Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hud sökümü ve rotarlı göbeğin bakımı (resimli)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Tolga Ayla tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar hem göbek bakımı için hem içindeki hudu değiştirmek (ki başka adıda olabilir) hemde bilmeyenlere kaynak olması için arka göbek sökümünü fotoğrafladım.. İşinize yarar umarım..:rolleyes:

BÖLÜM-1

Önce tekerimizin mandalını çıkarıyoruz..

Sonra ilk somunu söküp, hemen altında görülen puluda alıyoruz..

Ruble sökme anahtarımız hazır..

Rublemizi sökmeye başlamadan önce rubleyi bir şeyle !! tutmamız gerekir, geri geri dönmesin diye. Bunun zincirli bir aleti var ama bende yok şu an. Dehşet bir görüntü değil mi? Srama İngiliz anahtarı!! Ama üzülmeyin?

İki üç kat yapılmış bir bezi araya koyuyoruz. Zaten çok çok fazla kuvvet uygulamayacağız..

Ruble sökma anahatarımızıda rubleye geçiriyoruz..

Her iki anahtarıda aşağıya doğru bastırıyoruz.. Elimizde bir Nm ölçer olsa 40 newtonmetre kadar kuvvet uygulardık. Orijinal montajlar bu kuvvete göre yapılıyor. Bir karşılaştırma gerekirse eski tip rubleleri sökerken harcadığımız kuvvetin kat kat altı. Sonuçta sökmeye çalıştığımız somunun (biz somun diyelim) görevi yalnızda rubleyi göbekte tutmak. Eski tip rublelerde ise rublenin kendisi alttan göbeğe vida gibi dönerek geçtiği için çok daha zor çıkıyor. Hem zaten yarım tur çevireceğiz anahtarla..

Anahtarla yarım tur çevirdikten sonra (ilk iki tur çevirmede tırrrrrrt diye bir ses gelir) gerisizi elimizle çevirip (tabii ki saat yönünün tersine) sökmeye çalıştığımız somunu çıkarıyoruz..

Dişlilerimizi alıyoruz..

Ta-ta-ta-taaamm!

Hud içindeki puluda elimizle çekiyoruz..

Deniz bunu beğendi.
  2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    BÖLÜM-2
    Şimdi tekeri kucağımıza alıyoruz ve hudun hemen altına bir bez seriyoruz, hem ortalık kirlenmesin hemde birazdan çıkaracağımız bilyeler sağa sola yuvarlanmasın.. Tornavidanın ucuyla nazikçe içindeki plastik jontayı çekip pis gress yağlarını dışarı alıyoruz..

İçindeki bilyeleri sıkıştıran somunu pensenin ucuyla ya da..

15 numara anahtarla tutup tekerin diğer tarafından göbek milimizi çeviriyoruz ki bu somun çıksın..

Şimdi bilyeler karşımızda ve tornavidanın ucuyla bilyeleri teker teker çıkarıyoruz..

Göbek milini çıkarmak için karşı taraftada milin somununu çıkartmamız lazım.. Bu işlem basit..

İçindeki pulları alıp,

Milimizi karşı tarafa itiyoruz.. Rahatca çıkıyor.. Merak etmeyin rotarı tutan büyük somunu çıkartmadığımız için bu taraftaki bilyeler dağılmıyor. Yani altına bez falan sermeye gerek yok..

İşte hud’umuzun milsiz ve içi temizlenmiş hali.. Gördünüz gibi tam ortası yuvarlak değil. 12 gen.. Hedefimiz burası..

Buraya özel anahtarımız yok ama tam uyumlu alyan anahtarımız var..

Şimdi içindeki borulu somunu çıkartmak için burada azıcık kuvvetimizi arttırıyoruz. Çıkartma yönümüz saatin tersi yönüdür..

Yine ilk turu İngiliz anahtarla yapınca gerisini elimizle kolayca çeviriyoruz..

