Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İğne siboplu lastik nasıl şişirilir?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Şafak Başlar tarafından paylaşıldı.

1. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    İğne siboplu lastiği şişiremedim. Uygun pompa tichibo'dan alındı. İki deliği var. araba sibobunda denemiştim gayet iyi şişiriyor ve basıncı gösteriyordu. Ama iğne sibopta hava basamadım.:confused: Sibopnun üzerindeki vidayı mı gevşetmek lazım ne yapmalayım ?

2. Gokhan Arikan

Gokhan Arikan Aktif Üye

Seviye:
  3. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sağol.. okudum. ama orda daha çok pompadaki aparattan bahsedilmiş. Benim pompada küçük delik var zaten. Sibobun ucunu oraya güzelce takıyorum. Pompanın mandalını da kaldırıyorum fakat hava basamıyorum. Resimde görüldüğü gibi, presta sibobun ucunda minik bir vida var. Onu çevirince hava boşaltıyor. Araba sibobunda mantık şu ; pompadaki bir çıkıntı, sibobun içindeki bir parçaya baskı yaparak valfi açıyor. açılan valfden de hava içeri giriyor. İğne siboplarda nasıl bir mekanizma var ?

4. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    soldaki sibobun ucunda ufak bir vida gibi bir şey var. onu gevşet, gecşetince zate üzerine basında hava kaçırmaya başlar. gevşetip pompayı tak şişir. bitince sık ki kaçırmasın yeniden

İslam Gölge ve Şafak Başlar bunu beğendi.
  5. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Lastiği şişirdim de, sanırım daha önceki şişirme denemelerinde pompayı takıp çıkarırken sibop hasar aldı. Bisiklete oturunca arka tekerlekten fıslama sesi geliyor.(minik vidayı sıktım) Ses sadece ev ortamı gibi son derece sessiz ortamlarda duyuluyor. Ayrıca dün 15 km kadar sürdüm ,yaklaşık 45 dk bindim ,lastik inmemişti. Eve geldim ses hala geliyor. Dediğim gibi, sadece oturunca ses duyuluyor ve bir süre sonra kesiliyor. Yeni bir iğne sibop almak gerek sanırım. Bunların kaliteli olanları var mıdır?

6. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    benim başıma benzer br olay gelmişti sanırım şişirirken ucu zarar görmüştü ve hiç bir şekilde şişmiyordu.sibopun yedek parçası olmadığından :D yeni iç lastik almıştım.

7. hasim yuce

hasim yuce Aktif Üye

Seviye:
    ince siboplu lastik kullanmaya başladığım ilk başlarda ben de bir iç lastik mundar etmiştim:) bence siz en iyisi yeni bir iç lastik alın.

8. tolgaizgur

tolgaizgur Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Konu yıllar sonra hortlamış olacak ama bilgiler hayat kurtardı, iğne uçlu sibopun ucundaki vidayı gevşetmeden hava basmaya çalışıyormuşum. Şimdi süper oldu. Bozuk zannettiğim el pompam yüzünden büyük pompa almıştım, gene anladım ki, pompanın ucundaki vidayı söküp içindeki pimi ters çevirerek iğne uca uygun hale getirmediğim için çalışmıyormuş... Bahane ile günlük hayat kurtaracak çalışan bir el pompamla birlikte bir de basınç göstergeli adam gibi bir pompam oldu :)

9. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ince siboplar cabuk deforme olur. Bunlari sisirirken diger el ile de hava bastiginiz yonun tersi istikametinde siboba bir baski olusturmalisiniz ki sibop kirilmasin.

1dost, ERSN PK, Tolga Çelebi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. cenkildas

cenkildas Üye

Adı:
    cenk
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bisiklet Pompaları - FLP 5000 BİSİKLET AYAK POMPASI arkadaşlar ben de bu pompadan aldım.sibopdaki vidayı gevşetip pompa ucunu üstüne bastım , bastığım anda hava gitmeye başladı ve pompanın ucundaki kapağı kapadım ama kilitlenmedi ; havası tamamen indi.Şişiremiyorum yardım edin , balkonda deliriyorum 30 dakikadır.

çözüm :

Özür dilerim herkesten daha yeni buldum.

11. ERSN PK

ERSN PK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    en yerinde uyarı olmuş bu :D bende bir kaç tane mundar edince baya nazik bi yapıya sahip olduklarını anladım..yamultmamaya destekli şekilde şişirmeye özen göstermeli..konu başındaki mekanizması nasıl sorusuna gelirsek..pompayı yerleştirirken nazik davranmayın..tamamen bastırın oturduğunu elinizde hissedeceksiniz zaten.sonrasında bi problem çıkmadan şişirir zaten..

Kuzey Ege bunu beğendi.
  12. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    çözüm bulan var mı arkadaşlar ince siboblu iç lastikleri kalın siboblu iç lastiklerle değiştirenler oluyormuş..

13. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @BurakLEE Başlığı baştan sona okudunuz mu acaba?

14. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @furkantrojka okudum üstat ancak birçok alternatif belirtilmiş, hangisini tavsiye edersiniz? sarı vidalı aparat var forumdakiler ve kendi arkadaşımda şişirememişler.

(ince sibobu biraz gevşetip basmak gerekmiş sanırım )

15. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @BurakLEE Dunlop siboba çeviren aparat için uçtaki vidayı tamamen gevşetip takıyoruz ve ardından hava basıyoruz. Sonra aparatı çıkartıp, vidayı sıkıyoruz. Eğer bu şekilde hava basılamıyorsa kullanılan adaptörün ölçülerinden sıkıntı vardır. En mantıklısı presta uyumlu pompa almak. Presta uyumlu pompalar iki uç için de uyumlu olabilir. Pompanın kullanım kılavuzunda presta için nasıl kullanılacağı yazar, okumak gerekir.

16. BurakLEE

BurakLEE Aktif Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    furkantrojka bunu beğendi.