Hud sökümü ve rotarlı göbeğin bakımı (resimli)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Arkadaşlar hem göbek bakımı için hem içindeki hudu değiştirmek (ki başka adıda olabilir) hemde bilmeyenlere kaynak olması için arka göbek sökümünü fotoğrafladım.. İşinize yarar umarım..:rolleyes:
(link)

BÖLÜM-1

Önce tekerimizin mandalını çıkarıyoruz..
(link)

Sonra ilk somunu söküp, hemen altında görülen puluda alıyoruz..
(link)

Ruble sökme anahtarımız hazır..
(link)

Rublemizi sökmeye başlamadan önce rubleyi bir şeyle !! tutmamız gerekir, geri geri dönmesin diye. Bunun zincirli bir aleti var ama bende yok şu an. Dehşet bir görüntü değil mi? Srama İngiliz anahtarı!! Ama üzülmeyin?
(link)

İki üç kat yapılmış bir bezi araya koyuyoruz. Zaten çok çok fazla kuvvet uygulamayacağız..
(link)

Ruble sökma anahatarımızıda rubleye geçiriyoruz..
(link)

Her iki anahtarıda aşağıya doğru bastırıyoruz.. Elimizde bir Nm ölçer olsa 40 newtonmetre kadar kuvvet uygulardık. Orijinal montajlar bu kuvvete göre yapılıyor. Bir karşılaştırma gerekirse eski tip rubleleri sökerken harcadığımız kuvvetin kat kat altı. Sonuçta sökmeye çalıştığımız somunun (biz somun diyelim) görevi yalnızda rubleyi göbekte tutmak. Eski tip rublelerde ise rublenin kendisi alttan göbeğe vida gibi dönerek geçtiği için çok daha zor çıkıyor. Hem zaten yarım tur çevireceğiz anahtarla..
(link)

Anahtarla yarım tur çevirdikten sonra (ilk iki tur çevirmede tırrrrrrt diye bir ses gelir) gerisizi elimizle çevirip (tabii ki saat yönünün tersine) sökmeye çalıştığımız somunu çıkarıyoruz..
(link)

Dişlilerimizi alıyoruz..
(link)

Ta-ta-ta-taaamm!
(link)

Hud içindeki puluda elimizle çekiyoruz..
(link)

Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
BÖLÜM-2
Şimdi tekeri kucağımıza alıyoruz ve hudun hemen altına bir bez seriyoruz, hem ortalık kirlenmesin hemde birazdan çıkaracağımız bilyeler sağa sola yuvarlanmasın.. Tornavidanın ucuyla nazikçe içindeki plastik jontayı çekip pis gress yağlarını dışarı alıyoruz..
(link)

İçindeki bilyeleri sıkıştıran somunu pensenin ucuyla ya da..
(link)

15 numara anahtarla tutup tekerin diğer tarafından göbek milimizi çeviriyoruz ki bu somun çıksın..
(link)

Şimdi bilyeler karşımızda ve tornavidanın ucuyla bilyeleri teker teker çıkarıyoruz..
(link)

Göbek milini çıkarmak için karşı taraftada milin somununu çıkartmamız lazım.. Bu işlem basit..
(link)

İçindeki pulları alıp,
(link)

Milimizi karşı tarafa itiyoruz.. Rahatca çıkıyor.. Merak etmeyin rotarı tutan büyük somunu çıkartmadığımız için bu taraftaki bilyeler dağılmıyor. Yani altına bez falan sermeye gerek yok..
(link)

İşte hud’umuzun milsiz ve içi temizlenmiş hali.. Gördünüz gibi tam ortası yuvarlak değil. 12 gen.. Hedefimiz burası..
(link)

Buraya özel anahtarımız yok ama tam uyumlu alyan anahtarımız var..
(link)

Şimdi içindeki borulu somunu çıkartmak için burada azıcık kuvvetimizi arttırıyoruz. Çıkartma yönümüz saatin tersi yönüdür..
(link)

