Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İçinden Deniz Geçen Şehir 08 Kasim

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında çirkin tarafından paylaşıldı.

1. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evvel emirde üzerimize farz olan selamı ederek söze başlayalım. Bisiklet virüsünü yaymak için uzun zamandır yürüttüğüm sinsi çalışmalar nihayet meyvesini verdi. Geçen hafta ilk kez kandırıp bisiklete bindirdiğim arkadaşlarım çok sevmiş olacaklar ki ne zaman tekrar biniyoruz diye başımın etini yemeye başladılar. Ben de sürekli gözüm hava raporlarında beklemeye başladım. Öyle ya hazır hevesleri varken hemen bir tur daha yaparsak iyice tutulurlardı bu hastalığa. Müjdeyi Accu weather den aldım. Hava hafta sonu iyi olacaktı. Hemen telefonlaştık ve organizasyona hazırlandık. Ben, çocukluk arkadaşım İlker,İlker’in kız kardeşi Ayşegül, ve yine İlker’in baldızı Gül. Ekip 4 kişi. Korsan bir DAYİG (Dağ Bisikletlileri Yeme İçme Gurubu) gezisi için hazırlanıyoruz. Sabah 05:00 te uyanarak güne merhaba dedim demesine de gün daha uyuyordu henüz. Hemen kalkıp duşumu alıp, çantamı kontrol edip, bir iki meyve ile kahvaltı yaparak 06:00 da evden atıyorum kendimi yola. Site bekçisi iyice alıştı artık hallerime. Abi bu sefer nereye diye sordu uykulu uykulu. Beykoz’a paça içmeye diyince hiçbir şey demeden kafasını salladı öylece. Sabah sabah bu kadar derin sohbet yeter. Yol beni bekler.
    Hızlıca Kaynarca istasyona kadar pedal çevirip 07:00 trenine yetişiyorum. Güvenlik görevlisi 07:00 – 09:00 arası trene bisiklet alınmayacağını hatırlatıyor oldukça nazikçe. Ve ana istasyonlarda sıkıntı olmaz ama ara istasyonların güvenliği özelleştirildi. Keyfi davranabilirler diye de uyarıyor. Teşekkür edip her zaman ki şaşırmış, alaycı, küçümseyen bakışlar eşliğinde trene biniyorum. Hani uzay gemisi inse bu kadar şaşırmayacaklar. Ben de onların bu kadar şaşırmalarına şaşırıyorum. 07:25 İdealtepe’deyim. Mevzuumuz şudur ki tura katılacakların bisikletleri yok. Sevgili dostum Toygar Yontgan’dan ödünç alacağız. Karşıdan gelecek iki kişiden de sadece birinde bisiklet var. Onlarda bir arkadaşlarından ödünç alıp gelecekler. Burada es verip bir not düşmem gerek. Arkadaşlarımda daha bisiklet olmadığı için kask doğal olarak yok. Ben kendilerine mutlaka kask, eldiven ve gözlük edinmeleri gerektiğini anlattım. Ama ancak kendi bisikletlerini alınca olacak bir şey bu. Kask konusunda hassas biri olarak şimdilik onları tuzağa çekiyorum. Sonra tam takım donatacağız arkadaşlarımızı. Hatta seneye İlker’in bebek büyüyeceği için ona da bebek koltuğu ve kaskı almayı bile düşünüyoruz. Toygar’dan bisikleti alıp Önce Kadıköy’e oradan da Üsküdar’a pedal basıyoruz. Sahil yolu mis gibi havada adalara karşı sabah sporu yapan insanlarla dolu. Yolda Kudu’ya rastlayıp ayaküstü iki satır muhabbet ediyoruz. Az sonra benim sol vites aniden atıyor. Tel boşalmış vaziyette Velespit’e kadar geliyorum. Onlarda Beykoz’da bir organizasyona gidiyorlarmış. Oldukça nazik davranıp kendi işlerini bırakarak vitesi tamir edip beni uğurluyorlar. :in: Bu arada Kadıköy trafiğe kapatılmış. Aleviler eşitlik ve kültürel hakları için meydanda olacaklar.
    Biz de fırsattan istifade boş yolda pedal çevirmenin tadını çıkarıyoruz.Üsküdar iskelede Pedal Sesinden Kaptan Mert ve arkadaşlar Beykoz hayvan barınağına gitmek için toplanmışlar. Hemen arkadaşlara selam verip muhabbete giriyoruz.
    Az sonra ayrılıp Karaköy’den gelecek arkadaşlarımla buluşuyorum. İlker maşallah sefere gidecekmiş gibi çanta almış yanına. Yol kurallarını gidiş şeklimizi anlatıp yola çıkıyoruz. Ben tamamen keyif modunda diğerleri tam gaz saatte 10-15 km hızla Çengelköy’e doğru pedal basıyoruz.
    Yolda ekiple yine karşılaşıp devam ediyoruz.
    [​IMG] [​IMG]

