Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HUB hakkında bilgi talebi (Resimli)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değerli arkadaşlar, elimde çeşitli yol bisikleti jant setleri var. Bir tanesi de aşağıda resimlerini gördüğünüz ZZYZX firmasına ait Race Attack modeli. Corratec, genelde yol bisikletlerinde bu jantlardan kullanıyor. Geçenlerde bu jant setime Tiagra 11-25 10 speed ruble takmak istedim. Ancak hub maalesef buna imkan tanımadı. Ben de Easton janta takmayı denedim rubleyi, sorunsuz girdi. Bu durumda acaba bu hub Campy için mi diye düşündüm ancak konu hakkında detaylı bilgim olmadığı için anlayamadım. ZZYZX jantlar oldukça güzel ve akıcı, kullanabilmek için HUB u mu değiştirmeliyim, takarken mi yanlışlık yapıyorum, yorumlarsanız sevinirim. İlgilenenlere teşekkür ederim.
    MEVCUT ZZYZX HUB ve JANTI
    ÜZERİNDEKİ TIRNAKLAR YÜZÜNDEN TAKAMADIĞIM HALİ (YANİ ANCAK BU KADAR GİRİYOR)
    EASTON JANT VE HUB
    SORUNSUZ GİRMİŞ HALİ
    TAKMAYA ÇALIŞTIĞIM RUBLE
    INTERNETTE BULDUĞUM SHIMANO VE CAMPY ARASINDAKİ FARKI GÖSTEREN BİR RESİM, SOLDAKİ SHIMANONUN TIRNAK YAPISI BENİM ZZYZX TEKİ HUB A ÇOK BENZİYOR, ÜSTELİK 10 S BUDA.

2. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hub degisebilir mi, yukaridaki resimlere yorum yapabilecek birileri yokmu?

3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hub büyük ihtimalle değişir abi. Campy setlerde o değişim daha kolay oluyor ama ZZYZX markasında nasıldır bir fikrim yok açıkçası.

Ama ZZYZX'in üzerindeki de Shimano uyumlu. Freehub'ın üzerinde çapak falan varsa belki o yüzden zorluyor olabilir. İyice temizleyip, ardından biraz güç uygulayarak bir deneyebilirsin bence.

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Eger aksami beklersen, isden sonra sana tarif edebilirim nedenini ve nasil takilacagini. %100 sana garanti veriyorum, dedigimi yaparsan rubleyi takabilirsin. Hata bu durum benim basimada gelmisti ve resimleri bile var onlari da gönderirim.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  5. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Aksami bekleme! Arada dislilerden bir tanesi ya tam dogru durmuyor, ya da Edip' in yazdigi gibi, biraz capakli. Kesinlikle Shimano ruble. Eger disliler biribirine vidali ise vidalari ac ve teker teker tak. Hepsini bir arada takmak zor olabilir..

6. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben kafadan sagma aksami bekle demedim, fotografda hatayi gördügüm icin bekle dedim. Ben emin olmadigi birseye %100 garanti vermem. Yusufun rublesi hub üzerine, hub daki 2. kat cikinti oldugu icin olmuyor. Shimanonun iki türlü hub sekli var. Ve bunu nasil düzeltecegini aksam fotograflarla göstermek istedim.

Burada 87'ci yoruma bak....
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129494&page=9

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Temmuz 2014
  7. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vallahi Murat iyi görmüssün! :) Hemen Dura ace oldugunu tanimissin...bravo.! :)

Not:
    Ama hic olmazsa sen" hub" deme! Bunun Türkce adi ruble! Fransizcada " roue-libre" kelimesinin bozulup Türkceye girmis sekli. Almancasi, biliyorsun freilauf.

8. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bülent abi freilauf oldugunu biliyorum ama hub türkce olmadigini bilmiyordum, öyle yazdiklari icin ben de dogrudur diye öyle yazdim.:)

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Freehub Body aslında onun adı ama..

"Serbest (Bağımsız?) Göbek Gövdesi" ??? Olmadı sanki...

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    pırpır diyelim biz? Çıkardığı sesten dolayı :D

11. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    En çok "flibber"ın hastasıyım.. :)
    Çift b ile yazılacak ama.. Başka türlüsü düşünülemez..

12. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

kimseyi dariltmak istemiyorum. Ama su Türkceye tercüme konusunda biraz hassasim. Bu konuda yillar önce Gürsel Akay' da yorum yapmisti. Daha önce ben de baska yerlerde izah ettim. Roue libre olmus ruble, free wheel olmus filibir, flibber,....... Bunun Türkce mühendislikteki adi " avara cark" tir. Kastedilen de tekerden bagimsiz dönebilen parca kastedilir. Yani yukaridaq bahsedilen "free hub". Onun üzerine takilan disliler ruble dislileri....
    Yani arka disli takimi. Ruble diye kastedilen sadce bu parcadir, ama pek cok insan dislileri de kasteder ve yanlistir...
    Ayni hatalar aynakolda da yapilir. Aynakol sadece kolun adidir. Disliler ayna dislilerdir.
    Tekrardan jant cemberi diye bir tanimlama yapilir, ama zaten jant o cemberin adidir. Yani tekerde lastiklerin takildigi cember.
    Konuyu cok dagitip kirlettim kusura bakmayin, ama Yusuf Ziya' nin da hassas oldugu bir konu oldugu icin icim rahat.
    Simdi Murat' in bu arka disli takimi icin cözümüne bakalim..... :)

baykuş97 bunu beğendi.
  13. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Cözümü cok basit, O parcayi yani almanca freilauf, ingiliz'ce freehub ve türkce hub/ruble her neyse iste ben bilmiyorum:), yerin den sökülecek ve herhangi bir tornaci da resimdeki 2.kat cikinti alinarak 1. katin hizasina gelecek.
    Baska herhangi bir islem yapilmiyor ve ruble/arka disli 1/1 yerine oturuyor.

Benin bianchi de ben öyle yaptim ve orjinali gibi oldu.

Basarilar Yusuf... :)

14. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O konuda ben de hassasımdır abi merak etme :). Olabildiğince Türkçe karşılıklarını kullanırım.
    Alıntı yaptığın mesajda aslında vurgulamak istediğim, parçanın Türkçe ismi kullanılması yerine İngilizce bir karşılık kullanılmaya çalışılması (ki kullanılan kelime de çok anlamlı değil), hem de bu kelimenin garip gureba bir şekilde yazılıyor olması. Hadi flipper kullan tamam, palete benziyor diye ama bunu bir de gidip flibber diye yazmak..

15. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben en çok "bike"ı seviyorum. Bayk. Bike.

Bisiklet çok zor, çok teknik, bilinmeyen bir terimmiş gibi "bu da benim bike", "bu bike da benim", "bikeım nasıl?"...

16. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    "bikeım" demişsin Gökhan ama acaba onu yazan acaba onu \ˈbīk\ (bayk) diye mi söylüyor. Sonuçta facebook (ˈfās bu̇k [feysbuk])'a facebok diyen insanımız çok.. O yüzden telaffuzları şu iki videodan öğrensek fena olmaz;

Aman diyeyim..

Bu arada konuyu dağıtma potansiyelimiz yüksekmiş:) Neyse ki Yusuf Abi'nin sorunu çözülmüştü, yine de umarım kusura bakmıyordur..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  17. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tüm yorumculara, benim gibi dilimize hassasiyet gösterenlere, topiğe :rolleyes: pardon konuya renk katanlara teşekkür ederim. Sevgili Murat, sorunu doğru tespit etmişsin, şimdi bu çıkıntı kısmı traşlatacağım ama bunu düzgün bir şekilde kim yapabilir? Acaba traşlatmasam da hubu (ya da her neyse :)) değiştirsem bu mümkün mü?

18. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Degismesi mümkünmün ama yeni hub cok pahali. Benimkini de degistirmek istedim ve arastirmalar sonucu, en ucuz uyumlu hub 69euro idi.
    Ben sahsen o parayi vermedim, bizim isyerin de arkadasa torna da traslattim. Traslama süresi inan en fazla 5 dakika tutuyor (makineyi ayarlamasi felan dahil) ve traslaninca ayni normal bir hub oluyor. Bu yüzden 69euroyu vermek akil isi degil.
    Bunu herhangi bir tornaci traslaya bilir.

NOT: Kusura bakma türkcem iyi olmaya bilir, ben de elimden geldigi kadar düzenli yazmaya calisiyorum ama yine de hatalar oluyor. Hatalardan dolayi cok özürdiliyorum.

19. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Rica ederim sevgili Murat, Türkçen gayet iyi. Bu konuya çok takma :)
    Demek tornacı ayarlayacak, ben de manuel olarak traşlayacak diye düşünmüştüm, şimdi sanayiden işinin ehli bir tornacı bulalım. Umarım bu işi sizin oralardaki gibi yapabilecek usta, bu iş için gerekli teçhizat bulabilirim.

20. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Hocam senin özür dileyeceğin bir konu yok.
    Bizim yukarıda bahsettiğimiz, Türkçe karşılıkları çok açık ve kullanılan kelimelerin gereksiz olarak yabancı karşılıklarının kullanılması.
    Yoksa herkes hata yapıyor, ona laf eden de terbiyesizdir zaten. Gerek yok gramer nazisi olmaya.

Ama bisiklet yerine bike diyince adam olmuyor...