Hurdacıdan aldığı bisikletle...

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
Arkadaşlar gezinirken şöyle bir konuyla karşılaştım, aklıma bisikletinin yetersizliğinden bahane edipte tura çıkmayanlar geldi. Sen istedikten sonra her şey bahane...

Hep Amerika’dan, Avrupa’dan biri kaçacak değil ya! Bu kez buradan bir isim var N’olmuş?‘ta: Can Onur. Can, “çevreye zarar vermeden, sadece kendi enerjisiyle…” yıllardır binlerce kilometre yapıyor. Hurdacıdan alıp, küçük değişiklikler yaptığı bir bisikletle, son üç yaz Avrupa’da on bin kilometreden fazla yol katetti.

Aynı zamanda profesyonel olarak müzik yapan ve fotoğraf çeken Can Onur şimdiye dek Türkiye dahil tam 17 ülkeyi bisikletle gezdi. Uzun yol gezileri ve yüksek tırmanışlar yapan Can deneyimlerini ve hikayelerini de blogunda paylaşıyor. En son bu yaz, aynı bisikletle Karpatlar’ı ve Alp Dağları’nın en yüksek asfalt geçitlerinin bazılarını içeren, tırmanış ağırlıklı bir Avrupa seyahati daha gerçekleştirdi. 5000 km civarında pedal çevirdiği bu son seyahatinde 2000 metre üzeri -iki tanesi 2500 metre üzeri- üç önemli dağ geçidinden geçti. O yükseklikteki hava değişimini siz düşünün! 11 ülkeden geçerken sayısız yerleşim yerini görme şansını yakaladı.

Kendisininki gibi, hurdacıdan alınarak modifiye edilen bir bisikletle bile bu kadar yol yapılıyorsa herkesin benzeri yolculuklara çıkabileceğini ifade ediyor Can Onur. Kendisiyle telefonda konuştuğumuzda bizi de söyledikleriyle “gaza getiren” Can neden yolculuk için bisikleti tercih ettiğini ise şöyle anlatıyor kısaca: “Benzin de bir bağımlılık bence. Bu bağımlılığa gerek yok. Pedal çevirerek, kendi enerjinizle, çevreye de zarar vermeden binlerce kilometre yol yapabilirsiniz.”

Can Onur bloguna paralel olarak deneyimlerini ve hikayelerini fotoğraflarken bunları Instagram hesabında paylaşıyor. İşte bisikletinin eski haliyle başlayıp, günümüze doğru gelen kareleri...

http://www.nolm.us/wp-content/uploads/can-onur-bisikletiyle-yollara-dustu-2-750x400.jpg

(link)

Scudo

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Bana temiz çelik kadro üzerine şimanonun ortalama parçaları yeterli geliyor. Sözgelimi ihtiyaç hâlinde rubleyi veyâ aynakolu 3 yılda bir değiştirsem yine cebe dokunmuyor. Yarışlara katılmayacaksam ve ülkemde yaşamaya devâm edeceksem sramlar xt' ler, bisikleti hafifletme çabaları falan abartı geliyor.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@caner1405 Sana sonuna kadar katılıyorum; insan yeter ki gezmek istesin. Sağlam bir kadro üzerine kurulmuş, tüm dönen parçaları hatasız çalışan bir bisikletle gidilemeyecek yer yoktur.
Güzel sözlerin için çok teşekkürler sevgili @suat akman Sen de çok takdir ettiğim bir arkadaşımızsın. Özellikle teknik araştırmalarını ve incelemelerin keyifle okuyorum.

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Birçok kişi bisiklete binmek için hatırı sayılır bütçelere ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Oysa ikinci el sağlam ve hesaplı bir bisiklet ile çok ekonomik bir başlangıç yapılabilir bisiklete. Fiyat-performans canavarı sıfır birçok bisiklet modeliyle başlanabileceği gibi, sağlam ikinci el bisikletler de düşük bütçeyle bisiklete binmek için uygun fırsatlar sunuyor. İkinci el ilanlardaki, artık klasik haline gelen yol yarış bisikletleri, eskinin kaliteli şehir ve dağ bisikletleri iyi bir incelemeden sonra alınıp bakım ve asgari düzeyde restorasyonla yıllarca binilebilir, bunlarla binlerce kilometre yol yapılabilir. Bu iş bütçe değil gönül işi. Bunu kanıtlayan herkese teşekkürler.

caner1405

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
caner
Bisiklet
Lapierre
@can onur dostum bu forumun üyesi olduğunu bilmiyordum öğrenince bu haber daha bir hoşuma gitti yüreğine ve bileğine sağlık.

bulentdasci

Aktif Üye
Tepki
86
İsim
BÜLENT DAŞCI
Bisiklet
Salcano
@7haiku
Senin yazına bakınca kendimi uçmuş gördüm. Daha 2 aydır bisiklete biniyorum ve biraz önce karbon kadrolu sram xx donanımlı(ikinci el avrupada) bisiklete ciddi ciddi bakıyordum.:islik::islik:

Yalchinosis

Daimi Üye
Tepki
319
İsim
Yalçın
Bisiklet
Dahon
Bu şekilde tur yapanlara ben de çok saygı duymaktayım. Ayrıca ben de bisiklet konusunda büyük bütçelere ihtiyaç olmadığı kanısındayım. Çok özel şartlarda kullanılmadıkça (Downhill, yol yarışları vs.) düzgün çalışan her bisiklet güzeldir. Neden sonra böyle oldu bilmiyorum hep daha iyisine özendirildik bizlere iyi şeyler için hep daha çok ödememiz dayatıldı, ucuz ve eski şeyleri küçümser olduk bilmiyorum ama bu durum beni içten içe rahatsız etmekte. İşte tam da böyle örnekler biraz kandırıldığımızı hissettirmiyor değil. Tabiki insanlar fırsatı olan en iyi bisiklet ve ekipmanları alıyor bu çok doğal demek istediğim bunun yanlış olduğu değil, yanlış gelen bunlara mecbur olduğumuzun dayatılması. Umarım kimse yazdıklarımı yanlış anlayıp gücenmez, o yüzden kısa bir örnek yazmak gerekirse, ben de Surly bisiklet ve alabildiğim en iyi ekipmanlarla tura çıkmayı isterdim fakat bu benim tur yapmak için buna mecbur olduğum anlamına gelmemeli.

Arkadaşa turlarının devamını diliyorum, iyi gezmeler..

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Tamamen katılıyorum, bu yazı bana dayımı hatırlattı. Çok eski bir Peugeot çelik kadrolu yarış bisikletine taktığı heybelere bidon koyar. Çeşmeden su doldurur ve suyun ulaşmadığı elleriyle diktiği kaysı bahçesindeki ağaçları sularmaya giderdi. O kadar becerikliydi ki bisikletin her şeyini kendisi tamir ederdi.
Can arkadaşımızı gönülden tebrik ediyorum, Avrupada eminim daha saygılı davranışlarla karşılaşıyor ve geziyordur. Saygılar, selamlar

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bakımını yaptıktan ve doğru ekipmanı kullandıktan sonra her bisiklet Güzeldir. Dünya Üzerindeki her sektörde olduğu gibi, bisiklet sektörü de kapitalist tüketim Kültürünün kucağında maalesef.
Önemli olan çok fazlasına sahip olmak değil, azıyla işini halledebilmek.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Kuzey Ege Aynen öyle dostum kapitalizmin kucağındayız Bisiklette bile böyle olması gerçekten çok acı. Oysa küçükken PİNOKYO larımız vardı hayat daha güzeldi.
"American Beauty" filmini bir amerikalı arkadaşımla izlediğik ve sonrasında fikrini sorduğumda bana verdiği cevabı unutmuyorum. "Her şeyleri var ama hiç bir şeyleri yok-çünkü mutsuzlar." demişti. Bu işin sonu yok...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alper 76
Evet azla yetinmeyi bilmek bir süre sonra inanılmaz bir mutluluk ve dinginliğe dönüşüyor. Mesela Hayatımızda bilgisayar yokken her şey daha zor fakat daha anlamlıydı. Bu kadar ürün çeşidi yokken daha kısıtlı şeylerle idare ediyor ve bir şekilde yine mutlu oluyorduk ki bu mutluluklar daha Kalıcı oluyordu. Şimdiki nesli doyurmak daha zor, lakin bizim çocukluğumuzda göremediğimiz bir çok şeyi gördüler, tanıdılar. Bu saatten sonra hayatlarına kapitalizmin Sadık birer hizmetkarı olarak devam edecekler ne yazık ki.
Anladığım kadarıyla siz de benim gibi retro kuşağındansınız. Ben de 75 doğumluyum :) Pinokyo devri :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Aynen dostum, o zamanlar pinokyoya "kız biiskleti" denmiyordu:) her macerayı da üstünde yaşardık. Ben bizim kuşağın daha yaratıcı olduğunu ve lider olduğunu düşünüyorum. Belki de yavaş yavaş ipleri ellerine aldıkalarındandır. Cem yılmazıydı vs di hepsi bizim kuşağın adamı, biz eskiyi gördük az şeyimiz vardı, sokakta oynar orada tanışırdık kemal ,sunal ile büyüdük. Erlenlikte sıkılsam da şimdi o samimiyeti komşuluğun dostluğun "değerini görüyor ve yaşıyoruz .Özendiğimiz Avrupalılar gibi olduk ve bizim ülkeye de bu hiç gitmiyor açıkcası..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Araçtır. Bizi dilediğimiz yere ulaştıran araç.
Bisikleti biz kullanıyoruz ama Bisiklet bizi kullanmaya kalkığında yandığımızın resmidir.
Kredi kartları yetmez, Nakitler dayanmaz.
En aptalca durum da 10 yıl kullanım ömrü olan ürünlerden 6 ayda soğuturlar ( Buda işin şeytanlığı )
Bisikleti araç olarak kullananlar Dünyaları gezmekte ve ne iyide mesajlar vermekteler
Bisikleti amaç edinenler ise sadece para harcamakta ve bir türlü de mutlu olamamaktadırlar.bence....

