illa disk fren istiyosa çocuğun şevkini kırma ama @Serdar Ozuslu arkadaşımızın verdiği bilgileri ona iyice anlat bırak sonra kendi karar versin.