İBB, bisikletli yolcuyu otobüse almayan şoföre 100 bilet cezası kesti!

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
İlginç ve güzel bir haber, paylaşıldı mı göremedim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bisikletiyle özel halk otobüsüne binmek isteyen yolcuyu araca almayan şoföre 100 bilet cezası kesti. Olay 2 Nisan 2016 tarihinde Kağan Sezgin adlı bir yolcunun, Beşiktaş Sahilinden bisikletiyle 30A kodlu özel halk otobüsüne binmek istemesi üzerine meydana geldi. Saat 16.00 ila 20.00 saatleri arasında yoğunluk nedeniyle bisikletlerin otobüse alınmadığını bilen ve bunun için bu saat dilimleri dışında bir zamanda otobüse binmek için hareket eden yolcu, binmek istediği "34 AJ 7572" plakalı aracın şoförünün "Hayır binemezsin" cevabı ile karşılaştı. Yolcu Kağan Sezgin'in "Bu saatlerde böyle bir uygulama yapamazsınız, kuralları biliyorum" karşılığını vermesine rağmen, otobüse girişine izin verilmedi. Etrafta yetkili arayıp bulamaması üzerine İBB’nin şikâyet hattı Alo 153'ü arayan yolcu, kendisini otobüse almayan şoför hakkında işlem başlatılmasını talep etti.

http://t24.com.tr/files/20160507183034_256f22-ae29-47ee-9abd-41894e33196a.jpg

Aradan 1 ay geçtikten sonra 2 Mayıs 2016 tarihinde yolcu Sezgin'e Alo 153 hattından bir mesaj geldi. Mesajda, ilgili şoförün cezalandırıldığını belirten şu açıklamaya yer verildi:

"Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunun tahkikatı yapılmış, şikâyete konu olan personele Özel Halk Otobüsü Yönergesi'ne göre 2. Maddeden 100 bilet ceza uygulanmıştır."

Kaynak: (link)

Scudo

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Haklarını bilmek ve peşinden koşmak çok güzel, ders olsun bu otobüsçülere. Gerçekten genelleyeceğim kimse kusura bakmasın; otobüs şoförleri anasının gözüdür, para gelmeyecekse hiçbir şeyi umursamaz. Mesela bizim Akdeniz Üniversitesi'nin kampüsünde öğrencilerin otobüsü kullanmak için ücret ödemesi gerekmiyor, bunu bilen otobüs şoförleri eğer kimse ''İnecek var'' demezse duraktaki o kadar öğrenciyi umursamadan basıp geçiyor. Kısacası hepsinin kafası kırıktır, içlerinde insanlıktan nasibini almış birileri zor bulunur, Allah hepsini ıslah etsin...

Matiz

Daimi Üye
Tepki
307
Bisiklet
Mosso
Zamanında benzeri benim başıma geldi, bu da sonucu;

Başvurunuz:
Sayın Yetkili;

01.12.2015 tarihinde saat 22.47 de Büyükçekmece/Mimaroba/ Çarmıklı Caddesi durağından bisikletimle beraber 34DN5314 numaralı otobüse binmek istedim ancak otobüs şoförü beni almadı. Konu ile ilgili gerekli işlemin yapılmasını önemle arz ederim.

İyi çalışmalar

Cevap:
Sayın ;
İlgi : 02.12.2015 13:05:04 Tarih ve 1-1104131717 Nolu Başvurunuz
Müdürlüğümüze iletmiş olduğunuz başvurunuz ile ilgili İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

''Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Bahse konu personele gerekli uyarıda bulunulmuştur.''

İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ALO 153 BEYAZMASA

Açıkçası ne benim olayımda şoföre uyarı yapıldığına, ne de bu arkadaşın olayında şoföre ceza kesildiğine inanıyorum. Burası Türkiye, daha birkaç ay önce kuzenime çarparak ölümüne sebep olan metrobüs şoförü elini kolunu sallaya sallaya geziyor

Adem Gül

Forum Demirbaşı
Tepki
217
İett yi ve konuya muhattap olan arkadaşı tebrik ediyorum. Özel halk otobüsleri kendilerini özerk halk otobüsleri sanıyorlar sanırım :)

o.kucuk

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
Ömer
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
@Matiz ben de inanmiyorum herhangi bir ceza verildigine. Bu memlekette kanun kolayina vatandaş lehine işlemez.
10 gün olmadi "...mehkeme karari var, yaptığınız hukuksuz..." dedigimiz zabıta ; "size göre öyle. Bize göre değil" dedi aynen.

• Beğen
Tepkiler: Matiz ve nonsteril

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ya o mavi masa beyaz masalardan milletin gazını alma operasyonu yapıyorlarsa?

Ben herşeyi beklerim kimse kusura bakmasın, kaç kez şikayet ettim yok uyarıldı yok şöyle yapıldı bi keresinde telefonla arayıp telefonda kavga ettim hatta gece geç saatlerde zaten bir tane otobus geçiyor -öğrenci bir arkadaşda bahsetmiş bedava oldugundan söfor almıyo diye- o otobuste sanki devriye polismiş gibi durakta el kaldırıyorum basıp gidiyor sonra peşinden koşuyorum çantamı atıyorum ufak bir fren gururuna da yediremiyor tabi pez.... Neyse az bi yavaşlıyo sonrada basıp gidiyı bizde diyoruz bazen bunlar insan olamaz diye.

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Eğer şikayet İETT ile ilgili ise yada şehir hatları vapurları, metro vs. uyarıyla geçiştiriyorlar. Özel halk otobüsü, minibüs, yolcu motorlarına ise gerçekten cezayı yapıştırıyorlar.

o.kucuk

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
Ömer
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
@kutsaruzgar boylesi tabiki çok daha adil olur tabiki....

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Bir bildiğim varsa özel halk otobüslerinden uzak durmam gerektiğidir.
Ankara Etimesgut Eryaman da oturuyorum.
Metro hattının yakınlarında öğrencilerin fazlaca var. Ortaklaşa kalıyorlar ulaşım kolay olduğu için. Metro durağında bindim. Bemimle beraber yabancı uyruklu siyahi bir arkadaş da bindi öğrenci pasasonu gösterdi. 20 tl para uzattı. 1.75 tl olan öğrenci biletinin üzeri olarak 5 lira 25 kuruş para üstü aldı. İngilizce kursuna gittiğim için kendimle gurur duydum;o arkadaş ile konuştum. Muavinin allah bin türlu belasını versin yemin ederek ben 10 lira aldım diyor. Hadi on lira aldın tamam;bre cahil 10.00-1.75 5.25 mi yapar? Arkadaş parasını tam aldı muavinin belasınin verilmesi bekleniyor...
Daha 7.sınıftayım o zaman dolnuş 1 liraydı benim gideceğim yere kadar. 20 lira uzattım 19 lira para üstü aldım. Paranı vermedin sen beleşten gidiyorsun hırsız dedi şoför.
(Dini alet ediyo demeyin ikinci kez dini terim kullanacağım)
Yemin ettim 20 lira verdim 19 lira verdin abi dedim. Önümdeki abla ben uzattım parasının üzerini dedi.
Sonuç dolmuştan atıldım...
Aklım var bisikletim var bir yerden atılmaya da gonlüm yok :)