ibb 1004 km bisiklet yolu yapacakmış

Semiral Öztürk

Aktif Üye
Tepki
66
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki İSPARK, seçilen iki pilot bölge Sultanahmet ve Beyazıt’a kiralık bisikletler yerleştirdi. İSPARK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İBB de kentte bisiklet yolları yapılması için birkaç ay içinde ihaleye çıkacak. Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi kapsamında güzergâhlar seçen İBB, yapılan çalışmalar neticesinde, İstanbul’un neresinde bisiklet yolu olabileceğini saptadı.

İSPARK yetkilileri, öncelikli bölgelerin seçildiğini ve bisiklet yollarının yapımı için planlamaların başladığını bildirdi. İBB’nin 2008’de yaptığı planlamaya göre de, Anadolu yakasında 363, Avrupa yakasında 641 kilometre olmak üzere, İstanbul çapında toplam 1004 kilometre bisikletli ve yaya yolu yapılması öngörülüyor. Öncelikli güzergâhların 4 seviyeye ayrıldığı planlamada, ilk etapta, 1. ve 2. öncelikli güzergâhlar arasından yaklaşık 24 kilometre uzunluğundaki Bakırköy İDO İskelesi-Alibeyköy arası, yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğundaki Eminönü- Beşiktaş Meydanı arası ve yaklaşık 32.5 kilometre uzunluğundaki Üsküdar- Kartal arası yolların imalatının yapılması düşünülüyor.

habertürkün internet sayfası ekonomi bölümünden alınmıştır.

burada bisikletli ve yaya yolu denilirken bisikletli ve yaya aynı yolumu kullanacak eğer öyleyse bize bir faydası olmaz. bisiklet yoluna yaya girecek mi? avrupa da bu nasıl oluyor gidip gören varsa anlatabilir mi? bu konuda belediye bilgili birisinden faydalanacak mı?

sizce istanbul da bu iş başarılı olur mu?

Scudo

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Semiral ÖZTÜRK

Doğrusu taşıt yolundan yarımşar şeritin alınmasıdır.Geçen hafta yapılan Enoco tour'da gördüğümüz bu idi.Tur hollanda ve belçika topraklarında yapıldı.

Kimi noktalarda ise taşıt yolunun paralelinde ama taşıt yolundan izole ve burası önemli kot farkı olmaksızın yapılmış yan yollardan oluşmaktaydı.

Bizim sahillerimizde ise yayaların kullandığı kaldırımların bir kısmının ayrılmasıyla bu yollar oluşturuluyor ki bu yanlış yayalarla tehlikeli anlar yaşamamıza neden oluyor.Yayalarla yaşadığımız sıkıntıların temelide budur genelde...

• Beğen
Tepkiler: Semiral Öztürk
Tepki
72
İspanya da bisiklet yoluyla yaya yolları yan yana. ama her iki tarafda birbirlerinin alanlarına saygılı. Buradaki anahtar kelime saygı bence.
Bizde kesinlikle ayrılmış bir yol olmalı (E5 deki metrobüs yolundaki gibi) diye düşünüyorum. Şu an mesela sahil yolundaki bisiklet yolunu hafta sonları kullanamıyoruz. O kadar boş yeşil alan dururken neden o daracık yolda mangal yapmaya çalışıyorlar anlayamıyorum.

Hasan TÜRKER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.805
Proje olarak cok guzel ve gereklı bır proje ama; Türkiye'de yasadıgımızı vede ınsanların bısıklet'e vede bısıklet kullananlara bakıs acılarını dusunursek. hıc bır anlamı olmayacagı kanısındayım. Arkadaslarında soyledıklerı gıbı o yolu bısıkletlılerden baska herkes kullanır. ( araclar, yayalar vede hafta sonları sahıllerde pıknık yapan malgalcılar. ) vatandasların bısıklet kullananlara bakıs acısı degısmedıgı surece bence cok anlamı olmıycak ama yınede yapılmasında fayda var. belkı bız bısıkletlılerınde kullanmalarına ızın verırler :D :D :D

Raif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.080
İyi olmuş bu proje sayesinde mangalcılar daha fazla mangal yakacak alana sahip olacak demektir, çünkü B.köy-Sarayburnu arasındaki bisiklet yolundan giderken mangalların arasında zig-zag çiziyoruz, bir arkadaşında dediği gibi bisiklet yolunda giderken yayalardan yol istiyorsun ya ters ters bakıyorlar neden kaldırımdan gidiyorsun dermiş gibi yada söyleniyorlar, bir seferinde iki tane bayan (eski bir peynir çeşidi oldukları hel hallerinden belli) bisiklet yolundan gidiyor müsade edermisiniz dedim sağından solundan geçemiyorum iyice yavaşladım ve durmak zorunda kaldım duymamışlardır diye tekrar müsade edermisiniz dedim, bir tanesi arkasını döndü ve uyuz bir ses tonuyla fırça atmaya başladı görmüyormusun insanlar yürüyor burda bisikletmi sürülür falan o sırada yerdeki mavi çizgileri ve bisiklet işaretini gösterdim ve aynı uyuz ses tonuyla burası bisiklet yolu motorların girmesi yasak çekilirmisiniz dedim ve sürdüm gittim, yanındaki anlamış olmalıki gülmeye başladı ama diğeri bisiklet yolunu ayırt edecek zekaya sahip olmadığı için onuda anlamamıştır :D

arda22

Aktif Üye
Tepki
80
güncel haberlerde tartışılan eski haber bu, habertürk ısıtıp koymuş; 3 yıldır da aynı şey alibeyköy bakırköy beşiktaş 3 yıldır düşünmeyi düşünüyorlar somut bişey yok bunları yapsınlar artık 2. yapacaklarını düşünmeyi düşünürler

• Beğen

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
Toplumdaki önyargıları azınlık olanlara saygı göstermemeyi kaldırmadıkça bu bisiklet yolunu gökten de geçirseler yine bisikletçiler rahat edemeyecektir. Bu yüzden her ne kadar müsbet fikirler olsa da ben ülkemiz ve insanlarımız için aynı şekilde bu kadar iyimser olamayacağım. Çok üzgünüm.

• Beğen