Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İç Lastik Sorunu

Konu, 'Tekerlekler' kısmında anildagdemir tarafından paylaşıldı.

1. anildagdemir

anildagdemir Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Geçenlerde Kaldırımdan Çıkarken Heralde Sert ve Hızlı çıktım iç lastik patladı neyse değiştirdik yenisini taktık bu sefer gene aynı şey oldu 2 yerinden ufak şekilde patladı 2 yerinide yamadık.Ben Eskişehirde Oturuyorum kent ormanda güzel parkurlar var ve buraya gitmeye korkuyorum ya yine iç lastik patlarsa diye

sizden bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

2. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Yeni lastik tak. Belki yama iyi tutmamistir. Yanina yedek ic alman da bir cözüm olabilir...

3. NightHawk

NightHawk Aktif Üye

Seviye:
    Nereden patlıyor? belki jant telleri iç lastiği patlatmasın diye takılan şerit hasar görmüştür. Ya da sübap kenarındaysa patlak jant sübabı kesiyor olabilir.

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Lastikleri iyice şisir o merdiven köşelerinde patlamaz o zmn bir de kalın bir dışlastik kullan tabii;)

5. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:

Düşük hava basıncından dolayı iç lastik jant ile dış lastik arasında sıkışıp kesiliyor olabilir mi ? Arkalı önlü 2 delik bunun işareti olabilir. Lastik hava basıncının en az lastiğin dış kısmında yazan minimum basınçta olduğuna emin olunuz.
    Eğer buna eminseniz snake bite da olabilir. Snake Bite Özetle iç lastiğin tam yerine oturmayıp jant yanağı ile dış lastiğin yanağının arasına sıkışması olayıdır. Sonuç olarak ilk zorlamada burada zımba deliği gibi karşılıklı delik oluşur. Bundan kurtulmanın yolu da lastiği çok az şişirip ya dış lastik yanaklarını janttan elle ayırmak (Başparmaklarla içe bastırmak suretiyle) yada lastiğe elle basarak bir tur attırmak (yerde yuvarlamak) ve ardından dış lastiğin üzerinde yazan basınç sınırları içerisinde kalmak koşuluyla istenilen basınca kadar şişirmektir.

ZekiAlper bunu beğendi.
  6. bebeto_6149

bebeto_6149 Forum Demirbaşı

Seviye:
    valla bende eskişehirdeyim kent ormanında tekerler patlamıyor bide benim lastik kabak:D bence arkadaşın dediği gibi senin jant da bir sorun olabilir belkide dış lastikte diken vb şeyler olabilir dış lastiği ve jantı kontrol et derim

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    1) Dış lastiğin ömrünü tamamlamış olması
    2) Lastik basıncının fazla düşük olması
    3) Tekerlek şeridinin yıpranmış olması
    4) İç lastiğin ömrünü tamamlamış olması
    5) Dış lastiğe önceden girmiş olan kesici birşeyin henüz iç lastikle temas etmiş olması
    6) Dış lastikle iç lastiğin arasında toz, kum benzeri cisim bulunması

gibi sebeplerden patlamış olabilir.Hepsini kontrol edip her seferinde yanınıza ya iç lastik ya da yama takımı alıp çıkmanızı öneririm.

lindemann bunu beğendi.
  8. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Patlak önleyici sıvılardan kullanırsan lastik yarılmaları dışındaki bütün patlakları unutursun.

9. anildagdemir

anildagdemir Yeni Üye

Seviye:
    Hepinize Teşekkürler.

10. anildagdemir

anildagdemir Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletimi Alalı 1 Ay geçmedi.

11. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Snake bite olayı yani yılan ısırığı sizin anlattığınız değil arkadaşın başına gelen olaydır. İç lastikte darbe sebebiyle yılan ısırığına ben zer 2 delik oluşur. Bu 2 delik iç lastiğin darbe sırasında jant ile zemin arasında ezilerek delinmesinden oluşur.
    Yanakları zayıf olan dış lastikler, ince iç lastikler ve havası az olan lastikler snake bite'a yol açar.
    Benim başıma da beladır :) Michelin cross country dış lastiklerin yanakları çok zayıf ve darbe sönümlemesi çok az bisikletimi alalı 5 ay oldu ancak 3 kez yılan ısırdı. 2 si doğada biri de bu sabah kaldırımda :)

12. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Her ikisinin sonucu da snake bite'tır. iç lastikte karşılıklı iki delik yada karşılıklı delik silsileleri oluşur.

13. zafer sayin

zafer sayin Kıdemli Üye

Seviye:
    Lastiğe bol hava!!!!

14. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bende kent ormana giderken şüpheleniyorum patlarmı acaba diye ama şu ana kadar patlamadı.benim tavsiyem iç lastiğini değiştirip dış lastiğin iç tarafını kontrol ettikten sonra patlak önleyici sıvı kullanman.Bende patlak önleyici sıvı alacağım onunla ilgili ayrıntıları seninle paylaşırım.