Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HTC den SKY'a,şimdi nereye Mark?

Konu, 'Yol Bisikleti Yarışları' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    HTC dağıldığında en önemli soru,bu müthiş hızlı trenin parçalarının nereye gideceği idi.Tarih bir kez daha böyle bir takıma şahit olacak mıydı?
    Elbette bizim gibi turkolikler için,böyle bir takımın bir daha biraraya gelemeyecek olmasını kabullenmek zordu.En azından kendi adıma iki çift forma satın alıp gardrobumun en güzel yerine asmak,o rüya takıma duyduğum sevgi ve saygının bir göstergesiydi.
    ...Peki,HTC hayranlığımız nereden gelmekte? Ya da kimlerden bahsediyoruz?
    İşte şunlardan bahsediyoruz.
    Mark Cawendish,Tony Martın,John Degenkolb,Tejay van Garderen,Konstantin Sivtsov Mark Renshaw,Alex Rasmussen,Matt Goss...
    Daha ne olsun.
    Teker teker inceleyelim.
    Cawendish,modern tarihin en büyük sprinterlerinden.;hiç kuşkum yok.O son 100 m'ye girdiğinde,bisikletinin tekerleğine bağlayacağınız bir güç ünitesiyle,evinizin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilirsiniz.Siz bakmayın SKY acemiliği ile Fransada ve şu an yarıştığı Britanya turundaki durumuna.
    Tony Martin,zamana karşının büyük üstadı.Yeni takımında aradığını bulamadı ve formsuz.Ancak bu çocuk,57 dişli aynakolu peynir ekmek yer gibi yer,söyleyelim.
    Joh Degenkolb,daha teri kurumadı İspanyada.Sprint in veliahtlarından biri.Kim istemez bu çocuğu?
    Tejay Van Garderen,Cadel Ewans önderliğinde gelinen Fransada BMC takımının esas çocuğu olması gerektiğini bas bas bağırdı.Öyle değil mi?Şimdi tek ihtiyacı GC de takım lideri olarak gideceği bir tur.Elbette yeni bir takım.
    İşte bunların haricinde Sivtsov'dan Goss'a kadar,elimizde 25-30 milyon dolar ve Pro tur lisansımız olsa,bunlardan hangisini almayız?
    Peki bu ayrılık onlara ne kazandırdı.Ne getirdi,ne götürdü?
    Mark Cawendish Team sky da mutlu değil ve ayrıldı ayrılacak.Tony Martın in Quick stepte geleceği belirsiz.Tejay BMC de çocuk bakıcılığı yapmaz.John Degenkolb daha güçlü bir takıma her an gidebilir....

Artık bu günden itibaren,İngilizlerin britanya turunu takip etmektense,yeni transferleri takip etmek daha eğlenceli olacak.

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    HTC Highroad veya HTC Columbia , TdF gibi turlarda genel klasmana oynayan adamları kadrosuna almayarak etap birincilikleri ile puan toplayan bir takımdı . Bence de en doğrusunu yapıyordu . Amaç reklamsa en kolay ve en çok seyirciye ulaşmanın en güzel yolu da buydu .

Senede bir kez Grand Tur kazanacak diye bir elemana 3-4 milyon euro vermektense senede en az 15-20 finiş alan Cav gibi adamlara yatırım yapmak daha mantıklı . Senede onlarca etap birincilikleri ile kalplerde yer eden bir takımdı HTC . Yıllarca unutulmayacak . Çoğu bisiklet meraklısının Türkiye'de bile sırf bu yüzden HTC telefon aldığını bilirim

Cav'ın hangi takıma gideceğine gelirsek : onun masrafını hangi takım karşılayabilecek o daha önemli . Acaba Astana olabilir mi ? Adamlarda çılgın para var ama GC'ye oynayacak adamlarıda var , Ya bir Fransız takımı .AG2R o kadar para çıkar mı ? RadioShack yada Garmin . Cav'ın istediği adamları da alabilecek bir babayiğit . Rusların Katusha'sı ? :)

3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Eger gecmisine bakarsaniz, HTC Columbia' nin almanlarin en meshur takimi T-Mobile ( daha önceleri Telekom) in devami oldugunu görürsünüz.
    Yani Jan Ullrich' leri, Eric Zabel' lari, Andreas Klöden' leri barindiran bir takim! Patrick Sinkewitz' in doping aciklamasindan sonra Almanya ' daki pek cok profesyonel bisikletcinin de (turcularin) kendilerinin doping yaptigini aciga vurmasi, Almanya' da profesyonel takimlarin kapanmasina yol acti. Son kalan Milram biliyorsunuz. Cavendish o zamanlar daha T-Mobile' da stajyerdi. Simdi ismini hatirlayamadigim amerikali bir milyarder takimi alip, haniminin giyim firmasi Columbia' yi sponsor yapti. Ve sportif yönetime de eski T- Mobile' dan yönetici kimseyi almadi. Ve dolayisiyla ellerinde cogunlugu sprintci bir kadro kaldi. Yani takimin bu sekilde gelismesi tamamen bir tasadüf eseri ellerinde kalan bisikletcilerin özelliginden dolayi.

4. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Haber cok. :)Yillardir Rabobank' ta yük tasiyan Grischa Niermannn son turu oldugunu söylüyordu, Ayni sey Frederic Moncassin icin de gecerli. Yani sahneden ayriliyorlar. Cobo biliyorsunuz, gecen sene son turum Vuelta diyordu. Kazara Vuelta'yi kazaninca bu sene tekrar katildi. Pek bir seye benzemedi ama, herhalde birakacaktir simdi tahminen.
    Eski dinazorlardan Jeremy Hunt ta birakacakmis. 16 sene önce Indurain ile birlikte ayni takimda yaristigini düsünün.

Gectigimiz Pazar günü burada genclerin katildigi uluslararasi Rothaus-Regio Tour sona erdi. Oradaki isimlerin pek cogunu önümüzdeki senelerde konusma olanagi bulacagiz.
    http://www.regio-tour.de/

Ben Cipollini, Virenque, Vinokourov,..... gibi nice isimleri ilk defa gencecik yarisci olarak burada gördüm.

Kazananlarin listesi

2012 Pjotr Havik
    2011 Bradley Linfield
    2010 Mario Vogt
    2009 Ron Pfeifer
    2008 Björn Schröder 1996 Jan Ullrich
    2007 Moisés Duenas 1995 Roberto Pistore
    2006 Andreas Klöden 1994 Laurent Brochard
    2005 Nico Sijmens 1993 Pascal Hervé
    2004 Alexander Winokurow 1992 Dainis Ozols
    2003 Wolodymyr Hustow 1991 Alexander Kastenhuber
    2002 Laurent Brochard 1990 Alexander Chefer
    2001 Patrice Halgand 1989 Falk Boden
    2000 Filippo Simeoni 1988 Wjatscheslaw Ekimov
    1999 Grischa Niermann 1987 Mario Cipollini
    1998 Mirko Celestino 1986 Flavio Vanzella
    1997 Wjatscheslaw Dschawanian 1985 Uli Rottle

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Özellikle Danimarka takımına dikkat etmek gerekli. Bomba gibi çocuklar var . Birkaç sene önce Niklaes EG ,Trabzon EYOF 'ta bizim Cebrail Şeker'le yarışmıştı . Takım zamana karşı ve bireysel zamana karşılarda çok iyiler . Çok iyi bir nesil geliyor Danimarka'da . SaxoBank yaşadı :) . Aslında bu seviyede yarışları seyretmek muhakkak daha zevklidir ama ulaşmak çok zor.

Okan Örs, Derya Keçeci ve ihtiyar bunu beğendi.
  6. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cawendish in adı Omega P.Quick S ile dönmekte.SKY takımı 1 Milyon istiyor tazminat olarak.Haklısın ,Rusların Katusha sı o milyonu da verir Mark ın 1-2 milyonunu da ancak Katusha büyük turlarda GC hedeflemiyor muydu?

Öte yandan hatırlarsın.Cawendish SKY a geldiğinde SKY ın hedefleriyle Cawendish in hedeflerinin farklı olduğunu ve bu takımın HTC nin tırnağı bile olamayacağını yazdık.

