Hub dynamo hakkında

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Merhaba arkadaşlar. Her daim bisiklet turculuğu ile alakadar olan ben yine turcuların sorunlarından birini dile getiriyorum. Malumunuz teknolojinin artık neredeyse içimize girdiği zamandayız.:)

Hepimizin türlü türlü elektronik cihazları var. Cep telefonu, Tablet bilgisayar, Netbook, Aksiyon kamerası, Mp3 player yolda en çok kullandığımız aletlerin başında geliyor. Fakat bir gün çadırda kalsak ve heleki uykumuzda kaçtıysa sabah şarjların yerinde yeller esiyor oluyor.

Harici bataryalar ve solar panellerde şarj problemimizi çözebilirler fakat harici bataryanın da bittiğini ve solar panellerinde işlemez hale geldiği vakitlerde "O kadar pedal çeviriyoruz bari boşa gitmesin" mantığıyla Hub dynamo almaya karar verdim. Yeniden jant örülecek ama kararlıyım yine de. Bu işin babası da 'SON' marka göbek dinamolar ama onlarda inadına pahalı.

İyi güzel Shimano Dinamolar ucuz fakat kafamda birkaç soru var. Şimdi bu dinamoyu taktıktan sonra usb çıkışını nasıl elde ebebileceğiz? Yani iki tane çıkış var dinamodan gördüğüm kadarıyla ama ekstra aparat bulamadım. Eğer kullananlar var ise deneyimlerini ve yahut tavsiyelerini esirgemezlerse memnun olurum. Aşağıda bir kaç tane seçeneğim mevcut. Tavsiyelere açığım.

(link)

(link)

(link)

Şimdi bunların arasındaki farkları merak ediyorum. Bunları yorumlayacak olan var mı?

Şimdilik alamam ama örnek olması açısından bunu da koyayım;

(link)

Bir de arkadaşlar bu konunun bana ve tur bisikletçilerine faydalı olmasını istiyorum. Gereksiz tartışma ve "ağzım var o halde neden konuşmuyorum" gibi düşüncelere bürünenler yorum yazmazsa sevinirim. Amacına hizmet eden bir konu olsun ve almak isteyenler düşüncelerini, sorularını, alıpta kullananlar da yorumlarını ve tavsiyelerini yapmalarını rica ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Takipteyim.

HTC Wildfire S cihazımdan tapatalk ile gönderildi..

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
475
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
6volt-3Watt üretebiliyorlarmış. Kabaca bir hesapla 2500mAh batarya kullanan bir akıllı telefonu boştan tam dolana kadar şarj etmek için en az 6 saat pedal çevirmek gerekiyor. Üstelik dinamonun 3watt üretebilmek için gerektirdiği min. devirle.

Turcu adam zaten yük taşıyacağı için pek önemi olmayabilir ama dinamolu göbeklerin ekstra bir ağırlık getireceği malum. Ayrıca akıcılık konusunda şikayet edip kullanmaktan vazgeçenler gördüm. Akıcılık konusunda denemeden yorum yapmak doğru olmaz. Bu konuda şikayet edenlerin ne kadar objektif oldukları tartışılır. Teorik olarak dinamodan güç çekilmezken akıcılık kaybı yaşanmaması lazım. Güç çekilirken de 3w gibi bir değerin turcu için çokta hissedilir bir fark yaratacağını sanmıyorum.

Bence cüzdan şeklinde katlanabilen portatif güneş panelleri daha mantıklı. Doğrudan USB çıkışları var, çok pahalı değiller ve 5-7-10w gibi seçenekler var.

Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Bende baya bir araştırmıştım. Alman malı Son marka ürünü gerçekten ideal. Direnci en düşük ürünlerden ama 170€ gibi bir fiyatı vardı.
Shimano nun ürünü 150TL gibi bulunabiliyor. Ama bu ürün bilindiği gibi AC gerilim üretmekte. Bunu regüle edip 5V standart çıkış veren elektronik kompenentlerle bir devre yapmak gerek.
Yada biologic in ürünü ile kullanmak gerek.
Güneş panelinden bence çok daha verimli. Dönme zorluğu çıkarıyor diyenler bence haksızlık ediyor. İnsanoğlu enerji için savaşlar çıkarıyor iken sen pedal cevirmeye üseniyorsun. Garip...
Selamlar,

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Bundan 2 hafta öncesine kadar ciddi ciddi araştırdığım bir konuydu...

Dinamo; Shimano XT altı dinamo göbeklerin hem direnci fazla hem de suya karşı dayanıklı olmadığını yabancı kaynaklardan okumuştum...
Regüle edecek cihaz; bunu siz de yapabilirsiniz ((link)) veya usb-werk ((link)) tarzı hazır ve güzel ara ürün alabilirsiniz.

Dinamo göbek ve regülatöre ek olarak;
Jant tellerinin boyları kısalacağından; alımı gerekli: 1,5 euro veya çin malı 1 tl tel başı fiyatı ile 36+4 (yedek) = 40adet jant teli (36 telliden hesaplandı)
İşçilik: 40-50 tl hesaba eklenmelidir...

Sonuç olarak size 450-650 TL arası bir paraya mal oluyor. Ben bu rakamları gördükten sonra 50 TL ye iphone 4s imi en az 2 defa sarj edecek kapasitede(5600mah) bir powerbank alarak sorunu şimdilik bertaraf ettim (alternatif).

EDİT: 8800Mah megbil powerbank 50 TL ye bir kampanya var.
(link)
inceleme: (link)

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Son marka dinamoyu Gürkan Genç kullanıyor. Akıcılık konusunda hiç sıkıntı olmuyormuş. ( onun yalancısıyım ) Dinamodan şarj etme konusunda ise urimbaba'nın internet sitesine bakmanızı tavsiye ederim.

bilgin b.

Üye
Tepki
272
Shimano lx ve b&m usb werk cihazı ile 10000 km yol yaptım, 10 km hızdan sonra usb çıkışından elektirik üretmeye başlıyordu.

Bir daha tura çıksam kesinlikle son takarim, 6 km / saatten sonra elektirik üretmeye başlıyor, bence en büyük avantajı bu.