İETT Sıkıştırması - 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Korteji

Tepki
54
İsim
Çağrı Öztürk
Bisiklet
Bianchi
Aslında şoför onunuzdeki bisikletlilere geçmeleri için firsat taniyor gibi geldi uzerinize gelmesine gelirsek eğerbaynadan bakmayip sizi gormediyse,kapinin caminda sadece diğer iki bisikletliyi gorduyse uzerinize gelmiş olabilir. Ya da düşünsenize o otobusun arkasinda arabalar var nasil yolda dursun da sizin geçmenizi beklesin tamamen ki kaç kisiydiniz bilmiyorum sikinti zaten onunuzdekilere gecebilmeleri icin firsat taniyor sonra onunuze dogru geliyor. Burada sizin yol vermenizi bekliyor olabilir hakli olarak. Hocam sizi eleştireceğim kisma geldik, youtube kanaliniz var tamam ama boyle şeyleri hepimiz surekli yasiyoruz defalarca hatta birisi bir şey soylerse, yaparsa ya bir sey demeden uzaklasiyorum ya da kibar bir dille konusurum. Gunluk hayatta bisiklet yolunda giderken bile kimsenin canini sikmayayim diye çok gerekmedikçe zil bile çalmiyorum. Sizin tavriniz da hiç hoş degil.Trafik bu herşeye bu kadar kil olup da her seyi tavriniz da boyleyken youtube ye yukleyip %300 kendiniz hakliymissiniz gibi lanse etmenizi kesinlikle doğru bulmuyorum. Bir suredir basliklarinizi takip ediyorum ama harbiden sikinti var. Hani bir sınır vardir ya kabul edilebilir gibi bir şey ki bunlari neredeyse hepimiz yasiyoruz, paylastiginiz seyler bu sınırın ustunde degil.Ki hani onunuzdekilerin ustune gelmeye basliyor da siz neden durmuyorsunuz ki?geldigini goruyorsunuz madem. Gercekten bunu yasamak istemeyen kisi durur devam eder. Burada aklima gelen seylerden birisi de boyle seylerden kaskinizdaki kameraya guvenip "rant saglamaya calismak". O kavsaksaktaki konunuzda da oradan sorunsuzca gecebilecekken gecmeyip huzursuzluk cikartmaniz da ki savunmaniz da o konudaki kanalinizin "İstanbul bisikletlisi" adiyla celismesi pek manidar

Scudo

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@I am the Uptown R. Videonun 12. saniyesinde iki adet bisiklet yanyana grülüyor ve videoyu çeken arkadaşla birlikte üç adet en az bisikletin olduğunu biliyoruz. 12. saniye itibariyle otobüste sağ şeride girmeye başlıyor bisikletlerin yanına. Sıkıştırma tam olarak buna deniyor. O aracın bunu yapmasına izin verirseniz, yapmaya devam eder. Her gördüğü bisikletlinin üzerine sürerken bir gün de bir tanesini altına alır. Yanlışlık olmuş der ve geçeriz.
O otobüs şoförü tabi ki "aa bisikletli, ezeyim" demiyor. Aa bisikletli, ne işin var lan bunun yolda deyip, üzerine kırıyor. Her gün bunu yapan binlerce şoför var ve arada bir tanesini ucunu kaçırıp bisikletliyi eziyor. Herkesin yapması gerektiğini yapıp, beyin denilen organınızı kullanırken arada açıp size verilen hakları, sahip olduğunuz yasal imkanları araştırın. Hakkınızı savunmak, utanılacak bir şey değil.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Bence video çekip yayınlamayı derhal bırakmalısınız.

Bazen diyorum ki şu aksiyon kameraları keşke yaygınlaşmasaydı. İnsanlar mağdur olmak ya da mağdur görünmek için çaba sarf eder oldu.

