Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hövding Görünmez Kask Hakkında

Konu, 'Bisikletle İlgili Teknolojik Gelişmeler' kısmında Ömer Oğuz Taşkan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Ömer Oğuz Taşkan

Ömer Oğuz Taşkan Yeni Üye

Seviye:
    Değerli BisikletForum takipçileri, Hövding giyilebilir bisiklet hava yastığı hakkında yeni bir video yayımlandı. Bilimsel verilere dayandırılan videoda Hövding: Geleneksel kask üreticilerinin bilmenizi istemediği gerçekler! diyor anladığım kadarıyla. Aşağıda linki paylaştığım video hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi arkadaşlarımızdan istirhamım Hövding'in gerçekten bu standartları sağlayıp sağlamadığı hakkında yeni bir tartışma başlatıp bu inovatif ürün için yorumlarını veya deneyimlerini paylaşmasıdır. Görüşleriniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

2. Ömer D.

Ömer D. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    €300 ama tek kullanımlık olduğuna dair bir yazı görmüştüm, en azından kullanıldıktan sonra €50 gibi bir rakama yeniden kullanılabilir hale getirilebilecek bir sistemle satılmasını isterdim açıkcası zira normal kask gibi kırılan parçası yok gibi görünüyor videolarda.

3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hövding bildiğim kadarı ile elektronik bir sistem kullanıyor. Tam kaza anında bu elektronik sistem bozulursa veya önceden bozulmuş ve siz fark etmemişseniz ne olacak?
    Veya hiç kasklık bir durum yokken aktif hale gelir ve o tek kullanımlık hakkı dolarsa?
    Veya dış kaplaması kaza anında veya önceden patlarsa? :)

Bence çok da başarılı bir ürün değil.

4. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Edip beye katılıyorum . Ayrıca bu ürünün fiyatı, başka kask firmalarının önlerini kesmelerine gerek duymayacakları kadar pahalı . ( sanki kansere çare bulmuşlar da ilaç firmaları önlerini kesiyor :) )

Edip Dinçer bunu beğendi.
  5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kendi sitelerinde minnacik uyarisi var:
    "Sportif amacla kullanim icin uygun degildir"
    Bir cesit yercekimi sensoru veya hareket siddeti algisi ile hareket ediyor. Hangi tur bisiklet kullanirsaniz kullanin sportif amacla kullaniyorsaniz ani hareketler, depara kalkmak icin ayaga kalkip kapanmalar, hoplayip ziplarken yasadiginiz sarsinti, zeminden dolayi kayma veya denge kaybi (ki gercekten risksiz sekilde atlatabileceginiz bir durum olabilir) sonucu tek kullanimlik bu kask acilabilir.
    Ise gidip gelirken kurallara uygun hizda hareket edenler icin kiyafeti tamamlayici bir unsur olarak, aciklandigi extra koruyucu ozellikleri ile kullanilabilir. Ancak sensor ve acilma mantigi nedir?
    Sonucta boynunuzdaki gorunmez kaski unutup dusen telefonunuzu almak istediginizde veya ayakkabiniz cozuldugu icin egildiginizde aniden acilmasi da mumkun gorunuyor...
    Bu fiyatlarla ve sportif amacla haftasonu da kullanamayacaksam bana gore pek alinir bir urun degil :)

DUZELTME / EDIT
    Fikrimi degistirmedim bu urunu almak konusunda ama karalamis olmayayim. Sitesinde "anahtar almak icin egilmek vb. hareketlerinizde acilmaz" diye bir ibare var. Calisma prensibini aciklamaya calismislar:

SENSORS AND
    ALGORITHM
    How Hövding tells the difference between biking and accidents:
    Thousands of cycling accidents were re-enacted using stunt riders and crash-test dummies to collect the specific movement patterns of cyclists in accidents. In parallel, an equal amount of normal cycling data has been collected using test cyclists wearing Hövding in everyday cycling. Based on this collected data, we have developed an algorithm that can distinguish normal cycling from accidents.
    Normal cycling means all the situations and movements that usually happen in a cycling context, including running up and down steps, bending down to pick up keys, etc.
    In the highly unusual category of cycling accident where no measurable movement appears within the cyclist, i.e. if an object falls from above straight down on the cyclist’s head, Hövding will not react.

Bülent Oğuz bunu beğendi.
  6. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    "Diğerleri çok kötü, en iyi biziz!" ve "İşte büyük firmaların bilmenizi istemediği şeyler!!!" temalı ürünlere hiç saygım, inancım yok.
    Fikir güzel, pazarlama kötü.

7. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Yorumlarda yazdığı gibi motosiklet kullanıcıları için ideal ürün. Onlarda her düşüş fatal. Sensör işi kolay,bir düğmeyle sadece gerektiğinde aktif hale getirilebilir, araçlarda emniyet kemeri bağlı değilken açılmamaları gibi.(bundan emin değilim, yanıltmayayım)
    İlerde kafada normal kask varken de çalışıp boynu koruyabilecek bir sistemi yapmaları zor olmaz, zira kasksız şapkasız sürüş hoş değil.
    Fiyat yüksek evet, sanırım birileri (çinliler) taklit edinceye kadar biraz para kazanmak lazım.
    Kendi adıma, ben bu ürünü alırdım.

8. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fiyat ileriki zamanlarda daha aşağı çekilebilirse neden almayalım. Ama tek kullanımlık olması kötü.

9. Seyfullah Mehmet Süer

Seyfullah Mehmet Süer Üye

Seviye:
    evet belki ileri teknoloji fakat normal kask bisiklette önemli bi unsur
    şahsen beni rahatsız etmiyor hatta kask yayalar ve araç sürücüleri için bizi daha çok önemsemelerine neden olan bi ekipman diye düşünüyorum
    ayrıca boyna takılıyor ve yazın hiç çekilmez

BENCE gereksiz bir ürün (kask olacak abi :) )

10. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Konu kafada ki kasktan rahatsız olmaksa söylüyorum bunu ; yaz günü boynuma sarılı kaba bir şey taşıyıp kendimi daraltacağıma takarım kaskımı paşa paşa ferah ferah giderim.

11. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    BFOkuru bunu beğendi.
  12. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba, internet de gezinirken rastladım. Fakat şimdi bahsedeceğim konu önceden "Serbest Kürsü" kategorisine açılmış ve videosu yokmuş, ben yenilemek amacıyla açıyorum.
    Önceki konu: Bisiklet tutkunları için hava yastığı
    Video linki aşağıdadır.

İsveçli iki tasarım öğrencisinin geliştirdiği bu özel koruma ekipmanı sayesinde bisikletçiler bir kaza anında kafalarına alacakları darbelerden korunabiliyor. Verilen bilgiye göre darbe anında şişerek sürücünün kafasını koruyan bu kask normal bir bisiklet kaskından darbelere karşı 3 kat daha etkili.

Screenshot_1.png

Haber ve videonun linki: Bisiklet sürücüleri için hava yastığına dönüşen boyunluk
    http://webtv.hurriyet.com.tr den alıntıdır.

ibrahim tosun bunu beğendi.
  13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yanlis anlamasaniz bu konuda daha detayli bir videosu var yani forumda videosu olan bir konu var. Ama yinede konuyu actiginiz icin tesekkürler.
    Hövding Görünmez Kask Hakkında

14. ÇaNakkaLeRuHu

ÇaNakkaLeRuHu Bisikletkolik

Adı:
    Batuhan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Enteresan kaç kuruştur ki bu acep. Satışı varmı şu an ?

15. ozgur908

ozgur908 Forum Bağımlısı

Seviye:
    düşüşün uzun sürmesi durumunda şişen yastığın patlayarak başı yine korumasız bırakması gibi olasılık var mı? sensörün ve şişme mekanizmasının herhangi bir nedenle çalışmaması durumunda (bakımsızlık, pislenme vb. durumlar dahil, kullanıcının bunları ihmal edebilme ihtimali göz önünde bulundurulmalı) baş yine korumasız kalabilir. cahilce konuşuyorum belki ama sistemin yalnızca boyun ve omuz bölgesini kapsaması ve başın konvansiyonel yöntemle korunması bana sağlıklı geliyor.

16. m.klcts

m.klcts Bisikletkolik

Adı:
    muhammed
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ayakkabı bağlarken şişme durumu olabilir yada sensörlerin pili bitebilir patlak oluşabilir kaskı çıkarıp koyduğumuz yerden düşüp açılabilir bu tek kullanımlık ve 500 euro

17. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Murat Cömez Yanlış anlamadım fakat konuyu oluşturup başlığı girerken böyle bir konu çıkmadı bir adet çıktı onuda ekledim.
    @ÇaNakkaLeRuHu Bilgim yok şuan sadece, videoyu gördüm. @Pedal gucu arkadaşımız 500 Euro demiş, eğer fiyatı o ise bilmiyorum ederinin o kadar olduğuna emin değilim.
    @ozgur908 Tabi dediğiniz de olabilir, herhangi bir şey olmama garantisi yok, yaptığımız işin ve etrafımızın da.
    @Pedal gucu Tek kullanımlık ve fiyatı (bana göre) pahalı bir ürünmüş. Evet belki anlık bir hareket de durduk yere açılabilir.