Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hopa-Gürcistan-Rusya-Ukrayna(kırım)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Alper Yiğitler tarafından paylaşıldı.

1. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 3 yıldır düzenli olarak türkiye içinde pedallıyan biri olarak bu yaz aylarımın boş olmasıs ve artık yurt dışı turu yapma isteğimden dolayı 7 aylık bir hazırlığımın sonucunda 10 temmuz 2013 tarihinde Manisadan otobüsle Hopaya gidicem.1 gün öğretmen evinde konakladıktan sonra turumu başlatıcam.İlk olarak Gürcistana giriş yaptıktan sonra sırasıyla Gürcistan (Batum-Poti-Gori-Tiflis)- Rusya ya Kazbek dağlarını aşıp Lars sınır kapısından giriş yapıp Vladikavkaz a ulaşıcam ordan sırasıyla Kranodar-Rostov a kadar ilerleyip Azov denizinin kıyısından Ukrayna (kırım) giriş yapıcam en son olarak Sevastopol limanından Zonguldağa Ro-Ro gemisiyle geçiş yapıp bir aksillik çıkmassa turumu tamamlıycam. Toplam mesade yaklaşık olarak 2110 km.Zaman sınırlamam yok ama en fazla 45-50 gün olarak kafamda planladım.Yaklaşık 7 aydır aralıksız haftada 2-3 kez günde 40-50km antreman yapmaya çalıştım.Birçok araştırma yaptım. Bisikletim Whistle Miwok 1270D bisikletim üzerinde bir değişiklik yapmadım donanımsal olarak sadece dış lastiklerimi schwalbe marathon plus ile değiştirdim.Bu turda bisikletimin yetersiz olcağını düşünmüyorum.Ayrıca bu tur benim ilk yurt dışı turum olucak ve tura malesef tek çıkıyorum aslında benim için yalnız çıkma çok sorun değil ama insan zaman zaman yol arkadaşı arıyor :) 3-4 ay boyunca yol arkadaşı aradım malesef tur süresi uzun olduğu için çoğu kişiye uymadı.Zaten mental olarak kendimi tek çıkmaya çoktan hazırladım artık geri sayım yapıyorum.Eğer bana katılmak eşlik etmek isteyen arkadaşlar olursa asla geri çevirme :) Daha önce bu rotayı gitmiş yada bir parçasını kat etmiş öyle yada böyle (araba,bisiklet,motor) yardımcı olabilecek tecrübelerini ve deneyimlerini paylaşıp bana yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Aşşağıda rotamın genel görünüşünü upload ettim isteyenler inceleyebilir.Herkese saygılar bol pedallı günle

Uploaded with ImageShack.us

2. Melih Akdogan

Melih Akdogan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    merhaba vize işleri ne durumda ? ben de şuan londra turuna hazırlanıyorum :)

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Gürcistan , Rusya vize istemiyor . Gürcistan'a TC nüfus kağıdıyla bile giriş yapabilirsin

4. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Cem arkadaşımın dediği gibi Gürcistan -Rusy-Ukrayna vize istemiyor sadece Rusyada giriş yaptığından itibaren 90 gün boyunca ülkede durma hakkın var ve bir defa giriş çıkıştan sonra 3 ay boyunca giriş yapamıyosun Rusyaya :)

5. metin akyılmaz

metin akyılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhabalar.
    öncelikle cesaretinizden dolayı tebrik etmek isterim.
    güzargah üzerinde bulunan Ukraynaya ait Mariuopol Berdyansk ve Melitopol şehirlerinde bulundum.Ukraynaya girişlerde hernekadar vize kalkmış olsada girişlerde birtakım zorluklar çıkmakta.Bende yeşil pasaport olmasına rağmen herseferinde farklı uygulama ile karşılasıyorum.Umarım az da olsa rusçanız vardır.çünkü ukraynada ingilizce bilen çok azdır ve yeni ukrayna yönetmi ukraynacayı yaygınlaştırmak için çoğu yerde artık tabelalar ukraynaca ben bile anlamakta zorluk çekiyorum.şeçmiş olduğunuz tarihte bölegenin turizm mevsimi olduğu için kalacak yer sıkıntısı olmayacak anacak biraz pahalı olacağını düşünüyorum.Berdyaskta bildiğim birkaç küçük otel var.Genelde Apart sistemi yaygın ve birde Sanatoryumlar var ama günlük kullanım için en ideali pansiyonlardır.ayrıca bisikletinizi muhafaza etmek için iyi önlemler almanız gerekecektir.başarılar.

Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  6. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yazın planladığım Türkiye turum olmasaydı inanın zevkle katılırdım...
    İleriki yıllar için kafamda canlandırdığım turun rotasının bir kısmını içeriyor sizinki.
    Eğer gerçekleştirebilirseniz çok farklı bir tecrübe olacağından hiç şüphe yok. :in:

Her şey gönlünüzce olsun.

7. Kadir AYINTAP

Kadir AYINTAP Forum Bağımlısı

Adı:
    Kadir
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba...
    Öncelikle zorlu bir yolculuk sizi bekliyor bunu söylemek isterim, ama inanmak başarmanın yarısıdır, gezi sonrası burada fotograflarınızı göreceğime eminim...
    sizin yapacak olduğunuz gezi Benim Aklımdaki gezi planının yarısı diyebilirim benimde tam Karadeniz turu yapma hayalim var ama ne zaman olur bilmiyorum tahminim 3 ay gibi bir zamana ihtiyacım olacak... Gürcistan ve Rusyanın vize istememesi büyük bir avantaj... Umarım gezinizi kazasız belasız bir problem yaşamadan tamamlarsınız... Sağlıcakla kalın...

8. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim vermiş olduğun bilgiler için :) Benimde yeşil pasaportum var.Ukraynaya girişlerde zorluk yaşandığını birçok kişiden duydum.Ama sadece sorun olarak kalıyo sanırım yani ülkeye giriş yapamayan bir kişiyle karşılaşmadım umarım bende bunlardan biri olurum :) . Ruscam var evet ileri seviye olmasada idare ediceğini düşünmekteyim.Elimde Rusca-Ukraynaca-Gürcüce şehirlerin isimlerinin yazıldığı haritalar mevcut.Tabela sorunu bununla halletmeyi düşünüyorum.Biliyorum kesin defalarca farklı yollara sapıcam ama en aza indirgerim diye düşündüm :)birde Tifliste yaşıyan biri benim için Tiflis-Krasnodar arasındaki yolu arabasına video kamera koyarak kayıt aldı ve bana yolladı. Defalarca izlemişimdir sanırım :) böylebirde avantaj sağladım.Buarada dediğiniz bölgelerde fiyatlar yaz döneminde biraz pahalı demişsiniz biraz örnek verebilirmisiniz?

9. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Evet zor bir yol özellikle beni tek korkutan Tiflis-Vladikavkaz (Kazbek dağı) 197 km arası yol :) Umarım bir sorun olmadan başarıcam ve gün gün fotolarımı paylaşırım.Teşekkürler

10. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Evet zor bir yol özellikle beni tek korkutan Tiflis-Vladikavkaz (Kazbek dağı) 197 km arası yol :) Umarım bir sorun olmadan başarıcam ve gün gün fotolarımı paylaşırım.Teşekkürler

Kadir AYINTAP bunu beğendi.
  11. metin akyılmaz

metin akyılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    rusçanız olmasına sevindim ozaman işler çok daha kolay olacak.kalacak yerlerin fiyatlarına gelince Sochi ve Anapa güzergahını kullanmayacağınız için rusya üzerinde sıkıntı olmaz.böyle bir tura hazırlandığınız için bir bütçeniz var onun üzerine çıkcağını sanmıyorum örneğin temmuz ayında 350 -400 grvn olacaktır. diye düşünüyorum.ee azova gitmişken 3 gün kalmadanda olmaz tabii.Ülkemizde olduğu gibi yollarda яма çok.Bukadar hazırlık yaptığınıza göre bu iş olacak diye düşünüyorum bizlerede örnek olursunuz.Beninde hayalimdeki tur BEŞİKTAŞTAN ÜSKÜDARA 4500 km ))tabi emekli olunca))

12. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Rotanız çok güzel... Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum..