İşte ayrıldı : )

Hani bisikletle yol alırken pedal çevirmediğimizde çır çır çır diye bir ses geliyor ya; işte bu parça o sesi yapan.. Ne kadar çok çıkarsa o kadar severim ben : )

Bu parçanın iç kısmıyla üst kısmı kendi arasında tek yönlü döner malum. Benim bu parçam bazen kaçırıyor ve pedalı boşa çevirmeme sebep oluyor.. Nedeni bilinmez ama içindeki tırnaklar bazen yatağına oturmuyor.. İçini açıp tamir etmek çok ince iş. Özellikle içini açabilmek için özel anahtarlara ihtiyacınız var..

Umarın bulurum, e elimizde kirlendi oalcak o kadar..

Sevgiler, saygılar..

3. Dinçer ÜNSAL

Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkürler.Göbeğinin markası ve modeli ne acaba? Shimano göbeklerde de aynı şekilde bütün olarak mı çıkıyor?

Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Göbek shimano WH-M565. Benim elime geçen tüm göbekler böyle.. Umarım diğer modellerden de olur..:rolleyes:

Dinçer ÜNSAL bunu beğendi.
  5. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Hocam naaptın sen yaa.. Ayarlı pense, kerpeten falan :)) Bilen var bilmeyen var, eli yatkın olan var olmayan var. Adam sökecem derken rubleyi ayarlı penseyle tıraşlayıverirse dişlileri.. :)
    Aman diyelim ayarlı pense yerine zincirli ruble anahtarı, kerpeten yerine de 17 numara ince ağız anahtar yeterli.
    Piyasadan 80-100 tlye temin edebileceğiniz bir tamir setinde tüm bu aletleri bulabilirsiniz. Yukarda kullandığınız aletler bu iş için pek uygun değil. 1-2 sefer dikkatli kullanımda iş görebilirler ama uzun vadede muazzam zararlar verebilirsiniz bisikletinize...

sonEr´´ ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Tabi elde malzeme olsa daha ıyı olur ama..vermeyince mabud neylesin mahmut..:D

Tolga Ayla bunu beğendi.
  7. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Eli yatkın olan adam, bir şekilde böyle işlerin üstesinden gelebiliyor. :) Ben de dün akşam rublemi değiştirecektim. Zincirli ruble sökme aparatım olmadığı için sorun yaşadım. Sizin gibi ben de farklı bir yöntemle söktüm rubleyi. Rublenin en üst dişlilerinin deliklerinden vites kablosu sokup, jantın tellerine, göbeğe yakın yani en sağlam olan yerlerine bağladım, 5-6 kez doladım. Rubleyi janta bağladım, sabitledim yani. (Tabi sizin jant seti ile olmaz bu yöntem.) Sonra sizin de kullandığınız ruble sökme anahtarı ile kolayca söküldü. Ama bu da sizinki gibi tehlikeli bir yöntem, rubleye ya da jant tellerine zarar gelebilir. Bu nedenle zaten çok zorlamayacaktım, şansıma kolayca söküldü ruble. :)

Bu arada affınıza sığınarak düzeltiyorum: "hud" değil "hub" olacak hocam. :)

günay ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Düzeltme için teşekkürler.. Hub.. Ok.:cool:

Deniz bunu beğendi.
  9. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Emeğine yüreğine sağlık Tolga kardeşim,herkezin işine yarayacak bir konu üzerinde deneyimlerini bizimle paylaşmışsın.Teşekkür ederiz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  10. Abdullah Uğraşkan

Abdullah Uğraşkan Üye

Seviye:
    Çok güzel bilgiler, ellerinize sağlık. İlgili kısımdaki yapıyı görüntülemeniz bile bilmeyenler için inanın çok faydalı olmuş, tekrar teşekkürler.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  11. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel bir paylaşım olmuş emeğiniz için teşekkürler.

