II. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Harun Salcı
hem doğru hem yanlış
doğrudur zira

her kavme peygamber gönderilmiştir
peygamber gönderilmemiş ise
ona
fetret dönemi denir ki
o dönem insanlarının sorgusu
sadece
"allah var" demeleri gibi kolayca biter

yanlıştır
zira
*ilk insan peygamberdi
**dinlerin bir kısmı bozulup çok tanrılı hale geldi. araplar söz gelişi tek tanrıya inanıyorlardı. sonra Allah"ın kızları diye birşeyler attılar ortaya
mesela brahmaizm"in hz ibrahim"in dinin bozulmuş halidir
**isevilik tek tanrılı idi. baba oğul ve ruhülkudüs ortaya atıldı sonra
tamamen ekonomik ve siyasi sebeplerle
vs vs

bekleyip göreceğiz
el mi yaman bey mi yaman
eğer biz yanlış isek
sadece günde 5 kez kültür fizik, spor hareketleri yapmış olacağız
siz yanlış iseniz
bırrrrrr

• Beğen
Tepkiler: serhat toy
Scudo

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mustafa akman
O zaman her gün onlarca dinin ibadetini yapalım?
Ya hepsi gerçekse diye.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
konu çok ince,sorunun cevabını tam kesin net bulmak mümkün değil belki,insanlar başkalarını rahatsız etmeden,zorlamadan,etkilemden mutlu oldukları şekilde inansınlar,herkesin bir inancı var,tanrıya inanmamak ta sonuçta bir inanç ,oda olmadığına inanıyor.kimseye zararı olmadıktan sonra kimin neye inandığı önemli değil,iki şeye karşıyım,sporun içinde siyaset ve din konularının konuşulması,konuyla ilgili düşüncem :var olan herşeyi,sadece everim teorisiyle açıklanamayacağı gibi,bu kadar geniş sonu belli olamayan bir kainatıda sadece ilahi , manevi duygu,düşünce ve yazılarlada kestirilip atılamaz.ben ona inanıyorum buna inanıyorum değil,kiminde neye inandığı değil,sorun gerçek ve tek doğru!!!

Tepki
36
Selamlar, tartışmalarda sıkça söylenir elmalarla armutlar karıştırılıyor diye. Evrim ve din 'islamiyet' tartışması böyle sonuçsuz kalmaya mahkum bir tartışma. İki ayrı konu benzerlikleri yok. Birbirinin alanıyla ilgili keşiştikleri bölümler var ama bu alan sanıldığı kadar çok değil. Birisi tartışmaya açık yanlışlanabilir test edilebilir laboratuvar sonuçarı alınabilir bütün bunlara uygun metedolojik çerçevede itiraz edilebilir. İtirazınız bugün değise yarın sağlam maddi temellere dayanıyorsa hakettiği yeri alır bir önceki bilimsel kabul edilen teori 'eskiden bilimsel doğru kabul edilirdi' mesabesine düşer. Astronomi iyi bir örnektir. Vaktiyle dünya düz kabul edilirdi. Küre olduğuna varıldı. Dünya evrenin merkezi sayılıdı. Güneş merkezli evren teorine gidildi. vs. Bu yazdıklarım bilgi bilim teori vb. ile ilgili çok kaba genel şeyler. Dinden özel olarak islamiyetten bahsederken başka bir çerçeveye geçmiş oluruz. İnançlar bölümüne. İnançlar ise tabiatı gereği tartışılır test edilir şeyler değildir. İnanırsınız ya da inanmazsınız. Ama asla oturup inançlarınızı kendinizle de başkalarıyla da tartışmazsınız. İnançları olduğu gibi kabul edersiniz.Birinde itiraz edilirken diğerinde teslimiyet vardır. Buradan teslimiyetin ucuz olduğu sonucu çıkmaz, cehalet olduğu hiç çıkmaz. Burada başka bir rotaya girilmiştir. Bir önceki rotanın bilgi ve anlayışlarıyla yakın olmayan başka bir rota sözkonusudur. Dolayısıyla bu ayrı iki rota yarıştırılabilir değildir. Tartışma münazara yeteneğimizi geliştirmek için uygun tartışma konusu değiller. Hem evrim teorisine yazık hem de inanç sisteminin birini benimsemiş olanlara,dine yazık. Çok sert tartışan genç olduğunu zannettiğim dindar arkadaşım evrim teorisine bazı islam bilginleri İLk aklıma gelen erzurumlu İsmail hakkı hazretleri evrime benzer bir oluşum teorisi sunar. Bunu tanrının tartışılmaz üstünlüğü kavramıyla ilişkilendirmez. Herkese hürmetler

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Türkiye'de halkın ne kadar cahil olduğu başlıkta ki tavır hal ve hareketlerden belli oluyor...

