iç lastik yama tavsiyesi

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
700x 23 ya da 25 gibi yol iç lastikleri için yama tavsiyesi isteyecektim. link verilebilirse daha hora gecer. Kendinden yapışan yama da olabilir yeterki denenmiş tavsiye olsun.

Scudo

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
size uzun süre kullandığım bir yama setini önereceğim kendinden yapışkanlı olan bu yama zahmetsiz ve kullanımı kolay lastiklerinize maximum PSI değerinde hava basarsanız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum

(link)

dalyan öner

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Merida
Bunu kullandınızmı bilmiyorum, ben kullandım tam bir hüsran. Lastiği şişirince yama esnememiş ve çatlamış.

• Beğen
Tepkiler: NightRider ve gok

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu konuda çok deneyimim var. Önce bir kaç noktaya değineyim:
Yol bisikletinin 25 mm. genişliğindeki dış lastiklerine kullanılan iç lastikler yere bastırıldığı zamanki genişliği 22 mm. yi geçmez.
Yani 25 mm. çapındaki yamanın yapıştırılabilmesi için iç lastiği 2 safhada yapıştırmak, ya da biraz şişirerek 25 mm. yamaya uyacak şekilde genişleterek yapıştırmak zorunda kalırsınız.
Linkte verilen Zéfal yamalar 25 mm. çapında. Ben bu Zéfal yamaları son çare olarak yanımda taşıyorum. Fakat henüz kullanmadım.
Yama olarak 16 mm. yamalar kullanıyorum.( F0 ebadında)
Fakat bu yamalar dahi 7.0 bar üzerinde hava vuruyorsanız yeterli olmuyor. Lastikleri daha sık şişirmek zorunda kalıyorsunuz. Yani az da olsa hava kaçırıyorlar.
Yola çıktığım zaman, tekerimde yeni iç lastik, bu yamalılardan da bir veya iki tane yedek yanıma alıyorum, yolda lastik hiç tamir etmeyip, değiştiriyorum. Hele gurup içinde biniyorsanız, zaten durup beklemeyecekleri için 5 dakika zamanınız ver tekrar guruba yetişebilmek için.

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
topeak marka yama setini çok tuttum. 1haftada 15 yama yapınca denemedik bırakmadık.,Beni bekleyen 2 teker var hala..Ah demir dikenleri başımız belası..

zefalli denedim çok randımanlı değil.,,

zefalin yapıştırıcı olanlı olan var o fena değil.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@ulaş kaya
23 mm. yol bisikleti lastiklerinde mi?

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bolca yaması var.Zefalin kendinden yapışkanlı yamasını almıştım.İçinde çok az 7 tane yaması vardı.Yapıştırmıyor.Linkteki yama setini genelde bisikletçiler çok kullanıyor.Yapıştırıcısı iyi.Çin malı yapıştırıcılardan uzak durmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
(link)

Ben anlık durumlar için solüsyonsuz bu yama setini kullanıyorum yol bisikletimde. 700x25c lastikler ve bi sorunla karşılaşmadım şu an. Yapıştırırken gergin tutup bi an önce hava basmaya gayret göstermek gerekiyor genel anlamda sanırım.

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Hangisi çin malı değil ki? Aynısı ebayde var, Hongkong' dan geliyor.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ben de yol bisikletim için zefal'in kendinden yapışkanlı yamasından aldım fakat deneme fırsatı bulamadım daha.

Lastik tamir parası olarak da çok güzel bir hesap yapmışsınız. Ben bunun önüne, olabildiğince uygun fiyatlı iç lastik kullanarak geçmeye çalışıyorum. Patladığı zaman da atıyorum. Sadece yarışlarda ve önemli etkinliklerde hafif, pahalı iç lastik kullanıyorum.

İdmana çıktığım zaman da genelde sadece yedek iç lastik alıyorum yanıma. Yama setimi yanımda taşımaya uygun olması için kendinden yapışkanlı alsam da genelde unutuyorum çıkarken. Neyse ki lastiklerim sıkıntı yaşatmadılar bana şimdiye kadar.

