Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hoppaaa Sonunda SPD'ye Geçtim!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Flaş flaş flaş...

Nihayet sdp'ye geçebildim. Pedalı da ayakkabıyı da kışın almıştım ama havalar güzelleşsin öyle takıyım yağmurda çamurda düşmeyim diye takmamıştım. Kısmet bugüneymiş. Sizler için belki küçük ama benim için büyük bir adım. İki dizimdeki sakatlığın ve etratan duyduğum düşüş hikayelerinin sonucunda spd'ye geçmeye bir türlü cesaret edemiyordum "düşersem işim biter" diye...

Bgn bir hevesle çıktığım turu kazasız belasız bitirdim. İnşallah bundna sonra da böyle gider...

Öncelikle "eve gelip beni al. Tek çıkamam, spd taktım" diyip tek izin gününde kankam Kenan'ı ayağıma kadar yormuş oldum. Kusuruma bakmasın artıkım...

Sonrasında birlikte güzel bir kahvaltı yapmak için Tigem'e gittik. Menemeni bir harika, sohbetimizden güzel olmayagörsün...

Neredeyse bir yıldır bisikletten uzak duran Ken yeni topladığı bisikletini test etme fırsatı buldu. Mutluluğu bundan mı menemenden mi açık havadan mı yoksa benim güzel sohbetimden mi siz karar verin... (Galiba fındık kremasından hahahahah)

Geçmişi anarak hatıra fotosu alıyoruz. Çok özlemişim be seni Kanka. İyi ki varsın yanımda...

Ve iştee spd'li yeni Turunç'um :) (En azından yürüken pedal bacağımın arkasını yırtmıcak, tümseklerden aşarken ayağımdan fırtıp kemiğime taaak diye çarpıp yarmıcak. Bu açıdan da değerlendirmek lazım tabi heheheh)

Sağı kolay takıyorum da sol niye bir türlü geçmiyor bi daha deneyim diye dönüp duruyorum.

Bu bizi kesmeyince Erhan'ı da alıp Odtü'ye araziye gidiyoruz. Erhan "sizi yarış parkuruna götürüyüm" diyor. Pedalın vidaları yeterince gevşek de olsa teknik inişlerden korkup bisikleti elime alıyorum.

Gördüğünüz gibi süper patikalar ve inişler var. Mtb ruhunu taşıyıp, içinde depreşen arazi sevgisini tutamayan arkadaşlara önerilir. ( Bu arada siz beni niye hiç çekmediniz arazide yaw tüh fıstık gibi yerler vardı. Neyse bahane olur bir daha gideriz...)

Spd hakkındaki ilk izlenimlerim şöyle;

Ayak parmaklarım biraz uyuştu, 3. cırtın olduğu bilek kısmı sıkıştığı için her seferinde "anam vay" dedim zamanla ayakkabı da alışır ben de alışırım sanırım... yokuşları çıkarken acaba gerçekten çekiyor mu çok faydası oluyor mu diye baya bi denedim ama çok bir şey anlayamadım henüz. Uzun yolda denemek lazım bi de sanırım. 47km'de anlayamadım... :D :) :p

Görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

2. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    spd kullanmaya başlayınca spd nin faydasını anlayamamak normal. Spd nin güzelliğini spd ye alıştıkta sonra spd siz yola çıktığınız zaman anlayacaksınız. Şahsen ben bu şekilde anladım. Spd siz yapamam :D

KevSerSeri ve lindemann bunu beğendi.
  3. ozgurtex

ozgurtex Aktif Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun Kevser :) güle güle kullan..
    Kırmızı ışıkta veya herkesin ortasında durup dururken (dışarıdan bakınca öyle görünüyor) düşmek SPD'nin şanındandır :D
    Düşmemek de var tabi, ben de SPD'ye gectiğimden bu yana o şekilde bir düşmem olmadı :rolleyes:
    Önemli olan durmadan çıkarmış olmak ama iki ayak da çıkacak, birini çıkarmamaya alışınca gün gelip diğer tarafa ağırlığınız kaydığında kötü oluyor ;)
    Ayrıca, eğer bir şekilde durduysanız ve hala kilitliyse benim yaptığım: iki ayağı da aynı anda bilekler önce yanlara sonra aşağı gelecek şekilde yere atlamak (yada onun gibi bişey) ama bu hareketle bileğinizi incitebilirsiniz aman dikkat, yumuşakta kullandığımdan şimdilik bundan dolayı bir sorun yaşamadım...