(Bir kaç düzgün üsluplu arkadaşı ayırarak konuşuyorum)Siz benim seviyem de değilsiniz...
Hiç bir zaman da olamayacaksınız...

Burada yapılan sadece bir Kuram paylaşımıydı, bu kadar zorunuza giden ne?
Cahil beyniniz iki bilgi haberi aldı hemen alarm verdi değil mi? Fazla geldi size insanların bilgi paylaşması, Sanat merkezlerini sopalarla basan da , Heykel yıktıran da sizin gibiler. Hatta Kubilay'ın kafasını kesen caniler de sizin gibiler.

Sayın yöneticiler bence kilitleyin başlığı hatta silin, bu insanlar bilgi falan almasın.

NOT: 6 yıl kuran kursuna gittim hafızlıktan döndüm.Kuran'ı sizden çok biliyorum merak etmeyin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Farkında mısınız bilmem ama müslümanların (islamı yaşayan, sağdan soldan çıkan yeni moda hayallere kapılmayan, rabbin ve resulün eteğine yapışmış, bu Ramazan da yaz mevsimine denk geldi kaza etsek olmaz mı, namaz kılamıyorum ama kalbim temiz, almanlar yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık gibi kıvırma mazeretleri peşinde koşmayan, günahkar ama dininde imanında samimi olmaya çalışan, gayret gösteren müslümanlar) hiç sizin gibi bir şeyleri iddia edip sonra da onun arkasından herkese sallama savurma gibi bir alışkanlıkları yok. Gördüğünüz gibi gayet rahatız. Yani kendi tarafımızda hiçbir şüphe yok. Siz ise kendi fikirlerinizi kendiniz çıkarıyorsunuz, oltayı denize atıyorsunuz , balık arıyorsunuz, sonra da karşı taraftan net cevaplar alınca hemen yok bizi anlamıyorlar yok mahalle baskısı yok bilmemne. Sizin balık mevsimi hiç gelmeyecek, bir anlasanız... Dikkat ederseniz, sizden daha şikayetçi insanlar yok. Bu kadar insan neden bizim bu ultra-über fikirlerimize itiraz ediyor, bir açıp okuyalım ne yazıyor demek de yok.

Anlatmaya çalışıyoruz ama üzerinize yapışmış çok parazit var, dikkatinizi, aklınızı çeliyor. Bir de nefs tabii....

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Harun Salcı
muhabbet ediyoruz
şurada
yanlış anlaşılmasın

ritüel aynı değil mi
acizliğini ifade etme
benzeri fiziki aktiviteler

oruç yine aynıdır
bazı dinlerde su içemiyorsun
bazıları 3 gün tutar

Allah"a iman: her dinde var
ahiret inancı zaten tüm dinlerde var
vs vs
hatta deizm de bile tanrı var da peygamber yok
melek her dinde var
liste uzar gider
yani olay
aslında kuranda denilen gibi:
namaz ve oruç her kavme farz kılınmıştır
(diğerleri değil)

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@serhat toy

kuran kursuna 6 yıl gidilmez
kuran 10 günde okunması öğrenilebilir

ama okumak değil anlamak önemlidir
anlayarak okumanın üstüne de yoktur sevgili kardeşim

kuranı benden çok bilmen, sevgili kardeşim
bana onur verir
:)

böyle bir kişinin ayaklarından öperim
bana bir harf öğretsin diye

Kİfayet-i müzakere

konu kirlenmeden
sertleşmeden
kilitlense iyi olur

sevgi peygamberi ile

her yerde
Rahman ve Rahim dediğimiz
yani
müslüman da olsa
olmasa da
her şeyi herkesi seven O Ulu varlık hakkında olumsuz düşünceler serpilmeye başlar
ve
ben de sorumlusu olursam
sebep olursam
iyi olmaz

sevgi ve ışık ile kalınız

• Beğen
Tepkiler: Kerem Akagündüz

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kerem akagündüz

Tamam insanlar bilgilenmesin.

