İbretlik bir kaza (video kaydı içerir)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Geçmiş olsun yüksek hızda bir an durunca bu görüntü kaçınılmaz ama yinede yaşanmayabilirdi bu kaza biraz dikkatle.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu
Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Erdem, erdem, erdem. Yılların kurt bisikletçisi ne yaptın sen bisocu dostum. Yolların aksaçlı gandalfı ben sana demedimmi yol bisikleti genç işi biz artık yaşlandık gel binme şuna diye. Dropbarın üzerinden tuttun, frenleri tutana kadar tepki süresi uzayınca löngürt diye bodoslama gül gibi carraro 330 un jantını biçtin. Arka jantı cigulinin akerdeonuna çevirdin.

• Beğen
Tepkiler: StratoMaster

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun.

Kazanın nedenleri arasında yer aldığını düşündüğüm bir ektenden de ben bahsetmek istiyorum. Disk frenli fitness bisikleti ile yol bisikletinin fren mesafesi kesinlikle aynı değil, dolayısıyla öndeki disk frenli aniden durursa ve arkadan yol bisikleti ile gelenin kaçacak yeri yoksa çarpışma kaçınılmaz. O yüzden böyle karışık gruplar ile sürülecekse biraz daha fazla mesafe bırakmakta veya 20-30 metre ara ile giden iki grup şeklinde sürmekte fayda var.

Ekleme: "Fermuar düzeni" diye bahsedilen şey; düzgün ikili sıra yerine ön tekerleğinizin yanınızdaki birinin arka tekeri ile, arka tekerinizin de onun arkasındakinin ön tekeri ile aynı hizada olması ise bunun çok daha tehlikeli olduğunu bilin lütfen. İkili sıra giderken birisi yana doğru ani hareket yaparsa, omuz omuza vücut teması olur ve genelde kimse düşmez, diğer türlü tekerlekler temas eder (ya da daha kötüsü birinin aktarıcısı diğerinin jantına girer) ve ciddi kazaya yol açabilir.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
1 yarış değil antrenman dolayısı ile rüzgâra girmek girmemek arasında bir seçim Saçma rüzgar zaten zorlasın ki antremanın bir mantığı olsun.
2. Yarışta peleton oluşturanların kazanacak çok şeyi var kaybedecek hiçbir şeyi yok. Çarpışmalarda zarar gören malzemelerini kendi maaşlarından ödemiyorlar.
3. Peleton mantığını kullanacak tek kişi var oda guruba yeni katılmış yada o gün kendini iyi hissetmeyen gurupta arkadan rüzgar etkisini kullanarak o günü atlatmaya ihtiyacı olan.
Dümdüz yola devam 1 bisiklet mesafesi yeterince rüzgar etkisi yaratır. Lastiğe yapışmakla bir bisiklet mesafeden takip etmek arasında dev fark yok.

• Beğen

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Performans odaklı turlarımız da rüzgar kanalından yararlanmak için arkadaşımla birbirimizi sırayla taşıyoruz. Ben arkasına geçtiğim zaman lastiğe 20 cm kadar yaklaşıyorum fakat ellerim sürekli frende ve gözüm arkadaşın arka lastiğinde oluyor. Belirli aralıklarla da yolun önüne bakarak, arkadaşın manevra yada aniden yavaşlamasına sebep olacak engeller var mı kontrol ediyorum. Yoksa o kadar hızda bu kadar yakında takip ederken, kaza olması an meselesi.

• Beğen

Samet POLAT

Daimi Üye
Tepki
160
Bisiklet
Eddy Merckx
Kayseri yeni çevre yolunda, çevre yolun bitimine doğru olmuş kaza. (Kayseri girişine doğru). İldem tarafından yola başladığınızı düşünürsek yaklaşık 15 km'lik mesafe. Kaymak gibi yol. Dalgınlığa gelmiş biraz kaza.
Çok geçmiş olsun. Çok dikkatli olmak gerekiyor bu denli büyük grup sürüşlerinde.

• Beğen

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
Ben fermuar düzenini bilmiyordum. Benim gibi bilmeyenler olabilir diye paylaşmak istedim.
ImageUploadedByTapatalk1434666098.644057.jpg

• Beğen
Tepkiler: massaget

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
En arkadaki sağdaki arkadaşın da dalgınlığı var biraz,çok şiddetli girmiş araya.Geçmiş olsun hepinize.Bir benzeri de Atilla Bisiklet pazar sürüşünde sabiha gökçen Kurtköy bağlantı yolunda olmuştu.Bir arkadaşın ayağı kilitli pedaldan çıkınca takla attı 35-40km hızla,biraz şans biraz refleks kurtarabildik o arkadaşa çarpmadan.Tekrardan geçmiş olsun.Biraz daha sonra olsa belki tırın altında kalabilirdi birisi..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şimdi videoya tekrar baktım da; kazadan sonra arkadaşlar yola çıkmışlar, bölünmüş bir yolda mümkünse trafiği yavaşlatmak veya başka gaye ile yola çıkmayın. Kaldı ki videodaki yola çıkan arkadaşların bir çoğunun böyle bir gayesi de yok. Unutmayın hayatta değilseniz yardım da edemezsiniz, önce kendinizi koruyun sonra etrafınızı.
Şöyle bir laf vardır; bir köyde hekimsen son kalan aşıyı kendine yap.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
çok büyük geçmiş olsun arkada ki tıralr cidden sıkıntı

ukyo

Üye
Tepki
14
İsim
ali v.
Bisiklet
Geotech
böyle kazalarda yaralanmalar için ilk yardım çantası bulamadım açıkçası hiç bir yerde yok çok ilginç,

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Sagdaki arkadas soluksuz daliyor araya.. gecmis olsun.

Ayrica bir sahneyede cok guldum canyon bildiginiz klasige kerkiniyor 3 kisi seferber oldu ayirmak icin :)

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Ben zaten heğ şaşırmışımdır, dropbarın frene erişilmediği o yerden insanlar nasıl tutuyor diye. Yani en sakin yerde bile parmağım anında fren koluna yetişebilmeli, yoksa rahat edemem ben. Daha yeni sayılırım ama hiç ordan tutmadım, tutacağımı da düşünmüyorum. Hele bu kaza videosundan sonra...

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bildiğim kadarıyla yol bisikletlerinde standart üç tutuş şeklinden biri. Yani artislikle alakası yok, yol bisikletlerinde yaygın olan bir tutuş şekli.
Ama ben hiç kullanmayı düşünmüyorum tabi.

galvaniz

Üye
Tepki
70
İsim
Mahmut
Bisiklet
Castello
geçmiş olsun arkadaşlar kazadan çok arkadaki tırdan korktum geçmiş olsun tekrardan