Çengelköy’de tarihi çınar altı kahvesine gidiyoruz. Burası 780 yaşında bir çınarın altında boğazın kenarında bir yer.
    Boğazda kefaller
    Mis gibi boğaz havasını içinize çekip evden getirdiğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz bir mekân.Fırından yeni çıkmış sıcacık ekmeğin buğusunu içimize çekip,azıcık krem peynir,çikolata ve cennet meyvesi zeytinleri tavşankanı çaylarla mideye indiriyoruz. Kahvaltıyı götürünce gözümüze can geliyor.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Hayatın tadını çıkaran yalnız biz değiliz.

En güzel bacak yarışması finalistleri burada.:D
    Klasik bisikletçi pozu. Yapmadan olmaz.
    Bu da alternatif pozumuz.
    Biraz gevşedikten sonra yolcu yolunda gerek diye yeniden pedallıyoruz. Tarihi yalıların, boğaza süs gibi takılmış minicik camilerin, kiliselerin arasından Beykoz’a varıyoruz. Burada meşhur Beykoz paçasını içeceğiz. İki yerde yapılıyormuş. En eskisine geçip birer paça söylüyoruz.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Sonuç maalesef tam bir hayal kırıklığı. Herhangi bir yerde yiyebileceğim sıradan bir paça çorbası bu. İnsan rahiyasında nefasetinde bir fark bekliyor ama boşa. Biraz oturduktan sonra hadi bakalım diyoruz.
    Paşabahçe’nin rampası bizi bekler bekletmemek lazım. Arkadaşlarımın temposu henüz oturmadığı için akşama kalıyoruz. Kız Kulesine karşı çay içemeyeceğiz galiba. Şimdi bozulan moralimi tamir için Kanlıca’ya yoğurt yemeye. Kanlıca’da iskelenin yanında zor bela bir yer bulup mis gibi bol pudra şekerli yoğurtları gövdeye indiriyoruz.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Peşinden yola revan olup arkadaşlarımın ikisini Üsküdar’da bırakıyoruz. Akşam çayını Kız Kulesine karşı içmeyi planlamıştık ama nasip olmadı. Bir dahaki sefere diyerek Beltur tesislerinde akşam çayımızı içiyoruz.
    [​IMG] [​IMG]

Çekeni çekerler :D
    Çaydan sonra arkadaşımla Kadıköy’e pedallıyoruz. Saat 19:00 da Haydarpaşa tren garından trene binip Toygar’a bisikleti bırakacağız. Bisikleti bırakıp bir çayını içerken istersen sen de burada bırak deyince 81 km’nin üstüne eve kadar 40 km daha pedal çevirmek istemediğime karar verip makinemi orada bırakıp yolun kalanını minibüsle gidiyorum. Sabah 05:00 te başlayan yolculuğum 21:00 de evde sonuçlanıyor. Kahvaltı, çaylar, içecekler, yemek, yoğurt dahil toplam 69 TL harcıyoruz. Adam başı 17,25 TL ye boğazın keyfini çıkarıyoruz. Kim demiş hayat pahalı diye bisikletin varsa hayat kolay ve ucuz.

