Iğdır'ın Bisiklet Sevdası..

Tepki
42
http://www.yuksekovahaber.com/images/news/igdirin-bisiklet-sevdasi-51975.jpg

İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan ve doktorların da vücudun gelişmesi için önerdiği bisikletler, Iğdırlıların en çok kullandığı taşıt konumunda.
Iğdır- Coğrafi koşullarının da elverişli olduğu Iğdır'da her 3 kişiden ikisi mutlaka bisiklet kullanıyor.

'Yaşlı genç herkes kullanıyor'

Bisiklet kullanımının bir gelenek haline geldiğini ve yaş sınırı olmadan herkesin bisiklet kullandığını belirten 23 yıllık bisiklet satıcısı Emin Yıldırım, "Yıllardan beri bu mesleği yapıyorum. Her geçen gün bisiklet kullanımı Iğdır'da artıyor. Burada çoğu kişinin ekmek teknesi durumundadır. Çünkü bisiklet kullanımı çok olduğundan dolayı bu meslekten gelir elde eden çok yer vardır. Yaşlı-genç demeden herkes bisiklet kullanabiliyor" dedi

Doğa dostu olarak tabir edilen bisikletler, çevrenin temiz tutulması açısından da son derece büyük bir öneme sahip olurken, kullanışlı ve fiyatlarının ucuz olmasından dolayı halk tarafından büyük bir rağbet görüyor. Bisiklet, uzmanlar tarafından mutluluk hormonunun salgılatmasında yardımcı olan egzersizleri işlevselleştirdiği için de mutluluk kaynağı olarak da belirtiliyor. İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan ve doktorların da vücudun gelişmesi için önerdiği bisikletler, Iğdır halkının en çok kullandığı binek taşıtı konumunda. Coğrafi koşullarının da elverişli olduğu ve yeryüzü bakımından düzlük olmasından kaynaklı Iğdır'da her üç kişiden ikisi mutlaka bisiklet kullanıyor. Memur, işçi herkesin Iğdır'da bisiklet kullandığına işaret eden İl Spor Müdürlüğü Bisiklet Temsilcisi Ekrem Baydar, vatandaşların bisikleti evlerine gidip gelmek için kullandığını söyledi. Türkiye'de nüfus ortalamasına göre en fazla bisiklet kullanan ilin Iğdır olduğunu belirten, Baydar, "Dünyada ilk defa Iğdır'da yüksekliği 5 bin metreden fazla olmasına rağmen bisiklet ile Ağrı Dağı'na tırmanış gerçekleştirildi. Amacımız bisikletin hem çevreye hem de sağlık açısından önemine dikkat çekmek idi. Ama bu kadar Iğdır'da bisiklet kullanımı fazla olmasına rağmen, spor anlamında yeterince ilgi görmüyor" ifadesinde bulundu.
.

:in: :in:

Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Iğdır'da bisiklet kullanımının bu kadar yaygın olduğunu ilk kez duyuyorum. Bisikletlerini en öncelikli ulaşım aracı gördükleri için Iğdır'da yaşayanları tebrik etmek lazım...

• Beğen
Tepkiler: Mahsun YILDIRIM

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Tüm ülkeye örnek olurlar inşallah. Kullanıcıların hepsini tebrik ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mahsun YILDIRIM
Tepki
42
@Taylan A.
ewet nufusa göre en çok bisiklet ığdırda ama şuna adım gibi eminim 2 milyon kişi bile olsa ığdırda yine bisiklet bu derece fazla olur çünkü çoğu insanın eli ayağı gibidir.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Iğdırlı her Bisiklet sahibi vatandaşı sahip oldukları bu bilinçten dolayı tebrik ediyorum. Bravaa. :)