• Beğen
Tepkiler: hlksnrr

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkantrojka Hak savunmak ile gereksiz sorun çıkarmak arasında fark olduğunu düşünüyorum.Gereken yerde hakkımı savunurum ancak ortada hak savunmayı gerektirecek bir şey göremedim ben doğrusu.Trafikte tek gördüğüm ne olursa olsun, bir otobüs durağa yanaşıyorsa her araç yol verir.Bisiklet kullanıyoruz, haklarımız var işini biraz abartmaya başladık gibi ne yazık ki.

• Beğen

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@I am the Uptown R.
@I am the Uptown R.
Abartmadığımız için bu haldeyiz. Başlık altında paylaşılan bir video var mesela İngiltere'den. Bisikletli yaya geçidinde yaya varken "kimseyi rahatsız etmeden" geçmeye çalışıyor ancak bir yaya izin vermiyor. Çünkü ona izin verilirse o geçmeye devam edecek. Onu gören başkaları da yapmaya başlayacak ve bizim ülkemize dönüşecek İngiltere, yaya geçitlerinden ancak yolda araç yoksa geçebilecekler. :)
Ortada hak savunmayı gerektirecek bir durum var. Görememişsiniz ben size saniye vererek gösterdim. 12. saniyeden sonra otobüs şerit ihlali yaparak sağ şeritteki araçları sıkıştırıyor.

Karayolları Trafik Kanunu'ndan bir kaç parça alıntı yapıyorum.
Aksine bir işaret bulunmadıkça bütün sürücüler araçlarını;
3- Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritteki araçların emniyetle geçmesini beklemek,
4- Trafiği aksatacak ve ya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
zorundadır.

• Beğen
Tepkiler: ahmtbag

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkantrojka Otobüs durağa girmek zorunda.Az ileride dursa yine laf yiyecek sürücü.Orası ayrıca zaten dar yol.Kullanmadınız muhtemelen ki bilmiyorsunuz.Aynı yolu bilmem kaç kez kullandım ve kullanıyorum.Orada sırf hızlı geçerim otobüsleri arkada bırakırım ki durakta durup beklemek zorunda kalmayayım.Eğer yan tarafında kalırsam otobüs'ün, sırf benim yüzümden ileride durmasın diye de ben dururum.Çünkü şahsen ileride duran otobüs için koşmaktan nefret ederim.Empati yani.Arkadaşlar ise öndeki kişi geçti diye geçmek zorunda hissedip yarışmaya başlamış gibiler.Ayrıca zaten gittiği hız ne kadar fazla olabilir ki bu video'da otobüs'ün de milleti tehlikeye soksun?

• Beğen

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@I am the Uptown R. Biliyorum sizin de kendi kurallarınız var. Otobüs 30'la giderse şerit işgali olmaz, otobüs 35'le giderken hayati tehlike yoktur v.s v.s Böyle şeylere gerek yok. Yokuş çıkan bir kamyonun hızı ne olabilir ki mesela, değil mi? Ama yokuş çıkan kamyon daha önce bisikletli öldürdü. Boşverin kendi kurallarınızı, karayolları trafik kanunu var. Herkes tek bir kurala uysa bu keşmekeş yaşanmaz zaten.

Otobüs şeride daha önce "güvenli" bir biçimde geçerse kimsenin üzerine kırmak zorunda kalmaz. Otobüs durağa girmek zorunda diye kimsenin hayatını riske atamaz. Otobüs videoda güvenli hareket ediyor gibi görünebilir ancak o durumda siz bunu bilemezsiniz. Adam belki aynaya bakmadan girdi şeride ve siz geçmeme izin veriyor herhalde derken sizi ezebilir. Otobüs şeride geçmeye karar verdiğinde kör noktasında kalmış olabilirsiniz adam aynaya bakmadan devam eder, siz de aynadan görüyor yanında olduğumu dersiniz ezilirsiniz v.s v.s diye uzar bu. Bu ihtimallerin hiçbirisine gerek yok. Otobüs durağa gelmeden önce sağ şeride güvenli bir biçimde geçecek ve iş bitecek. Otobüsün orta şeritten gitmesinin yasak olmasından hiç bahsetmiyorum, onlar ayrı mevzular.
Ortada net bir kural ihlali var, bunu da otobüs sürücüsü gerçekleştiriyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bence sorun Kabataş'ta. Orada 100 e yakın insan çıplak geziyor, elimde mobese görüntüleri var. Suçlu onlar :D :D :D

Şaka bi yana da her videonda küfür etmişsin. Bu kadar sinir insana zarar, sakin olmayı dene biraz. Sinirlenen insan kendinden baskasina zarar vermez. Youtubeden de para kasma işi yaş zaten. Gidip bi yerde garson falan olsan bu kadar da ugrasmazsın. Ben de calisacam da iş yok hep bayan eleman ariyorlar ne alakaysa. Neyse herkese iyi aksamlar :D

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
@I am the Uptown R.

iyi güzel , özellikle de beyin kullanmanız çok yerinde olmuş ancak görüldüğü üzere kullanmadan kullanmaya fark olduğu da bariz çok belli oluyor, ha birde bakmak var görmek var... özellikle toplu taşıma vb. gibi araçları kullanan şahısların hiçbir mazereti veya benzeri bir durumu sözkonusu olamaz, olmamalı... olursa FACİA olur. diğer türlü şoför size şaka yapmak isterse de FACİA olabilir;) herkes bir diğeri kadar soğukkanlı olamayabiliyor vesselam.

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
arkadaşlar trafik kurallarına göre burada otobüs %100 suçlu, diğer şeritten sağa geçerken şeridin durumunu ve ARAÇ'ları kollayarak geçmek zorunda. durak var geçmek zorunda zaten, otobüs bu durağa yanaşacak gibi tüm söylediklerinizin dayanağı yok, belki sadece toplumda kabul gören genel kayide olabilir. ama bu doğru olduğu anlamına gelmiyor, aynı döner kavşakta dönene değil hızlı gelene yol verilir, büyük araç küçük aracı sıkıştırabilir, ara yoldan çıkarken burnunu çıkart yol al gibi bizim toplumumuzda yer edinmiş diğer kabullenmeler gibi.

Hele bir de otobüs ve taksicilerin avukatlığını yapmak çok ilginç, neymiş birçok insanla trafikle uğraşıyormuş vs.vs. Bunun için maaş alıyor zaten, zor gelecekse yapmasın bu işi! Orada kafasına şemsiye yediğinde bile direksiyonu terk etmeyecek o şoför, bunun için eğitim ve psikolojik hazırlık almalı zaten.

Trafikte beni sıkıştırdı diyorsunuz ya genelde, işte bakın bu sıkıştırmadır. sinyal vererek sıkıştırmış, bu haklı olduğu anlamına gelmiyor. Ne zaman bu durumu kabullenmeyip ses çıkartmaya (aloo da buna dahil, beni az önce eziyordunuz demek te aynı, kişisel tercih), o zaman trafikte fark edilmeye başlayacağız. Yoksa bu sıkıştırma, görmezden gelme devam edecek. Bu konu kişisel olarak çok üzüldüğüm bir konu oldu, bisikletforum'da bisikletçiler daha kendi haklarını bilmiyor, çok yazık.

@Murtega , geçiş üstünlüğü konusu, ambulans itfaiye gibi araçların vardır. Otobüsün yoktur. (link)

Diğer Kurallar - Trafik Mevzuatı Beşinci Bölüm - (link)