Sürç-i lisan ettiysek affola...

2. naz34

naz34 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sevgili kardeşim,

"Bisiklet virüsünü yaymak için uzun zamandır yürüttüğün sinsi çalışmalar" için seni kutluyorum..Devamını diliyorum...
    Güzel anlatım ve foto.paylaşımın için teşekkürler...

Bak darılmaca gücenmece yok...:eek: Sondan 3.cü foto.yu keşke hiç koymasaydın diyorum...Anladın sen onu..:D

Sağlıcakla kal..................
    .
    .

TOYGAR YONTGAN ve çirkin bunu beğendi.
  3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İstanbul'da geçen 7 senemi hiç hayırla anmam.:(

Bir zamanların payitahtı'nın , kaç medeniyetin başkentliğini yapmış bu şehrin şu an içine düştüğü durumdan olsa gerek, oturmak zorunda kaldığım Okmeydanı'nın tantana ve sorunlarından olsa gerek, benim gibi Üsküdar doğumlu birisinin bile, İstanbul ile arasında tam bir aşk- nefret ilişkisi gelişti geçmiş yıllarda maalesef.:rolleyes:

Ancak...:D

O kadar güzel yazmış ve fotoğraflamışsınız ki, :in:
    yeme içme gurubunuz :) kadar hızlı ve aç bir şekilde tüm geziye bir kaç kere tekrar tekrar baktım. :)

ve...:D

"İçinden deniz geçen şehre" tüm kötü anılarımı unutup eski bir muhabbetle ve gayet samimi, sımsıcak bir selam göndermeden edemedim.

Harika paylaşımınız için teşekkürler :in:

çirkin bunu beğendi.
  4. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    İşde yorum anlatım ve genel anlam da güzel bir gezi.Ama en çok Kedi'nin çanta üzerinde uyamsı çok hoşdu.Tabi Genel olarak her karesi çok güzel.Herkesin emeğine sağlık.İstanbul da olmakda sanırım ayrıcalık olsa gerek.kib slm lar..İyi forumlar.

çirkin bunu beğendi.
  5. cem başaran

cem başaran Yeni Üye

Seviye:
    harika bi iş yapmışsınız, zehirlemenin böylesine can kurban..
    yakında istanbul günlerim başlıyacağından dolayı çok sıkıntılıydım ama sıcacık anlatım ve resimlerinizden sonra tuzla'ya pedallayıp köfte yiyeceğimi düşünerek keyiflendim.. umarım bende bikaç kurban bulup zehirlerim..
    keyif ve spor dolu günler dilerim

çirkin bunu beğendi.
  6. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla sigaralarsa mevzu bıraktırmak için de sinsice çalışıyorum. Başaracağım inşallah. Ben 5 yıl içtikten sonra :( 2002 yılında askerde bıraktım.

Uğur Vural, TOYGAR YONTGAN ve naz34 bunu beğendi.
  7. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Anlatımınız ve geziniz baya güzel olmuş. Bir çırpıda okudum.
    Yogurtlar güzel görünüyordu canım cekmedi desem yalan olur.
    Ayakalrınıza sağlık Paylaşım için tşkler.
    Pedallarınız neşe içinde dönmesi dilegiyle saygılar

Uğur Vural ve çirkin bunu beğendi.
  8. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:

Çok teşekkür ederim. İstanbul'un hali maalesef bizleri de çok üzüyor. Ama kaderimiz bizim elimizde daha iyi bir yer yapabiliriz.

9. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sağ olun var olun. Epeyce kedi beslemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ehlikeyf hayvanlardır. İstanbul'a yolunuz düşerse beraber pedallamak dileğimle.

