Hövding Görünmez Kask Sistemi

Utku_Abay

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Salcano
Selamlar,
İnternette bulduğum bu ürünü sizinle paylaşmak istedim. İsveçli iki bayanın tasarlayıp, senelerce argesini yaptıktan sonra gerekli patent ve CE standartını aldığı bir kask. Gelenkesel kaskların aksine, kafaya değil, boyuna takılan bir ürün. Kaza anında airbag mantığı ile çalışıp kafayı ve suratı koruyor. Röpötajlarında, normal kaskların görüntüsünden ve hacminden nefret ettikleri için böyle bir tasarıma gittiklerini söylemişler. Sitede tasarım süreci ve üretim hakkında bilgilerin yanında kaskın test videoları da mevcut. Ayrıca online olarak kaska internetten de sahip olabiliyorsunuz. Tasarım, şu an kullandığımız üç noktadan sabit emniyet kemeri, yayalar için hava yastığı gibi ürünlerin mucidi olan İsveç'ten çıktığı için güvenlik ve sağlamlık noktasında bir sorunu olacağını hiç sanmyorum :) En başta çok çığır açıcı bir icatmış gibi görünse de aklıma takılan bazı noktaları oldu. Örneğin küçük kazalarda ya da denge kayıplarında vb.. hava yastığı ikide bir açılıp bizi madara edebilecek gibi duruyor. Ayrıca, sitede bilgisini bulamasam da airbagler genelde tek kullanımlık oluyor ve basıt bir kaza yüzünden yastığı açıp sonrasında yeni ekipman için 100 küsür Euro vermek pek akıl karı değil. Ama yine de kaskın görselliğinden ve kullanımından memnun olmayan arkadaşlar için kullanışlı olabilir.
Kaskın internet sitesini aşağıya yazıyorum. Sitenin güzel bir arayüzü var ve herşeyi İngizce ve İsveççe olarak anlatmışlar zaten.
Görüşmek üzere...
(link)

• Beğen
Tepkiler: Orcun
Scudo

Orcun

Üye
Tepki
5
Gerçekten harika, senide araştırmacı ruhundan ötürü tebrik ederim. Fakat bana biraz pahalı geldi 1095,00-TL'ye geliyor direkt satış fiyatı vergilerle birlikte acaba kaç liraya gelecektir? Yani bu meblağaya değecek aman aman elzem birşey değil bence giy kaskını babalar gibi hava yastığı acaba açılacakmı korkusuyla yaşamaktansa bence kask ile dolaşmak daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: Utku_Abay

Utku_Abay

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Salcano
Benım için de bu fiyata değecek bir icat gibi durmuyor ama seveni, ilgileneni vardır belki.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Boğazıda terletir bu ürün.. :) Bir de kul yapısı değil mi, ya açılmaz ise ..

En güzeli kasklarımız :)

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Utku_Abay

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Salcano
Bak terleme olayı benim aklıma gelmemişti. Onu doğru söyledin. Açılmama ihtimali vardır tabii ama dediğim gibi İsveç, 'safety design" konusunda çığır açmış bir ülke. Onun için açılmama riskinin çok çok az olduğuna eminim. Sadece pil durumu var. Eğer sarj etmeyi unutursan alet çalışmıyor. O biraz sıkıntı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
3 sene önce çıkmıştı piyasaya. Forumda da konusu var. 3 senede geliştirdiler mi acaba, yoksa sadece yeni yeni mi kendilerini duyurabilmeyi başardılar merak konusu...

(link)

• Beğen
Tepkiler: Utku_Abay

Utku_Abay

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Salcano
Haklısın. Ben görmemişim bu konuyu. Pek geliştrimişe benzemiyorlar. Belki görsel olarak birşeyler katmışlardır...