KevSerSeri ve lindemann bunu beğendi.
  4. gültekin

gültekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Ahmet Gültekin Gültepe
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslına bakılırsa spd den korkmak yanlış. Aksine diğer pedal bana göre daha tehlikeli. Sürekli ayağınızın altından kayma durumu var. Her zaman spd :D

KevSerSeri ve Bulunmaz bunu beğendi.
  5. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ama spd de de kaymama avantajı ile yangına körükle gitme felsefesi de var:D bence Düz Pedal Forever!
    Spd hiç kullanmadım ama Yarışlarda kullanmaya niyetim var :D ben de insanım tabii:D

KevSerSeri ve hcyoldas bunu beğendi.
  6. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar Kevser abla,
    Öncelikle yeni ayakkabınız ve pedalınız hayırlı olsun.Hazasız belasız kullanmak dileğiyle.Spd hakkında bi kaç izlenimimi dile getirmek istiyorum.

Özellikle düz yolda sabit bir tempoyla giderken küçük bir konfor farkı dışında spd pedalın avantajlarını anlamak pek mümkün değil.Daha çok kendinizi ve bisikleti biraz zorlayıp işi tempoya ve hıza dökünce spd teknolojisi konuşmaya başlıyor.Düz gidiyorsunuz önünüzde dik bir çıkış var, orta viteslerde hızlandınız ve amacınız hızınızla birlikte pedal çevirerek yokuşu aşmak.Yokuşa geldiniz ve çıkmaya başladınız, yokuşun sonlarına doğru hızınız düştü pedal iyice ağırlaştı.İşte şimdi turboları açma vakti :) Eğer sadece düz pedaldaki gibi basma hareketi yapılırsa pedalın ölü noktasına gelinir daha pedal çevirirlemez olduğunuz yerde kalırsınız.Ama bir ayakla pedalı itip diğer pedalla çekme işlemini yaparsanız bacaklarınızın el veridği ölçüde yokuşu çıkmaya devam edebilirsiniz.Heleki yokuştaki zemin toprak ise pati çeke çeke çıkmak ayrı bir zevkli oluyor ;) Kısaca pedalı normal devrinde değilde intervale kalkıldığında ve pedala extra güç yüklenmesi gerektiğince çekme hareketi işe yarıyor.Unutmadan, bu çekme hareketini yoğun çalıştığınız ilk zaman bacaklarınızın üst kısmının özellikle öndeki kasları acayip ağrıyor bilginize :) (Doğaldır kolay kolay çalışmayan kaslar ;) )

Bir de bozuk seminde hızlı giderken zemin ne kadar bozuk olursa olsun eğer siz düşmeden bisikleti kontrol edebiliyorsanız pedalın ayağınızdan kaymamasını sağlıyor ve sşz bisiklette zar zor denge sağlamak için gidon ve kadro ile uğraşırken pedalları da güvenceye alarak extra bir güvenlik sağlıyor.Ayrıca pedallarıda denge sağlamada daha etkin kullanılıyor...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Tekrardan güle güle kullanın spd'lerinizi.bir deneme sürüşü ancak bu kadar zeckli geçebilir.Melemen,çay,fındık ezmesi v.s.. Odtu parkuruda oldukça güzel görünüyor.Umarın birgün oralarda da turlamak nasip olur.

Son olarak Kevser abla spdlerle beraber bisiklet süreceği şu yakın zamanlarda beraberinde turlayacağı arkadaşlara sesleniyorum.Bisiklet sürerken bile elinizden fotoğraf makinanızı düşürmeyin.Eliniz deklanşörde olsun.Kevser abla düşecek!!!! :D

KevSerSeri, d.berkay ve ZekiAlper bunu beğendi.
  7. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun Kevser,kazasız belasız kullan spd ni ama bir kerecik düşmen lazım tadı olmuyor yoksa.:) Ne yalan söyleyeyim ben ilk geçişimde spd ye 4 kere düştüm 2 sinde unutmuştum(kötü)düştüm,2 sinde'de hızlı giderken ani duruşlarda sonradan aklıma gelip spd yi çıkaramayıp :D düşüş gerçekleştirmiştim..(Mağrifet olsa gerek);)

Güle güle sürüşler diliyorum.