Ancak bende bu tarz işleri yaparken, kullanılacak aparatların doğru olması taraftarıyım. Kerpeten, pense vs bu iş için hiç uygun değil. Eliniz yatkın bile olsa küçük bir hata bütün keyifinizi kaçırabilir. Bakım yapacağım derken yeni bir göbek veya ruble almak zorunda kalabilirsiniz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  12. kuduzk9

kuduzk9 Kıdemli Üye

Seviye:
    elını ayarı ıyı olan ıstedıgı takımla soker tabı vaktı de olması lazım mesala ben takımlarım yokken boru anahtarıyla sokmustum daha sonra eskı bı zıncırımden bı parcayla gıttım demırcıye bi lamaya kaynak attırdım anahtarımda oldu bolu mengende bu tur takımların %20 sını bulamıyoruz baskı uygulamadıkca yoklukta degerlendırılebılır bı yontem ıyı bı konu olmus tesekkurler

Tolga Ayla bunu beğendi.
  13. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Düzeltmeleriniz için çok teşekkürler dostlar..:)

Bu göbeği bu şekilde sökmemek için çok çabaladım.. :rolleyes:

Takip edenler bilir bu sıralar koltuk değneği ile dolaşıyorum, 1,5 ay önce küçük bir görünmez kaza geçirdim..:(

Buna rağmen o göbeği foruma koyduğum gündüz vakti İstanbul-Ümraniyede zor bulunan adam gibi bisikletçilere gittim..:eek:

Kimisi hiç bilmiyor, kimiside sırf cevap vermek için abidik gubidik:p cevap veriyordu..:(

Sonra bir tanesi işi biliyormuş, bana güzelce tarif edip nasıl yapıldığını, hangi aletlerle yapıldığını bi güzel tarif etti..:)

Malzeme olarak yalnızca rubleyi tutacak zincirli aparatım yoktu onuda ingiliz anahtarı ile ruble arasında üç kaz bez koyarak hallettik..:cool:

Bu söktüğüm göbeği ikinci el arızalı olarak almıştım ve arızasını bir türlü tamire götürememiştim. E evde yat yat 1.5 aydır zaman geçmiyor.. Şimdi tamiratlarımı yapacak kadar iyiyim ve yapıyorumda..:in:

Daha öncede foruma bu tür işlerimi resmemiş ve resimleride foruma koymuştum.. Ve inanın sizinle emeğimi paylaşırken bende sayenizde çok şey öğreniyorum..:)

Her zaman paylaşmanın gücüne inanırım..:60:

İşte bu paylaşımımda öğrendiğim bilgiler..

''hub''
    ''rötar''
    ''serbest düzenek''

Bunlarla ilgili internette kaynak aradım ve ingilizce broşüre rastladım.. İşte o da aşağıda..

Sevgiler, saygılar..

14. Alp Altay Cenk SAYAR

Alp Altay Cenk SAYAR Yeni Üye

Seviye:
    Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Doğru aletler aracılığıyla sökme en doğrusu ama olmadığı zaman alternatif üretebilmek de büyük meziyet. Aslında alternatif aletlerin sıkıntısı genelde sökme esnasında değil de geri toplama esnasında ortaya çıkıyor. Paylaşım için tekrar teşekkürler.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  15. Semican Baydur

Semican Baydur Bisikletkolik

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler; inş. göbek boşluk yapmaz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  16. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    sökülen parçanın boşlukla alakası yok.. Milin göbek içine yerleştirilmesiyle alakalı.. Onun vidalar ayrı.. Düzgün ortalar ve sıkıştırırsanız bi şi olmaz.. :eek:

17. Semican Baydur

Seviye:
    yalnız söle bir sorun var ki ; ilk resimde söktüğünüz somun gevsek olmamalı sıkı olmalı buda demektirki göbekte boşluk vardı.
    İkinci olarka göbek sol taraftan sökülmeye baslanır yoksa ilerki dönemlerde boşluk yapar.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  18. Mustafa Kaygısız

Mustafa Kaygısız Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaş gerekli açıklamayı yapmış. Dağılabiliriz beyler.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  19. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Benim ruble boşluk sorunum yoktu, hub'un serbest parçası içindeki tırnalar kırık.. amaç serbest parçayı değiştirmek..

20. Semican Baydur

Seviye:

Tolga Ayla bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.