Yine ilk turu İngiliz anahtarla yapınca gerisini elimizle kolayca çeviriyoruz..
(link)

İşte ayrıldı : )
(link)

Hani bisikletle yol alırken pedal çevirmediğimizde çır çır çır diye bir ses geliyor ya; işte bu parça o sesi yapan.. Ne kadar çok çıkarsa o kadar severim ben : )
(link)

Bu parçanın iç kısmıyla üst kısmı kendi arasında tek yönlü döner malum. Benim bu parçam bazen kaçırıyor ve pedalı boşa çevirmeme sebep oluyor.. Nedeni bilinmez ama içindeki tırnaklar bazen yatağına oturmuyor.. İçini açıp tamir etmek çok ince iş. Özellikle içini açabilmek için özel anahtarlara ihtiyacınız var..
(link)

Umarın bulurum, e elimizde kirlendi oalcak o kadar..
(link)

Sevgiler, saygılar..

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Teşekkürler.Göbeğinin markası ve modeli ne acaba? Shimano göbeklerde de aynı şekilde bütün olarak mı çıkıyor?

• Beğen
Tepkiler: tolga1976

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Dinçer ÜNSAL

Göbek shimano WH-M565. Benim elime geçen tüm göbekler böyle.. Umarım diğer modellerden de olur..:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Dinçer ÜNSAL

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Hocam naaptın sen yaa.. Ayarlı pense, kerpeten falan :)) Bilen var bilmeyen var, eli yatkın olan var olmayan var. Adam sökecem derken rubleyi ayarlı penseyle tıraşlayıverirse dişlileri.. :)
Aman diyelim ayarlı pense yerine zincirli ruble anahtarı, kerpeten yerine de 17 numara ince ağız anahtar yeterli.
Piyasadan 80-100 tlye temin edebileceğiniz bir tamir setinde tüm bu aletleri bulabilirsiniz. Yukarda kullandığınız aletler bu iş için pek uygun değil. 1-2 sefer dikkatli kullanımda iş görebilirler ama uzun vadede muazzam zararlar verebilirsiniz bisikletinize...

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tabi elde malzeme olsa daha ıyı olur ama..vermeyince mabud neylesin mahmut..:D

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eli yatkın olan adam, bir şekilde böyle işlerin üstesinden gelebiliyor. :) Ben de dün akşam rublemi değiştirecektim. Zincirli ruble sökme aparatım olmadığı için sorun yaşadım. Sizin gibi ben de farklı bir yöntemle söktüm rubleyi. Rublenin en üst dişlilerinin deliklerinden vites kablosu sokup, jantın tellerine, göbeğe yakın yani en sağlam olan yerlerine bağladım, 5-6 kez doladım. Rubleyi janta bağladım, sabitledim yani. (Tabi sizin jant seti ile olmaz bu yöntem.) Sonra sizin de kullandığınız ruble sökme anahtarı ile kolayca söküldü. Ama bu da sizinki gibi tehlikeli bir yöntem, rubleye ya da jant tellerine zarar gelebilir. Bu nedenle zaten çok zorlamayacaktım, şansıma kolayca söküldü ruble. :)

Bu arada affınıza sığınarak düzeltiyorum: "hud" değil "hub" olacak hocam. :)

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@dgt97

Düzeltme için teşekkürler.. Hub.. Ok.:cool:

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Emeğine yüreğine sağlık Tolga kardeşim,herkezin işine yarayacak bir konu üzerinde deneyimlerini bizimle paylaşmışsın.Teşekkür ederiz.

• Beğen
Tepki
92
Çok güzel bilgiler, ellerinize sağlık. İlgili kısımdaki yapıyı görüntülemeniz bile bilmeyenler için inanın çok faydalı olmuş, tekrar teşekkürler.

• Beğen

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Güzel bir paylaşım olmuş emeğiniz için teşekkürler.

Ancak bende bu tarz işleri yaparken, kullanılacak aparatların doğru olması taraftarıyım. Kerpeten, pense vs bu iş için hiç uygun değil. Eliniz yatkın bile olsa küçük bir hata bütün keyifinizi kaçırabilir. Bakım yapacağım derken yeni bir göbek veya ruble almak zorunda kalabilirsiniz.

• Beğen

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
elını ayarı ıyı olan ıstedıgı takımla soker tabı vaktı de olması lazım mesala ben takımlarım yokken boru anahtarıyla sokmustum daha sonra eskı bı zıncırımden bı parcayla gıttım demırcıye bi lamaya kaynak attırdım anahtarımda oldu bolu mengende bu tur takımların %20 sını bulamıyoruz baskı uygulamadıkca yoklukta degerlendırılebılır bı yontem ıyı bı konu olmus tesekkurler

• Beğen

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Düzeltmeleriniz için çok teşekkürler dostlar..:)

Bu göbeği bu şekilde sökmemek için çok çabaladım.. :rolleyes:

Takip edenler bilir bu sıralar koltuk değneği ile dolaşıyorum, 1,5 ay önce küçük bir görünmez kaza geçirdim..:(

Buna rağmen o göbeği foruma koyduğum gündüz vakti İstanbul-Ümraniyede zor bulunan adam gibi bisikletçilere gittim..:eek:

Kimisi hiç bilmiyor, kimiside sırf cevap vermek için abidik gubidik:p cevap veriyordu..:(

Sonra bir tanesi işi biliyormuş, bana güzelce tarif edip nasıl yapıldığını, hangi aletlerle yapıldığını bi güzel tarif etti..:)

Malzeme olarak yalnızca rubleyi tutacak zincirli aparatım yoktu onuda ingiliz anahtarı ile ruble arasında üç kaz bez koyarak hallettik..:cool:

Bu söktüğüm göbeği ikinci el arızalı olarak almıştım ve arızasını bir türlü tamire götürememiştim. E evde yat yat 1.5 aydır zaman geçmiyor.. Şimdi tamiratlarımı yapacak kadar iyiyim ve yapıyorumda..:in:

Daha öncede foruma bu tür işlerimi resmemiş ve resimleride foruma koymuştum.. Ve inanın sizinle emeğimi paylaşırken bende sayenizde çok şey öğreniyorum..:)

Her zaman paylaşmanın gücüne inanırım..:60:

İşte bu paylaşımımda öğrendiğim bilgiler..

''hub''
''rötar''
''serbest düzenek''

Bunlarla ilgili internette kaynak aradım ve ingilizce broşüre rastladım.. İşte o da aşağıda..

(link)

(link)

Sevgiler, saygılar..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Doğru aletler aracılığıyla sökme en doğrusu ama olmadığı zaman alternatif üretebilmek de büyük meziyet. Aslında alternatif aletlerin sıkıntısı genelde sökme esnasında değil de geri toplama esnasında ortaya çıkıyor. Paylaşım için tekrar teşekkürler.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Semican Baydur

sökülen parçanın boşlukla alakası yok.. Milin göbek içine yerleştirilmesiyle alakalı.. Onun vidalar ayrı.. Düzgün ortalar ve sıkıştırırsanız bi şi olmaz.. :eek:

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
@Tolga Ayla

yalnız söle bir sorun var ki ; ilk resimde söktüğünüz somun gevsek olmamalı sıkı olmalı buda demektirki göbekte boşluk vardı.
İkinci olarka göbek sol taraftan sökülmeye baslanır yoksa ilerki dönemlerde boşluk yapar.

• Beğen

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Benim ruble boşluk sorunum yoktu, hub'un serbest parçası içindeki tırnalar kırık.. amaç serbest parçayı değiştirmek..

@Dinçer ÜNSAL

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
@Tolga Ayla

o kısımda boşluk oluşmaz zaten göbeğin kendisinde oluşur. yanlış yerden sökmekten ve sıkmaktan dolayı yani göbeğin sağ tarafı ruble kısmı hep sabit olur oran sökmesi zor olduğu için. sol taraftan sökülür ve daha kolay sıkılır boşluğu alınır.

• Beğen
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.