Geçme Kuralları
Madde 103- Geçmede aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Sürücüler önlerinde giden bir aracı geçmeleri için;
1) Arkasından gelen bir başka sürücünün kendisini geçmeye başlamamış olması,
2) Önünde giden sürücünün bir başka aracı geçme niyetini belirten uyarma işaretini vermemiş bulunması,
3) Geçeceği aracın hızıyla geçme esnasındaki kendi hızını da dikkate alarak, iki yönlü yollarda karşıdan gelen trafik dahil, yolu kullananların tümü için tehlike veya engel yaratmadan geçmek için kullanacağı şeridin yeteri kadar ilerisinin görüşe açık ve boş olması,
4) Geçişin, geçilen araçlar için bir güçlük yaratmayacak şekilde ve araçlarının bu geçişe uygun durumda bulunması,
Mecburidir.
b) Geçme, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır.
Geçecek aracın sürücüsü;
1) Geçilecek araç sürücüsünü ses cihazı ile veya kısa ve uzun hüzmeli farlarını ardarda yakarak uyarmaya,
2) Sol dönüş lambası ile işaret vermeye,
3) Geçilecek araca takip mesafesi kadar önceden sol şeride yerleşmeye,
4) Geçilen araç, geriyi görme aynasından görülünceye kadar geçiş şeridinde ilerlemeye,
5) Sağa dönüş lambası ile işaret vererek sağ şeride girmekle geçişini tamamlamaya,
Mecburdur.

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
@I am the Uptown R.

şoför : müdürüm durağa yanaşamıyorum, sağda bisikletliler var alo alo
durak: yapacak bişe yok ezzz , sakın durağı atlamaaa

sizin yorumların maşallahı var, azdaha okursam otobüsü de insan evladı sanmaya başlayacam yahu...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Asıl mesele kimin teknik olarak hatalı olduğunu saptamak değil. Burada çoğumuz, trafikte zora düştüğümüzde nasıl davranmamız gerektiğini konuşuyoruz. Bisikletlinin diğer taşıt sürücüleri karşısındaki hakları elbette kanunlarla belirlenmiş. Önümüze konulan bu vaka örneğini analiz ederek, olaya müdahil olmuş arkadaşın sırtını sıvazlamak ya da yerden yere vurmak olmamalı niyetimiz. Tartışmada üç eksen görülüyor: Bisikletli zora düştüğünde ne yapmalı? Bisikletlinin trafikteki genel tutumu ne olmalı? Bisikletlinin trafikteki iletişim üslubu ne olmalı?

Vakaya müdahil arkadaş trafikte her zora düştüğünde çözümü kolaylaştırmak yerine kendini daha da zora düşürmek için elinden geleni yapıyor. Bunu çektiği diğer videolardan da kolayca takip etmek mümkün. Dahası, bu zorlaştırıcı davranışlarının kaydını tutup paylaşarak bu davranışlarını meşrulaştırmayı iş edinmiş neredeyse. Bunun için kanal açmış ve takipçi toplamaya çabalıyor. Genel tutumu çatışmacı, zorlaştırıcı, saldırgan. Bence, bisikletten inip otomobile binse, hatta iett şoförü olsa da davranış tarzı değişmeyecek, zorluklarla karşılaştığında yine kendini haklı gören bir ısrarcılık içinde olacak. Sanki asıl derdi gerilimi azaltmak ve sorunu çözmek değilmiş gibi bir iletişim üslubu var üstelik. Bu üslupla trafik içinde başka sürücülerle fiziksel çatışmaya girmek an meselesi. Karakolda kim haklı çıkacak peki? Ya da ondan çok daha agresif bir insana rastlayıp ağır bir saldırıya maruz kaldığında ya da -Allah korusun- canını yitirdiğinde ne olacak? Kavga etmeyi, çatışmayı, ısrarcılığı huy edinmeye başladık mı bunun sonu gelmez, huzur ve sükûn bulamayız.

Bence, bisiklet kullanımı hızla yaygınlaşan ama kültürünü tanımak ve geliştirmekte kaplumbağa adımlarıyla yürüyen bu toplumda, biz bisikletlilerin bilhassa trafik içinde ılımlı davranmak, çözümü kolaylaştırmak, eğitici ve bilgilendirici olmak, iletişim üslubumuzu açık ve uzlaşmacı kılmak gibi sorumluluklarımız da var. Zihinlerde oluşacak "bisikletli" imajının inşasında hepimizin katkısı var ve bu imajın olumlu ve yapıcı bir insanı anlatması için elimizden geleni yapmalıyız. İhlal ve çatışma vakalarını belgeleyerek kuru bir teknik değerlendirmeyle haklılık polemiği yapmanın bu imajın inşasına olumsuz etkiyeceğini düşünüyorum.

