ido feribotu ve bisiklet

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba yenikapıdan. Yalovaya bisiklet ile geçiş yapmak istiyorum daha önceden o feribotlara bisiklet ile bineniniz vardır diye düşünüyorum sorum şu bisikleti feribota yüklendikten sonra sallanmalarda devrilmesini önlemek amaçlı nasıl sabitleniyor bizmi sabitliyoruz yoksa yetkililer şuraya koy işte yatır filanmı diyor onlarmı bağlıyor bizmi zincirliyoruz sureç nedir bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Scudo

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Aynen öyle geminin ön kısmında gösterdikleri alanda yaslıyorsun bir yere.

• Beğen
Tepkiler: inndream

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Uygun bir yere zincirleyebilirsin sanırım, Çanakkale'deki feribotlarda delikler vardı zincirlemeye uygun. Tabii görevlilere kalmış bu konu.

Yalova-Pendik ne kadar tutuyor bu arada?

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Zincirlemeye gerek yok kimse kaçırmaz gemide :) ayrıca düşürecek kadar sarsıntı da olmuyor.

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Kaçırılmaz ama bilen bilmeyen oynayıp düşürebilir. Bağlamakta ya da yanından ayrılmamakta fayda var. Biz İstanbul içi şehir hatlarında öyle yapıyoruz :)

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Antares dostum yalnız @Eren D. Kardeşimiz ido feribotu değil arabalı vapurdan bahsediyor onun sallantısı daha fazla sanırım

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@inndream Genel olarak vapurlardan bahsediyorum ben, ne olur ne olmaz diye, arabalı vapur ile idonun farkını sorsanız söylememem yoksa :D

• Beğen

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Eren D.
Dostum internette bulabilirsin fiyatları ama ido feribotu yenikapı yalova arası 17/18 tl idi yanlış hatırlamıyorsam artı bisiklet ucereti 5tl imiş sanırım

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@inndream Hızlı feribotlarda ilk 10, deniz otobüslerinde ilk 3 bisiklet ücretsiz diye hatırlıyorum ben. Tabii kaç kişi kullanıyor bu feribotları bir fikrim yok.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Farkındayım feribot değil, düşmemesi için mantıklı bağlayabilirsin bir yere veya birkaç bisikleti bir arada. Ama başında beklemeye de gerek yok rahat olun biraz ;)

• Beğen

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Eren D. Öyle birşeey bende hatırlıyorum yaaaa şimdi sen söyleyince aklıma geldi

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Pendik - Yalova kullandım hem bisiklet için ücret alınmıyor hem 10 bisikletten fazla aldılar problem çıkarmadılar. Yoğun olmayan gün ve saatlerde hiç sıkıntı yok. Mesela Yalova istikametine Cumartesi - Pazar sabah ilk seferler genelde boş oluyor.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@inndream Selamlar. İdo personeliyim. Harem - Sirkeci ve Eskihisar - Topçular hattında çalışmaktayım. Yenikapı - Yalova feribotlarında ve diğer feribotlarda bisiklet koymak için özel yerler yok bildiğim kadarıyla. Benim çalıştıklarımda da yok. Fırtına ve dalga yoksa bisikleti bağlamaya gerek yok. Ben bazen günlerce bırakıyorum ayakçıkta düşmüyor. Yanaşmalarda da nasıl olsa yanında olacaksınız. Gemi görevlilerinin de bisikletleri sabitlemek gibi bir uygulamalrı yok. Siz yine de emniyet için kilitle ya da varsa bagaj lastiğiyle sabitlemenizde fayda var.

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@yusufclp dostum birinci ağızdan bilgi aldığımız iyi oldu :) teşekkürler ;)

mbozel

Üye
Tepki
7
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Biraz önce çağrı merkezi ile görüştüm. İdo'nun kendi sitesinde de yer alan şu bilgilendirmeyi yaptı: Hızlı feribot hatlarımızda her sefer için on ( 10 ) adetle sınırlı olmak üzere bisikletler ücretsiz olarak taşınmaktadır. Deniz otobüsleri dış hatlarda ise üç ( 3 ) adetle sınırlıdır.
Ancak garip bir uygulamaları var. Biletinizi aldığınız sırada bisikletli ya da bisikletsiz olmanızı belirtmenizin bir faydası yok. Size normal bir yolcu gibi bilet kesiliyor. Siz eğer bisiklet ile yolculuk yapacak olursanız yukarıda belirtilen bisiklet kontejanı dolmadıysa eğer yolculuğuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Seferden önce kaç yolcu bisikletli bilinmiyor, bilinse dahi ido'yu ilgilendirmiyor. Siz sefer saatinde ya da öncesinde orada olduğunuzda eğer kontenjan aşılmadıysa sizi alıyorlarmış. Söz gelimi, hızlı feribot için on iki bisikletli yolcu var diyelim. Bu on iki bisikletliden ilk önce gelen onu (10) seferini gerçekleştiriyor. Geri kalan ikisi ya bisikletsiz devam edebilir ya da biletini değiştirebilir.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Gerçekten tuhaf bir durum, ama bilgi için teşekkürler.

Ertunç Öner

Aktif Üye
Tepki
233
Bisiklet
Sedona
Deniz otobüsleri çok sarsıntılı olmuyor, ancak yaslayıp lastik ile sabitleme yapabilirsiniz. Ayaklığı ile de çok rahat duracaktır. Zaten dışarı çıkmak yasak olduğu için kimse bisiklet ile oynayamaz.
Bayram tatilinde Bostancı-Yenikapı-Bandırma deniz otobüsünde 6 adet bisikletli vardı, sorun olmadı. Çok yoğun olduğu için bisikleti üst balkona taşıdık; yüklü olduğu için o biraz zorladı.
Feribotta ise 10 yazmasına rağmen daha fazla bisikletli alırlar, bizim bisikletlere takoz vermişlerdi. Vermedikleri de oluyor ancak yine sarsıntı olmadığı için düşme yaşanmaz.
İstanbul içi şehir hatları ve motorlarda iyice sabitlemek lazım ve bisikleti takip etmeli :)

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
Bu sene içerisinde, ido ile bir çok defa sefer yaptım. Pendik - Yalova / Y. Kapı - Yalova / Y.Kapı - Balıkesir / Yalova dan bu tarafa..
bilet alırken "DO ve FE" olanlara dikkat ederseniz sizin açınızdan daha sağlıklı olur.
Ben genelde Fe- Feribot olanlara aldığımdan dolayı hiç bir sıkıntı yaşamadım. Hatta abartmıyorum, Yalova dönüşünde rahat 50 bisiklet almıştır..
DO ile de en son 1-2 hafta önce, Çınarcıktan dönmüştüm 2 kişiydik başka da bisikletli yoktu. DO ' lar 3 bisikletten sonra almıyorlar güvenlik dolayısı ile..
Arasında zaten 30-45 dakika gibi ufak zamanlar var. Bir kere yaşadım sorun o da DO olandı. Bir sonra ki FE ye direk bindirdiler.. Alternatif sağlıyorlar yani.

• Beğen
Tepkiler: mbozel