Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İdeal kilo

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ferhan KaraGöz tarafından paylaşıldı.

1. Ferhan KaraGöz

Ferhan KaraGöz Yeni Üye

Seviye:
    merhabalar..

benim boyum 177cm ve kilom 79kg.. bugün bi makine gördüm boyunuzu kilonuzu ve kütle indeksinizi veriyor.. Bugün tartıldım ve 1 ayda 6kg vermişim =) ancak kafamı karıştıran bi soru var.İnternette bi çok sitede ideal kilo hesaplama bölümleri var, burdaki alanlara kilo ve boyunuzu yazınca ideal kilonuzu size belirtiyor..Ancak bugün o makinenin verdiği fiş de ideal kilom 78 kg olarak gözüküyor..internette herhangi bi sitede ise aynı kilo ve boy ölçüleri ile 72 kg çıkıyor.. Hangisi doğru anlayamadım bi türlü =)

2. blackuo

blackuo Üye

Seviye:
    Bence 72 kilo idealdir, 79 kiloda vücut kitle indeksinize baktığımızda 25.2 çıkıyor, dogru hatirliyorsam 24 üstü kiloluya giriyor,24 ile 18 arası ise normal kilolu .
    (Vücut kitle indeksi=kilonuz/boyunuzun karesi)
    mesela benim için 75/(1.87)^2 oluyor.

Ferhan KaraGöz bunu beğendi.
  3. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    normal bir insan için kilo kitle endeksi boy oranının 10 kilo aşağısıdır. yani boyunuz 1:80(80 rakamının olduğu yerdeki sayıdan 10 eksilterek ideal kilo bulunuyor) ise kilonuz 70 kg olmalıdır. 1.75 boyunuz varsa ideal kilonuz 65 tir. bu oranlar normal insanlar için geçerli. ama kas kütlesi fazla olan,ağır sporlar yapan insanlar çok zayıftır ama tartıda çok ağır kilo görünürler. bu farklı bir durumdur.

4. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir de benim de eklemek istedigim birşey var; bildigim kadarıyla haftada 0,5kg (ayda 2kg yapar) 'tan fazla kilo verilmesi vucut açısından pek iyi degildir.. Boyle bir durumda kilo vermenin önüne geçememe (cok fazla kilo kaybı) yağ haricindeki maddelerin de (vücuda gerekli olmasına rağmen) atılması, toksik radikallerin gereginden fazla artması (ya da yüzdesinin artması) gibi dezavantajları vardır.. Aman dikkat edin, kilo verirken saglıgınızdan olmayın..

5. Ahmet Kapusuz

Ahmet Kapusuz Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu ideal kilo hesapları genellemelere göre yapılıyor biraz da aslında. İnsandan insana değişebilir bence. Çünkü bunda vücudun kas oranı da önemli bence. En basit örnek Beşiktaşlı Rodrigo Tello'nun boyu 1.67 ama kilosu 70. Normalde o boyla 60 kilo civarı olması lazım denebilir. Ama vücut yapısı nedeniyle kilosu fazla ve belki de onun için ideal kilo o civarda. Bence en önemli nokta vücuttaki yağ oranının azlığı. Tabi yine de bu genellemeler de insana bir fikir vermesi açısından iyi.

6. Ferhan KaraGöz

Ferhan KaraGöz Yeni Üye

Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler.