Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

HTC Columbia Antremanı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    3 Grup halinde ayrı saatlerde antremana çıkıyorlar.Anca bunu bulabildim. Yorumları bekliyorum
    Her gruba ayrı antreman uygulanmış. Pinotti'nin bulunduğu birinci grupta uzun soluklu yokuşlar var. Kadanslara dikkat .Antremana çıkan araçlar , şöförleri bile not alınmış

Murat Eren, d.berkay, mcanb ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Uzman arkadaşlarımız bir yorum getirsinler bu antremana ,lütfen

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:

Birinci gurup tırmanış yapıyor 1 dakika 50 rpm, 1 dakika 90 rpm
    Diğerlerinde rpm leri 60 da falan tutmuşlar.
    Bun da genel amaç düşük rpm ile tırmanış yaparak güç kazanılmak hedeflenmiş yüksek devire de çıkarak rahatlatma yapılmış bacakları. Bu düşük devirleri güç kazanma işi tartışılan bir konu.

Bu antrenmanda benim hoşuma giden "seated climb" ve "seated accerelation" yani seleden kalkmadan tırmanış ve hızlanma pratikleri. Bence bu çok faydalı ve kasları çok geliştiren bir yöntem, özellikle üst vücudu izole etmek için birebir...

Yine çeşitli zamanlara çeşitli intervaller serpiştirilmiş.
    Genel olarak bana fazla özel amaçlı bir program gibi gelmedi, daha ziyade biraz rutin program gibi göründü...

4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hocam bu düşük devir olayı demek ; büyük vites kullanmak demek sanırım . Geçmişte Doğu Alman sporcuların , Meksika'da yükseklik antremanlarında bu sistemi kullandığını okumuştum . Fakat 38 x 23 yerine 38 x 17 , 15 kullanmak bizim gibilere çok ağır gelir sanırım . Sakatlanma ihtimali yüksek. Keşke antremanın tamamını ele geçirme ihtimalimiz olsa , daha fazla bilgi edinirdik.

Tabii ki bu adamlar temel aşamaları çoktan geçmiş seviyedeler . Daha çok Junior seviye antremanlar bulsak yorumlamak açısından daha faydalı olacak.

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Düşük devir daha ziyade o devri gerektirecek vitesi kullanmak, zira yolun eğimine veya rüzgara göre değişir sert vites. Mesela burada elikesik köyü yokuşu var, 39x25 en rahat vitesle bile çıksan devir 60 hatta 50 leri görüyor yer yer, bazen de ayağa kalkma zorunluğu oluyor çok dik olunca, ama yukardaki programda telkin edildiği gibi oturarak çıkılırsa kas gelişimi harika olur...

Evet sakatlanma ihtimali artıyor, sezon başında düşük devirin verdiği gücün büyüsüne kapılıp çok fazla yapıp sakatlamıştım dizimi. Ama altyapınız sağlamsa arada bir yapmak şart...

Cem Unden bunu beğendi.
  6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hocam bu işi çok iyi bildiğiniz , gelişen antreman tekniklerini çok iyi takip ettiğiniz ortada .

Birde sezon başı antremanlarda düşük tempo , uzun mesafe tafsiye ediyorlar .Bunları nasıl yapmalıyız?

Örneğin benim gibi yarışmacı olmayan bir sporcu için

Başlangıç : 50km ile başlıyoruz , ortalama hız 22-23km/saat .Her antremanda 5km mesafe artırıp 100km'ye kadar çıkıyoruz . Bu arada ortalama hızı da 25km/saate yükseltiyoruz. (2 ay)

Tercih edilen dişliler :38 x 21 / 19 / 17 (Amaç kadansı artırmak)

Daha sonra intervallere geçip ,kondisyon antremanlarını yerine interval antremanlarını koyuyoruz. (1-1,5 ay)

İnterval çeşitlendirmeleri nasıl olmalı?

Peki interval antremanlar ile kondisyon antremanlarını nasıl harmanlıyoruz?

Yani 100km'yi 30-33km/saat tempo ile sürmek için ne yapıyoruz?

Bu tip antreman doğru mudur?

7. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle nazik ve övgü sözleriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle bazı şeyleri açıklığa kavuşturalım.
    1. Km ile ölçü almayı bırakalım, saat e dönelim, en önemli tavsiyem km takıntısından kurtulmak öncelikli olarak. Önemli olan çevirilen saat ve antrenman şiddeti dir...
    2. Ortalama hız da parkura göre çok değişim göster, aynı parkurda günden güne rüzgarla da değişim gösterir. Ama rüzgardan çok etkilenmeyen bir dağ çıkışında zaman almak en iyi performans ölçüsü.
    3. Ben dişlilere bakmıyorum, zira o da rüzgara, eğime göre sert veya yumuşak gelir.

Ben son yıllarda sezonu pek kapamadan antrenman yapıyorum, senenin her ayı sert grup binişleri, sert antrenmanlar yapıyorum, ama kışın daha az sıklıkla elbette.

Yapabileceğiniz en iyi antrenman için gerekli ensturmanlar; Zaman, şiddet (nabız), kadans dır. Ve tabii daha da iyisi maddi durumunuz varsa powermetredir...

Genel olarak haftalık saat olarak belirleyin antrenmanlarınızı. Mesela haftada 10 saat, 15 saat, 20 saat gibi. Son uyguladığım bazı özel sistemlerle alt yapısı iyi olan sporcular haftada 10-12 saat ile 15-17 saat sürenlerden daha iyi netice alabiliyorlar performans artışında...
    Ama bunlar herkese göre değişir, zaten bir veya virkaç antrenman programı herkese uysa antrenör diye bir şey olmazdı :) Antrenör terzi gibi her insana göre değişik ve etkili programlar hazırlayabilen bir sanat işi gibi birşeydir, ve ben de gerçekten çok kafa patlatıyorum saatlerce bazı sporculara en iyi verim alabilmek için...

8. yusuf erdem

yusuf erdem Yeni Üye

Seviye:

merhaba size bir sorum olacaktı pm atamıyoum yenı uye oldugum ıcın

seleden kalkmadan tırmanıs ve hızlanmanın kasları gelıstırdıgı ve ust vucudu ızole ettıgnızı belırtmıssınız.acaba konuyu acabılırmsınız bıraz ben baya baya amatorum ozellıkle ızole etmek ıle ne denıldıgını anlayamadım(sanırım yararlı olabılecegınden bahsetmıssınız).kılo vermek ıcın bu yontemı onerırmısınız acaba ayrıca seleden kalkarak surmenın ne tıp yararları vardır acaba

Cem Unden ve Özgür Yalçın bunu beğendi.
  9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet seleden kalkılmadan yokuş çıkılırsa bütün güç bacaklardan karşılanacağından bacak kas gelişimi daha iyi olur. izole etmek = ayırmak, tecrid etmek, burada ise ayağa kalkılmadığı için bacaklardan yukarsı gelişim ve efor açısından (kalkmaya göre) daha çok izole edilmiş oluyor. Kilo vermenin konuyla ilgisi yoktur, kilo vermek %80 oranında çatal kaşık kontrolü %20 antrenmandır.
    Bacakların en iyi şekilde gelişimi için seleden kalkılmadan çevrilmesi önerilir.

Cem Unden bunu beğendi.
  10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hocam , bu konuya parmak bastığınız iyi oldu . Bir de yokuş yukarı interval antremanları hakkında bilgi verir misiniz?

Bunlar ayakta ve oturarak , 2 şekilde mi yapılmalı ?

Ölçü ve uzunluk ne olmalı ? Ne zaman yapılmalı ?

11. yusuf erdem

yusuf erdem Yeni Üye

Seviye:
    cevabiniz icin tesekkur ederim.dediginiz gibi is beslenmede bitiyor fakat bu noktada bence en faydali ve herkeze uygun spor dali bisiklettir.

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Genelde oturarak ve daha yüksek şiddet gerektiğinde ayakta yapılabilir.
    Diğer konulara şurada değindim : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=68994&highlight=antrenman+terimleri

Cem Unden bunu beğendi.