Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hybrid bisiklet modelleri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mratabey tarafından paylaşıldı.

1. mratabey

mratabey Yeni Üye

1-scott marka bisikletlerden başka hybrid bisiklet seçeneği olan marka var mı?
    2-Bir de hybrid bisikletlerin özellikleri nerden geliyor? Hem yola hem araziye uygun olması için. Acaba kararsızlar için oluşturulmuş bir kaçıs mıdır? Yoksa gerçekten faydalı mıdır?

Ben niye hybrid arıyorum? Çünkü sadece sahilde değil arada dağda bayırda da kullanmak istiyorum. Sahilde hız da yapmak istiyorum. Bir grupla dolaşıken zaten performansı düşük biri olarak bir de mtb yüzünden geride kalmak istemiyorum. Budur

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

2. mahmut16

mahmut16 Yeni Üye

Seviye:
    kararsızlar için oluşturulmuş bir kaçış değildir yol bisikletleri sadece asfaltda gitmek için yapılmıştır bu yüzden hafiftir ve toprak yola dayanamazlar,mtb ler dağ bisikletidir ve sağlamdır bu yüzden ağırdır ancak hybrid ler asfalt+fazla engebeli olmayan toprak yolları içindir ağırlığı orta sınırdadır sen uzun bir yola çıkacaksın malum türkiyenin yolları öyle ahım şahım heryer asfalt değil arada sırada da olsa toprak yola bozuk yola girmek zorunda kalacaksın işte bu yollarda hybrid kullanılır kanımca

3. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    amortisörlü isteniyorsa:
    1) scott sportster serisi
    2) corratec x-trail serisi
    3) corratec superbow serisi (26" ve 28" seçenek mevcut)
    4) Trek 7300
    5) Kron CT 1000
    6) Merida'nın bir modeli var ama adını hatırlamıyorum

düz maşa isteniyorsa:
    1) scott SUB serisi
    2) Corratec Shape (bunun amortisörlü ve düz maşa modelleri var ama amortisörlü olanları bagajlı-çamurluklu falan, tam tur bisikletleri)
    3) Cannondale Bad Boy
    4) Trek Soho (26")
    5) Trek SU (26")
    6) Trek FX
    7) Specialized Sirrus

Ben de hibrid düşünüp durduktan sonra "Amerika'yı yeniden mi keşfedeceğiz, herkesin vardır bir bildiği" diyerek MTB'de karar kıldım. :) Henüz acemi olduğum için yanıltıcı olmaması açısından fazla yorum yapmak istemiyorum. Seçenekler arasında beklentinize göre spesifik sorular olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

4. mahmut16

mahmut16 Yeni Üye

Seviye:
    scott sportster serisi acaba bagaj takıla biliyormu (seleden değil kadrodan)

5. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    takılır
    hazır civata yerleri var
    ki sanırım tüm hibridlerde vardır
    MTB'lerde ise Aspect'te olduğunu gördüm

6. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yarış seviyesi mtb'lerde bulunmayan bagaj pivotları tüm hybridlerde mevcut. Daha çok yüklü turlama ya da şehir içi konforlu kullanım için düşünülebilir bu modeller. Kadro yapıları yol bisikletlerinden daha sağlam, mtb'den zariftir. Aynakol yaprakları hızlı gitmeye ya da tırmanışa olanak tanır.

7. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Ben de Scott Sub serisinden bir bisiklet kullanıyorum... Bisikleti kullandığım yerler ise çoğu zaman şehir içi, ara sıra orman, fazla çıkıntılı olmayan araziler, vs... Bisiklet 11 kilo, Sportster serisinden yaklaşık 1,5 kilo daha hafif. Ana nedeni de amortisörlü değil de düz maşa olması...

Peki ben düz maşayla Sportster'la yapabileceğim işleri yapamıyor muyum? Yapıyorum, fakat ara sıra o konforu özlemiyor da değilim...