Son bir husus: Bir arkadaş, olaya maruz arkadaşın diğer videolarının konu edilerek ad hominem yapıldığını söylemiş. Ad Hominem böyle bir şey değil. Hayır, yapılmıyor. Kimse o arkadaşımıza "Zaten sen patlıcan da sevmezsin" demedi. Arkadaşımız bir bisikletli, paylaştığı videoların tamamı bisikletle ilgili, içeriği tümüyle trafikte karşılaştığı zorluklar ve çatışmalarla ilgili, burada bu videoları sürekli başlıklar hâline getiriyor, ve her defasında da konuyu "onlar haksız, ben haklıyım, bakın nasıl da mağdur ediliyorum" çerçevesine hapsediyor. Karşısına çocuk bile çıksa algısı aynı, en azından o çocuğun elinden tutan teyze haksız. Bu performans bir genel tutumu ifşa ediyor ve dolayısıyla eleştirisine de yol açıyor. Ad Hominem bu değil, konuyla bağlamla içerikle esasla mahiyetle alakası olmayan bir gerekçe üretmeye ad hominem deniyor. Mesela arkadaşımızın tutumunu yaşıyla ilişkilendirsek ve gençlik işte, ondan böyle yapıyorsun desek, ki muhtemelen böyle düşünenler de oluyordur, bu ad hominem olurdu. Ama eleştirilerin çoğunluğu arkadaşın genel tutumuna ve iletişim üslubuna yönelik. Bizim işimiz burada her örnek vakayı bir trafik müfettişi ve kanun adamı edasıyla inceleyip kusur oranlarını saptamak değil. Biz burada bisikletli olarak başımıza gelen olaylarda nasıl davranacağımızı, nasıl çözüm üreteceğimizi konuşuyoruz. Birbirimizin sırtını sıvazlayıp bizden gayrısını canavar ilan etmenin kimseye faydası yok.

Mesela ben de şu uzun yazma huyumdan vazgeçebilsem keşke :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bugraacik gayet normal bir durum otobüs sizi bekleyemez. Sağa çekip bekleyeceksin yada durumu On görüp otobüsü sollayacaksin. en kötü kaldırıma cikacaksin.
Sırf polemik yapmak için video yapıyorsun. Bir önceki videon da öyleydi. Bisiklet sporuna zarar veriyorsun.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@cahitakin
Trafik kanunu açık ve net iken arkadaşın diğer videolarını izleyip, "sen zaten kavgacı bir insansın, bu yüzden burada da haksızsın" demek, ad honinem'dir. Konu buradaki arkadaşın kavgacı tavrı değil, arkadaşın diğer videolarında yaşadıkları değil. Konu burada otobüsün sıkıştırması. Bunu trafik çevresinde, videoda bulunanlarla değil de arkadaşın kişiliğiyle değerlendirmek.
-Arkadaşlar burada otobüs beni sıkıştırdı!
-Sen zaten kavgacı bir insansın, bir sürü sanma videon var.
-E ama otobüs?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tekrar ve son kez yazayım: Trafikte karşılaştığı zorluklar karşısında genel tutumu çatışmacı, zorlaştırıcı ve saldırgan. Zaten saldırgan bir kişiliği var demiyorum, trafik içindeki genel tutumundan söz ediyorum. Benzer videolar çekip bunları da tartışmaya açıyor, her seferinde bizden kimin haklı olup olmadığını saptamamızı bekliyor. Belirttim: Asıl mesele kimin hatalı olduğu değil, bisikletli olarak karşılaştığımız zorluklarda çözümü nasıl üreteceğimiz. Ben her vakanın tek tek ele alınıp kusur oranları dağıtılmasıyla ilgilenmiyorum. Arkadaşın da şahsiyetini değil tutumunu eleştiriyorum, trafik içindeki tutumunu; okuldaki, evdeki, işteki, bakkaldaki manavdaki değil. Tutum ve şahsiyet farklı şeyler. Son derece yumuşak huylu insanların trafikte canavara dönüştüğünü görünce biz ona trafik canavarı diyoruz, sen zaten saldırgan bir insansın demiyoruz. Bir bisikletli olarak yanlış bir tutum içerisinde, kendine de zarar veriyor. Konu bisiklet, yer trafik, şahıs bisikletli, olay ihlal, süreç çatışma... peki çözüm? Sen haklısın o haksız demenin kimseye faydası yok, bütün çözümü sistemden kanundan beklemenin de. İnsanız, hatalıyız ve ancak konuşarak, ılımlı davranarak uzlaşabiliriz. Genel tutumumuz bu olmalı. Bütün söylediğim bu.