13. Aras Özsu

Aras Özsu Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Muhtemelen bakmışsınızdır ama gene de hatırlatmak istedim, kullanacağınız gümrük kapılarında bisiklet geçişine izin veriliyor mu? Bazı kapılar sadece taşıtlara açık olabiliyor diye biliyorum. Eğer, bisiklet geçişine kapalı olan gümrük varsa bir kamyoncu ya da aracının içine bisiklet sığabilecek birisiyle anlaşmanız gerekebilir.

14. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Evet dediğinizi araştırdım.Türkiyeden Gürcistana sorun yok Rusyadan Ukraynaya giriştede sorun yok ama Gürcistan konsolosluğunu aradım Gürcüden Rusa geçişte dediğiniz gibi araçla geçiş var dediler sadece.Ama kesinlik belirtmediler tam bilmiyolar gibiydiler.Azeri ve Ermeniler o yolu çok kullanıyo ve çoğunda pikap tarzı araçlar mevcutmuş o yol üzerinde..sınır kapısında o şekilde geçmeyi düşünüyorum..En olmadı hiç birşekilde araç bulamadım 197 km yolu geri dönüp tiflisten Vladikavkaz otobüsüne bisikletimi yükleyip geçiş yaparım diye düşündüm.Açıkcası Gürcü-Rus geçişi biraz doğaçlama gerçekleşicek bakalım görücem :) çok sorun etmiyorum :)

15. svshndr

svshndr Yeni Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Güzel bir gezi olması dileğimle.
    Umarım bir gün ben de sizler gibi cesaret edebilirim ve imkanım olur uzun tatil günlerine :)

16. ifidie

ifidie Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar... Tur icin ne kadar bir butce dusunuyorsunuz? Konaklama ve beslenme ne sekilde planlaniyor.
    tesekkurler

17. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Merhaba Tur için konaklamayı genellikle çadırda geçiricem.Haftada 1-2 gün hostel,pansiyon tarzı düşünüyorum.Hostel tarzı kaldığım günlerde off günler yapıp şehir gezmesi düşünüyorum.Mümkün olduğunca büyük şehirlerde pansiyon,hostel tarzı düşüyorum.Yemek beslenme işinide kamp ağırlıklı planlamaktayım.Genel olarak yöresel yemekler aparatifler ile geçiştirebilirim çok bir sıkıntı olmaz.Bütçe işine gelirse bu benim ilk yurt dışı turum o yüzden açıkcası malzeme olarak çok eksiğim vardı 1000tl e yakın sırf malzemelerimi tamamladım.Ekstra olarak sırf harcama olarak 2000tl gibi bir rakam düşünüyorum.Tabi bu rakamlar yüzeysel yola çıkmadan hiçbirşeyi bilemem.

18. erendiz çetiner

erendiz çetiner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

MANİSALI BİSİKLET TUTKUNU RUSYA TURUNA ÇIKTI 18.07.2013

Manisalı bisikletçi Alper Yiğitler, bisikletle Rusya ve Gürcistan turuna çıktı. Çevre aşığı bisikletçi günde 100 km yol kat ederek, 45 günde 2 bin 850 km yol yapacak.

Nermin UÇTU

Bisikletle dünya turu moda oldu. Manisalı bisikletçi Alper Yiğitler de 4 yıllık bisiklet tutkusunu tek kişilik Rusya, Gürcistan turuyla taçlandırdı. 1 yıldır Rusya turu için hazırlık yapan 27 yaşındaki sporcu 2 bin 850 kilometrelik Rusya turuna start verdi. Yolculuğu hakkında bilgi veren Yiğitler, "Bir yıllık hazırlığın ardından büyük bir heyecanla beklediğim gün geldi. Gürcistan, Rusya ve Ukrayna'yı bisikletle gezeceğim.Yaklaşık 2 bin 850 kilometrelik bir yolculuk. 1 ay süreceğini tahmin ediyorum. Günde 100 kilometre üzeri antrenmanlar yaparak hazırlandım. Gürcistan Hopa sınırından, Sarp sınırına geçeceğim. Gürcistan yolculuğu yaklaşık 15 gün süreceğini tahmin ediyorum. Gürcistan'dan sonra Rusya'ya geçeceğim. Lars sınır kapısından Vladi-Kafkas sınır kapısına ulaşacağım. Oradan da kuzeye doğru ilerlemeyi planlıyorum." dedi.