Uğur Vural, sadana ve TOYGAR YONTGAN bunu beğendi.
  10. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynı ekiple 15 kasımda Önce Moda'da kahvaltı,Dragos'ta çay ve Tuzla da köfte yemeye gideceğiz. Buralarda olursanız bekleriz. (Ama düşük tempolu bir gezi olacak)

Kalimero, Uğur Vural ve TOYGAR YONTGAN bunu beğendi.
  11. naz34

naz34 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:

İlginç aslında, çoğu kişinin askerde bu illete başladığını biliyorum..Sen de ise ne ilginç ki tersi olmuş..İyi ki de olmuş...
    zaten az içmişsin, üstelik yıllar geçmiş aradan..Zerresi kalmamıştır sanırım..

Biliyorum sevgili kardeşim, biliyorum sen de içilmesi taraftarı değilsin..
    Genç kardeşlerimi görüyorum ve çok üzülüyorum... :(
    Bu zıkkımın reklamı yasak biliyorsun... Tur ve gezi paylaşımlarında da, gerek masada ya da ağızda bu görüntülerin olmaması için itina etmek gerek diye düşünüyorum.. ( genç arkadaşlarımıza da kötü örnek olmamak adına :) )

Bunu dostlarımıza bıraktırmak için açık açık savaşalım derim ben...:)
    Zararları hakkında söyleniyorum durmadan ..Bana kızsalarda, surat yapsalar da söylenmeye devam edeceğim..:D
    Ne demişler:
    " dost acı söyler , ama doğru söyler "

Kalın sağlıcakla.....................
    .
    .

TOYGAR YONTGAN ve çirkin bunu beğendi.
  12. cem başaran

cem başaran Yeni Üye

Seviye:
    15 kasım istanbul'a geliş tarihim, ama rotanız süper.. umarım bir sonraki turda birlikte pedallarız.. temponun önemi yok, önemli olan yolda olmak ve keyif almak.. davetiniz için teşekkürler..

çirkin bunu beğendi.
  13. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben açıktan yüzlerine söylüyorum. Sigara içenleri sevmiyorum, kötü kokuyorsunuz diye. Bozuluyorlar ama umurumda değil. İçmeyin kardeşim şu zıkkımı

TOYGAR YONTGAN ve GÜL TEKEŞ bunu beğendi.
  14. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ekip tam benim ekibim, bol molalı , bol gıdalı ( genetiği değiştirilmemişinden :) )
    ama artık İStanbul da değilim maalesef:( /yaşasın.:)

çirkin bunu beğendi.
  15. GÜL TEKEŞ

GÜL TEKEŞ Yeni Üye

mükemmel bir anlatım masal gibi.... valla sanki dersin o turda ben değilmişim gibi imrenerek okudum ve tekrar tekrar yaşadım herşey için teşekkürler güzel insan....

çirkin bunu beğendi.
  16. GÜL TEKEŞ

GÜL TEKEŞ Yeni Üye

yaaa bu arada unuttum hani bir anketimiz vardı ya söylemeden geçmiyeyim benim bacaklarım daha güzel :)

çirkin bunu beğendi.
  17. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tuzla yolunda görecem ben seni asıl. Bu sefer performans yapacaz. Öyle kanaat notuyla 7,5 tan 8 i kapıp oturmak yok.

GÜL TEKEŞ bunu beğendi.
  18. GÜL TEKEŞ

GÜL TEKEŞ Yeni Üye

bacaklar gene aynı bacak:p alıcam 10 numara notu kafama koydum ister tuzla yolu olsun ister boğaz yolu korkumuz yok :)

çirkin bunu beğendi.
  19. TOYGAR YONTGAN

TOYGAR YONTGAN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çıktığınız 2 turada çok istememe rağmen gelemedim.Ancak anlatımını bildiğim için sizinle gelmiş gibi yaşadım.İnşallah bu haftaki tura ben ve bisikletlerim katılacağız.Camiaya yeni elemanlar kazandırmana yardımcı olacağım.Güzel paylaşım için teşekkür etmedende geçmeyelim.

çirkin bunu beğendi.
  20. TOYGAR YONTGAN

TOYGAR YONTGAN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aynı ekip +ben,bakalım bu sefer gitmek kısmet olacakmı

çirkin bunu beğendi.