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Bolca iç lastik taşımak şart.Ben yanıma en az 2-3 tane iç lastik alıyorum.Ucuz,büyük yamalardan alıyorum ve kesip ufaltıyorum.Sürüşlerde yama ile uğraşmayıp,eve geldiğimde yamalıyorum lastiği.Yama uygularken yamayı esnetip yumuşatırsanız ve üzerindeki kağıdı,jelatini çıkarıp uygularsanız başarı şansınız var.Her türlü deliği ve yarığı kapatabilirsiniz.

Not: Kısaca yama ne kadar esnek olursa o kadar iyi yalıtım sağlıyor.

• Beğen

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
yama işini tahtakaleden aldığım 2 liralık yama setiyle işimi fazlasıyla görüyor...:D

• Beğen

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Foruma bir süre girme fırsatım olmadı. beklediğmin üzerinde yardım ve ilgi gösterilmiş. teşekkürler. Bu gün aşağıdaki yama takımını aldım. bisikletin genel bakımı da yapıldığından kaça olduğuna dikkat etmemişim aşağıdaki fiyatın biraz altındaydı sanıyorum. 25 mm ve altında 6 adet yama var içinde . 2 tanede daha büyük dikdörtgen yama ayrıca zımpara ve 5 gr yapıştırıcı. kalitesi konusunda sorun olmadığını söylediler aldığım yere güvenim nedeni ile doğru olduğunu düşünüyorum. tabi daha az maliyetli bir seçenek gelecek onu da buraya yazarım. yol bisikleti lastiği için, büyük yamaların kesilerek küçültülmesi çok sağlıklı olmuyor. yamanın kenarlarını kesince sırf orta bölgedeki sert kısım kalıyor ve lastiğe tutunması tam yama gibi sağlam olmuyor. şunu sorayım kendinden yapışkanli yamaların iyi markalı olanlarından şikayeti olan var mı? bunların kesilerek ufaltilmasi tatbik de zafiyet oluşturuyor mu ?

• Beğen

dalyan öner

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Merida
Kaliteli olduğunu varsayarak Zefal'in kendinden yapışkanlı yama setini almıştım, fakat yama hiç esnememiş lastiği şişirdiğim gibi yama resmen yarıldı :(

• Beğen

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Çin malların iyiside var kötüsüde var.Mesela Red-sun yapıştırıcısının taklide var.Her uzak doğulu malın çin olacak hali yok.

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@gok
Insallah öyledir!:):):)

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ihtiyar

Hemen sık kullanılanlara ekledim..
Çok teşekkürler..

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
(link)
en son bu ürünü aldım
1- içinden çıkan yama 23 lastik için son derece uygun boyutta. yapıştırırken yama lastik kenarlarından taşmıyor
2- ne kadar dayanıklı bilemiyorum kullanmak lazım.
3- yapıştırıcı olarak kutu içeriğinde bildiğimiz Japon yapıştırıcı gönderilmiş ( içeriği aynı) ben bunu kullanmadım .

aslında bu yama takımı üzerine tubaless yazılı farkındayım ama Japon yapıştırıcı tabir ettiğimiz yapıştırıcının iç ya da dış lastik tamirinde kullanılmadığını sanıyordum. neyse, iç lastikğe Japon yapıştırıcı ile yama yapan varmı? okuyan ya da yapan diyelim . Tahminde bulunmanın faydası olacağını sanmıyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@dalyan öner

Sanırım kırmızı yamalardan bahsediyorsunuz.
Ben onlara güvenerek bu yaz bir tura çıktım. İyi ki ihtiyacım olmamış o zaman..
Haybeye taşıyorum yanımda demek ki..

• Beğen
Tepkiler: dalyan öner

Aşkın Şentürk

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar yol bisikleti için yama olarak başka bir iç lastikten parça koparsam daha mantıklı olur mu ? Parçayı törpüleyip yapıştırmayı düşünüyorum. Yapıştırıcı olarak da 502 glue kullanmayı düşünüyorum. Kullanan var mı , ya da başka tavsiyesi olan yoksa herhangi bir japon yapıştırıcı da yeterli olur mu? Ben daha esnek olması için iç lastikten parça koparıp takmayı düşündüm . Ama yanlış düşünmüş de olabilirim. Yama kiti almak daha mı mantıklı ??