KevSerSeri bunu beğendi.
  8. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kevser merhabalar,

Pabuclarını ve spdlerini güle güle kullan diyeyim oncelikle :)

Spd'nin bir güzelliği de yüksek kadans'ta bisiklete hakim olabiliyorsun, obur turlu ayagindan firlayip gidiveriyor pedallar. Benim tek viteste bunu cok iyi anladim, dolayisiyla alistiktan sonra ona da spd takayim diyorum.

Kal saglicakla.

KevSerSeri bunu beğendi.
  9. bicycle16

bicycle16 Forum Demirbaşı

Seviye:
    spd pedala geçmeniz çok iyi olmuş kısa zamanda farkı hissedeceksiniz..;) hem keyifli hemde performansta etkili bir yol :in: saygılar

KevSerSeri bunu beğendi.
  10. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    SPD'niz hayırlı uğurlu olsun . İnşallah alışabilmişsinizdir :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  11. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Kevser'cim güle güle kullan Spd'ni.
    Geç bile kalmışsın, kullandıkça keşke önceden geçseymişim diyeceksin :)
    Faydası o kadar büyük ki, onsuz kullanmaktan keyif almıyorum desem yeridir.

KevSerSeri ve Hakan Yazman bunu beğendi.
  12. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Kevser'cim:) Bende dün aldım ayakkabımı bugün de pedalları takıcam kısmetse :)
    Daha spd pedalla deneme fırsatım olmadı ama normal pedallayken bile taban sertliği sayesinde performans artışı sağlıyor..
    Hayırlı olsun ..

marka model nedir ayakkabı ile pedalın? :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  13. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun Kevser güle güle kullan spd ciklerini Allah unutturmasın ayağında spd olduğunu!!!

KevSerSeri bunu beğendi.
  14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun Kevser'cim spd lerin, sen de bu süper sisteme geçtiğin için çok tebrik ediyorum seni. İlk başta biraz acı çekilicek, bu normal, ama bir süre sonra spd siz yapamayacak hale geliyor insan :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  15. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gülü seven dikenine katlanır... Yeni pedalların yeni turlara vesile olsun... Güle güle kullan...

KevSerSeri bunu beğendi.
  16. ateze

ateze Misafir

Hayırlı olsun Kevser, ben de kullanmak ısterdım ama ayak kemıklerımde yamukluk oldugu ıcın kullanamıyorum, her ayakkabı uymuyor malesef, amelıyat olur olmaz spd ye gecmeyı dusunuyorum :)
    Gezilerini özledik, bol fotograflı paylasımlarını bizzat beklıyorum ;)

KevSerSeri bunu beğendi.
  17. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Ha bu arada mola verdiğiniz yerlerdeki çocukların ''Aaaa pedal neden bu kadar küçük ablaaa!!! '' sorularına şimdiden hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.( Benden tüyo : bizim arkadaşın sabit cevabı: '' Yıkanınca çekti çocuklar :D '' Cidden bu cevap işe yarıyor.Çocukar apışıp kalıyor :D )

derya.yildirim, KevSerSeri ve abbaskara bunu beğendi.
  18. ozgurtex

ozgurtex Aktif Üye

Seviye:
    Evet :) bu yönde sorular çok gelmekte. Şöyle ki: "Abi pedalın kırılmış...:confused: Abi iyi de ikisini de aynı kırmayı nasıl becerdin?..:eek: "
    Bu tip sorularda eğer uzun uzun bilinçlendirme çalışmasına giremeyecekseniz bisikletcanavari'nın yaptığı gibi alakasız ama düşündürücü cevap vererek düşünme zamanında rahatça yolunuza devam edebilirsiniz :D

19. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Bunun çözümü de benden olsun ağır ama kesin çözüm DX Platform + SPD pedallar. Hem SPDnin performans artışı hem platformun rahatlığı bir arada artısı bi güzel artan gramlar. hem de hareketli bölgede nur topu gibi.. :D

d.berkay bunu beğendi.
  20. hcyoldas

hcyoldas Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı uğurlu olsun .Kazasız sürüşler inşallah.

KevSerSeri bunu beğendi.