İç lastikteki baloncuklar ve jant şeridindeki sorun

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Bakın bu arka iç lastikteki patlak. Bunlar iç lastiklerin ikisinde de ortaya çıkan baloncuklar alttaki fotodaki jant uçlarından kaynaklanıyor galiba. Evet bu da jant uçlarındaki malzemenin kalitesizliği sanırsam. Yeni jant şeridi almam gerekiyor galiba. Bu da yine jant şeridinin adiliğinden kaynaklanan, ön iç lastikteki ısırık şeklindeki patlak. Hayır düşünüyorum ısırık şeklinde olması benim lastiği yanlış takmış olmamdan da kaynaklanabilir diyeceğim ama lastiği serviste taktılar hiç bir problem olmadı ama ben yeniden hava bastım lastiklere yani inik geldi bana 120 ye tamamladım. Sizden sorum acaba havayı çok bastığımdan mı jant şeridinin kalitesizliğinden mi kaynaklanıyor bu problemler. Aşağıdakiler gibi bir ürüne mi ihtiyacım var ? Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz bana Zefal inki güzel geldi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

Bisikleti aldığım Sundu Bisiklet i aradım jant şeridi için 3 tur elektrik bandı sar . Hiç bir problem olmaz dediler. Siz ne diyorsunuz ? Elektrik bandı mı ? Yoksa Zefal in jant şeridinden alayım mı ?

Scudo

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Bence elektirk bandı sarmayın elektrik bandınki yapışkan sıcaktan dolayı dışarı taşıyor ve iç lastiğe yapışıyor zefalin jant şeridi olması şart değil izmirdesiniz daha ucuz bir şerit alınabilir bulursunuz illaki izmirde ama elektirk bandı çekmeyin eğer çok acilse sarın ama mutlaka şerit alın ayrıca nasıl jant şeridi olmaz bisiklette anlamadım sizin sıfır yeni aldığınızıda biliyorum bisikleti.

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Bisikleti yeni aldım jant şeridi var, ama kalitesiz balon yaptı fotoğraflar da da gösterdim zaten. Bende daha iyi bir jant şeridi istedim onlardan onlar da biz sürekli jant şeridi yerine elektrik bandı sarıyoruz dediler.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Ben onu iç lastik sandım nasıl bir şeritse artık burda sizinde hatanız olabilir tabiki ne kadar hava basılması gerektiğini bilmiyorum ama elektrik bandı konusunda eminim şeridi yırtan jant elektrik bandınıda yırtacaktık törpülemişsiniz gerçi ama siz yinede şerit alın

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Elektrik bandını 3 kat sarıcam sonuçta elektriği tutan bant bu gerilimi de tutabilir gibi geliyor, zaten lastiği söküp takmak benim için çocuk oyuncağı oldu artık :D Ama ben yine de büyükleerimin , benden daha tecrübeli arkadaşlarım ve kardeşlerimin tavsiyelerini alayım dedim . Sağolun sizden başka da cevaplayan olmadı :) Beklemedeyiz ...

• Beğen
Tepkiler: Gazel Girgin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Aşkın Şentürk

Yeni aldığınız bisiklette ki problem için yeni jant şeridi vereceklerine elektrik bandı sar demeleri çok ironik olmuş. Kolay gelsin.

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Alper Gencan

Abi sağolasın elektrik bandı sardım 3 kat kalitelisinden hoş da durdu. Şimdilik idare ediyorum hafta içi gidip görüşcem.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Elektrik bandı oldukça esnek bir malzeme. Dışarıdan basıncı gördüğü zaman yien içeri doğru balon yapacaktır. Bunu parmağınla ya da bir kalemin arkasıyla bastırarak anlayabilirsin.

İlla bir bant sarılacaksa, eczanelerde satılan dışı kumaş bazlı plaster bantlardan sarman daha yararlı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
@Gökhan Toros

Daha iyi çözüm için önerebileceğin bir şey var mı usta :) Ben 120 psi bastım. 4-5 defa lastik bom diye patladı yani :D Sorun basınç mı yoksa içeri doğru balon yaptıran jant şeridi mi bilemedim ? En iyisi olarak ne tavsiye edebilirsin ? Yeni bir jant şeridi almam mı gerekir ?

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Bisiklet sevenler olarak bazen diğer insanları bize ve hobimize saygısızlıkla suçluyoruz . Ama İzmirin eski ve tanınan bisiklet satış firmasının yaptığı işe -müşterisine duyarlılığı , bilgisi hangi seviyede. Şüpheli
Sorun bant şeritinin kalitesizliğimi, iç lastiğin kalitesizliğimi, kullanıcının talimatların üstünde basınçla hava basması mı? Bunu öğrenmeye çalışıp üretici firmaya bilgi vermek, müşterinin hem üreticinin menfatini korumaya çalışmak yerine pratik çözüm öneriyor ?!
Mecbur kalınırsa elektrik bantı sarılabilir ama gerçekten bu durumda doğru çözüm müdür?

zkcncvk

Üye
Tepki
8
İsim
Zeki
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu yıllar sonra hortlatıyorum. Aynı sorunu yol bisikletimde yaşıyorum ön lastik sürekli aynı yerden patlıyor. Lastiklerim yeni iç lastiklerimde kaliteli jant şeridi balon balon göçük durumdaydı bir tanıdığım 3-4 tur elektrik bandı sarmamı söyledi şuan yaptım bakalım ne olacak. 5-6 km sürüyorum kendi kendine aynı yerden patlıyor. Bazen gece durduğu yerde patlıyor.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.786
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@zkcncvk elektrik bandi da yetersiz kaliyor, tecrube ile sabit. Biraz önce benzer baslikta yazdım, aklınizda bulunsun eskiyen şambreliniz varsa onu jant bandının genişliğinde kesip jantin icine yerlestirin. Altta jant bandı, üstte şambrel ve en üstte elektrik bandı seklinde cok saglam oluyor ve baloncuklar oluşmuyor.

ecomoeko

Üye
Tepki
1
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@zkcncvk elektrik bandi da yetersiz kaliyor, tecrube ile sabit. Biraz önce benzer baslikta yazdım, aklınizda bulunsun eskiyen şambreliniz varsa onu jant bandının genişliğinde kesip jantin icine yerlestirin. Altta jant bandı, üstte şambrel ve en üstte elektrik bandı seklinde cok saglam oluyor ve baloncuklar oluşmuyor.
Merhaba yeni üye olduğum için pek kavrayamadım siteyi,yeni başladım Allah izin verirse kazasız belasız,Başlangıç için Giant Revel 3 aldım,Kask olarak Van Rysel sizce uygun mu.Kusura bakma rahatsız ettim.

• Beğen
Tepkiler: amasseia

NoCycling

Forum Bağımlısı
Tepki
1.752
İsim
Mustafa K.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu yıllar sonra hortlatıyorum. Aynı sorunu yol bisikletimde yaşıyorum ön lastik sürekli aynı yerden patlıyor. Lastiklerim yeni iç lastiklerimde kaliteli jant şeridi balon balon göçük durumdaydı bir tanıdığım 3-4 tur elektrik bandı sarmamı söyledi şuan yaptım bakalım ne olacak. 5-6 km sürüyorum kendi kendine aynı yerden patlıyor. Bazen gece durduğu yerde patlıyor.
Benzer bir sıkıntı benim de başıma geldi. Bazen janttan bazen dış lastikten kaynaklanıyor. Bendeki problem dış lastikte farkedilemeyen, defalarca arayıp bulamadığım ve birkaç farklı bisikletçinin de bulamadığı mikro boyutta bir delici idi. Ne dıştan ne de içten giriş veya çıkış izi bulamamıştım. En sonunda çareyi dış lastiğin içinden iç lastiğin patladığı bölgesinden yama yaparak buldum. Her turda 1-2 kez lastiğim patlarken, bu çözüm sonrasında hiç patlak sorunuyla karşılaşmadım.

Tabi önce bunun için iç lastiğin ne taraftan patladığını tespit etmek lazım. Eğer patlak dış lastik tarafında kalıyorsa benim uyguladığım yöntem ise yarayacaktır. Eğer jant tarafında ise jantiniza akort yaptırmanız ve gerekirse ekstra bir jant şeridi ile (zefalin vardı) lastiği korumaya almanız gerekli.

Zefal Z Liner Patlak Önleyici Şerit 27 mm 28 Jant Turuncu 83,86 TL yerine 59,90 TL
(link)

klawizell

Üye
Tepki
56
İsim
Emre
Bu sorun zamanında beni çileden çıkarmıştı.Ne denediysem olmadı içten sürekli patlıyordu.En sonunda zefalin beyaz renkli kumaş yapılı bandı vardı onu aldım ve 2 yıldır içten lastik patlamadı.Tek sıkıntısı tek kullanımlık.Jant teli ve göbek değiştirmek için söktüğünüzde çöpe gidiyor.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.303
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Jant şeridi (piyasadan alınmış veya iç lastikten kesip kendinizin yaptığı), elektrik bandı vs mutlaka uygulanması gereken nesneler. Ancak eğer her şeye rağmen hala lastiğiniz iç taraftan sık sık patlıyorsa, nedeni jant içindeki tel yuvalarının çeperlerinin imalat sırasında çapaklı kalması ve bu çapakların jant şeridinin janta tam oturmaması halinde kenarlardan taşarak yüksek basınçta şişirilmiş olan iç lastiği delmesidir.
Bunu farkettikten sonra aldığım Alexrims R450 jantlarımın hepsinin tel yuvalarını dremel türü bir el taşı ve minik konik uç kullanarak taşladım. Sonuçta dert bitti. Bu şekilde elden geçmiş Alexrims jantlarıma iç lastikten kendi kestiğim şeritlerle yaptığım jant şeritlerini takıyorum. Üzerine de bir kat elektrik bandı dönüyorum genellikle. Bastığın hava basıncı 100-110 psi arası.
Kullandığım jantlar en düşük kalite olmamasına rağmen bu tür imalat hataları içerebiliyor. Yeni jant aldığınızda ve eski jantınızdan kuşkulandığınızda parmak ucunuzla tel yuvalarını bir kontrol edin. Çapaklar elinize geliyorsa dediğim işlemi yapın veya yaptırın. Ama taşlanma sırasında çok duyarlı ve sabırlı olmanız gerekir, çünkü işlem sırasında taşı jantın iç kenarına sürtüp ufak tefek sıyırmalar yaşayabilirsiniz. Temizlenmemiş bu çapaklar zaman içinde sardığınız şeritleri aşındırıp sonunda iç lastiğe erişebiliyor.

zkcncvk

Üye
Tepki
8
İsim
Zeki
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Haluk Eke doğrudur jant teli yuvasında nokta şeklinde çapak vardı bende bulup zımparaladım daha sonra kendi jant şeridini yerleştirip üzerine 4-5 tur elektrik bandı geçtim. 10 km kullandım şuanda bir sorun olmadı.
@Mustaac aynı marka modeli kullanıyoruz. Jantlarımızın işçiliğinde problem var. Ben düzelttim 10 km falan kullandım bir problem olmadı uzun yolda görücem şuan otobüs seferleri olmadığı için uzağa gidemiyorum sorun olurda dönemem diye :)