enginekizkuyu

Aktif Üye
Tepki
80
@serhat toy

Kur'an-ı Kerimi okumuşsun ama okuduğunla amel etmediğin için böyle saçma şeylere inanıyorsun.Başta da dedim Admin böyle konuları bu forumda açtırma kilitle diye.Senin amacının ne olduğunu ben gaye açıkca anlıyorım.kendi inandıklarını bizle paylaşma kardeşim git inandığınla yaşa milleti de burda zehirleme saçma sapan fikirlerinle.

• Beğen
Tepkiler: ali yılmazzz

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Evet ben misyonerim itiraf ediyorum...
Hatta beni CIA yolladı... BF müslüman bir forumdur, oraya gitte el altından bir kaç şey paylaş sonra onları yoldan çıkar dediler...

Hey Allah'ım ya...
1- BF sadece müslümanlara açık bir forum değil.
2- Herkes senin gibi olmak zorunda değil bunu yediremiyorsan, sen bilirsin istediğin gibi yaşa istediğim yerde istediğim gibi istediğim bilgiyide paylaşırım sana soracak değilim
3- Bu paylaştıklarım benim fikrim değil bilimsel verilere sahip bilgiler.Daha ne üzerine konuşulduğunu bilmeyip oraya buraya sazanlık yapacağına, git bir iki kitap oku belki 3-5 oksijen molekülü varır ufacık beynine.

Tepki
0
@Harun Salcı

"Bisiklet Forum" adı üzerinde. "Evrim ve Yaratışcılık" gibi tüm dünyada tartışılan, popüler ve kısır bir konunun burada açılmasını her ne kadar iyi niyetli olma ihtimali olsa da yersiz buluyorum sayın Salcı. Saygılar

enginekizkuyu

Aktif Üye
Tepki
80
1)Burda müslümanlar harici kimse giremez gibi bir iddiam olmadı.(yazdıklarımı iyi algıla)o kabiliyet varsa :)
2)Senden zaten benim gibi olmanı bekleyemem,çünkü mümkün değil.
3)Bilimsel dediğin verileri savunan sensin ben değil kefal kardeşim.Sen çok okuduğun için beynin sulanmış neye inanacağını şaşırmışsın.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
neden herkese kendi fikrini kabul ettirmeye çalışıyor,yada çalışır,bırakın isteyen isteğini yapsın ,orucunu tutsun ,tutmasın,ibadet etsin etmesin,neden? herkes kendini haklı sanıyor ama sadece sanıyor:)birisi yaparmış birisi yapmaz,kime ne ,herkes kendine yapmıyormu bu işe,peki ozaman bu nedir?herkes biribiri hakkında yargıya varıyor,yapan ,yapmayana ,sonun kötü olucaksınd diyor,yapmayan ,yapana sen boşuna zamanını harcıyorsun diyor,eeee sonuç,herkes dilediğini yapıp boşuna karşısındaki kırıp ,kendinide üzüyor,onu kendi tarafıma çekicem diye,sanki biri diğerini kendi tarafına çekince ,sonuç ve gerçek değişecek,bu işlerde tek gerçek var ,oda insanın inandığı gerçek.herkese bir taraftanda olsa bu gerçekleri değiştirmez,örnek olarak suç işleyen bir kişiyi jüri ve hakim suçsuz olduğuna inansın ve sonuçlandırısın ,sonuç değişecekmi ? hayır,adam suçlu veya tam tersi olsun ,boşuna zaman harcıyoruz bu konuyla ilgili,sonu yok...

• Beğen
Tepkiler: serhat toy

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
işte buna çark denir ;)
Hadi canım şimdi aynen çark ettiğin yönde koşmaya devam.

• Beğen
Tepkiler: Harun.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@Fırat Dizman

Heh işte bunu söylediğin iyi oldu teşekkürler.