Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İç lastik kendi kendine patlar mı?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba... Uzun tur hiç yapmadım bu güne kadar. İleride yapmayı düşünüyorum. Ve uzun tur yapan arkadaşların tur günlüklerini okurken, genelde çoğunun en az bir kere lastik patlaması sorunu ile karşılaştığını görüyorum. Sorum şu: Diken, çivi, cıncık* vs. girmesi dışında iç lastik uzun yolda kendi kendine patlak yapar mı? Yani durup dururken lastik patlar mı?

*cıncık: Adana'da cam parçasına cıncık denir. :p

2. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çivi acımaz, cıncık, :) diken falan lastiği delebilirse... Cam çok keskin bile olsa açısı olmayınca pamuk bile kesemez. Diken çok büyük bile olsa genelde diğer delicilerden zayıf biliyorum. Mesela ama bir pıtrak, ince yol bisikleti lastiğini deler. Çivi, vida falan yine açıya bağlıdır ama baya da garantisizdir, en iyisi uzak durmak. Bazı sivri taşların da patlattığını biliyorum.
    Durup dururken lastik patlar mı demek ise, dolaptaki malzemeden durduk yerde menemen olur mu demek gibi :D Ya odur, ya bu ama sebepsiz patlamaz. Deliciler haricinde aşırı basınç, aşırı yük, yılan ısırığı(yani kısaca fazla düşük basınç), aşırı sıcak... böyle gider. Bunlardan yılan ısırığı olursa durduk yerde olmuş hissi olması muhtemeldir. Seyir sırasında bir anda patlar, ne oluyo dersiniz.

ERTUNGA bunu beğendi.
  3. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    eğer jantta bir anormallik olmazsa iç lastık kolay kolay patlamaz . Yani patlarsa çok nadirdir . Sık olan bir olay olsaydı fazlaca duyardık .

4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Genelde tur bisikletlerinde kendi kendine patlama olmaz, yol bisikletlerinde iyi oturtulmazsa yüksek basınç basıldığında katlanan kısım büyük bir sesle patlayabiliyor :).

5. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hiçbir bisiklette (jant teli iç lastiği delmedikçe) patlamaz diyelim ki cam kırıkları olan bir yoldan geçtiniz cam kırıkları lastiğe saplanır fakat iç lastiği delmez bir kaç gün belkide haftalar sonra düz yolda giderken birden patlar bu benim başıma geldi mesele eğer dağ bisikleti kullanıyorsanız dış lastiği sökün bir bakın kaç tane taş ve cam parçası saklanmış cam taş patlağı önemli değile inşaat çivi batması kötü :D dış lastiğin bir tarafından giriyor bir tarafından çıkıyor

6. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Menemen çok iyi güzel espri....:alkis:

Salih Kü bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    durup dururken derken, yani yolda ilerlerken diyelim 250. kilometredeyiz ve lastiği kesen delen bir şey olmadığı halde bir anda teker patlıyor. böyle bir şey olur mu? bunu soruyorum. yoksa bisiklet evde yatarken kendi kendine patlamasından bahsetmiyorum.

uzun süreli basınç altında kalan teker patlar mı? bu şekilde de sorabiliriz sanırım.

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hiç bir lastik, herhangi bir sorunu yokken patlamaz.
    Lastik tarafından gelecek sorunları sağlam bir lastikle, jant tarafından gelecek sorunları da jant bandıyla kaldırıyorsunuz ortadan. Yılan ısırığı oluşmasına karşın (sivri köşeli bir yerde lastiğin iç lastiği kesmesi) da basıncı ideal'e getiriyorsunuz.
    Bu şekilde lastiğiniz falan patlamaz.

9. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ali bey tabiki patlaya bilir sonuçta lastik yol,hava,sürtünme, fabrikasyon hata v.b bir çok etken bir araya gelir patlar....Buna da durduk yere patlama diyebiliriz ama şu kesin ki nedensiz patlamaz....