Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İç Lastikte Oluşan Balonlar

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Tolga Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Yazlığımızdaki MTB bisikletimde 2 günde 2 balon patlağı yaşadım. Ayrıntılara geçersek ;

Yaklaşık 500 km'dir Rubena Flash 26x1.50 lastik kullanıyorum. Önceki lastiğim 26x1.95'ti ve iç lastiğim de haliyle uyumsuzdu. Bende yine Rubena'nın iç lastiğini aldım uyumlu uyumlu 500 km kullandım.Ama lastiği takarken ufak bir balonlaşma olmuştu bende sorun etmedim lakin 2 gün önce gece yavaş yavaş patlamış. Babamda sabah ben kalkmadan burdaki mahalle bisikletçisine götürmüş ve yapılmış ki ne yapılma ! Biraz önce dümdüz yolda patladı ki ne patlama bomba patlaması gibi bir ses çıktı. Sonra anladım gibi adam bisiklete 26x1,75-2.125 iç lastik takmış,Bangladeş malı MENGHA adında bir iç lastikti bu kat yerlerinden kalitesi belli oluyordu zaten. Birde üstüne 20 lira almış. Yuh be dedim,gerçekten ayıp mahalle bisikletçilerine her zaman bir sempati duyardim ama artık önünden geçmem.

Demem o ki ; Yeni iç lastik takarken balonlaşmayı nasıl önleriz ?

Birde bu Rubena iç lastiklerde çok şikayet var balonla ilgili yeni bir iç lastik markası önerir misiniz ?

Teşekkürler.

2. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    "Balonlaşma" veya "balon patlağı" ndan kastın nedir ben anlamadım?! İç lastiğin jant ile lastik arasına sıkışmasından falan mı bahsediyorsun?
    Kaliteli iç lastik olarak kesinlikle continental veya schwalbe tavsiye ederim, bir alt kalite olarak cst veya decathlon un iç lastikleri de fena değil. Rubena iç lastiği hem ince hem de kalın tekerlekde kullandım, lastiğin performansını ne kadar etkiler bilmiyorum ama iç lastiği dışarda şişirdiğinde şekilden şekile giriyordu :)

3. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @ratm

Hocam iç lastikte olur ya bizde dış lastikte olan çıkıntıdan anlarız.

Birde sanırım @Edip Dinçer lastiği taktıktan sonra bir tur attırılması gerekiyor diyordu. Bu metod geçerli midir hala ?

4. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Tolga , o şekilde bir balon oluşuyorsa o senin dış lastiğinle ilgili birşey, dış lastiğin yıpranmış bozulmuş artık, değiştirmen lazım veya "park tools" un dış lastik yaması var, ondan yapman lazım. Gürkan Genç test etti ve onaylandı o yama, işe yarıyor ama bi yere kadar tabi.

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  5. Avrupabisiklet

Avrupabisiklet Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    Kaliteli bir lastikse çok kullanmaktan olmuştur (sonuçta dağ bisikleti lastikler sürekli darbe alıyar ) balonların üstüne sanki patlak varmış gibi yama derim. Ama kalitesizse bence koy kenara onları belki lazım olur diye ve kaliteli birşeyler al.

İç lastik yüzünden yolda kalırsın. Ben bundan 4-5 sene önce mahalle bisikletçisinin verdiği lastikler yüzünden 20 km yolu 3 kere bisiklet elimde yürümek zorunda kalmıştım.

Tolga Çelebi bunu beğendi.