Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İç bacağın dibini yağlamalı mı?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında ctorhan tarafından paylaşıldı.

1. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhabalar, havalı bir amortisörüm var Temmuz ayında kullanmaya başladım, ilk zamanlar gerçekten çok güzel hassasiyeti vardı daha sonra bu hassasiyetlik gittiği için iç bacağın dibine riderz marka zincir yağımdan sıktıydım çok etkili olmadı, zaten bu yağ suya dayanıklı olduğu için değişik eline geldiğinde yapışkanımsı gibi, birde wd-40 temizleyici sıktım mükemmel bir şekilde ilk hassasiyetliğine döndü ancak çok uzun sürmedi 1-2 gün ancak, arada bir yine zincir yağımı sıkıyorum ama soğuklar başladığından beri ben maşadaki havanın soğuktan büzüşerek daha hassas çalışmasını beklerken daha sert oldu sanırım zincir yağından, onu bir daha kullanmayacağım sizin tavsiye ettiğiniz yağ varmıdır, yoksa hiç yağ takviye etmeye gerek yokmu?
    Havalı maşayı söküp temizlemek zor mu olur kolay mı olur bilemiyorum onun için hiç içimden gelmiyor, bu arada maşa 2012 epicon x2 rl.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Havalıları tam bilmiyorum ama yaylı maşalarda üreticiler genelde o bacakların teflon yağ ile yağlanmasını öneriyor. Ama böyle zincir yağlar gibi değil tabi ki. Yağlı bir bezle silmek şeklinde öneriyorlar...

Makine yağının mesela, maşayı çizebileceğini söyleyenler de vardı forumda. WD-40 ise çok kısa süre etkili oluyor, aynı deneyimi ben de yaşamıştım.

ctorhan bunu beğendi.
  3. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Masa yaklasik 2 senelik, bu arada hic yag bakimi falan yapildimi masaya?

4. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hayır hiç bakım yapılmadı daha, 2 senelik ama 6 aydır kullanıyorum.

5. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ne olursa olsun, o masanin baima ihtiyaci var, öyle yaglama ile olacak is degil o. Icindeki yag ömürlük degil, hic kullanilmasa bile bir bozulma zamani var. Öyle zincir yagi falanda sürmeyin her yere, hersey icin özel bir yag cesiti vardir. Arabanin motoruna neden zeytinyagi koymuyorsunuz yada mesela bilyalarini neden zincir yagi ile degilde gres yagi ile yagliyorsunuz?

6. ctorhan

ctorhan Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Doğru söylüyorsunuz teşekkür ederim bende biliyorum böyle olduğunu, daha pratik bilgiler öğrenmek adına soruyu sordum.

7. Cem Özkeser

Cem Özkeser Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    sürtünme azaltıcı (lubrication) yağ gerekli. maşanın çalışma performansını ciddi derecede etkiler. zincir yağı kullanırsan soğukta donar sabit maşa olur :) epiconları söküp takmak çok basit. keçeleri ve keçe altındaki süngerleri çıkarıp zincir yağından arındır, sonra bu iş için üretilmiş yağlar ile süngerleri yağla.

http://www.chainreactioncycles.com/tr/en/rock-oil-svi-suspension-fluid/rp-prod8399

ekleme: damper kısmını kurcalamaya arıza olmadıktan sonra gerek yok. benim bahsettiğim sadece sürtünme azaltıcı yağın kullanılması ile ilgili

ctorhan bunu beğendi.