Bence sizin gibi biri için hibrit tamamen doğru seçim, MTB'ye ve onun getireceği ek ağırlığa hiç gerek yok... Yine de amortisörlü bir maşa seçerseniz her duruma hazır olursunuz. Malum Türkiye'nin yolları, her küçük çukur korkuya dönüşebilir yoksa...

8. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Yeni Üye

hybrid türünde bir bisiklet almaya karar verdim ama engebeli arazilerde de kullanabilmek istiyorum. o araziler de çok zorlayıcı olmayacak. Buna uygun bir marka ve model tavsiye eder misiniz?

9. Güven Gözel

Güven Gözel Yeni Üye

Seviye:
    Bende bu tür bir bisiklet almak istiyorum bir kaç gündür araştırma içerisindeyim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

10. Cihat Özinan

Cihat Özinan Aktif Üye

Seviye:
    sedona 321 hangi kategoriye giriyor

11. dağhan yaşar

dağhan yaşar Aktif Üye

Seviye:
    hybrid bisikletlerde engebeli yerlere girecek de olsanız amortisörlü maşayı düşünmeyin. hem fazla ağırlık hem de dağ maşaları gibi verimli değiller. yalnız carbon rigid maşalar da darbeleri önemli ölçüde emer. bu bisiklet arayanlara tavsiyem rahatlıkla trek fx serisi olur. trek in bu modellerde kardo güvenilirliği dışındaki avantajları ergonomik ve darbeleri emen jelli grip kullanıyor olması (gidonda da farklılıklar var) ve kalçayla beraber hareket eden sele körüğünün olmasıdır. fiyatları pahalı ama 2-3 seneye ben de sahip olmak istiyorum onlardan:)

12. Özgür Yılmaz

Özgür Yılmaz Üye

Seviye:
    birkaç bilgiye ihtiyacım var. konuyu hortlatmak zorundayım :)

Şehir-tur bisikleti almaya karar verdim
    TREK FX(7.3), Scot sub(20-30-40), Spezialized sirrus sport veya elite, connandale badboy v-brake(26'), connandale quick 5, Giant roam 2(ön amörtisörlü 28') Sedona 321 gibi modellerde gidip geliyorum.

varsa başka tavsiyeniz beklerim.

Jant ebatı olarak 26' jant ile 28' jant arasında kullanım açısından çok büyük fark varmı dır? Bana göre hangisi uygundur..

Sizce şehir içi kullanımda ön amörtisörlü seçmelimiyim, neden?

Kadro kalitesi, donanımlar(vites, fren vs.) gibi konularda yukarıdaki bisikletlerden hangisi daha ağır basar. Yardım lütfen.

ferdi cebeci bunu beğendi.
  13. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Giant X-Sport 0 kullanıyorum. Genelde 1 haftalık turlara çıkıyorum. Son turumda (Tek başına Marmara turu) girdiğim farklı yollar bana kilitli amortisör kullanmanın faydalarını yeniden yaşattı. Bu konuda çok da tutucu olmamanızı öneririm. Aman ağır olmasın derken yola uyumu ve yoldaki konforu yaşayamamayı tercih etmemek gerekir diye düşünüyorum. Şehiriçi değil ama şehrilerarası çok farklı yol karakterleri ile karşılaıyorsunuz Türkiye şarlarında. Genelde en keyiflileri de en zorluları oluyor.

Size seçiminizde kolaylıklar dilerim.

Kazasız ve kayifli turlar

five

ferdi cebeci bunu beğendi.
  14. Sahra EVRENSEL

Sahra EVRENSEL Üye

Seviye:
    merida crossway amortisörlü ve marin belverdere ve fairfax nodellerinide incele sabit maşalı sirrus tarzı düz maşalı merida speeder var birde

15. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

TREK FX(7.3) ve Spezialized sirrus sport ikisinden biri ideal olur bence.
    Çok engebeli yerlere girilmeyecekse sabit maşa büyük avantaj sağlar diye düşünüyorum.