ZORLU YOLCULUK

Yolculuğu için tüm önlemlerini alan Yiğitler karşılaşacağı zorluklara da hazır olduğunu söyledi. Yiğitler, “Gürcistan dağlarında beni bekleyen bazı tehlikeler var. Gürcistan'ın en yüksek dağı olan Uşba Dağı var burada. 6 bin 550 metre yüksekliğinde. Oradan eski Military Road yoluna geçeğim. Militart Road, Gürcistan'ın Soğuk Savaş döneminde askeri amaçlarla kullandığı bir yol. Orası bu günlerde trafiğe açıldı. Yaklaşık 178 kilometre. 300 metreden 2 bin 900 metrelere çıkan zorlu bir yol." şeklinde konuştu.

BİR YIL BOYUNCA HAZIRLANDI

Bir yıl boyunca hem vücudunu hem de psikolojisini bu yolculuğa hazırlamak için çalıştığını anlatan Yiğitler, yolculuğunda kendine lazım olabilecek tüm eşyaları yanına aldığını söyledi. Yiğitler, "Benim gibi bisiklete meraklı olan arkadaşlarımın beni örnek almalarını isterim. Çünkü ben baya bir bisikletçiden örnek aldım. Zira onlar da şu an Ermenistan'dan Tiftis'e doğru ilerliyorlar. Muhtemelen onlarla da karşılaşacağım." dedi. Bisiklet sporuna başlayacaklarına tavsiyelerde bulunan Yiğitler, "Temel malzemeler olarak, uyku tulumu şart zaten. Onun yanında mat, 5 mevsim çadır, seyahat havlusu, biber gazı, av bıçakları, sağlık setleri, teknik malzemeler, yama takımları, pompa gibi aklınıza gelebilecek bisikletle ilgili her türlü materyali yanınıza almanız gerekiyor. Ayrıca bu yolu kat etmek için deneyimli olmak gerekiyor. Kolay bir yol değil. Ben 4 yıldır bu işle uğraşıyorum. Kendime güvendiğim için bu yola çıkıyorum." diye konuştu.

Yiğitler Manisa'dan otobüsle Artvin Hopa'ya, Hopa'dan ise bisiklet üzerinden Gürcistan, Rusya ve Ukrayna'ya geçecek. Yolculuk Ukrayna'dan gemiyle Zonguldak'a geçilerek son bulacak.

NOT: Kaynak Günebakış Manisa

19. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Kazasız ve keyifli bir tur dilerim. Dönüşünüzde fotoğraf ve yazılarınızı mutlaka takip edeceğim. Benim de bir Karadeniz çevresi tur hayalim var. Kıyıya en takın rotayı takip etmemenizin özel bir sebebi var mı ?

Selamlar.

five

20. Alper Yiğitler

Alper Yiğitler Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar Gürcistan etabını 11 günde bitirdim..çok güzel yerlerden geçtim..şuan Rusyanın Rostov Na Donu Kentindeyim..Burda yolum 2 e ayrılıcak kafam karışık bazı acil işlerim çıktı türkiyede.zaman sıkıntısı yaşadım. o yüzden rotamı ukraynaya girmeden trenle Moskovaya geçip uçakla dönerek tamamlayabilirim.bunun için biraz düşünücem...gürcistan etabından biraz fotoğraf paylaşmak isterim..

İzmir Otogar..

[​IMG][/IMG]

Hopa öğretmen evinde bir gece konaklayıp sabah 6.00 da yola koyuluyorum.

Sarp sınırına yaklaşıyorum

Gürcistan sınırı - 30km yağmur altında geldim

Sınırı geçtikten sonra döviz büroların orda 1 saat kadar yağmurun dinmesini bekledim ama malesef dinmedi taktım yağmurluğumu yola devam ettim batuma kadar :)

gücistan girişinde bir heykel aşırı yağmur olduğu için rahat fotoğraflar çekemiyorum ve burdan sonra direk batuma kalıcağım hostela doğru hızlıca pedallıyorum

Batumda kaldığım hostel a yerleşiyorum

Çıkıyorum şehri gezmeye.. Gürcistanda kaldığım süre boyunca her gece yağmur yağdı :)
    Batum piazza

Batum sahilleri .. Ben hiç denize girmedim içimden gelmedi :)

Gürcü harflerinden oluşan büyük bir kule

Batumda Kaldığım Hostel

Batuma genel bakış

Batumda 2 gün kaldıktan sonra artık yollara düşme zamanı..Tiflise doğru ilerliyorum önümde 390 km var ama ben yolu uzatıcam potiye kadar sürüp diğer yoldan devam ettim.. yaklaşık 460km..