İhtiyar abimize de soralım Tejay BMC de kalır mı? Kalmalı mı ? Garmin'in Talansky'e(Cem hatırlatmıştı tşk) aşıladığı özgüveni BMC Tejay a verir mi?(Ben sorumu konum içinde az çok yanıtladım ve Tony Martın dahil pek çok ismin şu anki takımlarında mutsuz olduğunu düşünüyorum.Şöyle pro tur lisanslı takımlara bakıyorum,onlar da parasız.Şöyle "Saç saç paraları leylaya " tarzı bir milyoner çıksa,yeni bir takım kursa?

Halamın şeyleri olsa amcam olurdu değil mi:)

7. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ilk etap saate karsi takim yarisini Danimarka kazandi zaten. Ortalama hiz 48,69 km/h
    http://www.rothaus-regio-tour.de/images/stories/ergebnisse/2012/Etappe%201/tages-einzel-1.pdf

Okan Örs, Cem Unden ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  8. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Olimpiyatlarin Ingiltere de yapilacagi kesinlestikten sonra, Ingiltere de devletin de destegi ile pek cok spor dalinda cok büyük yatirim yapildi. Bisiklet sporu da bundan payini aldi. SKY' in sponsorlugu da ayni senaryo' nun parcasi. Tabi islerine yarayan yaramayan ( sportif acidan) ne kadar isim varsa topladilar. Tabi Ingiliz vatandasligi mecburiyeti dolayisiyla bazilarini da ingiliz yaptilar.
    Ingilizlerin bisikletteki bu anormal atiliminin tek sebebi budur. Simdi bu hizla bir kac sene devam edebilir. Cavendish Fransa Turunda kendisine böyle davranilacagini bilseydi belki baska türlü davranirdi. Tabii ki isin mali yönlerini bilmiyoruz. Herhalde yeteri kadar para kazanmistir.
    Tejay Van garderen konusunda fazla bir sey söyleyemeyecegim. Evans 35 yasinda. Eger devam ederse Van Garderen' e emir subayligi yapmak zorunda kalabilir. BMC nin mali gücü sinirli. Netice de sadece bir bisiklet firmasi.
    Katusha mali olarak SKY dan bile kuvvetlidir. Bir yanda Gazprom, diger yanda en büyük rus silah ve ucak fabrikasi. Arkalarinda da Putin.
    Yani mali olarak satin alamayacaklari sporcu yoktur. Eger sporcu kendi dünya görüsüyle bagdastirabiliyorsa!

Okan Örs, Cem Unden ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  9. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    harika yorumlarınızı keyifle okudum ekleyebileceğim birşey bırakmadınız bana :D
    şu cümleye de aynen katıldığımı itiraf etmeliyim
    ''Çoğu bisiklet meraklısının Türkiye'de bile sırf bu yüzden HTC telefon aldığını bilirim''
    bende sırf bu sebeble o telefonu almayı düşünüyorum

10. Eren Cemaloglu

Eren Cemaloglu Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    abi hiç bir yerde adı geçmiyor ama goss tekrar domestikliği kabul etse de green edge'e gitse cav hakikaten tadından yenmez. ama tabi bu sadece benim isteğim olarak kalacak heralde. omega pharma da güzel olabilir tabi ama işin maddi yanını bilemiyoruz. seyirci olarak tek isteğim green edge'e gitmesi.

ihtiyar ve Cem Unden bunu beğendi.
  11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Aslında şu bisiklet aleminde ne numaralar döndüğünü anlayabilmiş değilim (Daha pis bir tabir yazacaktım da atılırız falan :) yazamadım ) . Kimin eli kimin cebinde , herkes birbiriyle ahbap , herkes birbirine düşman .

Fantaziler bir yana Cavendish'e AngloSakson kültüründe bir takım uyar . Vincenzo Nibali (SKY'ın teklifinden sonra) "Ben SKY'a gitmem çünkü kahvaltı da kimse gülmüyor" dediğini hatırlarsanız , yalnızca parada bu işleri çözmüyor sanırım . Bakın RadioShack rezil oldu ??

SKY'ın İngilizlerin kupon bisikletçi yetiştirme planının bir sonucu olduğunu söyleyen ihtiyar abimize katılmamak elde değil . Amma bisiklet kültürü üst düzey olan Belçika , Hollanda ,İtalya , Fransa ve İspanya artık bu kupon sporcu yetiştiren Avustralya , İngiltere , ABD ile baş edemiyorlar . Ona ne demeli ? Ha sırası gelmişken bu kupon sporcu yetiştirme işini de en iyi Çinliler yapıyo r:) ...

Tejay'a gelirsek . Bu çocuk 3-4 sene önce bizim Türkiye Turunda Visconti'nin arkasına ikinci olmuştu . Gelecekte podyum yapacak isimlerin başında geliyor . Tejay Van Garderen , Taylor Phinney , Andrew Talansky 'den oluşan bir 2015 Fransa turu podyumu görürseniz "Cem" diye bir garip şöylemişti , dersiniz .Bence BMC Racing'de kalması kendi lehine ...

Okan Örs, ihtiyar ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili İhtiyar;SKY ın ve dönemsel olarak İngilizlerin bisiklet sporuna bu ani ilgisi(!) ni güzel özetlemişsin.İngilizleri bilirsin kullanamayacakları eşeğe para vermezler.

Öte yandan,halen sürmekte olan büyük britanya bisiklet turunun toplam bütçesini 95 000 euro,GC lideri ise 5000 euro alacak.Etap birincileri 500 euro.Diğerlerini geçtim SKY ın Chris Sutton'a verdiği paranın onda biridir herhalde turun maliyeti.

ve evet BMC bisiklet üreticisi ancak arkasında da para babası Andy Rihs var ve yanlış hatırlamıyorsam isviçre nin young boys takımının da ya sahibi,ya da klüp başkanı gibi bir şey.BMC isviçre Amerika karışık bir firma.Oldukça derin:)

Keşke olsa Cem,inan en çok sevinenlerden biri olurum ancak geçen senin hatırlattığın gibi Talansky'e Garmin yatırım yapıyor,güveniyor ve Büyük bir turda sorumluluk veriyor BMC o şansı Tejay a vermez.En azından kısa vadede vermez.E,iş uzayınca bu çoduklar da domestik olup çıkıyor.Senede 500-600 bin i cebe koyup,krallar gibi de yaşıyorlar.Hani bizdeki "Allah bereket versin" ciler gibi.

Okan Örs, ihtiyar ve Cem Unden bunu beğendi.
  13. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Geçmişte hatırlarsınız Teksaslı kovboy kendisini zorlayan adamları takımına alır , Fransa Turu ödülü dışında ; birde Lance Armstrong fonundan ödül verirdi . Böylece Roberto Heras , Floyd Landis , Manuel Beltran , Viatcheslav Ekimov , Yaroslav Popovich , Victor Hugo Pena , George Hincapie , Tyler Hamilton , Leipheimer , Andreas Kloden , Kevin Livingston ve daha onlarca isim her Fransa turu sonrası ekstradan 300-400 bin doları da cebe atardı .Bisiklet için güzel para :)

Artık bu paraları verecek güçler hala pelotonda mı onu bilemem . Zaten gerçek sözleşmelerin dışında vergiden kaçmak için başka numaraları da duyar gibiyim . Örneğin Astana daha düne kadar Lüksenburg lisansıyla yarışıyordu , RadioShack'in sahibide bu küçük okyanus adalarından birinde naylon firmalarla işini yürütüyormuş. Hatta Schlecklere ödemeler buradan yapılmış vs. vs. .Yani bisiklet sporu biraz da para aklama yeri . Örneğin Bruynell , Trek firmasının ekstradan verdiği 120 kadronun ne olduğunu hala açıklayamadı . Kimileri bu kadroların satılıp , doping ilaç masrafları için kullanıldığını söylüyor . Trek , direk para verip kendini riske atmamış , anlayacağınız

Ben Tejay'in o bereket versincilerden olacağını sanmıyorum ama 1-2 sene daha domestiklik yapabilir . Özellikle Amerika bisiklet piyasası kahramanlar arıyor . Aslında Taylor Phinney buna uymuyor . Çünkü genlerinde bisikletçilik var ve babası , annesini terk edip gitmemiş :) Oysa Tejay Van Garderen , Hollanda göçmeni . Çoğu ABD'li göçmen gibi büyük umutlarla yeni kıtaya ayak basmış sıradan bir ailenin üyesi . Greg Le Mond'un sırtından kurşunla yaralanması , Lance'in kanser palavrası , Micheal Phelps'in kıkırdaktan yapılmış iskelet yapısı , Magic Johnson'un 40 sene önce AIDS olmasına rağmen hala yaşaması gibi şöyle ballı kaymaklı bir de hikaye uydururlarsa al sana yeni bisiklet efsanesi . TJ Van Garderen :)

14. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bazı takımlar ve bisikletçiler için paragraflar ve methiyeler döşerken,
    bazı takım ve bisikletçiler için herkes doping yapıyo, bu da temiz diil tabiki diyip silip atıyoruz...

sonra kim temiz ki diyoruz... ama birilerini hala övmeye devam ediyoruz...

ben bu bisiklet camiasını anlamadım gerçekten... herkes masum ve başarılı, taki suçlu olduğu kaçınılmaz son olarak ispatlanan kadar mı ??

(imza: takip etmeyi başaramamış bi bisikletsever... benden umut yoksa, boşuna anlatmanıza da gerek yok zaten :) boşver diyin yeter :) )

Okan Örs bunu beğendi.
  15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle ben bu adamları , kafadan sallama şeylerle de suçlamıyorum . Araştırırsanız görürsünüz. Hepsi internette kolayca bulanacak şeyler .

30 senedir Amerika'nın kahraman yaratmasını , insanları tepelere çıkarıp tanrı ilan etmesini , sonra da fazla büyüdüğü zaman ordan indirip b:)kun içine soktuğunu çok gördüm , bu hikayeleri defalarca izledik . Eğer bir arşiv araştırması yaparsanız ; Oscar De La Hoya , O.J:Simpson , Tiger Woods vs. vs . Bu adamların hepsi mi namussuz olur , hepsi mi tecavüzcü olur , sapık olur , dopingci olur , katil olur , karısını aldatır , hepsinin mi ciddi bir hastalığı olur . Nedense bu kahramanların hepsi de öyle . Benim bunlar karnım tok . Bu kadar paralel hikayenin olması tesadüf değil ,kurgu olur yalnızca

Çünkü ABD'de bazı para babaları için birer hikaye olması ve onların bundan milyar dolarlar kazanması lazım . O yarattıkları kahraman kendilerini aşmaya başladığı zaman onun kellesini uçururlar . "Seni biz yarattık " derler . Lance içinde böyle oldu . Kanser Vakfı haddinden fazla büyüdü , bitirilmesi gerekiyordu . Onu yaratanlar, düne kadar onu koruyanlar , onun açıklarını daha önceden belgeledikleri için işleri bitince ipini çektiler . En basitinden Lance sonrası her sene ABD'de 30 milyon bisiklet satılmaya başladı. 30 sene önce 1 pro takımı olan ABD'nin şimdi 3 pro ve onlarca Pro Cont. ve Cont. takımı var . Tabii bunlar benim ordan buradan okuduklarım sonucu bir araya gelen gözlemlerim .

Beğenip beğenmemekte özgürsünüz . Benim yazılarımı özellikle takip eden bir grupta var . Allah onlardan razı olsun .Devamlı mesajlarını eksik etmiyorlar .

Ne yazık ki burada 3-4 kişi birşeyler yazmasak sizlere de okuyup muhalefet edecek birşey kalmıyor. Birkaç isim dışında kimsenin birtakım şeyleri bir araya getirip bisiklet dünyası hakkında fikir ürettiği yok . Sizler de teorilerinizi yazın , bizde onları tartışalım . Sonuçta Türkiye'de kimse bu işlerde Guru değil . Ne ben ne bir başkası

16. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    cem ben burda pek çok kişinin yazdıklarını beğenerek ve hak vererek okuyorum... takip ediyorum...
    daha doğrusu takip etmeye çalışıyorum...
    ama yukarda dediğim gibi de, bi noktadan sonra kaçırıyorum...

söylediklerim sana ya da başka bi kişiye yönelik eleştiri diil... yani merak ediyorum, internette araştırıyorum.. herkes hakkında herşey söyleniyor...
    ben şahsen bu konuda kişisel fikir oluşturucak kadar uğraşamayacağıma karar verdim... yukarda da bunu anlatmış oldum aslında :)

sanırım umutsuz vakayım... bisiklet camiası benim için fazla kara... kimsenin boş ver demesine gerek yok.. ben kendim biraz önce boş verdim zaten =)

Derya Keçeci, Okan Örs ve ihtiyar bunu beğendi.
  17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sizlere bu lafları söylemek haddimize değil ... Herkes istediğine inanmakta özgür , kalp kırmadan tabii . Bu sohbetler yazıyla anca bu kadar oluyor , yüzyüze mimiklerle daha dostane olurdu tabii ki .

