İç lastiklerin hızlanmaya etkisi

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
İç lastikler pek önemsenmesede çok ağırdırlar ve tekerlğin dışı bölümünde olduğundan bisikletin atalet momentumu üzerinde büyük etkiye sahipler.İç lastiklerini hafifletmek(Tabi ilk önce dış lastiği hafifletmek lazım).hem dönen ağırlığı azaltarak ivmelenmeyi ve hızı arttırırlar.Hafif iç lastiklerin malzemesi biraz daha elastik bir yapıda olduğundan konforu ve titrşimi azaltırlar.Ben 90 gr hafif iç lastikler kullanıyorum.Gayet memnunum,ama yinede hafif iç lastik kullanan arkadaşlar varsa deneyimlerini anlatsın.

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bisiklette dönen şeyleri (başta da cant lastik ve iç lastik olmak üzere) hafifletmek gerçekten ivmelenme de, hızlanmada ve yavaşlama da çok bariz bir avantaj sağlıyor, özellikle 450 gr lık SeracXC lite lar ve 90 gr lık iç lastikler ve çok hafif 1600 gr lık cant seti ile bisikleti arazide hafif yokuşarda bile saldığımda bir anda deli gibi hızlanıyorlardı. Günümüzde genelde biraz daha uzun ömürlü ve güvenli olması açısından (ve biraz daha kilolu olduğumdan) 130 gr lık schwalbe iç lastiklerle kullanıyorum (hatta artık antrenman bisikletime uzuuun bir süre değişmek zorunda kalmamak için 180 gr lık versiyonunu ve + 60 gr stans sıvı ekledim dolayısıyla 240 gr oldu ağır ama sorunsuz) . Hafif bir tekerlek seti ve hafif iç - dış lastik ikilisi gerçekten sürüş deneyiminizi ve zevkinizi çok arttıracak önemli bir komponent bileşimidir. Tabii bisiklet de hafif sınıfında parçalar olması bu deneyimi katlayarak artıracaktır.
Bu arada hafif cant setinden biraz ağır olana geçtiğimde de güzel duygular oluyor bisiklet biraz daha oturaklı ve yere daha iyi yapışıyor, bozuk arazide bisiklet daha az havalanıyor, yani hepsinin kendine göre güzellikleri var...