Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İBB Şehir Rehberi: 1966 Şükrü Saraçoğlu Stadı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Herhalde İBB'nin harita sitesinden hepimizin haberi vardır: http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

Ben genelde Google Maps kullanıyorum ama bir adres aradığımda, ne yalan söyleyeyim en iyi sonucu Şehir Rehberi veriyor. Üstelik gün geçtikçe de gelişiyor...

Aslında bu bir tanıtım başlığı değil ama böyle bir tanıtım ile giriş yaptıktan sonra "hiç eski İstanbul haritalarını incelediniz mi?" sorayım...:)

Örneğin Fenerbahçe'deki hepimizin bildiği stadyum, 1966 yılında yola paralel değilmiş ve hemen yanındaki yolda pazar kuruluyormuş! Bakın:

Eminim eski ile yeniyi karşılaştırmak sizin de hoşunuza gidecek, mutlaka deneyin. Bunun yaşla da alakası yok çünkü ben çok eski İstanbul'u hatırlayan biri değilim. Benim için çok anlamlı olmasa da günümüzün yapılarını eskiyle karşılaştırmak gerçekten çok ilginç. Özellikle Kadıköy'ün doldurulan yerlerini görünce hayret ettim.

Peki Kurbalıdere Caddesi'ne ne demeli? Günümüzde dereler hep ıslah ediliyor ve üzücü taşkın felaketleri oluyor! Yer isimleri değişmese Hasanpaşa'nın oralardan dere geçtiğini bilmeyeceğiz bile. Ama gerek 1946 görüntüsünde (bu çok kalitesiz), gerekse 1966 görüntüsünde bu açıkça belli oluyor. Benim doğduğum tarihlerde ise zannedersem yeni yollar için ıslah edilmiş.

Sevgiler, saygılar...

yusuf can bunu beğendi.
  2. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Biraz araştırma yaptım da Kurbağalıdere çok meşhurmuş ve takip edebildiğim kadarıyla bizim evin oralara (İMES'e) kadar uzanıyor hatta Madenler Mevkii'ne (Çekmeköy) kadar gidiyor. Belki Alemdağ'a kadar da uzandığını zannediyorum...:)

Şu yorum da çok hoş:

3. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yıllar geçtikçe her şey değişiyor :)

4. Volkan Aykul

Volkan Aykul Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aaa. Ben çok bakıyorum. Hele hele eski İstanbul'un yerleşim yerlerine. Oturduğum mahalleye. Yani biz yokken kim varmış buralarda diye.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Belediyede çalıştığım için sürekli bu haritayı kullanıyorum. Küçük bir ipucu vereyim.. Halihazır modunda yeteri kadar yaklaşırsanız bina numaralarını da görebilirsiniz.. Adres bulmayı çok kolaylaştırıyor. =)

Salih Dinçer bunu beğendi.