Kobuleti rus turistler çok fazla burda deniz kıyısı batuma göre daha güzel ve turistlik..hiç durmadan devam ediyorum

Kasabalar tek tek arkamda kalıyor

Bu ayrımdan dönmeyip düz devam ettim

Poti... Burayı hiç sevmiyorum çok sıcak ve sokaklar çok sessiz..10 dk içinde 2 kere tekerim patlıyor..Tekerimi yapmak için durduğum yerde hemen meraklı gürcü vatandaşlar etrafımı sarıyolar ben hiç aldırış etmeden hızlıca tamir işine koyuluyorum.Ama illa yardım edicekler :) çok yardım severler..birisi bisikleti tutuyor birisi tekerimi kontrol ediyor..yaşlı bi amca elinde gürcü birası ile geliyor gırtlağını gösterip susamışsındır diyip ikram ediyor.El birliği ile tekerimi tamir ettikten sonra teşşekkür edip ayrılıyorum..diyorlar eğer ileride sorun yaşarsan biz buralardayız istediğin zaman gel. :) insanlar cidden çok iyi..bu sözleri duymak bana güç veriyor.çünkü yaklaşık 80-85 km dir tek başıma pedallıyorum bilmediğim topraklarda..

Devamlı büyük köprülerden geçiyorum

Ağaçlarla kaplı yollarda adeta sonsuzluğa ilerliyorum :)

zaman zaman bana domuzlar eşlik ediyor.

Tiflis git gide azalıyor bugün için 103. km deyim..enerjim hala yerinde devam durmak yok :)

Gürcülerin meşhur Borjomi minarelli suları.. yolla hep tuz ihtiyacımı bununla giderdim cidden çok işe yarıyor.

yollar yollar..

Senakiyi geçtikten sonra artık saat 7 olmuştu ve ben 160. km deydim yavaş yavaş yorulma hissi başlamıştı..artık kamp yeri bulsam iyi olucaktı. yol üzerinde birsürü kamp atılcak yer vardı ama nedense pek içime sinmemişti..derken bi kasabaya varıyorum çok küçük biryer..köyün meydanında birtane gürcüye çadır nerde kurabilirim diye soruyorum 5-10 dk anlaşmak için uğraşıyoruz sonra beni anlayıp beni köyün kilisesine götürüyor ve rahiple konuşup izin istiyor..bi problem asla olmaz diyip çadırımı buraya kurabilirsin diyor..çadırımı kurduktan sonra köylü halk hemen yanıma geliyor meraklı birşekilde..Fredy adında 54 yaşında bi amca geliyor kilisenin bahçe duvarlarını yapıyormuş usta başı gibi birşey..hemen sıkı bir muhabbete dalıyoruz..ingilizcesi çok iyi.gençken fransada kalmış avrupanın birçok kentinde bulunmuş..hemen koşarak yiyecek birsürü şey alıyor ve 5 litre bira alıyor evet 5 litre ve biz sadece 3 kişiyiz :) içimden diyorum bunlar beni neden bukadar içiriyor..içtikce muhabbet koyulaşıyor :) ben yeter dedikçe Fredy doldurmakta ısrarlı :) saat 9 a kadar muhabbet böyle devam ediyor..en sonunda hava kararıyor ve kalıyorum tek başıma..Fredy dedi eğer yağmur yağarsa kiliseye gir bir sorun olmaz..havaya bakıyorum aşırı bulutllu neyse çadırımı kurup hemen telefonumu mobil sarj aletine takıp uykuya dalıyorum...gece 12 de çok şiddetli gök gürültüleri ,yıldırım şimşek ışıklarıyla uyanıyorum dışarıda muazzam bi yağmur var :) çadırımı terk edemem kiliseye girmeyi düşünmüyorum..çadırım burda beni güzel koruyor..ve tekrar uykuya dalıyorum..saat 7 de kalktığımda manzara bu şekilde..