Birde asıl facia Dağbisikleti alınca dağların çok kolay aşılacağı, Yol bisikleti alınınca yollarda ışık hızıyla seyredileceği zannıdır ki külliyet hatadır. Bisileti sürenin Yüreğidir, bedeni, ruhudur Dağları aşan, Yollar da coşan...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sanirim forumda 3 farkli grup var.
Birincisi 70-80 arasi kusak, hayattan zevk almaya calisan, cok da detaya takilmayan bizler.
Ikincisi hangi bisikleti almaliyim diye forumu google gibi kullanan, arastirmayan, sorgulamayan, hazira alismis genc kusak.
Ucuncusu de "tiagra da neymis 105in altini hayatta kullanmam" diyen stravaci abiler.

Hepsinin guzelligi ve heyecani ayri tabii ama keske su 80'ler doneminde hissettiklerimizi bi anlayabilseniz.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Bu konu biraz daha uzarsa duygulanıp ağlayacağım sanırım :) 80' li 90' lı yıllara özlemden kapitalizme atıfa kadar birçok kıymetli görüş yazılmış.

@bulentdasci Yanlış anlaşılmasın, çocukluğumdan bu yana ben de 3 aydır bisiklet kullanıyorum. Eskiden Sarda çelik gövdeli bisikletim vardı, şehirde tâbir câizse 'hunharca' kullanmıştım, benden sonra köyde de kuzenlerim kullanmışlardı, onlar da büyüyünce bisiklet bir köşede çürümüş gitmişti, lastik patlaması dışında bir sorunla da karşılaşmamıştık. Şimdi kimse mutlu değil, herkes ikilemde. O mu bu mu, şu mu beriki mi... Kişi aman aman şanssız değilse 500-1000 arası alacağı bisikleti yıllarca ve binlerce km. kullanabilir. İhtiyaç duyduğumuz şey aslında basitken, beklentilerimiz hep daha uzaklara gidiyor ve o uzaktaki hedefi alırsak mutlu olacağımızı düşünüyoruz. Sonra yine şikâyetler-sızlanmalar, aksesuar yükseltmeler. Böyle bakınca ihtiyaç hiç bitmiyor.
Bunda bisikletçilerin ve bisiklet kullananların da rolü büyük. Örneğin geçen hafta hatırı sayılır bir bisiklet mağazasına gittim, fren bacağı alacaktım, "no name var" dedi çalışan, 40 lira civârıydı, "çok üst olmaması koşuluyla markalı ne var?" dedim, "abi bisikletin kaç para ki, Mosso kullanıyorsun, 2000 liralık lapiyerde de isimsiz takılı." dedi. Al işte! "Bisikletim 50 liralık da olsa sağlam bir şekilde durmaya hakkım yok mu?" diye karşılık verdim. Demem bu ki, herkes (herkes değil tabii) marka düşkünü. Yakın zamanda plânım şu: Bisikletteki tüm yazıları bir şekilde yok edip, temizce tek renge boyamak.
Neyse uzattım :)

@Rock Rider
Yabancı çifti Ankara' da görmüşsünüz, daha bu yıl mart ayında Erzincan' ın küçük bir ilçesinde gece yağmur altında kalan Alman bisikletçi çifte kuzen evinin kapılarını açmıştı. :) Geziyorlar ne güzel!