Aslında bisiklet camiasında kara birşey yok . Çünkü onlarına kulvarı ayrı , bizimkisi ayrı . Bizler hobi bisikletçisiyiz , zevk için biniyoruz . Onlar için bu bir meslek , ekmek parası , hani pirinci tartarken eksik koyan esnafın yaptığı gibi birtakım hileleri var tabii :)

18. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    sadece yazarak anlaşmaya çalışmamıza rağmen, bence geçekten iyi idare ediyoruz :)
    bana anlatmak da zor zaten, özeleştiri yapabiliyorum neyseki :)

diyorum ve bu başlıkta boşuna yer işgal etmemek için mesaj yazmayı bırakıyorum :)

(ama eğer bi gün ünlü bi bisikletçi olursam ve benim adım da doping iddialarına karışırsa, içiniz rahat rahat beni savunabilirsiniz :p... redbull'u geçtim, powerade bile koymuyorum ağzıma ;) )

19. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Olimpiyat sonrası bütün alman bisiklet dünyasının söz sahibi kişileri, bu konu üzerine konuştu, konuşuyor. Benim(!) analizimimin bu yönde olması sebepsiz değil yani. Ellerindeki bütün veriler dahilinde, Federasyon, Kulüpler, antrenörler.........belirli bir sonuca vardılar. Bisikletçi yetiştiren kurumların mali ve bilgi desteğinin artırılması ve gençliğin daha çok motive edilmesi gerektiği yönünde sonuçlara vardılar. Sanki dünyanın en önünde gelen ülkelerinden biri değillermiş gibi.:) Yani biz bu olduk deyip yatmaya gelen bir durum değil. Doping olayları yüzünden profesyonel takımlarının çekilmesinin nasıl bir hata olduğunu gördüler. (Saxobank Contador' u takımdan atmayıp korudu ve sonucu görüyoruz)
    Yine başlayacaklar profesyonel takımlar kurmaya. Gençleri motive etmenin en iyi yolu olarak. Şöyle düşünün, siz çok hırslı ve yetenekli bir bisikletçi olsanız, 16 yaşında Amerika , Avustralya.... gibi ülkelerde yarışma ve yaşamayı düşünürmüydünüz veya kaç tanesi böyle düşünebilir. Diğer yandan analar ve babalar böyle bir şeye sıcak bakar mı? "Otur okulunu oku, bisikletçilikte neymiş?" en çok duyulacak sözlerden biri olur gençler için. Her zaman söylerim, ne kadar çok olursa bu sporu yapan seçme olanağı, en iyileri bulma olanağı daha yüksek olur.( Sakın yine ırsiyet tartışması çıkmasın!:()

Derya Keçeci, Okan Örs ve Cem Unden bunu beğendi.
  20. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Okuduklarımı çok ilginç buluyorum gerçekten. Bir gösterilen var bir de görülmesi gereken. Belki şüphelere binaen kurgusal boyutta bazı şeyler ama asla gözardı edilecek şeyler değil. Sorgulama ve neden- sonuç ilişkisi burada kurulduğu için takibe devam.
    Amerikan balonları ile ilgili yazılar en çok hayrete düştüklerim. Başta ülkemizde olmak üzere siyasi arenada bu ülke kaynaklı pek çok hileye şahit oluyoruz ve amerkiadan kaynaklı bu tarzın spora da yansımış olması anlaşılan çok da hayret edilecek bir durum değil. Hala hayatta olan Magic Johnson basketbol kariyerinin sonunda yakalandığı !!! aids ile gayet huzurlu bir yaşam sürdüğüne göre :) gösterileni olduğu gibi kabullenmemekte fayda var.