Hybrid Normal kadro

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
slm....
Hybrid kadrolar ile diğer kadrolar arasında ne fark war yardımcı olursanız sewinirim herkese teşekürler

Scudo

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
28" lastiğe uyumludurlar. Bagaj montaj delikleri daha kolaydır. MTB'den narin, yol bisikletinden kalın yapılıdırlar. Yol bisikletinden farkı V-fren'e uyumlu olmasıdır ayrıca. Çark dişlisi sayısı mtb'den fazladır, yine de 3 çark tercih edilir. Arkaya yol veya mtb rublesi takılı olabilir. Gidon ise mtb gibi düzdür, boynuz değildir.

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
@Barış Kılınç

Barış kardeş sanırım bisiklet olarak değil kadro olarak sorulmuş kadroyuda yapısal anlamda sormuş.burada cevap hibrit kadroların iki farklı materyalden yapıldığıdır.genelde karbon ve aliminyum karışık yapılırlar örneğin gövde aliminyumdan arka çatalda korbondan olur.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Ayanyan

tornatora

Üye
Tepki
0
Selam arkadaşlar.Bende bisan ın hybrid modeli var bu bisiklet tur bisikleti yani 28 lik.benim merak ettiğim acaba bu bisikletin kadrosunun ağırlığı ne kadar(7005 alüminyum kadro, boyu 52 cm)bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Hibrit kardoların genelde iki farklı metaryelden üretilirler... Özelliklede Scandium-carbon ve Aluminyum-carbon en çok kullanılan ikilidr...

Buradaki amaç maliyeti azaltmak ve konfor ve konrtolü arttırmaktır...

Hibrit kadroların karbon kısımlarında genelde bir eklem bulunur ve karbon malzemnin esnemesinden yararlanılarak konfor ve kontrol arttırılır...

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@fırat ayanyan

Hybrid tabiri bisiklette "melez" i tanımlar ve firmalar tarafından hybrid bicycle tanımı; yol bisikleti kadrosunun düz gidonla buluştuğu, tekerlek çaplarının 700C yani kabaca 28" ( inch) olduğu, maşasının ve kadronun ise V fren uyumlu olduğu, gerek asfalt yolda gerekse patikada kullanabilinilir rahat ve çok amaç kullanımlı bisikletlerdir.

Hybrid Frame ( kadro) tanımı ise kadro imalatçıları tarafından pek kullanılmayan bir terim. İmalatçılar bu tarz kadrolara "multi ve mix material" kadrolar diyor.
Ama nedendir bilinmez Türkçemize "hibrit kadro" gibi yanlış bir tanımlamayla girdi herhalde!

Multi veya mix materyal kadrolarda, özellikle ana üçgenin aluminium olduğu kadrolarda arka üst çatal ( bazen alt çatalda) karbon malzemeden yapılır ve geçme-yapıştırma yöntemiyle bağlanır. Bu malzeme karıştırma olayı özellikle aluminium kadrolarda sıkça kullanılmaya başlandı nedeni ise aluminium kadroların yerden gelen vertikal şokları ( çok iyi) emmemesi, karbon malzemenin ise son derece rijid olmasına rağmen şok abzorme etme özelliğinin üstün olmasıdır.

Yani kısacası rijid ama sürüşü sert olmayan ve bir okadarda hafif olan kadrolar üretmek.
Bu moda özellikle karbon boruların yaygınlaşmasından sonra başladı, karbon-aluminium, karbon-titanium, karbon-çelik borularla yapılan kadrolar gündeme geldi.

Ben bunu biraz tuhaf buluyorum, eğer karbon fiber en hafif ( ki öyle), güçlü ve şok emme niteliği üstün bir malzeme ise tüm kadronun karbon olması bana daha mantıklı geliyor.
Eğer seçimim, fiyatı ucuz fakat hafif bir kadro ise full aluminyum bir kadro + karbon maşa ve karbon sele borusuyla zaten aynı görevi görecektir.:)

Aşağıdaki linkte Serotta kadroları bu işin en iyi ve uç noktada yapıldığı örneklerden biridir.
(link)

aykutozalan

Aktif Üye
Tepki
57
arkadaşlar bnde yeni bi bisiklet toplamaya karar verdim benim amacım uzun yol ve performans..bunların ikisini aynı anda bu hybrid bisikletlerinde bulablirmiyim...? şimdiden teşk.