HUB hakkında bilgi talebi (Resimli)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Yusuf Z. Şipal
Rica ederim yusuf, insallah bulursun ve tahminim bu isi yapacak kisi oldugun yer de kesin vardir.
NOT: Elle kesin traslatma, cünkü elle tam olarak düz olmaz.

@Gökhan Toros
Sagol gökhan, senin dedigin, kendi dilinde bisrseyin karsiligi varsa ve o kisi yine de yabanci dili kullaniyorsa, ona ben de karsiyim. Bike ingilizce de evet ama türkce de bisikletdir ve kullanilmasi gereken kelime de odur. Adamlar almanyada bile bike demiyor kendi dilindeki fahrrad kelimesini kullaniyor.

NOT: Forumun isine belli olmaz, cikar biri dogru konussana su tükceyi der ben de sinirlenirim. O yüzden ben özürümü dileyim de sonra kim ne derse desin. :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fulcrum marka göbekli jantlarım var, jant seti Shimano uyumlu fakat 11 'li Flibber almak zorunda kalabilirim ilerleyen günlerde. Sorum şöyle herhangi bir Shimano 11 li Flibber yeterli midir yoksa hem Fulcrum uyumlu hem de Shimano uyumlu bir flibber mı almam gerekli ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Fulcrum marka göbekli jantlarım var, jant seti Shimano uyumlu fakat 11 'li Flibber almak zorunda kalabilirim ilerleyen günlerde. Sorum şöyle herhangi bir Shimano 11 li Flibber yeterli midir yoksa hem Fulcrum uyumlu hem de Shimano uyumlu bir flibber mı almam gerekli ?

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
herkesin öncelikle başı sağolsun. Bu ülkenin az zamanda büyük işler başaran, esas verilecek savaşın cehalete karşı olduğunu dile getiren, beni boşverin önemli olan Türkiye cumhuriyetinin ilelebet özgür yaşayacağını temenni eden bir evladının aramızdan ayrılışının anısına her birimize taziyelerimi iletiyorum 😐

Sonrasında, aramızda aktif olarak mtb kullanan abilerimiz de var.. Sorum şu, mtb göbeklerinin akışkanlıklarıyla yol göbeklerinin akışkanlıkları aynı mı?
Ağırlık ve mukavemet farkları dışında yüksek hızlarda çıkma ya da yüksek hızlarda kalma yüzdeleri açısından hissedilir fark oluyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@SerdarCYCoo2Bursa MTB kullanmıyorum ama cevaplayabilirim. Akıcılık tamamen göbekteki bilyalarla/rulmanlarla alakalı. Göbek tipi/markası ile alakası yok.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@SerdarCYCoo2Bursa Seramik alacaksan, hem bilyaları hem bilezikleri seramik rulmanlardan alman lazım. Ama fiyatları uçuk. Hybrid (bilyaları seramik, bilezikleri çelik) olanlar çok da bi fark sağlamıyor tamamen çelik olanlara kıyasla. Bence tamamen seramiğe o paraları vermeye değmez. Toptan çelik rulman alırsan çok ucuza gelir, ve sık değiştirirsen seramikle aynı akıcılığı sağlarsın.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SerdarCYCoo2Bursa Seramik alacaksan, hem bilyaları hem bilezikleri seramik rulmanlardan alman lazım. Ama fiyatları uçuk. Hybrid (bilyaları seramik, bilezikleri çelik) olanlar çok da bi fark sağlamıyor tamamen çelik olanlara kıyasla. Bence tamamen seramiğe o paraları vermeye değmez. Toptan çelik rulman alırsan çok ucuza gelir, ve sık değiştirirsen seramikle aynı akıcılığı sağlarsın.
Forumdaki az lafla çok şey ifade eden 1-2 insandan birisin abi, süper bilgiler 🤩🙋‍♂️👍 ön, orta vearka göbekler ile aktarıcının makara göbeklerini yükseltmeyi düşünüyorum.. Kadro geliyor. Kışı, bisiklete yatırım yaparak geçireceğim.. Bilgi için tekrar teşekkürler abi.. Bu arada göbek çaplarında standart ölçüler var diyebilir miyiz campagnolo dışında?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumdaki az lafla çok şey ifade eden 1-2 insandan birisin abi, süper bilgiler 🤩🙋‍♂️👍 ön, orta vearka göbekler ile aktarıcının makara göbeklerini yükseltmeyi düşünüyorum.. Kadro geliyor. Kışı, bisiklete yatırım yaparak geçireceğim.. Bilgi için tekrar teşekkürler abi.. Bu arada göbek çaplarında standart ölçüler var diyebilir miyiz campagnolo dışında?
Orta göbek ve aktarıcının makaralarını seramik düşünüyorsan yapma derim boşuna para yatırma onlara. Ben denedim ve hiç bir fark göremedim. Elbette kazanımları var ama o kadar ufak marjinal farklar ki biz amatörler için birşey ifade etmiyor. Onlara vereceğin para ile hali hazırda elinde yoksa daha kaliteli bir jant setine yatırım yapman daha karlı ve farkedilebilir bir yükseltme olacaktır.

Ama yinede son karar elbette senin, para bol harcayacak yer arıyorum diyorsan bize birşey demek düşmez :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Semih Cavdar Orta göbekte fark hissetmemen rulman yuvasının mikron ölçeğinde darlığından veya taktığın seramik rulmanın mikron ölçeğinde genişliğinden olabilir. Aliexpress'ten yan sanayi hollowtech göbek almıştım, daha kadroya takmadan sert döndüklerini gördüm. Rulmanları çıkartıp montajsız halde serbest dönen başka rulman presledim, bişey değişmedi. Bu da demek oluyo ki, rulman yuvası olması gerekenden biraz dar açılmıştı. Rulman giriyordu ama yuvada sıkışınca içerideki bilyalar için yeterli boşluk kalmıyordu. Çanakları tornaya bağlayıp rulman yuvasına biraz zımpara tutunca ideal ölçüye gelmişti. Seninki de böyle olabilir.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Semih Cavdar Orta göbekte fark hissetmemen rulman yuvasının mikron ölçeğinde darlığından veya taktığın seramik rulmanın mikron ölçeğinde genişliğinden olabilir. Aliexpress'ten yan sanayi hollowtech göbek almıştım, daha kadroya takmadan sert döndüklerini gördüm. Rulmanları çıkartıp montajsız halde serbest dönen başka rulman presledim, bişey değişmedi. Bu da demek oluyo ki, rulman yuvası olması gerekenden biraz dar açılmıştı. Rulman giriyordu ama yuvada sıkışınca içerideki bilyalar için yeterli boşluk kalmıyordu. Çanakları tornaya bağlayıp rulman yuvasına biraz zımpara tutunca ideal ölçüye gelmişti. Seninki de böyle olabilir.
Muhtemelen dediğiniz gibi olmuş olabilir, bilemiyorum ama dediğiniz gibi olmamış olsada ben halen biz amatörler için çokta gerekli bir yükseltme olduğunu düşünmüyorum. Haa her yarışa katılan, sürekli performans antrenmanları yapan bir amatör için belki işe yarar, onun dışında boşuna para harcama olur. Önceki mesajımda yazdığım gibi o para ile jant seti yükseltilebilir, ne bileyim daha kaliteli tayt falan alınarak sürüş konforu arttırılabilir yada başka komponentlere harcanabilir.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa