İett'den bisikletliye özgür ve güvenli ulaşım

Tepki
115
Bisiklet
Sedona
İSTANBUL- İstanbul’da bisiklet tutkunlarına seyahat özgürlüğü sağlamak isteyen İETT’den bisikletlilere güvenli ulaşım desteği geldi. İETT’nin bisiklet aparatlı otobüsleriyle İstanbul’daki bisiklet kullanıcıları artık daha rahat ve özgür bir şekilde seyahat edebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve Bisikletli Ulaşım Platformu yetkililerinin bisiklet kullanımını özendirmek ve desteklemek için yaptıkları çalışma, bisikletlerin toplu taşıma sistemi içinde kalış süresini artırdı. Bundan böyle bisiklet yolcuları bisiklet aparatlı otobüsleri gün boyu, diğer tüm otobüsleri ise 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden kullanabilecek. Uygulama sayesinde bisiklet sevdalıları, doğayla iç içe olan parkurlarda pedal çevirebilecek. Bisikletlerini kısa ve uzun mesafede kullanan vatandaşlar da seyahat rahatlığına kavuşup diledikleri yere gidebilecek.

Günün Her Saatinde Bisikletli Ulaşım Mümkün
Bisikletli yolcular bisiklet aparatlı otobüsleri gün boyu, diğer tüm otobüslerde ise 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında, Metrobüslerde 10:00-16:00 ve 22:00-06:00 arasında, metro ve tramvaylarda 06:00-07:00, 09:00-16:00 ve 20:00-00:00 arasında, Tünel’de 07:00-22:45 arasında, Şehir hatlarında 06:00-00:00 arasında, deniz otobüsünde 07:00-21:00, Dentur ve Turyol 06:00-01:00 arasında, araba vapuru ve hızlı feribot ile 07:00-22:30 saatleri arasında ek ücret ödemeden yararlanabiliyor. Mavi Marmara’da ise bir ek bilet karşılığında 07:00-01:00 saatleri arasında bisiklet alınıyor. Katlanır bisikletler ise günün her saati, her araçta ücretsiz şekilde taşınabiliyor.

Şoförler Broşür Dağıtılarak Bilgilendirildi
İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci bisikletli yolcuların kurallara uyma konusunda azami hassasiyet göstermelerini istedi. Kahveci, “Bisiklet kullanımını özendirmek adına başlatılan bu uygulamanın uzun süredir üzerinde çalışıyoruz. Bisikletli yolcularımızın da uygulama döneminde, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirecekleri ve kurallara uyacakları inancını taşıyoruz. Bisikletli yolcularımız için planlama yaparken, araçlarımızdaki yoğunluğu öncelikli olarak dikkate aldık. İstanbul’da bisiklet kullanıcı sayısının hızla artmasını sevindirici bir gelişme olarak takip ediyoruz. Ayrıca şoförlerimize bilgilendirici broşürler dağıtarak bisikletli yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmalarını istedik” dedi.

KAYNAK :(link)

Scudo

akify.

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Sedona
çok güzel bir uygulama, tebrik ederim iett.yi.

hcikler

Aktif Üye
Tepki
92
Bisiklet
Carraro
güzel haber,
ancak saatler bi garip işe bisiklet ile giden 09:00 dan önce binemeyecek mi veya ben hafta sonu sabah 06:00 otobüsü ile yolculuk edemeyecek miyim:agla:

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
@hcikler

İstanbul'da bisiklet yolcuları bisiklet aparatlı otobüsleri gün boyu, diğer tüm otobüsleri ise 09.00-16.00 ve 22.00-07.00 saatleri arasında ücretsiz kullanabilecek.

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Vapurda ve bos olan otobüslerde saat sınırlaması olmaması lazım aslında yinede hiç yoktan iyidir

• Beğen
Tepkiler: hcikler
Tepki
115
Bisiklet
Sedona
http://www.iett.gov.tr/webimage/images/1443611333_bisiklet.jpg
saat 9 dan önce binecekler için :) gerçi her hatta yok :(..

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
deniz otobüsünde ücretlendirme (fahiş) ve sayı sınırlaması ortadan kalktı mı yani?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ozgur908

17. Deniz Otobüslerine ve Hızlı Feribotlara bisikletimle binebilir miyim? ücreti ne kadardır?
Deniz Otobüsleri iç ve dış hatlarda sefer başına taşınabilecek bisiklet adedi 3 ile sınırlıdır, bisikletler ücretsiz taşınmaktadır. Hızlı feribot ve araba vapuru hatlarında ise 10 bisiklet ücretsiz olarak taşınmaktadır.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
hiçbir ulaşım aracında saat sınırlaması olmaması lazım.. sabah 8'de, sıkış tepiş otobüslere bisikletiyle binmeye çalışacak birisi yoktur zaten

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
1-2 ay evvel foruma yazmıştım bunu ama kimse bakmadı. Ertesi gün Kadıköy durağından( ilk durak ) KATLANIR BİSİKLETİMLE binmeye çalışmama rağmen sürücü uyarısıyla alınmadım. Yine arkası boş bir uygulama olacak.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Uygulamada ufak tefek sorunlar olsa da bu kuralın yazılı olarak duyurulması bile güzel gelişme.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Ben bu aparatli otobusleri bi turlu goremedim yahu. Bakirkoy tarafinda yok sanirim bunlar?

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
İETT'nin duyurduğu bu gelişme haber sitelerine çok farklı yansımış. Sanki bisikletliler otobüsleri tamamen bedava kullanabilecek gibi lanse etmişler, bunların habercilik anlayışına ne diyebilirim bilmiyorum.

(link)

(link)

akify.

Üye
Tepki
42
Bisiklet
Sedona
@Ömer E. tüm şoförlere konuyla ilgili broşürler gönderildiği yazıyor haberde ama yine de çıktıyı almak da fayda var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bu konuya ufak bir çelme takıcam.

Önünde aparat olan araçlarla seyahat zaten yıllardır vardı. Peki bu araçlarla karşılaşan kullanan kaç kişi bir el kaldırabilir mi ? (link)

Bu aparatlar anladığım kadarıyla Belediyeye ait olan araçlarda var. Yani sarı araçlarda. İstanbul'da kaşılaşabildiğiniz kaç tane belediye aracı var ? Kaç tane halk otobüsü var ? ( Mavi ve mor olan )

Kaç halk otobüsünde böyle bir aparat gördünüz ? Hala sürekli Halk otobüsleri ile kavga ediyorum bisikleti bindirmek için. Adamların hiç birşeyden haberi yok. ( Saat 22 den sonra )

Bisikletimi bindirmeme izin veren bir şoförle ettiğim sohbette bana nazikce ''bize bu konuda net bir gelen bilgi yada yönerge yok. İsterse almama hakkı var'' ifadesini kullandı.

BUP'ın bu konuda uğraşları çok büyük. Ama şu konu altında yeni yada iyileşen herhangi bir şey yok. Pompa haberden başka bir şey değil.