Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ihraç ürünleri fazlası ne oluyor? orjinal mi gerçekten

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında fulham tarafından paylaşıldı.

1. fulham

fulham Forum Demirbaşı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    bugün bir arkadaş bahsetti. ihraç ürünleri fazlası mağazaları var. 200 300 ytl lik ürünleri 50 ytl ye satıyor.hem de hepsi orjinal dedi. lacoste,diesel, tommy vs. ne ararsan var. boşuna mağazalardan alma dedi.
    bana mantıklı gelmedi pek. öyle bişey olsa bu orjinal ürün satan mağazalar iflas eder .izin verdirmezler.

outlet center mı dedim? yo .ihraç malı fazlası ürünleri dedi.
    neyse bir yer tarif etti gittim baktım. hr marka var hakkaten. ama basit bir mağaza. karmakarışık herşey. kalite bir yer değil yani görüntüsü.
    getir dedim 32 32 boyutunda kot. bana getirdi 32 32 yazan. hiç olmadı. hem uzun, hem bol.görüntüsü gerçek gibi kotun. ama beden olmayınca şüphelendim almadım.
    ihraç ürünleri,yada ithal ürünleri fazlası kot,kazak ayakkabı vs hakkında bilginiz var mı?
    bunlar çinde yaptırılan taklitler midir? yoksa gerçekten orjinaller mi

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sürec su sekilde isliyor.

Yurtdisina ihrac edilmek üzere üretilen ürünler, olasi bir defolu üretime karsi istenilen veya siparis edilen üretimin bir miktar üzerinde planlanarak üretilir. Burada maksat, defolu ürünleri zaman kaybetmeden ikame edebilmektir (babam tekstil sektöründe oldugu icin isleyisini iyi biliyorum diyebilirim).

Ancak cogu zaman bir miktar ürün, üreticinin (genelde fason üreticidir bunu ic piyasaya süren) elinde kalir. Onlar da bunu ic piyasaya sürerek degerlendirirler. Normalde böyle bir haklari yoktur. Cünkü sadece üretme yetkisine sahiplerdir o markayi.

Yani bu ürünlerin gercek olmasi, olasi bir durum. Fakat Türkiye'nin her yerinde, onlarda bu tip magaza bulundugunu düsününce, acikcasi benim inancim düsüyor bu ürünlere karsi. Ürünlerin etiketlerini iyi incelemek gerek, belki bu sekilde anlasilabilir.

Mesela Beyoglu'nda bir handa, bu tip ürünler bolca satilir. Orada hic bir ürünün etiketini göremezsiniz, cünkü marka etiketiyle satilmalari yasaktir. Türkiye'ye gelen kuzenim, yurt disindaki bir magazanin bire bir ürünlerinin oldugunu söyleyip, bircogunu 10'da 1 fiyatina satin almisti :)

zazu, fulham ve mcaliskan23 bunu beğendi.
  3. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Asıl konu hakkında pek bilgim yok fakat emin olun 200 TL'lik kotu 50 TL ye satsalar dahi iflas etmezler :)

4. zazu

zazu Üye

Seviye:
    bakın örneğin orijinal LACOSTE'lar bir çok platformda 35-40 milyon civarında satılıyo veya orijinal SEIKO saatler 120-130 milyona satılıyor. bunlar gerçekten orijinal fakat lacoste'lar "made in peru" , seiko'lar "made in china" yani düşük kalite ama orijinal. bir de halil'in dediği grup var, defolu veya talep fazlası olduğu için planlanan satış gerçekleşmemiş ve üretici bu ürünleri acilen elinden çıkarmaya çalışmaktadır. bu etik olarak rezalettir, kanunen suçtur, ama bulursanız kaçırmayın :D :rolleyes:

Onur Kula ve HaliliOzturk bunu beğendi.