Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iftar dan sonra ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında victory tarafından paylaşıldı.

1. victory

victory Kıdemli Üye

Seviye:
    selamlar
    iftardan sonra 30 35 km lik bir sahıl turu için iftarda ne, ne kadar yenmeli ne yenmemeli ?

2. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    istemsiz olarak tam yükle çalışan mide barsak sistemine kan pompalamak kalbe zaten yeterince yük verir.
    ilave olarak kas sisteminide beslemek gerekirse , kalbin tam sağlam olması gerekir
    antrenman için yapılacak ise fayda sağlamaz
    :) iftardan sonra sıvı açığını tam sağlamak (yani idrara çıkmış olmak demektir)
    :) düşmüş kan glikoz düzeyini artırmak (hafif uyuşmaların geçmesi kendini iyi hissetmek demektir)
    yani kişiye göre değişir.
    ben iftarda tam beslenip gece 12 gibi koşuya çıkıyorum
    saat 2 de ise sahur ve uyku faslı

bunun içinde iftar öncesi uyku gerekiyor elbet

tolga.aydogan ve tuninger_haa bunu beğendi.
  3. Muhammed Kaan HOŞBAŞ

Muhammed Kaan HOŞBAŞ Kıdemli Üye

Seviye:
    yeterince sıvı alınmalı ve yemek olayı abartılmamalı. bunun yanında yemekten en az 30 dakika sonra spora baslanmalıdır.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Benim size tavsiyem iftarda sadece çorba,salata,meyve gibi sindirimi kolay besinleri tüketip bol su/sıvı tükettikten yaklaşık 30-45dk sonra sürüşe çıkmanız olacaktır. Sürüşünüz esnasında da 15-20dkda bir kuru meyve veya hafif enerji barlarından ısırıklar alarak kan şekerinizi sabit düzeyde tutmalısınız. Bunun yanında yine sürüşünüz sırasında bol su veya sporcu içeceği tüketmelisiniz. Sürüşten sonra eve geldiğinizce karbonhidratça zengin yiyecekleri ve sebze yemeklerini tercih ederek vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alabilirsiniz. İftarda mümkün olduğunca basit şeker tüketmekten kaçının.

ugur_gurkan, serdar tasci ve sonEr´´ bunu beğendi.
  5. Hasan Akyürek

Hasan Akyürek Yeni Üye

Seviye:
    Ben gecen akşam iftardan 1 saat kadar sonra Mecidiyekoy den cıkıp sole bir Nişantaşı oradan Zincirlikuyu yapayım dedim. Tam Zincirlikuyudan Mecidiyekoy e doğru giderken yeterince yorulmadığımı farkedip Zincirlidere diye adlandırılan yere inip Mecidiyekoy e ordan cıktım. Evin onune geldiğimde gozlerim karardı. Sanırım kanşekerim duştu. Ben bir dahaki turu iftardan en 3 saat sonra yapmayı duşunuyorum. Bu sure içinde vucut yediğimiz içtiğimiz den alacağını almış olur diye umuyorum.

6. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Super aciklanmis burda. Butun gun sicakta kaybedilen suyu geri almak cok onemli yoksa bir de yeterli su icmeden bisiklete binip terlerseniz bobreklere cok fazla yuk biniyor. Iftar saatinden sonra bence 1 saat beklemek ve bu bol su icmek cok onemli ki kaybedilen su geri kazanilsin o 1 saatte.

d.berkay bunu beğendi.
  7. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    tam olarak benı anlatmıssınız:) ıftar once 1-2 saat kadar uyuyup ıftarı yaptıktan bı sure sonra 1 saat kadar uyuyunca saat 11-12 gıbı cok enerjık hıssedıyorum kendımı. burdakı asıl sorun ıftardan sonra uyanmak bıraz zor oluyor :)

bu dedıklerınızı uygulayabılıyor musunuz. ben de ramazandan once kendıme boyle plan hazırlamıstım ama 15 saatlık oructan sonra ıftar sofrasına oturunca plan falan kalmıyor :)

ugur_gurkan ve mustafa akman bunu beğendi.
  8. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fazla yemek yemeyin, mümkünse sadece çorba için yanında az miktarda da ekmek olsun. Bol salata yiyin, ayran içmeyi unutmayın, en son su için.

Eve gelince tekrar yemek yiyin, su veya asitini azaltarak kola için. Ardından meyve yiyin.

Bisiklet binmeden önce beslenme ne kadar önemli ise bindikten sonra da beslenme o kadar önemli. Bisiklet bindikten sonra yeterli beslenilmesse ertesi günü tutulacak olan oruçta sıkıntı oluşur.

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Zaten öncelikli olarak hafif yemeniz sağlığınız için iyi olacaktır, iftardan sonra en az 1 saat ara bırakırsanız iyi olur, çok da fazla efor sarfedilmemelidir turda...

10. ErsinBardakcı

ErsinBardakcı Yeni Üye

Seviye:
    Bugün iftardan 1 saat sonra 7 km gittim. Yaklaşık 1 km yokuş çıktım-indim. Dönüşte ayağıma kıramp girdi. Sanırım 2 saat dinlendikten sonra gitsem daha iyi olacak.

11. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum.. Bundan tam bir ay önce köprücük kemiğimi kırdım ve bu süreçte malesef hiç bisiklete binemedim.. Bugün ilk kez arkadaşlarımla beraber bir sürüşe çıktım.. İftarda da biraz fazla kaçırmıştım yemeği. Aslında yemek değilde gazlı içecek kısmını biraz abarttım. O yüzden iftardan neredeyse 3 saat geçmiş olmasına rağmen hala şişkinlik vardı midemde. Birde arkadaşlarıma uyup biraz tempoyu yükseltince baya zorlandım.. Sanırım toplam bi 50km falan yapmışızdır. ikinci yarıdan itibaren kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım.. Eve yeni geldim sayılır.. Biraz karpuz yeyip sahuru bekleyeceğim..

Bundan sonra mümkün olduğunca her akşam çıkıp en az 50km kadar süreceğim. Yediklerime de yukarıda yazdığım şekilde harfiyen dikkat edip ramazanı ve orucu lehime çevirerek hem kilo vereceğim hem de eski formumu kazanmaya çalışacağım..

tuninger_haa bunu beğendi.