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
@furkantrojka

otobüs bu kardeşim... hem zaten sinyal de vermiş... bak uzatma yoksa sinyal yerine elektroşok koyarlar mazallah.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Karayolları Trafik Kanunu'ndan bir kaç parça alıntı yapıyorum.
Aksine bir işaret bulunmadıkça bütün sürücüler araçlarını;
3- Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritteki araçların emniyetle geçmesini beklemek,
4- Trafiği aksatacak ve ya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek,
zorundadır.

furkan bey,tamamda,bisikleti araç olarak görmeyenleri nasıl eğiteceğiz,sorun burda,eğitime geldik gene,
otobüs söförü bisikleti araç olarak görmüyorki,
burada bir sitem yapayım,dernek trafikte bisiklete saygı sürüşü dedi ,arkasına bir baktı beni gördü ve 150 kişiyi,sonra efendim köprü geçişi denince 5000 'e yakın kişi orda,hak aramaya gelince fos ,millet buhar oluyor,kendimi o gün enayi zannettim.

@Atacan

otobüs taksi farketmez araçlar bisikleti araç olarak görmüyor,bu nedenle sahada bir çok düşman var demektir,bu düşmanlara karşı çok iyi savunma takdiklerim vardır,
10 yıldır pek kaza yaşamadım ,evveliyat 76 'dan başlar,
kabataş yönünde bulundum,sizi orda adam yerine koymazlar,bu olaylara yabancı değilim,beni çok otobüs yakaladı geçti,ve sıkıştırmadı (durağa yanaşırken )çünki tek gittiğim zamanlarda kaldırıma yakın giderim ,
otobüs sinyal vermeden dalar,aynen durur beklerim,acelemiz yok acele eden acele gider,avrupa sabıkalıdır,sabıka dosyası çok kabarıktır,beşiktaş-sarıyer milli felaket keza üsküdar-beykoz,ve bostancıdan tuzla...

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@Kudret Kurtcebe

Kudret abi katılıyorum size, savunma sürüşü yapmamız gerekiyor, sürekli dikkatli olmamız gerekiyor ama bu ayrı bir konu. Burada otobüsü savunanlar var, kendi kurallarını yazanlar, toplumda kabul görmüş bazı durumları kanıksamış ve böyle olmalıdır diyenler var. Zaten konunun bu kadar uzamasının sebebi de bu, kimse demiyor ki otobüs haksız ama bisikletli olarak sizin de dikkat etmeniz gerekirdi.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@Atacan

Hocam, iyi güzel diyorsun da bak ben ilk mesajimda ne demisim?

@Murtega

• Beğen
Tepkiler: Atacan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Atacan

çok doğru,her iki tarafın objektif olarak hatalarına bakmak gerekir genelde,bu olayı kastetmiyorum,bisikletlide hata yapar sürücüde,günah çıkartayım,acaip sinirlenir bağırırdım,ama dedimki kendime arkadaş ne bağırıyorsun bağırmakla adamı değiştirebilecenmi...