Goriye kadar hiç durmadan pedallıyorum..tek olduğum içinmidir bilinmez pek durmak gelmiyor içimden kulağımda müzik anlamsızca pedallıyorum bazen..ve acıktığımı hissediyorum 90-95 km arası yol almışım..ve goriye yakın biryerde meşhur haçapuriden yiyorum ve lemonde yiyorum hepsine toplam 6 lari veriyorum.

Bu abileri goriyi geçtikten sonra görüyorum türkler yoldaki büyük tünelleri yapıyorlar..ısrarla beni tiflise kadar kamyonetlerinde bırakmak ve evlerinde misafir etmek istiyorlar..bakıyorum 125km yapmışım ve tiflise 30km civarında var .kabul ediyorum bisikleti yükleyip tiflise doğru gidiyoruz..güzel bi akşam yemeğinden sonra ben kalıcağım hostele gidiyorum..Hostel tiflisin merkezinde yeri çok güzel gecelik 20 lari..

tiflisteki kaldığım hostel özgürlük meydanına bakıyor..tifliste 2 gün kalıp sonra kazbege ve rusyaya giriş yapıcam

Tiflis metrosu çok derine iniyor..sovyet döneminden kalma..

Şehri daha iyi görmek için teleferikle yukarıya çıkıyorum

Büyük ermeni kilisesi

Tifliste 2 gün kaldıktan sonra artık kazbegler için yola çıkıyorum önümde 150km çok zorlu bir yol var..
    git gide yükseliyorum artık yokuşlar zorlamaya başladı..

güneş inanılmaz parlak burada

ve sonunda Stepanstminda ya ulaşıyorum..harika bir doğanın içinde kendimi buluyorum.ve rus sınırına sadece 20km uzaklıktayım..

Bisikletimi Stepanstminda da bırakıp 3 günlük kamp yapacağım Gergenitrinty kilisesine doğru tırmanışa geçiyorum..3000-3400 metrede kamp atıcam..Kazbeg zirvesi ise 5022metre..

artık bulutların üstündeyim

Gergenitrinty kilisesindeki dilek haçı

Çadır yeri ararken.. Heryer sis,bulut görüş mesafesi çok düşük..

sislerin arasında kiliseyi buluyorum..14.yüzyılda yapılmış avrupada en yüksek noktaya yapılan kiliseymiş

Çadırımı kuruyorum

Ateş yakma zamanı :)

Sabah uyandığımda çadırımın manzarası .. bulutlar bulutlar...

3 gün boyunca çadırımı bekliyen köpek :)
    çok efendi :)))

ertesi gün bulutlar biraz dağılıyor..Kazbeg zirvesini görürüm diye hayal ediyorum ama bugünde elim boş dönüem :)

su ihtiyacımı giderdiğim çeşme..karşıdaki dağların yüksekliğide 4800 metre

zirve bu bulutların arkasında ama inatla kendini göstermiyor..:(

3. güne giriyorum dağlarda..
    3. günde kazbeg zirvesini görememenin vermiş olduğu efkar ile dikiyorum 2.5 litre gürcü birasını kafam :):):)

4gün 3 gece kazbeg zirvesini görmek için bekledim..gündüz gözüyle malesef göremedim ama son gün gece 3 te uyandım dışarı çıktığımda inanılmaz bir manzara beni bekliyordu..o anki hislerimi anlatamam..karşımda sessizce duran bir buz kütlesi ,tepesinden esen rüzgarlar karları savuruyordu..malesef çok karanlık olduğu için fotoğraf çekemedim..artık yola çıkma zamanı rusya sınırı tampon bölgedeyim..azeri bir pikap ile sınırı geçicem..

ve sonunda Rusya...Vladikavkazdayım...

Artık rusyadayım..Krasnodar-Rostov arasında sürerken bu fotoğrafı çekiyorum..yol alabildiğine düz ve sessiz..Gücistan etabını bitiriyorum..Gürcistanı birtürlü terketmek istemedim..çok güzel şeyler yaşadım..çok güzel bir ülke..Rusya fotoğraflarını turu bitirince paylaşırım..herkese bol pedallı günler..

:)